1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Alanya avlak yerleri, av meraları.

'ANTALYA AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 1 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,449
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Alanya Balık Avlak Meraları

  Antalya Şehrinin anlatılmaz yaşanır cinsinden bir bölgesi. Şu ahir dünyada en az bir kez mutlaka gidilmesi gerekir diye düşünüyoruz. Çünkü muazzam güzellikde yerleri vardır ki gerçekden gözlerinizi alamazsınız. Aynı zamanda Antalya'nın Avlak Yeri bakımından zenginde bir bölgesidir. Aşağıda listelemiş olduğumuz yerleri, eğer burada av yapmaya niyetliyseniz muhakkak okuyunuz.
  Avsallar, İncekum Mevkii

  Sivrisineği bol ama mevki olarak çok güzel bir yerdir İncekum. Kıyıdan av için en iyi meralar size tavsiye edeceğimiz otellerin civarlarıdır.

  Bu bölge genel anlamda otellerin çevrelediği alanlardır. Kıyı avı At-Çek için bereketsizdir diyebiliriz. Sadece Surf Kamışla bırakma şeklinde av yapabilirsiniz. Yok ben illa At-Çek yapacam diyorsanız tavsiye edeceğimiz alan Avsallar Plajının yanındali kayalık alanlar olabilir. O bölgede iri Baracuda çıkar ve aynı zamanda Sargoz, Karagöz ve Sokar içinde uygun bir bögedir. Ben olta atıp zil takarım derseniz, Kamp park alanı ile Rubi Otel civarlarını denemenizi öneririz. Tabi bu alanlarda çok sayıda Balon Balığıda mevcuttur. Bir diğer hem kafa dinleyip hemde balık avlayacağınız yer de avsallar incekum orman kampı yanındaki kırma taşlık alanlardır. Burada balık avı genelde geceleri daha bereketlidir.

  Yalnız su ilk başlarda çok sığ olduğundan oltanızı ne kadar uzağa atarsanız o kadar faydalı olacaktır. Peki burada ne tutacağım derseniz hemen söyleyeyim bol bol sokar balığı Balon balığı ve Mırmır tutacaksınız. At-Çek yaparsanız Turna yakalama şansınız var. Zıpkıncı arkadaşlar bu bölgeden her yıl 3-4 defa balık avı orgizasyonları yaparlar. Onların vurduklarına da bakılırsa bu saydığım balıkların haritada işaretlediğim yerlerde var olduğunu kanıtlamış oluruz. Kefal avına gelince... Avsallar Gold Island Hotel mendirekleri ile Kargı Çayı civarı bol Kefal yapan meralardır.


  Eğer bot veya ufak tekne ile avlanmayı düşünürseniz zıpkıncılarında av yaptıkları alan olan küçük adalar çevresini deneyebilirsiniz.Bu bölgede çok iri sokar balıkları,Karagöz ve sargoz bulunur.Daha da açıklarında Mandagöz Mercan avı sıklıkla yapılır.Tabi Kerteriz bilmek bu noktalarda önemli çünkü sualtı heryerde balık vermiyor.Siz çapa atmadan önce oltanızı suya atın ve iyi vuruşlar aldığınız yerde hemen demirleyin.Böylece Kerterizi almış olursunuz.

  AVSALLAR-İNCEKUM AVLAK YERİ RESİMLERİ

  1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

   
  Şükrü bunu beğendi.
 2. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,449
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Alanya, Damlataş Meraları

  Bir tarafta Klopatra Sahili, bir tarafta Alanya Kalesi, hemen yanında Liman ve yaklaşık 800 metre ilerisinde Oba Çayı. Bir Kıyı Balıkçısı av yapmak için daha ne isteyebilir ki?... Bu bölge Antalya'nın en işlek ve Balık Avı açısından oltacıların en çok ilgi gösterdiği bölgedir. İyi bir gününde Kıyıdan ve açıklardan bol miktarda av verir. Gelin nerelerde balık çıkıyor inceleyelim.
  Başda da dediğimiz gibi Alanyanın merkezi olan bu bölge mutlaka gidilmesi gereken muazzam güzellikde bir yerdir. Tertemiz koyları ve tarihi dokusuyla her yıl binlerce insan burayı ziyaret eder. Bizde Alanyaya ilk gittiğimizde bu manzara karşısında etkilenmedik desek yalan olur. Bu sadece görsel manada değil kıyı avı yapan balıkçı arkadaşlarımız açısından da aynıdır. Av yapmak için çok güzel meralar var. Öncelikle Alanya Kalesinin arka kısmında bulunan kayalıkları denemelisiniz. Yalnız dikkatli olun yan kısımlar çok kayalık olduğundan en arka burun tarafı daha müsaittir. Zaten haritada bölgeyi işaretledim. Bu bölgede yer yer iri balıklar almanız mümkün gerçi çok fazla gemi giriş çıkışı balıkları ürküttüğünden nispeten az gürültülü gece avları daha bereketli olabiliyor. Tabi av kayalık oluşum yüzünden meşakatli. Burada hafif kurşunlu tek iğneli takımlar kullanmalısın. Bu sayede Sargoz, Karagöz, Lahos gibi dip balıklarını alman mümkün. Yeterli miktarda Sokarda oltalara gelebiliyor. Daha ileri kısımlara uzun atışlar dönüşte takılmassa Mırmır, Çupra, Melanur ve Sokar getirebilir.

  Diğer meramız büyük Migros önündeki alan. Buradan At-Çek yaparak Levrek ve Barakuda alınıyor. Uzak atışlarda Mırmır, Sokar ve Balon balığı oltanızı boş bırakmıyor. Tabi gündüzleri çekeceğiniz balıklar ufak olabilir. Bunları Balon Balığı haricinde denize iade etmelisiniz.


  KLOPATRA PLAJI VE LİMAN

  Gelelim Liman tarafına. Limanlarda yapılan avlar klasiktir. Bol Kefal ve Sarpa yakalanır. Levrek için At-Çek avları gerçekleştirilir. Yakalananlarda genelde Turna yani Barakuda olur. Bu limanın özelliği burda çok Sokar balığı yakalanıyor olması. Kefal için yapılan Dip Kıbrısları sürekle Sokarla beraber gelir .Tabi bu hiç balık yakalanmamasından iyidir. Levrek bu bölgede suyun hafif çalkantılı ve az bulanık zamanlarında iyi av verir. En çok yakalandığı zamanlar Nisan-Mayıs ayları ve Kasım Aralık aylarıdır. Diğer zamanlar Turna ve Zargana avı balıkçıları mutlu eder. Kıyıdan bırakma yapmak isterseniz size önereceğimiz 2 yer var. Biri Klopatra Plajıdiğeride Oba Çayı civarı. İki taraftada yakalanan balıklar hemen hemen aynıdır. Mırmır, Sokar, İbikli,Melanur ve sık olmasada Çupra. At-çek için Oba Çayının denize döküldüğü alan en iyi yerdir. Akdenizin belası olan Balon Balığıda bu bölgenin en çok yakalanan mahlukatıdır.

  Birde Alanyanın açıkları var. Yaklaşık bir mil açılırsanız 400 metre derinliğe ulaşırsınız ki gerçekden de av yapmak bu derinlikde tam bir usta balıkçı işidir. Oltalara 200-250 gr kurşun takılır. İğneler olabildiğince büyük olur ve 0,40mm den aşağı misina kullanılmaz. Gelecek olan balıkları siz düşünün artık. Biz Amatör balıkçılar için bırak balığı yakalamayı vuruşları hissetmek bile başarı sayılır. Yem konusuna gelince. Klopatra plajının arka taraflarında Av malzemeleri satan dükkanlardan yem bulabiliyorsunuz. Daha önceleri sınırlı sayıda satılan yemler artık çeşitlendi. Borukurdu bile bulabiliyorsunuz fakat asla izmirdeki kadar kaliteli değil. Çok ince ve haliyle birazda pahalı. Siz en iyisi Teke yada Tavuk Göğsü kullanın. Takım olarakda yanınızda bol kurşun-Rapala ve iğne getirmeyi unutmayın. Eğer Antalyaya ilk defa gelecekseniz de 2-3 takım Dip Kıbrıs ve Şamandıra getirmeti unutmayın. Aşağıda bu meralar hakkında resim ve videoları paylaşıyoruz.  ALANYA DAMLATAŞ KIYI AVI RESİMLERİ

  1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg
   
 3. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,449
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Alanya Payallar Mevkii

