1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Yine intihar ettiler

'HARİCİ KONULAR' forumunda GERENCE tarafından 4 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. GERENCE

GERENCE Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Avustralya'nın güney sahiline dün akşam saatlerinde yine onlarca balina ve yunus vurdu. Kurtarma ekipleri ve gönüllülerin hayvanların çoğunu kurtardığı bildirildi.
    İŞTE BÖYLE İNTİHAR ETTİLER
    Yetkililerin verdiği bilgiye göre, 194 pilot balina ve 12 kadar yunus, dün akşam saatlerinde Tasmania eyaletindeki King Adasının Naracoopa kıyısında mahsur kaldı.

Tasmania Parklar ve Vahşi Hayat Hizmetleri yetkilisi Chris Arthur, kurtarma çalışmaları başladığında 54 kadar balina ve 7 yunusun hayatta olduğunu belirtti. Yetkili, bugün de 48 hayvanın kurtarma ekipleri ve 100 kadar gönüllü tarafından suya geri döndürüldüğünü kaydetti.

Kurtarma çalışmaları sürerken ekipler, ayrıca dev deniz memelileri ve sevimli yunusları ıslak tutmaya çalıştı. Yetkililer, balinalar ve yunusların birlikte kıyıya vurmasının beklenmedik bir olay olduğunu da bildirdi.

Balinalarla yunusların, Avustralya'nın Tasmania eyaletinde birkaç ay içinde dördüncü kez kıyıya vurduğu bildirildi. Balina ve yunusların genelde göç ettiği dönemlerde meydana gelen bu olaya neyin sebep olduğu bilinmiyor.
    Hürriyet 2-3-2009

2. Fedai

Fedai Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Çok üzücü bir durum:(
    Paylaşım için tesekkürler abim.

3. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yusuf abi bunlar maalesef vgörmeye alıştığımız durumlar oldu artık :(

paylaşım için teşekkürler.

4. kony@lı

kony@lı KONYA İL SORUMLUSU Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Üzücü bir olay.
    Üstadım paylaşım için teşekkürler.

5. Cem VAROL

Cem VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
  6. Murat VAROL

Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Üstadım bu gibi olayların altında neler yattığını bir öğrene bilirsek, bir daha üzülmeyiz diye düşünüyorum.. emeğinize sağlık...

7. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Üstadım, duyarlı hayvanlar bunlar bizim yapmadığımızı,yapamadığımızı yapıp çevre ve deniz kirlenmesini protesto ediyorlar!!!!!.Sebepleri şu anda bilinmiyor ama olayın sebepleri araştırıldıkça büyük ihtimalle yine insan kusuru çıkacaktır.

8. Cem VAROL

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    KULAK İLTİHABI

Bilim adamlarının öne sürdüğü bir teoriye göre, bazen sürüdeki balinalardan birinin kulağında oluşan iltihap, o balinanın yön bulma yeteneğini olumsuz yönde etkiliyor. Gönderdiği sonar dalgalarını doğru analiz edemeyen balina, okyanustaki kötü hava şartlarını da işin içine katınca, yolunu kaybedip karaya vuruyor.

Karaya oturan balinanın yardım çağrısını duyan sürüdeki diğer balinalar yardım etmeye koşuyor ama onların kaderi de farklı olmuyor.

COĞRAFYANIN ETKİSİ

Bir başka teoriye göre, balinaların karaya oturmasında kıyıların coğrafi özelliklerinin payı büyük. Balinaların göç yolları üzerindeki birtakım kumsal ve kıyıların su altındaki eğimi o kadar az ki, balinaların çıkardığı sonar dalgaları bu kıyılara çarpınca geri dönmüyor.

Bu da balinalarda önlerinin kıyı değil de açık deniz olduğu yanılgısını yaratıyor. Önünün açık deniz olduğunu sanan balina sürüsü kumsala çok yaklaşıyor. Arkalarından gelen büyük dalgalarla da karaya vuruyor.

Uluslararası Balinacılık Komisyonu'nun bilim komitesinin yayımladığı bir rapora göre, balinaların ve denizde yaşayan diğer memelilerin karaya vurmalarındaki en önemli nedenlerden biri, başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin donanmalarında kullandıkları aktif sonar teknolojisi.

SAĞIR EDEN AKTİF SONAR

Askeri aktif sonarın çalışma prensibi projektörünki gibi. Sonarın su altında yaydığı ses dalgaları yüzlerce kilometreye yayılıyor. Tabii bu tür ses yayılımı ciddi bir güç gerektirmekte. Bunun için de su altında 235 desibel ses çıkaran hoparlörler kullanılıyor.

Kıyaslamak gerekirse; çift jet motorlu bir savaş uçağı kalkış sırasında 215 desibel gürültü çıkarıyor. Uzaya uydu taşıyan Saturn V roketinin kalkışında çıkan gürültü ise 230 desibel. Aktif sonarın çıkardığı ses, kaynağından 250 kilometre uzakta bile 160 desibel olarak duyulabiliyor. Bu insanlar için bile sağır edici güçte.

BANİLAR VURGUN YİYOR

Balinaların hassas kulakları böylesine güçlü bir ses kaynağı karşısında hasar görüyor ve yön bulma yetenekleri azalıyor. Aktif sonarın balinalara zarar verdiği ilk olarak ABD donanmasının 2000 yılında Bahamalar açıklarında yaptığı bir tatbikat sonrası ortaya çıktı. Tatbikatın ardından dört ayrı türden balina sürüsü kumsallara vurdu.

Yapılan otopsilerde balinaların beyinlerinde, kulaklarında ve iç organlarında ciddi kanamalar oluştuğu belirlendi. Hatta balinaların iç organ dokularında hava kabarcıklarına rastlandı. Tıpkı çok hızlı bir şekilde yüzeye çıkıp vurgun yiyen dalgıçlarda olduğu gibi.

YASAL SAVAŞ SÜRÜYOR

Amerikan Doğal Kaynakları Koruma Derneği (NRDC) uzun süren bir yasal mücadeleden sonra 2003'te donanmanın aktif sonar kullanımını kontrol altına almayı başardı. Mahkeme kararına göre tatbikatlarda, aktif sonar balinaların olduğu bölgelerde kullanılmayacak.
    Avrupa Parlamentosu da 2004'te teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinene dek üye ülkelere aktif sonar kullanmayı yasakladı.

BUNLAR SUANKI TEORİLER

9. MUROO

MUROO Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Üstadım gerçeten üzücü.:mad:

10. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    çok üzücü bir durum:(
    paylaşımın için teşekkürler abi...

11. ahme+

ahme+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    üstadım sabah TV haberlerinde izledim üzücü bir
    durum paylaşım için teşekkürler

12. irfanavcı

irfanavcı Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Paylaşım için teşekkürler üstadım.

13. GERENCE

GERENCE Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Açıklamalar için teşekkürler...

Cem kardeşim ;
    Yazdığın doyurucu açıklamalar için çok teşekkür ederim. Güzel bir çalışma yapmışın, ellerine sağlık..:)

14. Cem VAROL

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    üstadım ben tesekkur ederım ne kadar uzucu bı olayda olsa paylasıp duyarsız kalmadıgınız ıcın

15. Nevin

Nevin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cok üzücü bir durum.
    Paylasım icin tesekkür ederim emeginize saglık.

16. dizel45

dizel45 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Üstadım ve Cem kardeşim, paylaşım ve bilgilendirmeler için çok teşekkürler.
    İnşallah böyle olaylarla bir daha karşılaşmayız.
    Amerika veya Avrupa ülkeleri karar alıyor ama balinalar hala ölüyorlar.:(
    Kalıcı ve uygun çözümlerle,üzücü olayların yaşanmaması dileğiyle...

Yükleniyor...