1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Barajların En Savunmasız Zamanları

'TATLISU AV MERALARI' forumunda mustafadinç tarafından 24 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. mustafadinç

mustafadinç Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili dostlar bu günler göletlerimizin en savunmasız zamanları etrafta balıkçı olmadığı için özellikle geceleri bohçacılar istedikleri gibi at oynatıyorlar ve her türlü yasak avlanmayı gerçekleştiriyorlar.Jandarmanın göremeyeceği bölgelerde ağ olayı çok kolay site olarak buna bir çare düşünebilirmiyiz.Fikir üretmenizi rica ediyorum.

2. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Sana katılıyorum Mustafa abicim. Mesela şuanda Saıyar Barajından acayip sazan yakalanıyor:mad::mad: ve bunlar satılıyor:( ben bireysel olarak devamlı alış veriş yaptığım balıkçıyı protesto ediyor ve alış verişi kestim;) ancak olaya muhakkak müdahale edilmesi lazım. hem yakalayanlara hem de satanlara bir şekilde yaptırım uygulanmalı bence.:mad:

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Nisan 2009
  3. Kamil ESEN

Kamil ESEN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Mustafa abim,şikayet etsekte bazen çözüm olmuyor.Ama 10 bohçacıdan birinin kulağını çektirsek 5 taneside korkudan elini çeker.Elimiz kolumuz bağlı oturmaktan iyidir.her gün bohçacılar sokak aralarında araba bagajlarında sazan satıyor.Su ürünleri bunlardan habersiz mi sanki.Ama salla başı al maaşı daha kolay geliyor demekki.Sezon açıkken,Havalar güzel olduğunda adet yerini bulsun diye, baraj kenarlarında olta atmaya gelen amatörlere ceza kesmeye gelen tarım müdürlüğü görevlileri, sokakta kaçak sazan satan balıkçılara dokunmaya çekiniyor.Tarım müdürlüğü çalışanları,haber verin bak ne yapıyoruz onları diyorlar ama icraatlar göstermelik.Tesadüfen zabıtada denk geldi 10 dakika sohbet edip gittiler.Bu arada balığı satanlar hiç istifini bozmadan satmaya devam ettiler.Nasıl bir anlayıştır bilmem..

4. Carti

Carti Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Abilerim siz neyi yaparsanız iyi yaparsınız ..
    Ancak onlar anlarmı bu iyiliklerden bilmem..

5. mustafadinç

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen bende bu olaylara tanık oluyorum fakat sonuçta bir şeyler yapmalı yapılacak bir şey olmalı.

6. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Kiymetli kardesim eger istenirse kus bile ucurtmazlar.Barajlarda havyar dokulecek yerler belli.Taze sularin geldigi bolgelerdeki SIG sular.Zaten kayikcilar devamli oralardadir.En buyuk is muhtarda,muhtar sandallari bir yerde toplatirsa yuzde doksan bu is hallolur.Tarim bakanligi gorevlileri memur oldugundan saat 5 ten sonra donupte bakmazlar bile.Butun is ve yuk jandarmada.Ama dedigim gibi isterlerse 1 tek balik bile tutamazlar.Yeterki jandarmanin agzi olmasin.Selamlar.

7. mustafadinç

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen katılıyorum hacı babacığım.

8. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Mustafa bey,hepimizin şikayetci olduğu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.Bizim millet olarak yapımızda yasadışı olayları ihbar veya şikayet etme olayı sık başvurulmayan bir yol.Bir kısmımız adam sende düzeltmek sanamı kaldı veya şimdi şikayet edeceğim düşman kazanacağım ,bir sürü iş çıkacak türden mazeretlerle önleyebileceğimiz olaylarda dahi ilgili makamlara şikayetlerden kaçınıyoruz.Bu durumdada avlaklar sahipsiz kalıyor.Avlanmak maksadı ile olmasada bu sezonda yolumuzun düştüğü avlakları uzaktan da olsa kontrol etmekte gördüğümüz yasa dışı (Dinamit,elektirik,balık otu,tırıvırı gibi yasak madde usullerle avlananları ilgili makamlara şikayet veya ihbar etmek ve şikayet ve ihbarımızın neticesini takip etmekte gerekiyor.Yasak avlanma sonucu kesilen cezalar yakalanan canını acıtacak şekilde yükseltildi.Bir kaçının canı yanınca bu kısa sürede yayılıp duyuluyor.Şikayetlerimizi iletebileceğimiz telefon ve siteleri aşağıya çıkardım gerekli duyarlılık gösterildiğinde caydırı olacağı kanısındayım.

Jandarma Tel : 156
    web : http://www.jandarma.tsk.mil.tr/
    Sahil Güvenlik Tel : 158
    web : http://www.sgk.tsk.mil.tr/

9. Fedai

Fedai Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Kendine saygısı olmayanın dogaya saygısı olmaz malasef:(

10. mehteran

mehteran Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Elbetteki bütün iş biz amatörlere düşüyor arkadaşlar, gördügünüz yerde basın telefonu. Elbette diyeceksinizki telefon etsek ne olacak (((jandarma gelmiyor))). Durum hiçte öğle değil malesef, Kütahya da bu iş için ne mücadeleler verdim bir bilseniz. Evet şu an olmuyormu gene oluyor ama eskisi gibi değil en azından. Kolluk kuvvetleri bu işin nasıl olduğunu ve olacağını biliyor, fakat ekip ve elaman yetersizliliğinden bazen karakollardaki komutanlarda çaresiz kalıyor, bizzat gidip görüştüm bazı komutanlarla, hepside aynı dertten yanıyor, Arkadaş ihbar geliyor, fakat o anda ekibimiz tam ters istikamette olabiliyor, yada daha önemli bir olay içinde olabiliyor, başka bir ekip yönlendiriyoruz, ekibimiz olay yerine vardığında ne ihbar eden nede bohçacı kalıyor, diyorlar. Genede sizler boş bırakmayın gördüğünüz anda alo deyin. Bizler söylediğiniz bölgeyi her boşluk bulduğumuzda kontrol edeceğizdir diyorlar. Porsuk barajında şu anda ağ bulmak çok zor, bana dört lastiğe maaal oldu ama olsun, şimdi çapulcular gecenin bi yarısı ağ atamıyorlar en azından. Kolluk kuvvetleri gecenin bi yarısı devamlı takipte. Alkış Kütahya jandarma komutanlığına bu konu için burdan teşekkür etmek istiyorum. Lastik konusunuda daha sonra başka bir konu ile anlatacağım inşallah.

11. doğan.35

doğan.35 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kendini bilmeyen o kadar çok insan var ki ...bu şekilde katliam yaparcasına avlanıyorlar... yarın obur gunlerı dusunmuyorlar.... elımızdekılerın kıymetını bılelım.... konu hakkında tam bılgı sahıbı degılım ve gormedım ama ınsallah kanunı bır sekılde cozum yoluna ulasılır...

12. Murat VAROL

Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Mustafa abicim gittiğimiz avlaklarımızda kendi denetimimizi yaparak, bohçacılara kendimizce uygulayacağımız ceza sistemiyle tövbe ettirmek gerekli olduğunu düşünüyorum... Bundan sonra her gittiğim avlakta sıı bir denetimin ardından yakaladığım bohçacı takımına vereceğim cezayı ( o an karar vereceğim) alabilirsem görüntüleri ile bizzat uygulamı olarak aile içinde paylaşacağım...;):)

13. onur

onur Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    mustafa abicim bazen düşünüyorum ulan nebiçim ülkede yaşıyoruz be diye bazen bakıyorum ne güzel bir ülke burası ama bizim insanımızın içinde bu şeytanlık varken baştada böyle umarsamazlar herkes kendi derdinde adama makam verilmiş kaçak yasa dışı olayları takip etsin önlesin diye ama ne bileyim kimse bi şey yapmıyor sanki yahu düş ülkesimi burası bu güne kadar bi şey olmadı nasıl olsa bi gün çaresi bulunur diye mi dir anlamadım. sen gidip birini şikayet et oda biraz para cezası yer zaten başka bi işte kolaydan para kazanamayan bu bohçacılar bu zararını kurtarmak için daha çok balığı telef edecek ben bunuda yaşadım kendim gözlemim gerçek olarak biliyorumkeyif için iki kişi gidip olta atsa bunu engeller ancak bu görevliler bizim ülkede... ben bir çözüm bulamıyorum bu olaya şimdilik aslında çözümü olan bu olaya

14. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bu konuya daha önce yazmıştım ancak sizlere yeni haberlerim var.

1. Mesajımda protesto ettiğim balıkçıları şikayet ettim. Nedeni 3 hafta önce Hirfanlı Barajından 18-20 şer kiloluk sazan getirmeleri ayrıca yanlarına 2 de yayın vardı ki tezgaha sığmamış o kadar büyük:mad::mad: Sağolsunlar derdinizi doğru kişilere doğru şekilde anlatınca çözüm oluyor. Bahsi geçen 2 dükkanın birinin 15 gündür kepenkleri kapalı, diğeri marul , taze soğan,maydanoz satıyor;):D:D:D
    Kimsenin zoruna veya gücüne gitmesin, insanların ekmeğiyle oynamak da değil bu...asıl ekmeğiyle oynayanlar kendileri... başta onlara da söyledim GELECEĞİNİZİ SATIYORSUNUZ diye... Gelecekte ne satacaksınız edim ki balıkların havyarları tezgahın üzerine dökülüyordu:(

2.Sakarya 'da şuanda ağ ve kasnak operasyonları akıl almaz bi hızla devam ediyor :D:D Samader Derneğimizi ve Jandarmamızın desteğiyle şimdiye kadar 1000 lerce metre ağ veçok sayıda kasnak imha edilip cezalar kesildi. Şimdi Mustafa abicim sen bilirsin Mollaköy'e git istediğin yere oltanı at;) Turna yakalamanın zevkini yaşa;) ağ atamıyor kimse :D:D:D

Yani ülkemizde güzel işler oluyor artık;) Bizim yapacağız tek şey kimseye acımadan şikayet etmekişikayet etmek,şikayet etmek.... olmadı bir daha şikayet etmek;)

15. aldem

aldem Tba Okuru

Cevap: Barajların En Savunmasız Zamanları

Baştan sona kadar okudum,buraya yazılıp çözüm aranması bile çok güzel,bahsettiğiniz bu konu,gece dalarak avlananlar,hala dinamit atanlar,yapabileceğimiz ilk şey banane dememek olmalı bunuda yazmış arkadaşlar,ondan sonra ilgili merkeze şikayet etmek olmalı diye düşünüyorum,teşekürler.

16. mustafadinç

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Barajların En Savunmasız Zamanları

Sevgili dostlar öncelikle hepinizin duyarlılığınız ve çözüm önerileriniz için sonsuz teşekkürler, ancak ben bu konuyu geçen yıl açmıştım bu yıl yine tam da su ısısının 16 derecenin üzerine çıktığı şu günlerde Sazanın yumurtlayarak daha sonrada ne görürse saldırdığı şu günlerde o güzelim göletlerimizin yine en çok denetime ihtiyacı olduğu zamanlardayız, benim avlanma bölgem olan Eskişehir'de dev gibi bir baraj yapıldı 4 yıldan bu yana avlanmak (sözde) yasak iki köy birbirine girdi bizim göletimiz biz ağ atacağız yok değil sizin göletiniz biz ağ atacağız vs diyerek, bu yıl malum 2/2 nolu sirkülerin son yılı ve Ağustos ayında bu sirküler sona eriyor bunu bilen bir takım zevat ortalıkta KUZFINDIK bu sene serbest diyerek kah hazırlık yapıyor kah dükkanında ağ,tırıvırı vs satıyor Eskişehir,Bilecik ve Kütahyalı balıkçıları doğru avlanılırsa yıllarca idare edecek büyüklükteki bu baraj şu anda bile ağlarla dolu yazık diyorum insanlara ceza kesilmesi gerekiyor ancak göletin bir tarafı Eskişehir diğer tarafı Kütahya Jandarmayı aradığımız zaman cevaben "kaçak avcılar ne tarafta karşıdaysa biz bakamayız " diyorlar (haklı olarak) birde kütahyaya 40 km olunca kontrol edilmesi çok zorlaşıyor KUZFINDIK barajında ki kaçak avlanmaya bir çözüm bulunması gerekiyor.

Bu Sayfayı Paylaş