1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Başka Bir Şey Beklemek Hayal Olurdu

'HARİCİ KONULAR' forumunda ksk sedat tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. ksk sedat

ksk sedat Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Değerli arkadaşlarım bizler buradan avaz,avaz bağıralım sade birer vatandaş olarak açılan her türlü kampanyaya nacizene desteğimizi verelim birileri gelsin bir tek sözüyle bunları boşa çıkartsın.
    Şu anda ben bunları yazarken ekranın üzerinden lüfer balığı için vermiş olduğumuz destek uyarısı geçiyor.
    Biz bütün bunları boşunamı yapıyoruz kocaman adamlar oturmuşlar tarım üzerinden denizlerimizi kontrol etmeye çalışıyorlar.
    Bu habere şaşırmadım fakat çok üzüldüm ama yılmamalıyız birgün bizleride anlıyan birileri çıkabilir.

Şaka gibi karar. Balıkların yumurtlama dönemi nedeniyle Türkiye'nin karasularında balık avı yasağı başladı. Tarım Bakanlığı uluslararası sularda gırgırlarla yapılan av mevsimini 15 Haziran'a kadar uzattı. Balıkçılar tepkili: Bu karar gebe koyunu kesmekle aynı sonuca yol açar...

EMEL ALPTEKİN

İSTANBUL - Lüfer neslinin korunmasıyla ilgili kampanya ilk adımında ilk kayasına tosladı. Tarım Bakanlığı Ege Denizi’nin uluslararası sularında av mevsimini, 15 Haziran’a uzattı. Ayrıca gırgırlara uluslararası sulara çıkış izni verdi. Lüferin yanı sıra torik, palamut, orkinos dahil pek çok balık türünü etkileyen karar, Çanakkaleli balıkçıları şoke etti. Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Hasan Uysal’a göre bu karar “Balık varlığı açısından son darbe gibi bir şey.” Neden?
    Türkiye’nin karasularında balık avı yasağı dün başladı. Ama bir de uluslararası sular var. Ve Ege’nin malum yapısı nedeniyle kimi bölgelerde uluslararası sular kıyıların neredeyse dibinde. Üstelik uluslararası su denilen bölgeler Ege, Marmara, Karadeniz hattında gezen balıkların ‘geçiş hattı’.
    Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı ve kendisi de gırgır teknesi sahibi Uysal, kararı felâket olarak nitelendiriyor Çünkü: 1) Tam o dönemde palamut, torik, Ege’den Karadeniz’e geçiyor. Ve üstelik balıkların havyarlı, yani yumurtalı zamanı. 2) Bu iznin zararını balıkçı da biliyor. Bu yüzden Çanakkale’de çoğu balıkçı, uluslararası sulara çıkabilecek durumdayken çıkmayacak. Çünkü o hassas dönemde avlanmak gebe koyunu kesmek gibi bir şey. Ama bir de buna aldırmayanlar var. 3) Türkiye bu geçiş iznini vermese bile Yunanlılar o sularda avlanır, denilebilir. Ama Yunanistan’ın balıkçılık kapasitesi Türkiye’nin yanında çok küçük. Üstelik onlarda balıkçılıkta AB kriterleri doğrultusunda bazı koruma önlemleri de uygulanıyor. 4) Uysal’a göre Tarım Bakanı Mehdi Eker balıkçının değil, bazı komisyoncuların etkisi altında böyle bir karar verdi.
    Peki ne yapılmalı? Uysal’a göre ‘deneme amaçlı’ denilen uygulama, hemen yeniden değerlendirilmeli. Türk balıkçıları elbette uluslararası sularda bulunmalı, avlanmalı ama 15 Temmuz’dan sonra.
    Saros bölgesinin balık varlığı açısından çok özel, hassas bir yer olduğunu belirten, yıllardır bölgenin deniz milli parkı ilan edilmesi için mücadele eden bankacı Erdal Batmaz ise Tarım Bakanlığı’nın kararını İstanbulluların ‘da’ anlayacağı dille şöyle anlatılıyor: “Metrobüse bindiniz, Avcılar’dan Zincirlikuyu’ya serbest. Ama Tarım Bakanlığı diyor ki Boğaz Köprüsü ile Kadıköy arasında otobüsün içinde kimi bulursanız öldürebilirsiniz. Kurtulanlar karşıya geçip yoluna devam etsin.” Batmaz Tarım Bakanlığı’nın kararından lüfer, palamut, torik, orkinos da dahil Ege-Marmara-Karadeniz arasında gezen tüm türlerin etkileneceğini söyledi.

kaynak Radikal gazetesi.

2. doğaslı

doğaslı Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Başka bir şey beklemek hayel olurdu

paylaşım için teşekkürler.. çok üzüldüm anlattığınız konular için kendi adıma veye hep birlikte neler yapabiliriz...her zaman yanınızdayız...

3. Cevap: Başka bir şey beklemek hayel olurdu

Sedat kardeşim burası Türkiye,

hepimiz biliyoruz ki burada hep gebe koyunlar kesilir maalesef:mad::mad::mad:

paylaşımın için teşekkürler...

4. Tamer Şencan

Tamer Şencan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

Sedat abi burası Türkiye hiç birşeye şaşırmamak lazım herşey olur her yıl aynı şeyi yapıyorlar bütün medya kuruluşları haber programları bangır bangır bağırıyor ama kale alan yok maalesef

İstanbul boğazında kıyıya 10 m kalana kadar gırgır lar ağ döküyorlar sarıyere telli baba açıklarına beykoz çukuruna balığın karadenize geçişini engelliyen bu gırgırlara müsade eden kokmuş zihniyeti kınıyorum 3 tarafı 4 ayrı güzellikteki denizle çevrili yurdumuzun bir denizcilik bakanlığı bile yok biz amatörlerin sesini kim duyacak bu olanlara kim dur diyecek ama yinede bizler doğru olanı yapmaya devam edeceğiz sesimizi duyurmaya çalışacağız.

en basiti geçen hafta sonu terkoz gölüne turna avına gittik gittiğimiz bölgede gördüklerinize inanamazsınız 15-20 cm turnaları adamlar yakalamışlar hayvanın ağzında hiçbir yara olmamasına rağmen suya salmamışlar bizim ekipten arkadaşlar bizden 10 dkk önce gelenler bu adamlarla münakaşa etmişler daha sonra jandarma geldi şikayet üzerine balık boylarının yasal olmadığından dolayı herkesi ordan uzaklaştırdılar biz daha uzak bölgedeydik olanları görüp olay yerine geldik kıdemli assubay ile burada balık tutmanın yasak olduğundan dolayımı herkesi uzaklaştırdınız diye sordum hem yasak olduğunu ayın 15 ine kadar hemde yasal limitlerin altında balık tutulduğunu söyledi vede sarı kağıt istedi ben cebimden sarı kağıdımı çıkardım gösterdim ekibimdede 6-7 kişide de olduğunu diğerlerinin ilk defa geldiğini söyledim vede tutmuş olduğumuz balığın yasal limitte olduğunu gösterdim bunun üzerine assubayın bana verdiği cevap şurda ilerdeki sokaktan girin ilerde avlanın biz sizi görmeyiz oldu :rolleyes: düşünebiliyormusun hem yasak olmasına rağmen bize bunu demesi beni çok şaşırttı :eek: biz oraya gitmedik ben ona yasaksa neden avlanalım dedim o bölgeyi biz terk ettik başka bir bölgeye geçtik terkos dışında zihniyeti görebiliyormusunuz o bölgenin mülki amiri bize siz avlanın biz sizi görmeyiz dedi anlıcan balık baştan kokar....

5. MUSTAFA KAHRAMAN

MUSTAFA KAHRAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0

abi paylaşım için teşekkkürler herkes senin gibi duyarlı olsun saygılar.

6. Cevap: Başka bir şey beklemek hayel olurdu

Maalesef Tamer....:eek:

7. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Sedat bey,paylaşım için teşekkürler..Bu haber hepimizi çok üzdü,ancak bizler elimizden geleni yapmalıyız.Yoksa torunlarımız balıkları televizyonda görecekler.

8. mustafa ayvaz

mustafa ayvaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Başka Bir Şey Beklemek Hayal Olurdu

Sedat abi paylaşım için teşekkürler,oturdukları yerden karar alıp o aldıkları kararların sakıncalarını bilmeyenleri o görevlere getirenler utansın.

9. ksk sedat

ksk sedat Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Gerçekten ülkemizde alınan kararları anlamakta zorlanıyoruz. Bizler gerek tüketici gereksede bu işleri yakınen bilen kişiler olarak okadar çabalarken yetkililer tam tersi kararlar alıyorlar.
    Tamer beylerin başına gelen olay ne kadar ilginç ve düşündürücü görevli assubay Tamer beylerin donanımlı ve bilinçli kişiler olduğuna karar verip yinede yanlış yönlendirebiliyor.
    Bu konuda oldukça uzun bir yolumuz var anlaşılan.

10. Feridun35

Feridun35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

balıkları resimlerde görünce anlayacağız.

11. Hasan Karataş

Hasan Karataş Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Bilgilendirme ve böylesine önemli bir konuyu forum gündemimize taşıdığınız için teşekkür ederim.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş