1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Boru Kurdu Başarılı Bir Yem Ammmaaaa

'BALIK YEMLERİ' forumunda ismail34 tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Boru Kurdu Başarılı Bir Yem Ammmaaaa

Muhalefet Vedat ,

Sesim çıkmaz mı , hemde çok gür olarak çıkar... :p
    Siz boru kurdunu bırakında muhalefet nasıl yapılır onun tarifini veriniz hehehehehehe

2. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Üstad yazacağın mesajı heycanla bekliyorum :)

3. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Balık avında boru kurdu kullanmam aggglamaaggglamaaggglama

4. Sargoz35

Sargoz35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    2

Bütün mesajları tek tek itina ile okudum,bende bir iki satır bildiklerimi yazayım istedim...Öncelikle bir video ile başlayalım...Video kaydı bana aittir...

[DM]xhvi8b[/DM]​

Yaz aylarında,geceleri iyi balık yakalamak istiyorsanız,öncelikli yeminiz boru kurdu olmalı.Neden yaz ayları ? Kış aylarında yem çıkaran yemciler denizin soğuk olması nedeni ile yem çıkarmakta zorlanırlar,kışın çıkan yem de genellikle cılız ve yumuşak olur.Böyle bir yem ile balığa gitsen ne olur gitmesen ne olur :D
    Yaz aylarında çıkan yemler genellikle çok diri olurlar.( Videoda ki gibi )İğneninze takarken bile kırılgan ve ısırgan olurlar...
    Boru kurdu her arkadaşın dediği gibi balıkların çok sevdiği bir yemdir,fakat iki balık vardır ki bu yemi gördüğü anda şartlar ne olursa olsun yeme ihtiyacı duyar.Mırmır ve Eşkina balıklarından söz ediyorum.Her ikiside yaz balığı olduğu için,yaz yemine itiraz bile etmezler.Bu güne kadar yapmış olduğum avlarda edindiğim bilgi ve tecrübeme dayanarak,boru kurduna göre yapılmış iğneyi bulmak için sayısız iğne denedim.Ama en sonunda başta Owner 50173 ve Maruto 9679 iğneler benim avlarıma yanıt vermeye başladılar.Kralı gelse artık bu boru kurdunu başka iğneye taktıramaz bana :D Bu kadar kesin konuşuyorum.Sebebi,iğne bedenlerindeki ters kertikler yemin iğneden düşmesini önlüyor.

[​IMG] [​IMG]

Owner 50173 iğnenin 4 ve 6 numaraları , Maruto iğnenin 2 numarası ideal boylardadır.Bu iğnelere yemi takarken dikkat edilecek hususlardan biri,yemin ağız kısmının kesilmesidir.Bu sayede elinizi ısırmaz.Mırmır balığı da zaten yemi bitirip bu kafa kısmını da iğnede bırakır.Boru kurdu yemini iğnenizin boyu büyüklüğünde kesmenizde fayda vardır.Zira,büyük ve uzun veya iğnenizden kısa yem ile mükemmel bir av yapmanız olası değildir.İğne boyu uzunluğunda takılan her yem size güzel avlar yaşatacaktır...
    Bunun yanında merada kırpıntı balık olduğunu düşünecek olursak o zaman devreye Yem İpi ( Bait Elastic ) devreye girer.İğnenize taktığınız yemin etrafına çok sıkı sarmamak kaydı ile yem ipi ile yeterli derecede sararsanız,yemin iğneden çabuk gitmesini önlemiş olursunuz.Bunu her yeni yemde yapmak zorunda olacağınızdan biraz zahmetli av yapabilirsiniz.Bu da avcılığın en güzel tarafı...
    Olta seçimi yaparken genellikle kullanabileceğiniz en ince ve gam yapmayan misinaları tercih etmelisiniz.Bunun sebebi her iki balığında aşırı sinsi ve kurnaz oluşundandır.
    Olta çeşitlerine örnek verecek olursak ;

http://www.turkbalikavi.com/forum/ac_bak_kendi_oltani_kendin_yap-t5835.html?t=5835

Linkteki tarafımdan açılmış bu konuda ''Çift İğne Gezer Beden,Dip Takım '' ve ''Çift İğne,Sıkma Kurşun,Dip Takım'' takımları ile güzel mırmır avları yapacağınızın garantini veriyorum.( merada mırmır varsa bu takımlar yakalamazsa istediğinizi yazabilirsiniz )

Eşkina avları içinde çoğumuzun bildiği üzere stoperli,şamandıralı tek iğne yeterli olmaktadır.

Boru kurdunun gece kullanılmasında ki tek amaç üzerindeki fosfor sebebiyle avcı olan balığın dikkatini o yöne çekmesidir,ayrıca mırmır ve eşkina balıklarının,gün batımından sonra yem yeme istekleri gündüze göre daha fazladır.
    Bu bilgiler doğrultusunda umarım siz değerli arkadaşlarıma bir nebze olsun faydalı olabilmişimdir...Selamlar.

5. sakkucuk

sakkucuk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Bu kadar usta varken bana laf düşer mi bilmem ama, bu konuda ben de ilk tecrübemi paylaşmak istedim.
    Dün gece oğlumla birlikte balık avına çıktık. Kıyıdan daha önce 1 kefal dışında pek bir şey alamamıştım. Giderken karides ve istavrit aldım yem olarak. Karidesler buzluktan çıkmıştı. Tazesini bulamayacağımı söyledikleri için mecbur aldım. Saat 22:00 gibi başladım ava. Ne karidese ne de istavrite hatrı sayılır vuruş alamadım. Bu arada yanıma yaklaşan bir polis memuru arkadaş, boru kurdu denememi tavsiye etti. Saat de 24:00 olmuştu neredeyse. Açık bir yer olduğunu öğrenerek takımların başında oğluşumu bırakıp 1 paket boru kurdu 1 paket de sülünez (forumumuzda sülünezin de çipura da iş yaptığını okumuştum) aldım. Doğru terim kullanıyormuyum bilmiyorum ama boru kurtları patlak çıktı. Hiç biri canlı değildi. Ben de ilk kez kullanmanın acemiliği ile tüm iticiliğine ve kendini salmış olmasına rağmen boru kurtlarını hasbel kader becerebildiğim kadar iğnelere takarak ava devam ettim. Sonuç inanılmazdı. İnanılmaz dediğime bakmayın. Çok balık falan yakalayamadım. Ama her atmamda vuruş aldım. Veeee hayatım ilk 2 çipurasını yakalamış oldum. Boru kurtlarının tükenmeye yaklaşması üzerine biraz da sülünezle denedim şansımı. Sonuç fiyasko idi. Hemen hiç vurmadı balık.
    Bundan sonra bulabildiğim anlarda boru kurdu tek yemdir benim için de. (Siz yine de bakmayın bana, serde acemilik var. Bakarsınız başka gün başka yemle sonuç alır, o gün de ona methiyeler düzerim)
    Saygı ile...

6. captain

captain Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

güzel başlık.teşekkürler :).çocukluğumdan beri boru kurdu kullanıyorum nedenini bilmiyorum ama çok seviyorum her avımda baş yemimdir benim :)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş