1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Atçekbalıkavı At-çek Avında Şeytanın bacağını kırdım.

'SPİN AV RAPORLARI' forumunda Atilla Atasever tarafından 18 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. Atilla Atasever

Atilla Atasever Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ben beyhude balık avı tutkunu iki yıl öncesinde teknesini satmış, daha sonra avlanma şeklini değiştirerek at-çek avına başlamıştım. Başladım başlamasına ama her şey tamam fakat bir eksik vardı; oda ortada balık yoktu. İki yıl boyunca her hafta sahtelerimi avlak avlak gezdirerek yüzdürdüm ve onlarcasını kaybetmiştim. Ve açıkçası hatırı sayılır boyda, sadece 2 balık alabilmiştim. Bu stil gerçekten çok incelikliydi. Onca forum inceleyip, uygulamama rağmen sonuç alamıyor ve bu stille av yapanları imrenerek takip ediyordum. Nihayetinde Türk balık avının değerli at-çek üstatların dan sevgili Serkan Öztürk ile Türk Balık Avın da, yolumuz kesişti ve tecrübelerini paylaşmak üzere, birlikte av yapmak üzere nazik davetini hevesle kabul ettim.

Akşam 20:30 da belirlediğimiz avlakta buluştuk. Bir yandan sohbet ederken bir yandan da takımları hazırlamaya başlamıştık. Takımları hazırlarken her aşamasında bir yeni bilgi daha öğreniyor ve hatalarımı sırayla buluyordum. Sağ olsun her tecrübesini ince ince sırası geldikçe paylaşıyordu. Bu şekilde ava başlamıştık olduk. Daha 10 dk geçmeden ben bir vuruş aldım, gerçi onu da sahtenin üzerinde ki puldan anlayabilmiştim yoksa ben onu dip sürmesi ile karıştırmıştım. Zira benim o gün belirlediğim çıtam levrek tutmak değil sadece onun tekniklerinden biraz tecrübe alabilmekti o yüzden hiç ah vah yapmadım. Aradan yarım saat geçmişti ki Serkan’dan aldım diye bir ses geldi. Nasıl yani biz burada.. teknik filan yani şey balık nereden çıktı şimdi..inanamıyordum bir yandan da bu adamda bir keramet var diye şaşkınlık içindeydim.. Balığı aklımdan tamamen silmişim demek ki. Neyse Serkan kısa bir mücadeleden sonra yakışıklı bir levreği kepçeye almıştı. Bir süre ara verdikten sonra tekrar atışlara başlamıştık ki bu sefer benim sahtem takıldı… diye düşünürken hayır takılmamıştı, bu bir levrek ti !.. Allahtan kalamam yeterli açıktı ki yoksa ben heyecandan bu balığı kesin kaçırırdım. Neyse mesafe çok kısa olduğu için hemen balığı alabilmiştim, bir yandan içimden ''oluyor yahu'' derken bir yandan da ''yok yaa bu da tesadüftür diyordum’’. Bu düşünceler le ava devam ederken yine aynı noktada yine bir vuruş ve çok sert bir tasma ile evet ikinci levreği almıştım. Evet gerçekten oluyordu... Bu gelen ise 400-600 gr arası bir palaz olduğu için kendisini fazla üzmeden deniz anaya iade ettik. (Tam bu arada şimdi aklıma gelen bir soruyu sormak istiyorum; denize iade edeceğimiz balığı galsamasından tutmak balığa bir zarar verir mi?)

Neyse konuya devam edecek olursak ardından aynı şekilde Serkan da 600 gr lık bir palazı aldıktan sonra denizana ya iade etti. Bu şekilde avımızı 11:30 gibi sonlandırdık.

Kendime inanamıyordum kısa bir av süresinde 2 levrek tutmuştum. Ve bir daha şunu anladım ki ne olursa olsun bir bilene sormak lazımmış.
    Ve buradan değerli Üstat Serkan Öztürk e tekrar teşekkürlerimi iletiyorum..

H. Atilla Atasever

İsmail ESENCAN bunu beğendi.
  2. Kadir TOZAR

Kadir TOZAR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Atçek Avında Şeytanın bacağını kırdım.

Tebrikler Atilla, yaşadığın mutluluğu ve heyacanı çok güzel bir şekilde bizlere yansıtmışsın. Serkan üstadımıza da bildiklerini hiç çekinmeden aktardığı için senin aracılığın ile bir kez daha teşekkür ediyorum. Ben bu işi seviyorum arkadaş, balık avı dostluğu bir başka oluyor.

3. Serkan Öztürk

Serkan Öztürk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Atilla abi öncelikle çok keyifli bir geceydi ve çok değerli bir dost / arkadaş kazandım. A zaten kaçanlar gelenler süperdi. Ayrıca ben n yaptımki; sadece yaptığımız at çek avından örnekler vermekti. Gerisi sadece senin becerinle oldu. İnşallah çook yakında trofe yazılarını da bekliyoruz :)

4. Serkan Öztürk

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Aynen Kadir üstad, vallahi Atilla abinin tuttuğu balıklarda kendim tutmuş kadar sevindim. Av dostlukları aka oluyor.

5. seyyahi

seyyahi Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Tebrikler şeytanın bacağı kırılmış. Bırakın kırık kalsın.kikikiki
    Ava devam. :rolleyes:
    Artık sürekli av raporu bekliyoruz senden abi.:)

6. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Böyle güzel raporlar gelince ve rapor içinde dostlarımızın bu siteden faydalandıklarını anlayınca, iyi ki bu siteyi kurmuşum be diyorum.:cool: Sevgili Atilla, gerçekten çok mutlu oldum şeytanın bacağını kırmana, çok hoşuma gitti. İnşAllah devamı gelir ve sende tekniklerini, tiyolarını buradaki dostlarımızla paylaşırsın. :)

Ayrıca ilgi ve alakasını esirgemeyen sevgili kardeşim Serkan' a da çok teşekkür ederim, sağolasın kardeşim.:)

7. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Atilla kardeşim, tüm samimiyetinle yazmış olduğun bu güzel raporu büyük bir zevk ile okudum.Seni ve sevgili Serkan kardeşimi tebrik ediyorum.AlkışAlkışAlkışİnşallah devamı gelmesi dileği ile rastgele kardeşim.

8. Atilla Atasever

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

İshak bey, tebrikleriniz için teşekkürler. Devamı İnşallah birlikte olması dileklerimle.

9. Atilla Atasever

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

İyikide dediğiniz gibi, Türk Balık Avı nı kurmuşsunuz sayenizde buradan yeni dostlar kazanmış olmak en önemlisi sanırım.

10. Atilla Atasever

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkür ederim. Bundan sonra Rapor yazacağım kesinde. :)) İçinde balık olursa daha sanırım daha iyiolur..

11. Atilla Atasever

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Serkan avımız çok güzeldi, balıklar güzeldi, senden öğrendiklerim güzeldi fakat Benim için en büyük kazanım senin ARKADAŞLIĞIN oldu.

12. Atilla Atasever

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Tesekkür ederim Kadir.
    Evet söyledğin gibi balık avı dostlukları bir başka oluyor. Ben pek çok forum u takip ediyorum. Pek çoğu boy gösterisi savaşına girmiş. İş tamamen rekabet, sataşmalar ve hatta hakaretlere varan çatışmalara dönüşmüş. Ancak Türk Balık Avın da işlerin Sevgi ve Saygı çerçevesinde yürüdüğünü görmek ve buradan arkadaşlıklar kazanılabildiğini görmek sanırım daha özel bir durum.

13. Atilla Atasever

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Bir kelime neleri değiştiriyor. Defalarca okudum yanlış ifade ettiğimi anladım.

Doğrusu " Bundan sonra rapor yazacağım kesin de. İçinde tekrar balık olan raporlar yazabilirsem olan güzel olur"

14. MUSTAFASÜRÜCÜ

MUSTAFASÜRÜCÜ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Tebrik ederim Atilla kardeşim Serkan gerçekten çok değerli bir arkadaşımız ve onunla avlanmak senin için çok güzel bir deneyim olmuş gönlündeki levrekleri almışsın Alkış
    bu arada geri salınan balıklar için ayrıca tebrik ederim duyarlılığınız için teşekkürler Alkış av raporlarının devamı gelmesi dileğimle:)

15. Atilla Atasever

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Çok teşekkür ederim Mustafa bey. Sizin iyi dileklerinizin ve samimiyetinizin bilincinde olararak bu durumdan haric tutup, su an aklima gelen
    Bir konuyada deginmek istiyorum. Limit alti baligi denize salmak maalesef tebrik edilecek bir durum haline geldi. Bir benzetme yapacak olursam . Trafikte kırmızıda duranı tebrik ediyormuyuz. Oysaki bu yasal ve vicdani bir sorumluluk. Keşke şu limit olayı kültürümüze yerleşse. Ama maalesef bu bilinç kolay kolay kabul görmüyor. Bu durum, bırakın bireyleri kurumsal firmalar da dahi var.. Bir seferinde , çok bilindik bir market zincirinin balık reyonundaki bazı balık türlerinin, boy limitlerinin çok altinda olduğunu görmem üzerine mağazanın ilgili müdürünü bularak şikayetçi olmustum. Aldığım cevap beni şok etti. "Biz limitlere bakmayız çünkü tüm ürünlerimizi balık halinden alıyoruz" demişti. Evet halden almıştı, yasalmıydı yasaldı. Vb ....... ne olursa olsun ne soylerse soylesin.. ortadaki o balıkların limitlerin çok altında olduğu gerçeğini degistiremezdi.
    Iste boyle durumlarda hayatimizin her konusunda bireyin vicdaninin devreye girerek sadece kendisi icin degil herkez icin doğru olanı davranişı seçtiği zaman. Erdemli bir toplum olmayi basarabiliriz.
    Sonuç olarak ben tebrik edilecek birsey yapmadim. Sadece kırmızıda durdum.

16. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Atilla, Müdür yaptığı işi bilmez ise ona müdürlük vereni bir sorgulamak lazım.! Yok böyle bir şey, biz halden aldık. Kanuna uymak zorundasın arkadaşım, nereden alırsan al. Bu şuna benziyor, ben uyuşturucuyu kullanıyorum satmıyorum, ama yaptırım olarak her ikisine de ceza var. 3/2 Tebliğde de durum aynı, limit dışı balığı yakalayan da, satan ve pazarlamasını yapanda aynı şekilde cezalandırılıyor.! Bende bir gün hanımla Şirinyer Tansaşın yanındaki balıkçıya gittim ve parmak kadar lidakiler ile karşılaştığımda fotoğrafladım ve Tarım ve Köyişleri bakanlığına gerekli şikayetimi yaptım. Toplam 16 Bin TL ceza yediler, takipçisi olacağız ki, satanlar bir daha almayacak, tutanlarda satanlar almadığından dolayı limit dışı balık yakalamayacak, işlem bu kadar basit. Güzel konuya farklı bir bakış açısı getirdiğin için ayrıca teşekkür ederim.:)

Alo Gıda Hattı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 174
    Web Sayfası: ALO GIDA 174 sitesine hoÅŸ geldiniz

Şikayetler anında değerlendirmeye alınıyor, bayağı bir ilerleme kaydetti ve 5. yılına ulaştı.:)

17. Serkan Öztürk

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Atilla abi sonuna kadar haklısın. Fakat insanlarda algıyı geliştirebilmek için küçük balıkların korunmasına, satılmamasına, satılıyorsa bile alınmamasına insanların özen göstermesi için bu tür olayları allayıp pullayarak yansıtmaya, insanların gözüne sokmaya çalışıyoruz. Bu hafta görmen gerekirdi; 100 gr hatta daha küçük levreği alıp çantasına attı hatta tepki gösteriyoruz diye tartıştık, ben yine bu hafta 500 gr bir ispendeği saldığım için çevremdeki onlarca balıkçının koca balıktı diye serzenişlerine tanık oldum. Sabahları bizim sahilimizde isparoz kadar akya palazlarını çıplak çıplak diye onlarcasını tutuyorlar ve uyardığınızda tepki görüyorsunuz. En azından sosyal medya da biz bunları yaynladığımızda belki belki insanlar heves eder yada bilinçlenirler diye yayınlıyoruz hatta parlatmaya çalışıyoruz. He bu arada yine ispendek geldi bahtsızım :)

18. Atilla Atasever

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

İsmail bey bu konuda maalesef ciddi şekilde otorite boşluğu var. Ben yemli ava giderken halden sabah erken vakitte kasayla sardalya, karides vb aliyordum. Malesef mezat, halin kapali alani disina tasiyor ve burada kimin ne aldigi ne sattigi belli degildi..
    Ayrica yerel belediyelerdeki zabitalarin bu konuyla ilgili detayli bilgi ve tecrube sahibi olmalarini ve uygulamalarini beklemekte utopya olur.. Zira belediyeler bu gorevi artik kurduklari sirketlere devretmis durumda yani zabita sozlesmeli personel.. ve zabita gorevini yaparken is guvencesini de dusunmek durumunda ..

19. Atilla Atasever

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Serkan bu durum acidir ki bizim gocebe kulturden yerlesik yasam bicimine cok gec gecmis olmamizdan kaynakli. Bizim buyuk cogunlugumuz yerlesik yasam bicimine geçeli daha bir iki yuz yil oldu. Ama göcebe kulturunu tamamen terk edemedik. Gocebe kulturunde hic bir zaman agac dikimi yoktur. Surekli cevredeki kaynaklari tuketene kadar harcar ve sonrasinda yeni kaynaklar arar. Maalesef bahsini yaptigimiz limitlere uyum sorununda asil nedeni buradandir.

20. Atilla Atasever

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Ismail bey Alo Gida 174 ü telefonuma kaydettim. Bir daha boyle bir durumla karsilasirsam. Hic isletmeyle ugrasmiyicam artik :)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş