1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Her Telden Zargana avi

'HER TELDEN' forumunda GOKHAN71 tarafından 19 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. GOKHAN71

GOKHAN71 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba,

zargana icin ipekle hazirlanan takimin dugum sekli konusunda bilgi rica ediyorum... ince kostege ipegin(yada ipeklerin) baglanisini mumkunse resimli tarif edebilecek ustalarin yardimi icin simdiden tesekkurler....

saygilar

2. Mufi

Mufi Tba Okuru

Cevap: Zargana avi

İpek zaten hazır satılıyor çok incelik isteyen bir olay değil , eger klkanın içinden geçirip baglıyacaksanız fırdöndü baglar gibi baglayınız.. zaten suyu görünce ipek tamammen kendi bünyesine yapışacak ve incecik bir görüntü olacaktır

not :...
    zargana su üzerinde yüzen hereket eden her türlü ince uzun yapıdaki nesneyi merak eder ve takip eder ,, bu olay balıgın dogasında vardır.. en azından saldırmasada peşinden bir müddet gelir..eger aç ise ki genelde açtır.. takip ettiği nesneyi yem e benzetirse mutlaka hamle yapar....

bu yüzden hareket halindeki iğneye takılı olan yem dediğimiz şeyler beyaz ve beyaza yakın açık renkli dogal ve dogal olmayan yemler olmalıdır..

basit bir kaç örnek vereyim deney ile sabittir..

ince kesilmiş 1 mm eninde 1-2 cm boyunda tavuk derisi
    - beyaz balık eti karın kısmı
    - el bezinden sökülmüş beyaz bir kaç ip
    - çantada bulunan yedek çapari (beyaz tüy) kösteği
    - saglık çantasından bulunan beyaz pamuktan bir parça
    -kasaptan tedarik ettiğiniz bıçak artıgı etlerdeki beyaz - sert et üstü zar tabakaları vs
    hayal gücünüzü kullanın ve deneyin..

3. Derya Şencan

Derya Şencan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
  4. GOKHAN71

GOKHAN71 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

merhaba,

Muvaffak bey ve Derya hanim, cevaplariniz icin tesekkurler... Cahit ustanin linki de cok yararli oldu...ilginiz icin sagolun...

herkese rastgelsin

saygilar

5. Mufi

Mufi Tba Okuru

dikkat edeceğin kusus zargananın gagası dişlerle doludur.. ipekle yapılan avda bazen ipeği gagadan temizlemek zaman alır.. ben kıyıdan genelde yem ile ve 8 no igne ile denerim yemli iğneyi kaptımı işlem tamam.. ama - agızdaki dişler av süresince misinaya traşlar buna dikkat et. ipek ile avlamada buna pey rastlanmaz ama yemlide iğne bedeni mutlaka zedelenir..

6. GOKHAN71

GOKHAN71 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

muvaffak beyin cevabina tekrar tesekkurler,

Urdun Aqaba bolgesinde boyu 120cm olan zarganalar mevcut. Yerel halk sardalya /istavrit gibi baliklari hirsizli takim, 2/0 duzpala igne ve 0.50-0.60 misinayi kostek yaparak yakaliyor. Bahsettiginiz yemli uygulamalari ulkemizde ben de gordum, gemimiz demirliyken ipegi akintiya birakmayi dusunuyorum. bu nedenle bilgi almak istedim sagolun

saygilar

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş