1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Malzemeleri Zıpkınla balık avında kullandığımız Elbiseler & özellikleri

'ZIPKINLA BALIK AVI YÖNTEMLERİ' forumunda Onur GÜNER tarafından 12 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Onur GÜNER

  Onur GÜNER Üye Balıkçı

  Katılım:
  26 Aralık 2008
  Mesaj:
  41
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Akdeniz
  Vücut ısımız 36-37 C. derece dir ve dış ortam ısısının değişmesi halinde bünyemiz ceşitli tepkiler verecektir.Bu tepkiler av sırasındaki konsantremizi bozacak av verimimizi düşürecektir.Isı korumamızı dalış amacımız ne olursa olsun Dalış elbiseleri ile sağlarız.
  Asıl olarak elbise dalış ekipmanlarının içinde en önemlilerindendir.Renk-kalınlık-performas balık avını verimli hale getiren unusurlardır.

  Yurdumuz Denizlerinde sular ciddi sıcaklık değişiklikleri göstermektedir.Bölgesel ve mevsimsel değişiklikler 12 ay avlanan bi avcı için çeşitli kalınlıkta elbiselere sahip olmayı uygun göstermektedir.3-5-6.5-7 mm lik elbiseler avcının tercihine sunulmuştur.İmkan varsa farklı kalınlıklarda 2 takım eliseye sahip olunmalı Deniz suyu sıcaklığına göre 2 si içinden uygun olanı secilmelidir.Bir elbisenin altını diğerinin üst kısmıyla kombine ederek farklı su sıcaklıklarında da kullanabiliriz.
  Deniz suyunun sıcak olduğu bölgelerde yada mevsimlerde kalın bir elbisenin sadece alt kısmını yada üst kısmını giyerek av yapmak vücut ısısını uygun derecede tutabilir, fakat kamufle olmayı eksi yönde etkileyecektir.Elbiseler bizi deniz suyunun soğukluğundan koruduğu gibi balıkların alışmış olduğu insan tablosundan da kamufle edecektir.
  Dalış elbiselerinin %90 ında ana malzeme neoprendir.İç yüzey ve dış yüzey farklı malzemelerle kaplanarak dayanıklılık ve kullanışlılık arttırılmıştır.Konumuz SCUBA elbiseleri olmadı için üzerinde durmaya gerek duymuyorum.Fakat; genellikle fermuarlı olan scuba elbiselerinde ,fermuarsız olan avcı elbiselerine nazaran su sirkülasyonu daha fazladır.Genellikle kısa süren scuba dalışlarında soğuk etkisini dalgıca fazla göstermez.Av için suya giren bir dalgıç bazen 6-7 saat suda kalabilmektedir.15-16 C derecelik bir suda çok azda olsa su sirkülasyonu ciddi üşümeye sebep olacaktır.
  Avcı elbiselerinin İÇİ genellikle acık neoprendir yani herhangi bir kaplama olmaz.En fazla tercih edilen model de bu tip elbisedir.Isı yalıtımı fazladır,konforludur,yumuşaktır ve ciğerlerimizi sıkıp bizi bunaltmaz.Bu artı yanlarının yanı sıra giyip cıkarması çok zahmetlidir.içi açık neopren bir elbiseyi kuru giymek neredeyse imkansızdır,çekiştirmeden ötürü hem dalıcının teni hemde elbise zarar görebilir.Bu tip elbiseleri giymek için genellikle şampuanlı su karışımı kullanırız.Şampuanın miktarı burada önemlidir,ne çok fazla nede az olmalıdır.Elbisenin içine döküp iyice çalkaladığımız şampuanlı su elbisemizi giyerken daha rahat kaymasını sağlayacak ve oluşabilecek zaraları engelleyecektir.Kış döneminde yanımızda getireceğimiz sıcak şampuanlı su karışımı ile daha fazla konforlu giyiniriz.Şampuanımızı yada şampuanlı suyumuzu unuttuk farzedelim,işte işin en vahim kısmı;bu durumda sadece su kullanmak yetersiz kalır.Elbiseyi denize girip su içinde giymek zorunda kalırız,içeride dolaşan deniz suyu rahat bir giyinme sağlayacaktır.

  Gelelim elbiselerin dış yüzeylerine;

  -Dış yüzeyi çıplak Yani kaplamasız neopren olanlar,polyamid ve polyester (jarse,licra vs.) malzeme ile kaplı olanlar olarak 2 tür dür.
  -Dışı jarse kaplı olanlar en fazla kullanılan tipdir.Dış darbelere,kayalara sürtünmelere karşı
  elbiseyi büyük ölçüde korur.Fakat jarse az da olsa su tutan bir malzemedir.Yani derin dalışlarda avcının hızını az da olsa yavaşlatır.
  -Dış yüzeyi kaplamasız olanlar yani smothskin (opencell) olarak adlandırılanlar bakım ve kullanım dezavantajları yanında jarse kaplı elbiselere nazaran çok yumuşak ,extra esnek ve konforludur.Dış yüzeyde herhengi bir kaplama olmadığından ısı yalıtımı daha fazladır.Genellikle derin dalıcıların tercihidir.Kaplamasız olduğundan dikey dalışlarda dalgıcın hızının artmasına sağlar.Dış yüzeyde su tutacak bir kaplama olmadığı için çabuk kururlar ve dalıştan sonra elbise ile beklediğimiz zamanlarda yada tekne ile mera değiştirdiğimiz zamanlarda dalgıcın daha az üşümesini sağlarlar.Fakat bu tip smothskin elbiseler dış yüzeyi kaplamasız olduğundan dış darbelerden,sivri kaya uclarından daha fazla etkilenir kullanımı dikkat ister.Smothskin elbiseleri giymek diğer jarse ve licra kaplı olanları giymekten daha zordur.elbise çok hassastır,çekiştirme ve tırnak darbelerinden daha fazla etkilenir.Bu elbiseleri çıkarmakta güçtür.Dış yüzey kesinlikle ıslak olmalı yada şampuanlı su karışımı ile kayganlaştırılmış olmalıdır.


  !!!!!!!!! ELBİSE SATIN ALIRKEN !!!!!!!!
  -Elbisenin kullanım amacı bilinmelidir ona göre satın alınmalıdır.
  -Avcı ağırlıklı olarak yaptığı ava göre elbise satın almalıdır yada birden fazla av çeşidi için birden fazla elbise satın almalıdır.
  -Elbise vücuda çok iyi oturmalıdır,çok sıkı elbise avcıyı strese sokacak, bedeni fazla sıkıştırıp nefes tutma kapasitemizi azaltacaktır.Bol veya çok az dahi büyük gelmiş bir elbise tenimiz ile arada fazla su sirkülasyonuna yol acacak buda avcının üşümesine sebep olacaktır.Diz arkası ve dirsek gibi kısımlarda bol kalan kısımlar rahatsızlık verecek hatta tahrişe sebep olacaktır.
  -Elbisenin rengi avcı için önemilidir.Parlak ve su altında fazla belirgin renkler avcılıkta tercih edilmez.(sarı,pembe vs) Siyah yada kamuflaj elbiseler amaca uygundur.
  -Avcı yaşadığı bölgedeki su sıcaklığını bilmeli, mevsimsel su sıcaklığı değişikliklerini göz önünde bulundurmalı ona göre kalınlıkta elbise satın almalıdır.
  -Avcı elbiseleri tek parca olmamalıdır.Alt kısım;askılı bahcıvan,yüksek belli pantolon,Üst kısım ise başlıklı jacket şeklinde olanlar tercih edilir.

  Elbiselerimizi kullanmadığımız zamanlarda yapmamaız gereken ufak işlemler var.
  Güneş ışığı neopren elbiselere en fazla zarar veren unsurdur,direk güneş ışığı elbiseye vurmamalıdır..
  Deniz suyundaki tuzda elbiseye uzun vadede zarar verir.hergün dalan bir avcı elbiselerini tatlı suyla yıkamayı unumadıysa sorun olmayacaktır.Tuz, malzemelerimiz kuruduğu zaman zarar vermeye,çürütmeye başlar.Fakat Her dalış sonrası başta elbiselerimiz olmak üzere tüm malzemeleri tatlı su ile arındırmalıyız.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Kasım 2016
 2. Murat VAROL

  Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Mardin
  Onur hocam emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler...
   
 3. Onur ADIGÜZEL

  Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

  Katılım:
  23 Eylül 2008
  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sakarya
  paylaşım için teşekkürler:)
   
 4. discus

  discus Üye Balıkçı

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeniler:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  muhtelif
  bilgilendirme için çok teşekkürler üstadım...
   
 5. Nevin

  Nevin Üye Balıkçı

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  93
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ALMANYA-MARMARA-EGE-AKDENİZ
  Onur
  Paylasımın icin tesekkürler
   
 6. Fedai

  Fedai Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  Akdeniz,Ege,Marmara
  Onur üstadım paylaşımın için sonsuz teşekkürler...
   
 7. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Onur, bu konu harika olmuş abicim.
  Bir kaç tane üyemiz bu konuda bana soru yöneltmişlerdi, ancak bilgilerim yetersiz olduğundan onlara cevap verememiştim, süper oldu bu konu.
  Teşekkürler kardeşim.:)
   
 8. Teşekkürler Onur:)
   
 9. troy

  troy Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2009
  Mesaj:
  261
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir
  onur güzel paylaşımların için teşekkürler
   
 10. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  İzmir
  Onur, makale tadında bu güzel ve faydalı paylaşım için teşekkürler...
   
 11. erkut

  erkut Tba Okuru

  Teşekkürler paylaşım için
   
 12. Ekrem YÜKSEK

  Ekrem YÜKSEK Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesaj:
  786
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Mardin
  Onur paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık:)
   
 13. Onur GÜNER

  Onur GÜNER Üye Balıkçı

  Katılım:
  26 Aralık 2008
  Mesaj:
  41
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Akdeniz
  Faydalı olması dileği ile...
   
 14. Köylü

  Köylü Üye Balıkçı

  Katılım:
  9 Ocak 2009
  Mesaj:
  741
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir
  Onur değerli bilgiler için teşekkür ederim​
   
 15. narki

  narki Tba Okuru

  Teşekkürler onur hocam
   
 16. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  Cevap: Zıpkınla balık avında kullandığımız Elbiseler & özellikleri

  Onur: değerli bilğileriniz için teşekkürler...cayyyy
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş