1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Bodrum'un ikoncan'ları...

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 9 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

 1. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Sevgili Amatör Balıkçı - Oltacı dostlarım, bu anı paylaşım yazımda sizler ile en son yaptığım il dışı bir av güncemi paylaşmak istiyorum.

  Eminim ki, sizlerde Bodrum / Güllük körfezi mevkiinde yapılan balık avı turlarını duymuşsunuzdur.Nihayetinde bende epeyden beri internet ortamındaki gerek Amatör Balık Avı forumlarında gerek ise Facebook gibi sosyal paylaşım ortamlarında bu tür av günceleri ile alakalı bir çok paylaşım görmüş ve az çok fikir sahibiydim.
  Bahse konu bölge Kültür balıkçılığı açısından yoğun bir yerleşim /üretim bölgesi olduğundan dolayı, bol miktarda çupra populasyonunu barındırmakta idi.Yine internet ortamından ve oraya giden arkadaşlardan edindiğim bilgilere göre genelde doğal-deniz çuprası açısından fakir olsa bile kafesler etrafında gezinen ve o ortamda beslenen çupraların yoğun olduğu bilgisine sahiptim.

  Bu hafta içinde sevgili dostum Erdal bey den bana bir teklif geldi.Sen sıcak bakmıyorsun ama, ben yine de teklif edeyim.Biz Bodrum tarafına yine gideceğiz, kadroda bir kişilik boş yer var.İstersen gel senin için bir değişiklik olur demişti.Şartlarımı Ölçtüm,biçtim ve bir manim olmadığı içinde bu defa bende onun ekip arkadaşları ile birlikte merak ettiğim halde yolun uzak olduğu ve doğal çupra pek denk gelmediği için gidip-gitmemek arasında hep tereddütde kaldığım bu bölgeye gitmeye karar vererek tamam dedim.
  Nihayetinde, olgun hava şartları oluştu ve organize olarak düştük yollara.Bahse konu bölgede yem olarak kullanmak üzere ben yengeç ve sübye temin ettim.Erdal bey in ekip arkadaşları da yem olarak tuzlanmış çim çim temin edeceklerdi.

  Gecenin geç saatlerinde toplanarak düştük yollara.İlk güzergahımız İzmir-Aydın otobanına iştirak ederek İzmir/Söke mevkiine ulaşmak oldu.Daha sonra buradan otobandan çıkarak gayet güzel olan bir duple yol vasıtası ile Bodrum -Milas'a doğru yolculuk devam etti.Sabaha karşı varılan Milas beldesinde içilen sabah çorbaları bizi uyku mahmurluğundan uyandırdı diyebilirim.Ve oradan da az bir süre sonra da Bodrum -Güvercinlik denilen mevkiiye vardık.
  Bizi Güllük körfezine ulaştıracak tekne buradaymış çünkü.Limana sabaha karşı 06:00 civarı vardığımızda haliyle Kaptanı arayarak teknenin adını ve tam nerede bağlı olduğu yeri öğrenerek başladık eşyalarımız tekne taşımaya.Taşı Allah taşı.Oltalar,yem ve yiyecekler.Kişi başı birer buzluk vs.Sanki balığa değil de bir yerden başka bir yere ev taşıyoruz gibi.

  Kaptanımızın adı Cemil ŞENGEZER.Teknenin adı Deniz kurdu - 2 adlı tekne.Bahse konu kaptana ulaşmak isteyenler Cemil Bey in facebook ortamındaki profilinden ulaşabilir ve irtibata geçebilirler diye düşünüyorum.Facebook adresi tam olarak şöyle:

  https://www.facebook.com/cemil.sengezer.9?ref=ts&fref=ts

  Her türlü hazırlıklar bitince Bodrum - Güvercinlik denilen mevkiiden yola çıktık.İstikamet yaklaşık 1 satlik yolculuktan sonra Bodrum - Güllük körfezine ulaşmaktı.İlk av yapacağımız mera ara sıra mercan yapan bir bölge olduğunu söylemişti kaptanımız.

  İlk meraya varınca hemen oltalar su ile buluşturuldu.Hava oldukça sakin.Ve deniz,sabahın ilk ışıkları ile yavaş yavaş aydınlanmaya başlıyor.Sabahın bu ilk ışıklarındaki sakin deniz ortamını çok severim.Sanki masum bir çocuğun deliksiz geçen bir gece uykusundan sonra uyanıyormuş gibi oldukça mahmur bir eda halinde olur.Ki, aynı deniz geceyi fırtına ile geçirmiş ise, sabahın ilk ışıklarında sanki öfkesini burnundan soluyan arena boğası gibidir.

  Ortam, şartlar on numara olmasına rağmen ilk saatlerde arzu edilen sağlam vuruşları bir türlü alamadık.Gelen vuruşlar tasmalandığında oltaya genelde kırıntı diye tabir ettiğimiz cinsten balıklar denk geldi.

  Saat 08,00 civarı herkesin ortak kararı ile Mercan verdiği söylenen meradan ayrılarak ,çupra verdiği söylenen başka bir yakın bölgeye ulaştık.Ve başladık oltalamaya.İlk balık Sevgili dostum Erdal bey e denk geldi.Gelen yaklaşım 20 cm boylarında bir adet Lidaki idi.Sirkülere göre kabul edilebilir bile olsa dahi biz onu zarar vermeden aynen suya iade ettik.Ve daha sonra av boyunca denk gelen hep ufak balıklar suya iade edildi.

  Sanırım ilk düzgün balık bu av güncesine katılan Arif bey'e denk geldi ve sonra sıra ile hepimiz başladık balık almaya.Av güncesinin ilk saatlerinde bende olta atmaya başlasam bile, tüm dikkatim ve enerjimi ağırlıklı olarak ortamı az çok siz dostlara da yansıtabilmek amacıyla video ve fotoğraf çekimlerine harcadım.Amacım elimden geldiği ve becerebildiğim kadarı ile siz dostlarıma görsel bir şölen sunmaya çalışmaktı.

  Balık denk geldikçe herkesin doğal olarak yüzünde güller açmaya başladı.Ortam on numara ve herkes pür neşe içine çupralarını alıyor.Uykusuz ve yolculukta geçen tüm gecenin henüz yorgunluğu kimsede yok.

  Av esnasında her birimiz çekeri yüksek misinalara kullandık.Zamn zaman el oltası da kullansak bile ağırlıklı olarak hepimiz tekne kamışı kullandık.Takımlar farklı farklı idi.Kimimiz klasik 3 lü takım tercşh ederken, kimimiz üstte bir adet iğne ve sonra da seyyar bir kurşun ve daha sonra da 2 saçacağın yer aldığı sistemlerde kullandı.
  Bu av güncemde dikkatimi çeken bir tespitimi siz dostlarım ile paylaşmam lazım.Bahse konu bölge de balığın yeme vuruşu çok ilginç.Belki havanın etkisimidir,nedir bilmiyorum.Balı gerek çimçimi gerek ise yengeçleri oltay titretmeden belli belirisiz kibarca yiyor.Hey mubarekler sanki sosyetik Bodrum İkoncan ları gibiler dedim kendi kendime.

  Ortamı az çok yansıtacak görüntü elde ettikten sonra ben de hakkım olan ve esas oraya gitme amacım olan oltalamaya nihayetinde başlıyabildim.Günün en kallavi çuprası bana denk geldi diyebilirim.Hatta bir ara ikilide çekebildim.Ama bunlar o kadar da kallavi değillerdi.Yalnız deniz tabanında balığı tasmayı basıp da iğneye taktırınca hissedilen o ağırlık hissini her arkadaşımın tekrar tekrar yaşamasını tavsiye ederim.Adrenalin seviyesinin tavan yaptığı o anlar sanırım tam olarak anlatılamaz.Ve yaşanır diye düşünüyorum.Mubarek balık insana sanki deniz tabanından bir takoz ya da taş parçası çekiyormuş hissi yaşatıyor insana.

  Sözün özü dost meclisinde yaşanan, anısı ve tazeliği yıllar geçse bile aynı tat da ve güzellikte kalacak olan harika bir av güncesi yaşadım diyebilirim.Her arkadaşım gönlüne göre bir av yaptı.Ortalama kişi, başına 15 - 20 balık denk geldi diyebilirim.Ve nihayetinde saat 17,00 gibi ava son vererek dönüş yolculuğuna geçtik.Zira daha limana varacak ve oradan da İzmir e geri ulaşacaktık.

  Tüm dostlarıma tavsiye edebileceğim böyle bir av güncesinin her arkadaşımın yaşaması dileği ile tüm dostlara rastgele diyorum.


   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Kasım 2016
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
 2. Kader ESENCAN

  Kader ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  1,939
  Alınan Beğeniler:
  2,067
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Üstadım harika bir paylaşım harika balıklar ALLAH içinize sindirsin afiyet olsun.AlkışAlkış
   
 3. AYTAÇ AKINCI

  AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

  Katılım:
  29 Şubat 2012
  Mesaj:
  802
  Alınan Beğeniler:
  121
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  MARMARA - EGE
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Süpersiniz , paylaşımınız için çok teşekkür ederim
   
 4. wolkannn

  wolkannn Üye Balıkçı

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesaj:
  403
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  İshak abi çok güzel anlatım, sizinle beraber yaşadık o anları teşekkürler...
   
 5. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...


  Yorumun için teşekkürler Kader Hanım...Darası tüm dostların başına...:eek:

  Aytaç hocam, bahse konu yöreyi hep duyar ve izlerdim.Ama bana doğal olmayan çupra için taaa oralara kadar gitme fikri hep eziyet ve fazala masraf olur diye düşünüyordum.Ama bu defa bu fikrimi çiğnedim ve gittim.İyiki de gitmişim...Emin ol ne hamlık kaldı ne de stres...:eek:
  Sevgili Volkan yorumun ve güzel sözlerin için teşekkürler kardeşim.Video paylaşım bu defa beni bayağı yordu.Özellikle internete yükleme çok uzun sürdü.aggglama

  İnşallah video paylaşımı da siz dostlarımın ilgi ve beğenise mazhar olur diye ümit ediyorum.Dahasınızın sizler ve dostlarınıza denk gelmesi dileği ile rastgele...:eek:

   
 6. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,449
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  ALLAH içinize sindirsin güzel abim, at-çek çupra avı nasıl oluyor çok merak ettim, en yakın zamanda benimde bir çıkarma yapmam lazım.:D

  Afiyet bal şeker olsun, paylaşım için teşekkürler.:)
   
 7. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Sevgili İsmal im, bence mutlaka gitmelisin.Emin ol pişman olmazsın...:eek:
   
 8. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,449
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Abim,bu hafta sonu Özdere'de Antenli avına bir çıkayım, ondan sonra Bodrum'u da ziyaret edeceğim, emin ol.;)
   
 9. doğan.35

  doğan.35 Üye Balıkçı

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesaj:
  299
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  İshak abi harika bir gün olmuş süper süper tek kelimeyle . Sağlıkla daha güzel bereketli avlara bizlere bu dakikaları kadrajından yaşatıyo olman şahsım adına takdire şayan . Emeklerine sağlık .
   
 10. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Doğan ım, yorumun ve güzel sözlerin için teşekkürler kardeşim.Bir dahaki gelişinde inşallah beraberce bir şeyler yapabilmemiz dileği ile...:eek:
   
 11. Ayşe HARUPÇU

  Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

  Katılım:
  21 Ekim 2009
  Mesaj:
  3,229
  Alınan Beğeniler:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir geneli
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Sevgili Üstadım,dostlarınla yaşamış olduğun harika bir av güncesini,muhteşem raporla süslemişsin,tüm ekibi kutlarım...AlkışAlkışAlkışAlkış
  Avlarınız her daim olması dileğimle,paylaşım için teşekkür ederim...
   
 12. CanEMİR

  CanEMİR Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  17 Ocak 2013
  Mesaj:
  127
  Alınan Beğeniler:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Tatlı Sular
  Web Sitesi:
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Valla helal olsun abi, muhabbetiniz de, avınız da bol olsun :)
   
 13. ersun35

  ersun35 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Eylül 2010
  Mesaj:
  167
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Foça
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Üstadım sizi ve ekibi tebrik ederim. Ellerinize sağlık. Avlarınız daim olsun.
   
 14. Necati AKKOÇ

  Necati AKKOÇ Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2008
  Mesaj:
  1,024
  Alınan Beğeniler:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  EGE
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  İshak abi çok güzel av yapmışsın tebrikler.AlkışAlkışAlkış
   
 15. Yusuf SAVAŞ

  Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2008
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  35
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Canım abim eline emeğine sağlık paşaların senin gibi yakışıklıymış afiyet bal şeker olsun balığı yerken ağlatma anladın sen.kikikikikikikiki
   
 16. emreksk

  emreksk Üye Balıkçı

  Katılım:
  27 Temmuz 2011
  Mesaj:
  290
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  İshak abi,elinize sağlık.Anlatım süper,avınız daha da süper.Daim olsun......
   
 17. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Sevgili Emir, yorumun için teşekkürler kardeşim...Darası başınıza inşallah...
  Sevgili Ayşe ablacığım, daha bereketlisinin cümlemize denk gelmesi dileği ile yorumun için teşekkürler...:eek:
   
 18. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Sevgili dostlar,yorumlarınız ve güzel temennileriniz için can ı yürekten teşekkürler..:eek:
   
 19. Serkan Öztürk

  Serkan Öztürk Üye Balıkçı

  Katılım:
  21 Eylül 2011
  Mesaj:
  508
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ege Bölgesi
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  İshak abim yine keyifli bir av yine çok güzel keyifle okunan bir yazı. Tebrikler Kooocaman. Beraber bir tekne avıda kısmet olur inşallah
   
 20. Cahit Acun

  Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  25 Aralık 2009
  Mesaj:
  1,694
  Alınan Beğeniler:
  24
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  İstanbul/Saros Körfezi/Ege
  Cevap: Bodrum'un ikoncan'ları...

  Harika bir paylaşım, harika balıklar..Tek kelime ile show..Kutluyorum kardeşlerimi..
   

Bu Sayfayı Paylaş