1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Av yasağı tekrardan düzenlenmeli

'HARİCİ KONULAR' forumunda deniz34 tarafından 4 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. deniz34

deniz34 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    140
    Ödül Puanları:
    2
    Av yasağı tekrardan düzenlenmeli

Ege Gırgır Balıkçıları Derneği Başkanı Mehmet Aksoy, “Sadece İzmir’in günlük 100 bin eurosu ithal balığa gidiyor” dediAv yasağının kalkacağı 1 Eylül'ü bekleyen Egeli balıkçılardan, bir kez daha "Artık yeter. Yasak dönemleri yeniden düzenlensin" çağrısı geldi. "Biz yasak nedeniyle elimiz kolumuz bağlı otururken Yunan balıkçılar bizim sularımızda tuttukları balıkları bize euro ile satıyor" diyen Ege Gırgır Balıkçıları Derneği Başkanı Mehmet Aksoy, "Sadece İzmir'in günlük 100 bin eurosu (330 bin TL) ithal balığa gidiyor" dedi."Yumurtlama dönemine göre belirlensin" Türkiye'de de av yasağının Yunanistan'da olduğu gibi balık çeşitlerinin yumurtlama dönemlerine göre yeniden düzenlenmesinin artık şart olduğunu dile getiren Aksoy, "Bizim bilim adamlarımız hangi balığın ne zaman yumurtladığını bilemiyor mu? Bizim balıkçımız anlamıyor mu? Neden bize bu eziyet çektiriliyor" dedi. "Yazın yasak nedeniyle 4.5 ay balık avlayamadığımız için insanlar kışın tutulan balığı yemek zorunda kalıyor" diyen Aksoy, "Stoklar yetersiz olduğu için Yunanistan'dan euro ile balık alıyoruz. Yunanistan'da bu yasaklar balıkların yumurtlama dönemlerine göre değişiyor. Bunları tespit etmişler ve 12 ay balıkçılık yapıyorlar" dedi.'Üniversitelerle çalışma yapalım'Yunan balıkçıların Türkiye'ye sattıkları balığın önemli bir kısmını da yine Türk sularında tuttuğunu belirten Aksoy, "Hep söyledik, kendi balığımızı Yunanistan'dan alıyoruz. Biz bakarken onlar geliyor, Ege Denizi'nden toplayıp bize satıyor. Bu nedenle Türkiye'nin kasasından milyonlarca euro çıkıyor. Sadece İzmir'in günlük 100 bin eurosu ithal balığa gidiyor. Av yasakları yumurtlama dönemlerine göre düzenlense ithalata bu kadar para kaptırmayız. Bununla ilgili üniversitelerle birlikte çalışma yapalım" dedi.Kaynak: "Av yasağı tekrardan düzenlenmeli"..haberler.com

2. hus213

hus213 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2,716
    Ödül Puanları:
    63
    Cevap: Av yasağı tekrardan düzenlenmeli

Nuri bey öncelikle sabah şerifleriniz hayırlı olsun bu paylaşım içinde teşekkürler ellerinize sağlık yeni girmiş olduğunuz yerdeki paylaşımlarınızıda okudum bilgi birikimlerinizi oradaki kişilerle de paylaşmanız ayrı bir güzellik tekrar teşekkürler

3. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Yasaklar, yasaklar, yasaklar. Ya yasaklara uyanlar.!

Hani hep deriz ya, eğitim şart diye. Eğitim temelden verilmediği sürece devlet istediği kadar yasak getirsin, istediği kadar yeniden düzenlesin kocaman bir FOSSSS. :(

Eğitim şart diyorum sonuç olarak.

4. deniz34

deniz34 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    140
    Ödül Puanları:
    2

Yakışıklı kardeşim İsmail; Hayırlı bayramlar diliyorum..

Bu balıkçı milleti, enteresan bir yapıya sahiptir. Bunlar Davulu kendi istemleri doğrultusunda çalarlar...Bunların gözünü toprak dahi doyurmaz...

2004 yılında o zamanki tarım köy işleri bakanlığına ( Mehdi EKER)'in yardımcısı ve hükümetin su ürünleri bölümünden sorumlu olan Vahdettin beye, bir yazı gönderdim.Yazı 18 maddeyi ihtiva ediyordu.

Netice olarak; 24/26 Ağustos ayında Ankara'da yapılacak olan Balıkçılık( su ürünleri) toplantısına beni ve arkadaşımı da çağırmasını bizzat rica ettim. Kendimin ile beraber mühendis olan 2 kişi balıkçı reisi olduğumuzu ve diğer balıkçı reislerinin eğitimlerinin en fazla orta okul olduğunu söyledim
    Bizleri toplantıya çağırmadılar..Ancak yazı da belirttiğim 18 madde içerisindeki 2 maddeyi yeni çıkan sirkülere ilave etmişlerdi.

Neden çağırılmadığımız ortadaydı..
    Çünkü onlar eğitimli balıkçı istemiyorlardı...Hep onların yanında olan şakşakçıları istiyorlardı...Toplantıya katılanlar içerisinde çoğunluk olarak balıkçı reislerinin yerine balıkçı madrabazları (Komisyoncuları) vardı...

İşte gerçek burada yatıyordu....
    Çok enteresan olarak şimdilerde balıkçılık müşteşarlığı açıldı ve sorunları çözmek için yetkiler verildi..
    Ne hazindir ki çalışan personelin içerisinde balıkçılık yapmış hiçbir Allah'ın kulu yoktur..Hep kendi yandaşlarını doldurmuşlardı...
    Şimdi soruyorum.. Nasıl bu sorunumuzu çözebiliriz...Şimdilik bu kafalar ile mümkün görünmüyor....
    Gelecekte İnşallah diyorum...

5. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Nuri ağabeyim, yazdıklarına tamamen katılıyorum, eğitimli balıkçı istenmiyor, sesimiz gür çıktığından olsa gerek.! Diğer bir konu da, 4 denize sahip bir ülke olmamıza rağmen halen Denizcilik Bakanlığının olmaması. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı adı altında olduğu müddetçe, inekten sığırdan anlayanlar bizim dertlerimize derman bulamazlar kanaatindeyim, onların ilgi alanları SIĞIR lar.;)

Yükleniyor...