1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar 1.200.000 balık denize kaçtı...

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 27 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Sevgili arkadaşlar, bugünki, ''Yeniasır Gazetesinin'' haberine göre:

İzmir'in, karaburun ilçesi eğri Liman açıklarındaki Ege Marin adlı balık üretim tesislerine ''Cook adası bandralı "Seawind" adlı kuru yük gemisinn çarptığı ve kafeselerdeki balıkların denize karıştığı bilrilmektedir.

Haberin orjinal kaynağı aşağıdadır:

http://www.yeniasir.com.tr/UcuncuSayfa/2011/12/27/1-milyon-200-bin-balik-ciftlikten-denize-kacti

NOT: Ben haberi Cumartesi akşamı duydum ve daha sonra da bir kaç yerden teyit ettim.Olay dün yada bugün değil sanırım bir kaç gün önce olmuş.Ama basına yeni yansıdı.Ve basına yansıdığı için de sizler ile paylaşmakta sakınca duymadım.

Yine aldığım bir duyuma göre , kaçan balıkların ekseriyeti yavru kafeselerden müteşekkil olup, boyları 15-20 cm kadar olduğu da bana gelen duyumlar arasındadır.Yavru balıkların kendilerini bilmez vaziyette kara kıyıda bulut gibi dolaştıklarını duydum.Ama boyları oldukça küçük imiş.;)

Nitekim, Cumartesi günü ve pazar günü o yörelerde yapılan kıyı avlarında haberde yer alan 200 gr lık ve 500 grlık balıklardan eser bile olmadığı yine bana gelen duyumlar arasında olduğunu da eklemek isterim.;)

Ama bahse konu balıklar tekne avında daha derin suda var mı? ya da yok mu? o konu hakkında hiç bir bilgim yok...:confused:

Tek temennim, doğaya karışmış olan bu devasa balık populasyonun hiç değil ise % 10 unun doğal ortama bir önce ayak uydurmalarıdır..

2. Mufi

Mufi Tba Okuru

Cevap: 1.200.000 balık denize kaçtı...

Biraz zor olacak ama bakalım bunlar bölgedeki etoburlara yemde olacaklar..

3. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Yazık ,çok yazık.....:( eteburlara gelince.:confused:

4. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

İshak kardeşim,inşallah denize uyum sağlarlar.Eteburlardan kaçabilirlerse...
    Paylaşım için teşekkür ederim...

5. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Ayşe ablacığım, sanırım ağcılar bölgeyi tarumar yapmaya başlamışlardır bile...

İnşallah, içlrinden % 5 i filan kurtulsa gelecek günler için çok sevindirici gelişmelere vesile olur..:)

6. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Evet çok haklısın o bölgede kıyamet gibi ağcılar dolu.
    Bırakın da be mübarekler büyüsün 600, 700 gr,lık olsunlar hem tuttuğunuza deysin hem zevkini yaşayın ,,,,yaşatın.:)

7. LEVREK SEVER

LEVREK SEVER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

ah be ablacım keşke o kadar düşünen olsa ama hiç zannetmiyorum. ishak abimin dediği gibi bir kısmı mutlaka kaçacak ve gene bir kısmı doğal ortama ayak uyduracak. bu olaydan umarım ki bizlerede keyfli zaman ayrılacak. adet çok fazla. eteburlara yakalananlarda canlı yem görevi görecek.

8. LEVREK SEVER

LEVREK SEVER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

muvaffak abim sen daha iyi bilirsin ama etoburolanlara canlı yem olanlarda gene doğada bir görev yapmış olmayacakmı?

9. Mufi

Mufi Tba Okuru

Sevgili kardeşim denizde olan denize mal olur.. doğar - büyür - ölür vs.. balıga yem olmasa yengeçlere yem olur o yengeçlerin yavrularını başka çupiler yer vs.. sonuçta bir kayıp yok.. tam tersine denizde o bölgede bir sıradışı hareketlilik olacak o kadar..

10. Mufi

Mufi Tba Okuru

Nerde -nerde -nerde -nerde - nerdeymiş balıklar hemen tarif et.. toplıyalım hepsini.. hırrr...

11. LEVREK SEVER

LEVREK SEVER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

benim karapınarda evim var ve otaraftan gelen haberlere göre balıklıova tarafında çipuranın kilo fiyatı baya düşmüş. kimse avdan boş dönmesin diye... kikikikikikikiki

12. izmirli hüsnü

izmirli hüsnü Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

usta işallah işletme sigortalıdır.

1-umalım ki centilmenlik dışı avlanma yapılmaz
    2-umalım ki bu balıkların en az yarısı kendini kurtarır
    3-umalım ki bu balıkların en az yarısı diğer balıklara yem olur

bunlar benim duam hatası ve sevabıyla....:)

13. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Paylaşım için teşekkürler Ishak Hocam.

14. RADO

RADO Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

ishak abim yönetimden bir arkadaşımın yakın dostu 350-400 gr.lık balıkların kafesinin patladığını öğrenmiş.

ayrıca pazar günü fatih kollejinin önünde ne yazıkki amatör balıkçılar bile 2 paket ağ atıp çift kabin nissanın bagajını komple doldurmuşlar hatta iki tekne çekebilmiş kıyıya.

orda bulunan sitelerde rapor açmayan amatör balıkçı sevdiğim abilerimede yaklaşık 25 kg.balık vermişler.

anlayacağın yazıkki ne yazık.

birde balıkçı teknelerinin hışmına uğradıktan sonra bence %1 bile kalacağına inanamıyorum...

15. aldem

aldem Tba Okuru

Evet aynı görüşteyim,bunlara denecek fazla söz kalmıyor,kafes balığı adapte olana kadar 120-130 tane kalırsa ne ala.

16. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

İshak abim bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler :)

17. çakabey

çakabey Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar cumartesi akşamı 3 arkadaş kıyıdan avlanmak için o bölgeye gitmiştik. Küçükbahçeye gelmeden, Akuvatur balıkçılıktan bir sonraki koyda.Havuzların patladığını pazar sabahı orada öğrendik. Bizde hiç balık yoktu. Ama pazar sabah saat 09-10 gibi karaburunlu olduklarını öğrendiğimiz balıkçılar 3 tane ağ çıkarttılar denizden.Kendi ifadelerine göre 700-800 kilo civarı lidaki vardı.Nissan kamyonetin arkasına zor aldırdılar balıkları. Adamlar bizim gibi amatör balıkçılar değillerdi.Bu açıdan belki yaptıkları işi eleştiremeyiz.Ama lidakiler kesinlikle bahsedildiği gibi 350-400gr. değil, en fazla 150-200gr. civarı gelir. Ayrıca yüksek bir kayanın üzerine çıkarak denizin içinde bulut gibi dolaşan balıkların muhteşem görüntüsünü izleme fırstımız oldu.20-30 metre kadar gidip, sonra sanki kafesin içindeymiş gibi büyük daireler çiziyorlardı.Belki balık yakalayamadık ama denizde milyonlarca balığı izlemek bize keyifli anlar yaşattı.

18. erhan_gurgen

erhan_gurgen Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    2

inşallah etoburlardan kurtulup,deniz yaşamlarını sürdürüp bol bol çoğalırlar.bizler ve gelecek nesilde bereketli avlar yaparlarAlkış

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş