1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Deniz Balıkları Yunus balığı

'DENİZ BALIKLARI' forumunda deniz34 tarafından 17 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  [​IMG]


  Yunus balığı


  Her ne kadar bizler bu canlıya Yunus balığı demiş olsak dahi bilimsel olarak memeli olduğundan balık olarak değil bir memeli hayvanlar kategorisindedirler.

  Yunus balıkları her türlü denizlerde ve hatta tatlı suda yaşayabilen çok sıcakkanlı, akıllı sevimli ve hızlı hareket edebilen, akciğer solunumu yapan bir deniz memelisidir. Burunları gagalı olup ortalama 30 yıla kadar yaşarlar.Vücutları bir füze şeklini andırdığından çok hızlı hareket edebilirler, her türdeki deniz taşıtları, gemilerle yarış edebilmektedirler.Uzunlukları 2 metre ağırlıkları da 200-250 kilo arasındadır. Tek olarak yaşayabildikleri gibi özellikle sürüler halinde yaşarlar. Bazılarının burnu şişeye benzediğinden dolayı bu tipte olanlarına Şişe burunlu yunus denilmektedir.  Sardalya, Hamsi,İstavrit ve Ringa balıkları ile beslenirler. Ortalama olarak 4000- 5000 arasında balık tüketirler. Normalde günlük besin ihtiyacı ortala olarak 40 - 50 kg balıktır. Eğer avlanmamış olsalardı denizlerde küçük pelajik balıkların nesli bitmiş olurdu.Korkunç bir balık tüketirler.

  Ülkemizde olduğu gibi diğer bazı ülkelerde de yağı için avlanırlar. Etinin bir ticari değeri yoktur. Siyah ve sert bir ete sahiptir.Lezzetli değildir.Bu nedenle balık unu olarak avlanırlar. Bu un gübre yapımında ve yem sanayinde kullanılır.
  Marmara, Ege ve Kara Deniz'de , İstanbul boğazında devamlı hareket halindedirler.Gırgır ağları ve bilhassa özel donanımlı gemilerle mızrakla , oklarla avlanırlar.
  Hareket halinde olduklarında havaya sıçrama özellikleri vardır. Kendilerine has sesler çıkartırlar ve korkunç bir radar sistemleri vardır.Kedilerine özgü ses dalgaları yansıtarak istedikleri her maddeyi bulabilmektedrler.
  Kaynak: Nuri Deniz

   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. deniz34
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,691
 2. deniz34
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,425
 3. Şükrü
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  1,700
 4. deniz34
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,673
 5. deniz34
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  2,631

Bu Sayfayı Paylaş