  Antalyada Payallar beldesi uzun sahili ve otelleriyle insanları memnun bıraksada son zamanlarda amatör kıyı balıkçıları tarafından pek övgüyle bahsedilmiyor.Özellikle kumluk alanlar 3-4 yıl önceye nazaran bayaa bereketsiz durumda.Sadece bazı bölgelerden Mırmır ve Lokum avlandığına dair raporlar geliyor.
  Aslında bu bölge tam bir Mırmır bölgesi.Uzun kumluk plajları ve hafif eriştelik sualtı yapısıyla bu balığın en sevdiği yaşam alanı diyebiliriz.Özellikle yaz ayların sonlarına doğru Eftalia Hotelin sağ tarafındaki Çayağzının oralar balık avı için en elverişli meralardır.Bazı zamanlar Çupra bile iyi av verir.Bu yıl yani 2014 de geçmiş yıllara nazaran pek bir bereketi kalmadı.Ordaki arkadaşlarımız kıyı avında ziyade tekne ile açıklarda avlanmayı tercih ediyorlar.Tabi herkesin böyle bir şansı yok.O yüzden size balık çıkması muhtemel alanları tek tek açıklayalım.Başda da dediğimiz gibi Eftalia Hotel yanı gece iyi av veren bir mera.Çayağzının hafif sağ ve solunda dip kıbrısıyla Kefal avlanılıyor.

  Levrek avı At-Çek de bu yıl pek av vermesede Kasım ayı itibari ile payallarda av verebilir.Kıyı şeridi sualtı oluşumu bakımından hemen hemen aynı.Şu bölge özellikle iyi balık yapar diyemeyiz.Fakat sakin bir ortamda avlanmak isterseniz size ikinci tavsiyemiz Sunside Beach Otelin hemen ilerisindeki geçidin aşağı tarafları.Kimsenin fazla olta atmadığı tam kafa dinleyeceğiniz bir bölge.Olta takımınız atışlarınızı uzağa olabilecek kapasitede takımlar olmalı.Yakınlar ufak balıklarla sarılmış.En az 50-60 metrelere oltanızı atıp bekleyin.Mutlaka balık vuruşu alırsınız.Ama Mırmırmı yoksa Balonmu olur o da şansınıza kalmış.Bu bölgeler balık yapmazsa Türkler Plajınıda denemenizi tavsiye ederiz.


  Kestel Bölgesi ve Dim Çayı

  Şamandıralı Kefal oltası ile çok büyük Sokar ve Sarpa alındığına şahit olduğum Alanyanın ava gidilesi güzel yerlerinden biridir Kestel.sahil boyunca oltacılar sıralanmıştır.Ama en yoğun olan bölge Dim Çayının denize döküldüğü yerdir.Kefallerin çok iri çıktığı ve ara ara Sokarda yakalandığı için bu bölge Amatör balıkçı dostlarımız için keyifli avlar yaptıkları yerlerdir.Tabi illa buraya kadar gelmenede gerek yok.

  Mesela Kestel sahilide Çupra,Mırmır,Sokar,Sargoz,Melanur ve ara ara Levrek yapar.En iyi avlar gece 21.00 dan sonra sabah 7 ye kadar yapılır.Geri kalan zamanda uzak atışlarla Mırmır-Çupra ve Sokar alırsın.Tabi balon balığınıda unutma.Size verebileceğimiz tavsiye bir surf kamış ile 70 metrelere olta atıp bir diğer takımla dip kıbrısını yapmanız.Kamışa zili taktıkdan sonra Kıbrıs ile vakit geçirmek gerçekden çok zevklidir.Yem olarak Teke,Karides ve bulabilirseniz Borukurdu kullanın.Tavuk göğsüde saydığım yemler kadar olmasada özellikle Mırmır avında iş yapacaktır.

  PAYALLAR VE KESTEL AVLAK YERİ RESİMLERİ

  1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

   
  Şükrü bunu beğendi.
 4. albatros07

  albatros07 Üye Balıkçı

  Katılım:
  25 Ocak 2011
  Mesaj:
  48
  Alınan Beğeniler:
  23
  Ödül Puanları:
  8
  Şehir:
  Antalya
  Maalesef artık Antalya'nın hiçbir kıyısından gündüz yemli dip avı yapmak mümkün değil, geceler bizim en iyi dostumuz.
   
  Şükrü ve İsmail ESENCAN bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş