1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Malzemeleri Zıpkınla balık avında kullandığımız MASKELER...

'ZIPKINLA BALIK AVI YÖNTEMLERİ' forumunda Onur GÜNER tarafından 12 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Onur GÜNER

  Onur GÜNER Üye Balıkçı

  Katılım:
  26 Aralık 2008
  Mesaj:
  41
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Akdeniz
  İnsan oğlunun gözleri su içerisinde görmesi için uygun değildir..Gözlerimiz havada net görebilecek şekildedir. Su altında ışık kırılır ve çıplak gözle net göremeyiz. Bunu engellemek ve net bir görüş sağlayabilmek için su ve gözlerimiz arasında bir hava tabakasına ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyacımızı giderecek olan malzeme ise su altı maskemizdir.

  Maskenin seçimi
  Günümüzde frimalar tarafından birçok çeşit maske üretilmekte.. Ancak bu maskelerin çoğu su altı avcıları için uygun olmayabilir. Peki su altı avcıları için en uygun maskeyi nasıl seçeceğiz?

  Öncelikle avcının seçeceği maske parlak renkli bir maske olmamalı..Parlak renkli maskeler su altında balıkların görmeye alışık olduğu bir renk değildir ve balığı ürkütebilir.Bu yüzden siyah renkli veya koyu yeşil renkte bir maske seçmeliyiz. Bazı frimalar kamuflaj desenli maskeler üretmekte, bu maskeler de tercih edilebilir. Alacağımız maskenin yüzümüze oturan silikon bölgesi kesinlikle saydam olmamalı..Saydam silikonlu maskelerin içine yan taraflardan ışık girer ve avcının görüş rahatlığını büyük ölçüde bozar, gözleri rahatsız eder.. Silikonun koyu renkli veya siyah renkte olmasına özen göstermeliyiz..
  Seçeceğimiz maskenin yüzümüze tam olarak oturup oturmadığını denemeden almayın.. Maskeyi kayışını kafanıza geçirmeden yüzünüze oturtun ve elinizle bastırın. Burnunuzdan biraz hava çekerek maske içerisinde vakum oluşturun ve maskeyi bırakın.. Eğer maske içine hiçbiyerden hava almıyorsa ve bıraktığınızda yüzünüzde duruyorsa maske yüzümüze tam oturmuş demektir..
  Su altında kulaklarımızı eşitlediğimiz gibi maskemizi de eşitlemek zorundayız..Maskemizi eşitlerken de mecburen ciğerlerimizdeki havayı kullanırız. Su altı avcısı için ciğerlerindeki havayı ekonomik kullanmak çok önemlidir. Bu sebeple maskemizin iç hacminin küçük olmasına dikkat etmeliyiz. Küçük hacimli maskeleri eşitlemek için çok daha az hava kullanırız.. Ancak küçük hacimli maskelerin de bir dezavantajı vardır. Bu maskelerin hacmi küçük olduğu için görüş açıları da dardır. Avcı için dar görüş açısı avını farkedememesine yol açabilir.. Bu yüzden kıyı avı yaparken orta hacimli ve daha geniç görüş açısına sahip maskeler tercih edilmeli.. Ancak derin dalışlarda ciğerlerimizdeki hava, görüş açısından çok daha kıymetlidir. Bu yüzden derin dalışlarda mümkün olduğu kadar dar hacimli maskeleri seçmeliyiz..

  Avınızla göz göze gelmek balığın ürküp kaçmasına sebep olabilir. Su altındaki canlılara dikkat ettiyseniz avcıyı yanıltmak için çoğunun kuyruğunda sahte bir göz bulunur ve esas gözleri siyah bir bant ile gizlenmiştir. Bu amaçla gözleri saklamak için reflekte camlı maskeler üretilmiştir. Bu maskeler sayesinde avımız ile göz göze gelmemiz engellenebilir. Fakat ışığın kırılması ile bu maskeler ışığı bir ayna gibi yansıtır. Bu yansıma balıkları ürkütebildiği gibi bazı balıkların dikkatini de çekebilir..Normal camlı bir maske kullanıyorsak avımızla göz göze gelmeyi önlemek için gözlerimizi kısmamız veya kafamızı öne eğerek dar bir açıyla balığa nişan almak da yeterli olabilir. Bu konuda bazı avcıların gözlerini korumak için kafalarına kadın çorabı geçirdiklerini dahi duydum. Ancak reflekte camların bulanık veya karanlık sularda görüşü olumsuz etkileyebileceğini de düşünmek gerekir.
  Bazı frimalar bulanık sular için polarize camlı maskeler üretmiştir. Bu maskelerin bulanık sulardaki partiküllerin ışığın kırılmasıyla parlamasını önlediği ve daha net bir görüş sağladığı söylenmekte.
  Avcı için görme duyusu çok önemlidir. Göz bozukluğu olan avcı balığı görmekte zorlanabilir ve özellikle bulanık ve karanlık sularda çok zorlanır. Bu yüzden bazı frimalar özel istek doğrultusunda numaralı camlı maskeler üretmekte. Bazı avcılar numaralı göz lensi kullanarak dalış yaparlar. Ancak maskenin içine su girmesi ve gözümüze su kaçması durumunda lens gözümüzden çıkabilir.. Bu yüzden lens ile dalış pek önerilmemektedir.

  Maskede buğu problemi.
  Yeni aldığınız maskenin camını mutlaka temizlemeniz gerekir. Maskelerin üretim aşamasında camına silikon yağı bulaşır ve bu yağ temizlenmezse her dalışta maske buğu problemi yapar. Öncelikle maskenin iç yüzeyindeki camlarına deterjanlı su dökülerek bikaç saat bekletilir. Ardından temiz su ile iyice durulanır ve maske bikaç saat de temiz su içerisinde bekletilmeli. Eğer temiz su içerisinde bekletme işlemi yapmazsanız dalış esnasında deterjanı tam temizlenmeyen maske gözlerinizi yakar.. Bir diğer yöntem ise maskenin iç yüzeyindeki camlarına diş macunu sürmektir. Bikaç saat bekletikten sonra tatlı su ile iyice durulamak gerekir. Maske camına bu işlemi yaptıktan sonra diş macunu izi camda kalmamalı aksi taktirde gözlerimizi yakacaktır. Bu işlemleri maskeyi sadece ilk aldığınızda uygulayın. Camdaki silikon yağı kalıntıları geçecektir.
  Dalış esnasında maskenin içindeki sıcaklık ile suyun sıcaklığı farklı olacaktır. Maske içerisindeki hava daha sıcak olduğu için maskenin iç camları buğulanır. Bunu önlemek için basit bir yola başvuracağız.
  Her dalışımızdan önce maske camlarının iç yüzeyine tükürerek parmağımızla camın iç yüzeyini ovarak yaymalıyız. Daha sonra iç camları deniz suyu ile bir kez duruluyarak maskemizi takabiliriz. Av boyunca hiçbir şekilde maskemiz buğu problemi yapmayacaktır.
  Bu işlemleri yapmamızdaki sebep camın buğulanmasını engelleyici bir madde olan nişastayı kullanmaktır.

  Maske kayışlarının ayarlanması çok önemlidir. Maskeyi ne çok fazla ne de çok gevşek sıkmalıyız. Fazla gerilen kayış rahatsız eder ve avı bozar. Gevşek bırakılan kayış ise maskenin su almasına sebep olur. Kayış maskenin yüzümüzden düşmemesini sağlayacak kadar gergin olmalıdır.
  Bıyık ve sakallar maskenin yüze tam oturmasını engelleyebilir. Sakal ve bıyıkların arasından maskeye su dolabilir. Bu yüzden maske silikonlarının yüzümüze temas ettiği bölgelerdeki bıyık ve sakalları kesmek gerekebilir. Ya da temas eden yerlere krem sürmek de faydalı olabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Kasım 2016
 2. Onur ADIGÜZEL

  Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

  Katılım:
  23 Eylül 2008
  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sakarya
  paylaşım için teşekkürler:)
   
 3. Fedai

  Fedai Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  Akdeniz,Ege,Marmara
  Onur hocam
  Paylaşım için tesekkürler hızına yetişmeye çalısıyorum:)
   
 4. discus

  discus Üye Balıkçı

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeniler:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  muhtelif
  üstadım bilgilendirme için çok teşekkürler...
   
 5. Nevin

  Nevin Üye Balıkçı

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  93
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ALMANYA-MARMARA-EGE-AKDENİZ
  Onur
  Paylasım icin tsekkürler.
   
 6. Murat VAROL

  Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Mardin
  Emeğine sağlık, paylaşımın için teşekkürler...
   
 7. Hasan BALIKÇI

  Hasan BALIKÇI Tba Okuru

  gerçekten güzel bilgiler :) sağol merakı olanların çok işine yarar :)
   
 8. Onur GÜNER

  Onur GÜNER Üye Balıkçı

  Katılım:
  26 Aralık 2008
  Mesaj:
  41
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Akdeniz
  Abi teşekkürler...

  Temel bilgiler bunlar, sabitlerseniz sevinirim.
  Bu spora ilgi duyan herkezin okuması umudu ile...
   
 9. onur

  onur Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesaj:
  402
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  EGE *
  ya ustam bir gecede sen bizi dalgıç yapmaya karar vedin galiba :D değerli paylaşımların için sonsuz teşekkürler
   
 10. Onur GÜNER

  Onur GÜNER Üye Balıkçı

  Katılım:
  26 Aralık 2008
  Mesaj:
  41
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Akdeniz
  Dalış yapmak çok güzel, denemelisiniz...
   
 11. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,449
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Onur, konuları sabitliyorum abicim.;)
   
 12. Onur bilgilendirmeler için teşekkürler :)
   
 13. troy

  troy Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2009
  Mesaj:
  261
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir
  onur bu güzel paylaşım için teşekkürler dediğim gibi sende çokama çok şeyler öğreneceğiz
   
 14. onur

  onur Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesaj:
  402
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  EGE *
  onur azbiraz dalarım ben zaten o güzelliği bilirim insan kendini unutup balık olası geliyor
   
 15. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Sevgili Onur'um, ben orta derece miyop olduğum için, çok sevsemde bu su altı dünyası ile bir türlü tanışamadım...:rolleyes:

  Senin yazında da bahsettiğin gibi bunu aşmak için aynen reçeteli gözülükler gibi cam kısmı reçeteye göre maskelerde varmış... Yalnız bildiğim kadarı ile bir kaç yüz Euro tutarında diye duydum...


  İleride böyle bir maske edinmek ve hiç değil ise ''Karnım taşa değse'' dahi, azıcık su altı dünyası ile tanışmak isterim..:p

  Bu yazıyı okuduktan sonra artık maske olayında kafamda hiç bir soru kalmadı...Paylaşım için teşekkürler......:)
   
 16. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  Cevap: Zıpkınla balık avında kullandığımız MASKELER...

  Onur; Paylaşımın için teşekkürler...cayyyy
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş