1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Deniz Araçları 9.9 yamaha four stroke. Aquamarina deluxe sport 300 ahsap taban 2016 model uyumsuzluk problemi

'BOT VE EKİPMANLARI' forumunda epekayla tarafından 6 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. epekayla

epekayla Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    2
    Selamlar herkese ben bursadan Emre. Ilk defa almis olduğum bu takim ile uyumszluk yuznden kafayi yemek üzereyim ☺

Motor: 2016 yamaha 9.9 4 zamanli kisa saft. 40 kg ağırlıkta. Pervane 8.5 pitch. Bot aynasi gereksinimi 431 mm.

Bot: aquamarina deluxe sport 300cm ahşap taban. C sinifi Bot agirligi 39kg. Max kapasite 370 kg. Max motor kisa şaft 9.9bg 7.5kw. Max motor agirli 50kg. Bot Kic aynasi 380mm.

Bot 2 kisi giderken cok rahat bir sekilde plaine kalkiyor fakat ceyrek gazin uzerine cikmaya basladigimda motor gereginden fazla sudan yukselip çürük suya düşüyor. Tek kisi ceyrek gazi bile göremiyorum. Trim çubuğunu 2. Ve daha yüksek konumlara getirdigimde iş daha da kötü oluyor. Bot aynasininin kisa olmasindan dolayi motor kavitasyon kanatlarinin durdugu yer verilen olculere gore uygun değildi bunun için aynayi motorun gereksninimi olan 431 mm ye yuksettim ama bu sefer 2 kisi bile ceyrek gaz görmeden çürük suya düştü normal olarak. Ilave kanat taktım yine ayni. Anayi kesip kisaltmak haric bütün trim, agirlik denge ve guc azaltip yükseltme kombinasyonlarini denedim ama sonuç alamadim. Motor neredeyse pervaneye kadar sudan çıkıyor. 3 kisi iken gayet degeli ama olmasi gerektigi kadar guclu degil. Ayni özellikteki botlarin videolarni seyrettigimde tek kisi bile tam randıman alabildklerni gördüm. Benim botum 1 ve 2 kisi çeyrek gaz ile tahmini 12 13 mil hiza ulasiyor ama cok degesiz ve tehlikeli. Bunun cozumu ile alakali bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Maddi açıdan limitleri çok zorladgim icn botu ve ya motoru degistirme fikri kafamda yok gibi bisey. Sonuçta baskalari ayni kombinasyonu yapmış tam gazda mermi gibi takim kurmuşlar. Sizden gelecek her turlu farkli ayar düşüncesini denemeye hazrim. Herkese gunesli denizler bereketli avlar dilerim

2. hus213

hus213 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2,716
    Ödül Puanları:
    63
    Cevap: 9.9 yamaha four stroke. Aquamarina deluxe sport 300 ahsap taban 2016 model uyumsuzluk problemi

değerli arkadaşım aramıza hoş gelmişsiniz önce şu ayarlarınızı bir düzenlesende birlerde her hangi bir süçülisanda bulunmıyalım yazınızı gören bu konudaki bilgilere sahip arkadaşlarımız der hal sizi aydınlatacaktır mesela Ergun Şirin bey efendi sizi gereğinden fazla bilgilendireceğinden eminim

Şükrü bunu beğendi.
  3. hus213

hus213 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2,716
    Ödül Puanları:
    63
    Cevap: 9.9 yamaha four stroke. Aquamarina deluxe sport 300 ahsap taban 2016 model uyumsuzluk problemi

epekayla bu avatar yazınızın üstüne tıklayın çıkandan ''
    benim hakkımda
    '' olan yere tıklayın geren yerleri doldurun. Bizde sizi tanımış olalım.Teşekkürler.
    Alkış

Şükrü bunu beğendi.
  4. epekayla

epekayla Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    2

Sanırım bilgileri güncelledim

Şükrü bunu beğendi.
  5. hus213

hus213 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2,716
    Ödül Puanları:
    63

günaydın çok güzel ellerine sağlıkAlkış

Şükrü bunu beğendi.
  6. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

9.9 hele ki yamaha marka motor ile 3.00 metre uzunluğundaki bir botun şaha kalkması lazım. Kesinlikle bir ayarsızlık sorunu var, bu trim ayarından da kaynaklanabilir. Çürük su yapıyor ise mutlaka trim ayarlarını tam olarak yapamıyorsun diye düşünüyorum kardeşim. Aynı motoru kullanan arkadaşlarımızdan bir öneri alman en doğrusu olacaktır. Ben 15 Beygirin altında motor kullanmadım. Keşke yan yana gelebilme imkanımız olsaydı da, ayarlarını ben yapabilseydim.:)

Şükrü bunu beğendi.
  7. Ergun ŞİRİN

Ergun ŞİRİN Uzatmalı çırak Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2,892
    Ödül Puanları:
    18

Aşağıdakileri bir gözden geçir bakalım hata nerede ?
    Önce öyle başlıyalım.
    :)

Şükrü bunu beğendi.
  8. epekayla

epekayla Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    2
    Bilgiler için teşekkür ederim. İlk denediğim şeyler trim ayarları ve motorun aynadaki duruşundaki standart olması gereken verilerdi ama sonucun yakınına bile yaklaşamadım. Biraz risk alıp aynayı kestim ve motoru olması gerektiğinden 5 cm aşşağıya aldım ve gaz olayını hallettim. Bu sefer de botun ahşap tabanı oluşan baskıya dayanamayıp çatırdamaya başladı :). 4 parçalı 1 cm kalınlıktaki ahşap tabanı çıkartıp yerine 2 parçadan oluşan 1,8 cm kalınlığında su kontraplağından bir taban yaptım. Bir nevi güçlendirilmiş omurga gibi iş gördü ve ağırlık dengesini aşşağıya çekmiş oldum. Şu anda 2 kişi ayağa kalkıp çiftetelli oynasa dengesi bozulmuyor :). Tek kişi hala yarım gazın üstüne çıkınca bir sapıtma söz konusu ama 2 kişi gps ile ölçüm yaptım 21 knot hıza ulaştım. Bundan iyisi can sağlığı heralde.

Bu Sayfayı Paylaş