1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Atçekbalıkavı At-çek Balık Avcılığında Kullanılan Yöntemler-Takımlar-Misinalar-Sahteler

'SPİN AV RAPORLARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 29 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Selam sevgili dostlar.

Havaların soğuması ile birlikte At-çek avlarında bir artış görülmekte ve bu yönde bilgi ve tecrübesi olanlar bu avları gerçekleştirmektedir.

Benim bu konuda yeterli bilgim ve tecrübem yok, inanıyorum ki sitemizde bulunan bir çok dostumuzda benim gibi. Hal böyle olunca, At-çek balıkavcılığına gönül vermiş bilgi ve tecrübeleri olan arkadaşlardan;

At Çek Balık Avında kullanılacak Kamışlar, boyları vs.
    At Çek Balık Avında kullanılacak Makineler, kafa yapıları vs.
    At Çek Balık Avında kullanılacak Misinalar vs
    At Çek Balık Avında kullanılacak sahte yemler
    hakkında;

Bilgi ve tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum. Herkes bilgilerini ve tecrübelerini paylaşırken birbirine saygı çerçevesinde yaklaşmasını özellikle rica ediyorum, herkes birbirinin bilgi ve tecrübesine lütfen saygı duysun.

Bakalım neler gelecek bekliyorum, ayrıca yapılan At-çek avlarından en çok beğendiğiniz avında bir fotoğrafını eklerseniz tecrübeniz dahada bir önem kazanacaktır.

Hepinize sevgilerimle...

Son düzenleme: 6 Kasım 2016
  2. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: At-çek Balık Avcılığında Kullanılan Yöntemler-Takımlar-Misinalar-Sahteler

İlk soruyu ben sorayım o zaman. At-çek avında kullanacağımız veya senin kullandığın misina hakkında kısa bir bilgi istiyorum. Kalınlığı, modeli ( Markası ) çekeri.:)

3. Serkan Öztürk

Serkan Öztürk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: At-çek Balık Avcılığında Kullanılan Yöntemler-Takımlar-Misinalar-Sahteler

Shimano power pro ip misina sarı renkli 0,13 mm 5,5 kg çekeri var. Bizim spin grubumuzun hemen hepsi ayni ip misinayı kullanmakta. Piyasada olanların çoğunu hatta hepsini denedik sayılır. Bence bir numara. Aslında 0, 15 kullanmakta fayda var. İnsan daha güvenli hissediyor. Fakat atış erimi ve görünmezlik olayı 0, 13 te karar kıldırıyor.

Leader olarakta 0,26 seaguar soft kullanıyorum son derece memnum

4. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Serkan, surf casting usulü avlanmada ağır kurşun kullanıldığından dolayı Leader kullanılıyor. At-çek av yönteminde kullanılma amacı nedir acaba ?

5. Serkan Öztürk

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

birinci husus görünmezlik, leader kullanmadanda kullanarakta bir çok balık yakaladım sadece tercih.

ikinci husus sahtelerin fırlatışı sırasında çok basınç oluşmakta ve sürtünme çok olmaktadır. ip misina sürtünmeden dolayı tahrip olup kopmalar yaşanmaktadır.

üçüncü husus ise ip misina iç esnemediği için büyük balık yakalandığında bütün stres iğnede toplanmakta ve balığın kaçmasına neden olmaktadır. Ha şimdiye kadar bu şekilde balık kaçırmadım ama kaçırmayacağım anlamına da gelmez.

Benim kullanma sebeplerim bunlar. Ama leader kullanılmalıdır diye şartlamıyorum kendimi çünkü her şekilde balığı alabiliyorum. Sadece ve sadece çok durgun havalarda leader kullanılmalı diye düşünmekteyim.

6. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkür ederim. Demek ki surf casting tekniğindeki leader kullanım amacı ile at-çek balık avcılığında leader misina kullanım amacı aynı sayılırmış.

7. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Teşekkür ederim kardeşim, soruma cevap verdiğin için sağolasın.:)

8. Feridun35

Feridun35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

konu ve bilgiler için teşekkürler.

9. Serkan Öztürk

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Aynen Kadir bey aynı mantıkla kullanıyoruz :)

10. seyyahi

seyyahi Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Ben genelde yemli avlanmakla birlikte arada bir at çek avcılığıda yapmaya çalışırım.
    At çek için çok donanımlı bir ekipmana sahip değilim, ancak benim çevremdeki ustalardan ve forumlardan öğrendiklerim kadarıyla at çek avcılığında avlanırken takımlar dışında su kenarında mümkün olduğunca gözükmemek gerektiğini biliyorum.
    Ustaların sürekli söylediği bir söz var. "sen balığı görüyorsan o da seni görüyordur"

11. Serkan Öztürk

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Durgun havalarda sessizlik ve görünmemek esastır. Balıklar sizi bir defa görsün onlarca takip alır ama vuruş alamazsınız ve deli olursunuz. Fırtınalı havada ise ışık harici herşey serbest :) Durgun havada sadece sisin görünmenizde değil misinanızın, ve sahtenizin görününürlüğüde önemli biz genelde ghost sahteler yani ışığı içinden geçiren sahteler kullanmaktayız.

12. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Görünen balık tutulmaz sözü gerçekten çok doğru bir tesbit.:)

13. gebzeli halim

gebzeli halim Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

at çe işi çok sabır isteyen bi av

14. moulder64

moulder64 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Bu konuda yaptığım araştırmalarda Avlak bölgesinin , Avlanmak istediğin balık türünün ve avın amacının önemli olduğunu okudum hep ..
    İlk olarak makine seçiminde tercik edilen kafa boyunun en büyüğünün 4000 ve devir oranının ise 5 ve 6 küsür olmasına dikkat etmemiz gerektiği ayrıca makina ağırlığının mak 280 gr ile 380 gram aralığında olması ve Rulman sayısının da fazla olması hem av bölgesinde çabuk yorulmamayı hemde çeker olarak dengeli atışlar ve sarımlar yapmamızı sağladığını ..
    Kamış ile ilgili olarak çok kişiden tecrübelerini dinledim Kamış akisyon yaratabilen hafif ve sağlam esneyebilen spin için elverişli olması gerektiği söylendi ..

Herkesin de hem fikir olduğu kısım ise kesinlikle sessizlik ve görünmezlik .. Ayrıca deniz ve sahil kayalık yerlerde atışlarımızın denize dik olarak değilde 45 dereceli paralel atışlar yapmamız derektiği yönünde .. bu a-tarz avlarda gece sessizliğinin çok daha verimli avlar çıkarttığını da ayrıca belirtmek isterim ..

Sahte ve seçiminde balık yoğunluğu avlağın durumu gece ve gündüz faktörleri göz önüne alınması gerektiği ..

Misina olarakta genel kanının ip misina olması gerektiğini .. Ben yeni başlayacak biri olarak Öberilen misinaların Kendo 0.168 ip misina ve powerpro 0.15 ip misina olduğu şeklinde araştırmalarımın olduğunu belirtmek isterim

Nacizane fikirlerim ve tavsiye aldığım değerli arkadaşlarımdan aptığım bir kaç bilgiyi de bu sayede hafızam da yenilemiş oldum ..

Herkese tüm avlarında Rastgelsin .. Öğrendiklerimi uygularken daha da keyifli olacağını düşünüyorum .. saygılarımla ..

15. Serkan Öztürk

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Ellerine sağlık. Sadece bi küçük ayrıntı olarak;

Yeni başlayanlara genelde monoflament öneriyoruz arkadaşlarla. Çünkü ip misinalar gece ve fırtınada çok karışıyor.

16. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Bu konuyu geçen gece uzun uzadıya konuşmuştuk seninle kardeşim. Yeni başlayanlar kesinlikle İp misina kullanmasınlar, ha şöyle bir durum var benim param çok karışsada önemli değil, her seferinde 60 TL veririm diyen varsa İp kullanabilirler.;)

17. Serkan Öztürk

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Aynen, ayrıca karışmanın ötesinde ip esnemediği için balık ilk vuruşlarında bütün yük klips ve iğnelere biniyor. Buda doğru kalam ayarı yapamazsanız, iğne kırılması, ip patmalası ve balığın ağzının yırtılarak kaçmasına neden oluyor.

18. Hakan Küçük

Hakan Küçük Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Serkan kardeşim merhaba
    1.Sahte olarak ne kullanıyorsun?Resimli örnek vermeniz mümkün mü ?
    2.Kullandığınız sahteler denizin durumuna göre bu değişkenlik gösteriyor mu?(örneğin dalgalı havada rapala-durgun havada silikon sahteler mi kullanıyorsunuz)?
    3-Kıyıdan at-çek te yüzeyden mi av alıyorsunuz dipten mi (bunun için nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz)?
    Şimdilik bu kadar diyelim :)ben yemle avlanıyorum. Ama şu sıralarda bu işe epey zaman ve emek harcıyorum sonuç nedir dersen henüz at-çek te bir levrek trofem yok ama bu konuda azimliyim ve sizden yukarıda bahsettiğim konularda yardım bekliyorum.Şimdiden teşekkür ediyorum...

19. Serkan Öztürk

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
  20. moulder64

moulder64 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Monoflament misinada önerdiğiniz uzun sağlam ve uygun fiyatlı misina markaları nelerdir ?

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş