1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Yavru Balıklar Nefes Alacak.

'HARİCİ KONULAR' forumunda Mustafa CUMBUL tarafından 16 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. Mustafa CUMBUL

  Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2010
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  19
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  Melanur
  Şehir:
  Deniz
  Yavru balıklar rahat nefes alacak
  15 Nisan 2011 / 13:38
  2011 yılı için balıkçılık sezonu 15 Nisan Cuma günü kapanıyor. Greenpeace, balık türlerimizin devamlılığı için av yasağına uyulmasını ve denetimlerin artmasını talep ediyor.
  2011 yılı için balıkçılık sezonu 15 Nisan Cuma günü kapanıyor. Greenpeace, balık türlerimizin devamlılığı için av yasağına uyulmasını ve denetimlerin artmasını talep ediyor.
  Her yıl olduğu gibi endüstriyel balık avcılığı için avlanma yasağı bu yıl da 15 Nisan Cuma günü başlıyor. Greenpeace, yasal olarak 1 Eylül 2011 tarihine dek sürecek olan bu dönemde yasağa uyulması, denetimlerin çok daha fazla artırılması ve av yasağı süresinin de 1 Ekim 2011 tarihine uzatılması için çağrıda bulunuyor. Greenpeace, endüstriyel avcılığın yasaklandığı bu dönemde küçük ölçekli balıkçıya destek verilmesinin de önemini vurguluyor.

  Greenpeace, bir süredir yürüttüğü 'Seninki kaç santim' kampanyası kapsamında, yavru balık avının durdurulması ve sürdürülebilir balıkçılık için çalışmalar yürütüyor. Pek çok ticari deniz canlısı için yaşamsal önem taşıyan yumurtlama dönemi Nisan ve Ekim ayları arasındadır. Bu nedenle bu dönemde yapılan endüstriyel avcılık ve yasadışı avlanma, stokların hızla tükenmesine ve deniz ekosisteminin dengesinin bozulmasına, dolayısıyla balıkçılığın da geleceğinin tehlikeye atılmasına yol açar.
  Türkiye'de bu dönemin bilimsel verilere ve var olan stok durumuna göre belirlenmesi gerekirken, bazı endüstriyel balıkçılık grupları tarafından her yıl av sezonunun uzatılması ve/veya özel imtiyazların verilmesi yönünde Bakanlığa baskı yapılmakta. Bu nedenle Greenpeace, Slow Food-Fikir Sahibi Damaklar hareketi ve yüzlerce balıkçı geçtiğimiz haftalarda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bir dilekçe vererek av sezonunun uzatılması ve/veya özel imtiyazların verilmesi gibi kararların alınmaması talep edildi.
  Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, ''Yumurtlama dönemine denk gelen aylarda avlanılması, zaten aşırı avlanma ve pek çok tehdit nedeniyle hızla azalan balık stoklarını tükenme noktasına getiriyor. Türkiye için ticari önemi büyük türler arasında, Ege’de orfoz, Marmara Denizi’nde lüfer, palamut, Karadeniz'de kalkan ve hamsi gibi örnekler verilebilir. Bu tükenmeyi önlemenin ilk adımı olarak, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Haziran ayında yapılacağı açıklanan istişare kurulu toplantısında avlanma boylarının bilimsel olarak yeniden düzenlenmesine öncelik vermelidir'' dedi.

  Sürdürülebilir denizler için ilk adımlar
  Av yasağı döneminin doğru belirlenmesi ve sıkı denetimi ile aşırı avlanmanın önlenmesi stokların iyileşebilmesi adına çok önemli. Aynı zamanda Türkiye'deki balıkçılığın özellikle de sürdürülebilir kıyı balıkçılığının geleceği av yasağına uyulması gerekiyor.
  Dökmecibaşı, ''Denizlerimizdeki yaşamın ve verimin devamlılığı için sürdürülebilir balıkçılık politikalarının hayata geçirilmesi son derece kritiktir. Bunun ilk kuralı ise aşırı ve yasadışı avlanmanın önüne geçilmesi ve yumurtlama zamanları ve alanlarında avlanmanın durdurulmasıdır. Yavru balık avının önlenmesinin ilk kuralı ise yasal avlanma boylarının bilimsel gerçeklere göre belirlenmesidir. Gelecekte de denizlerimizde kalkan, lüfer, palamut, orfoz görmek istiyorsak, 2011 yılı içinde Bakanlığın bu çalışmaya öncelik vermesi şart ' dedi.
  Greenpeace, 2009 yılında başlattığı 'Denizin tanıkları' projesi ile hızla büyüyen endüstriyel avcılık, kirlilik gibi pek çok tehdit nedeniyle yok olmaya yüz tutan kıyı balıkçılığının sesini duyurmaya çalışıyor (1).
  www.kacsantim.org adresi üzerinden imza vererek, yavru balık avını durdurmamıza yardım edebilirsiniz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Yavru balıklar nefes alacak.

  Sevgili Mustafa paylaşım için teşekkürler kardeşim..İnşallah ticari tekneler bu av yasağın tam anlamıyla uyarlar da en başta kendi ekmek kapılarını yok etmeye çalışmazlar...
   
 3. Mustafa CUMBUL

  Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2010
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  19
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  Melanur
  Şehir:
  Deniz
  Cevap: Yavru balıklar nefes alacak.

  Sevgili İshak Hocam bu arkadaşlar yasak yok iken kuralları ihmal ediyorlar inşallah yasak döneminde ihmal etmezler.Anlayamadığım tarafı şu bu arkadaşlar bugünü kurtarırken yarınlarını yok ediyorlar.Bu onları neden rahatsız etmiyor????
   
 4. Ferit ERTÖZ

  Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2010
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  1000GR SİVRİBURUN KARAGÖZ
  Şehir:
  FOÇA-MORDOĞAN
  Cevap: Yavru Balıklar Nefes Alacak.

  Kendi bindikleri dalı kesmeyen bir ticari avcılığı öğrendikleri gün kurtuluşun başladığı gün olacak Mustafa :)
   
 5. aldem

  aldem Tba Okuru

  Cevap: Yavru Balıklar Nefes Alacak.

  Devlet izin vermese göz yummasa görmezden gelmese bu iş böyle olurmu hiç,devlet istemedikten sonra hiç kimse kanun dışına çıkıp ne trol atabilir,ne yasak av yapabilir.Karareis koyunda körfezinde büyük büyük balıkçı tekneleri görülmeye başladı kıyı balıkçılığını çoktan bitirdiniz,bu balıkçılıktan ekmek yiyipte ekmek yedikleri çanağa edenlere lafım eskiden çok kızıyordum şimdi için için seviniyorum balık neslini bitirdinizmi olan en çok size olacak cahil değiller herkesden çok iyi biliyorlar yumurtlama zaman ve yerlerini,kıyıdan avlananların sitelerine girip balık çekilen yerlere ağ atmasını trol çekmesini kendi bindiğiniz dalı kesmeye devam edin o teknelerinizi 10 seneye kalmaz odun yapar yakarsınız,ben bu balıkçılığın dersini üniversitede gördüm konuya yabancı değilim,plankton tabakasını yok ettiklerinde ne olacağını bilmeyen insanlar balıkçılık ruhsatı alıp denizlere açılıyorlar.Teşekürler.
   
 6. balikavcisi

  balikavcisi Üye Balıkçı

  Katılım:
  7 Nisan 2011
  Mesaj:
  112
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  4 kg SAZAN
  Şehir:
  İZMİR
  Cevap: Yavru Balıklar Nefes Alacak.

  çok fazla bildiğim bir konu değil ama söylediklerinize katılıyorum üstadlarım.denizlerimizde ticari amaçlı balıkçılık yapanlar ne yazıkki boyut yaş sınır dinlemiyor.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş