1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yavru baliklar icin olum fermani

'AMATÖR BALIKÇILIK TEBLİĞLERİ' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 21 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yavru balıklarla ilgili bir tebliğ yayınladı. Balıkçıların tuttuğu balıklarda gözardı edilen yavru balık miktarı yüzde 5′ten 15′e çıkarıldı. Sivil toplum örgütleri ve balıkçı örgütleri duruma tepkili gösterdi: “Tebliğ kimseye danışılmadan, bilimsel araştırması yapılmadan çıkarıldı. 150 balıkçı mutlu ama 20 bin balıkçı mutsuz oldu.

Türkiye ’de özellikle son birkaç yıldır lüfer özelinde balıkçılıkla ilgili çeşitli kampanyalar yapıldı. Bakanlık da bu kampanyalarla ilgili olarak balıkçığılın geleceğini korumak için ‘24 metre av yasağı, lüfer av sınırının 14’ten 20 santime çıkarılması’ gibi çeşitli tedbirler aldı. Ancak bakanlığın önceki gün resmi gazete yayınlanan yeni kararı balıkçılar üzerinde tam bir şok etkisi yarattı.

Eskiden bir kasa balık tutan balıkçının kasasında av sınırın altındaki küçük balıkların toplam miktarı, kasadaki toplam balığın miktarının ancak yüzde 5’i kadar olabiliyordu. Yani yüz balık varsa yalnız 5 tanesi küçük olabilirdi. Bunun üzerine çıktığında ceza kesiliyordu. Ancak yeni düzenlemeyle bu oran yüzde 15’e çıkarıldı. Bu da daha çok yavru balık avlanabileceği anlamına geliyor. Uygulama ticari amaçlı avlanan hamsi, sardalya, istavrit ve lüfer için geçerli olacak. Resmi gazete yayınlandığından itibaren balıkçılıkla ilgili örgütler arasında tartışılmaya başlandı. Balıkçılıkla ilgili forum sitelerinden birinde bir kıyı balıkçısı şu örneği verdi: “Bir gırgır her seferinde 500-1000 kasa balık tutuyor. Bir kasada 10 kg olduğunu kabul edilirse 10 ton balıkta, 1.5 ton yavru balıktan söz etmek mümkün.”

20 bin balıkçı mutsuz

Türkiye’de en az 20 bin balıkçının üye olduğu Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkana Ramazan Özkaya ise yeni tebliğle ilgili tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Çıkan tebliğden bizim haberimiz yok. Üst örgüt olarak bizim görüşümüz alınabilirdi. Alınmadı. Birden bire çıkması hepimizi hayrete düşürdü. Karar belki doğru da olabilir. Ancak hiç tartışılmadı. Bilimsel açıdan raporlanmadı. Değişmesi gerekiyor muydu, gerekmiyor muydu bilmiyoruz. Ben bilime insan bir insanım, ‘bilimsel açıdan uygundur’ diyen olursa biz de uygun deriz. Ancak bu konu hiç bir şekilde araştırılmadı. Etik olarak doğru değil. Sormadan bildiklerini yaptılar. Lobi çalışmalarını duyuyorduk ancak kimin gelip gittiğini bilmiyorduk. Demek lobi çalışmaları birileri için işe yaramış. Bu da birbirimizden ne kadar kopuk olduğumuzu aslında gösteriyor. Aslında bu bir taviz. Verilen taviz 150 balıkçıyı mutlu etti belki ama 20 bin balıkçı ise mutsuz oldu.”

Affedilecekse neden yasaklar konuluyor?

Slow Food Türkiye / Fikir Sahibi Damaklar’dan Defne Koryürek de şunları söyledi: “İnsan duyunca inanamıyor. Örgütleri, akademisyenleri aradık. Kimsenin haberi yok. Gırgır reislerinin bakanlığa dosyalar gönderdiğini duyuyorduk. Bizi en çok rahatsız eden konu bu. Devlete güvenmekle hata mı ettik? İş tebliğ noktasına geldiyse neden kimsenin haberi olmadı? Belli ki bir taraftan seçim, diğer taraftan gırgırların baskısı bu sonucu doğurdu. Balıkların, balıkçıların, hepimizin aleyhine bir karar çıkarıldı. Nasıl itiraz edebiliriz diye araştırma yapıyoruz. Bakanlığa dilekçe göndermiştik.İstanbul Boğazı’nın avcılığa yasaklanmasını istedik. 24 metre yasağı ve Adalar Bölgesi’nin rezerv alanı ilan edilmesi bize umut oldu. Ancak hepsi kağıt üzerinde kaldı. Yaptığımız tüm kampanyaların boşa gittiğini hissettim. Neden yasak ve cezalar konuluyor, sonra neden bunlar affediliyor?”

Radikal

Son düzenleme: 8 Kasım 2016
  2. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Cevap: Yavru baliklar icin olum fermani

Evet asıl konumuz bu arkadaşlar. Denizlerimizde 20 bin civarı ruhsatlı tekne vardır bunların 2000 kadarı Gırgır ve trol tekneleridir. Endüstriyel dediğimiz bu kesimin arasında 300-400 kadar büyük saç tekneler vardır ve bunlar denizlerimizin kaymağını yemekteler. Bu güne kadar istedikleri her kanunu bakanlıktan geçirmeye alışmışlar. Bir kaç yıldır bunlara karşı verilen bir mücadele vardır. Zaman zaman sizlere bu konuda duyuru yapmıştım.
    Kıyıcılar dediğimiz 12 metreden küçük tekneler ile amatör olta balıkçıları, Greenpeace, FSD nin soyunduğu bu ortak mücadele sonucunda çinakopa 20 cm ve gırgırlara 24 metre yasağını getirme başarısı gösterdik.

Ancak bu son %15 olayını hiç beklemiyorduk. Demek'ki endüstriyellerin lobileri kapalı kapılar ardında iyi çalışmışlar. Bu konuyla alakalı "neler yapabiliriz" uç noktalardaki arkadaşlarımızdan gelecek öneriler ile hareket edeceğiz.

Biz amatörler kendi sorumluluğumuzu biliyoruz ama bir kısım endüstriyellerin balıkları küçük büyük demeden kökten yok etme arzuları, doyumsuzlukları büyük bir sorumsuzluk örneğidir.

Bürokrasinin tuzağına düştük ama pes etmeyeceğiz...

3. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili abim, çok güzel söylemişsin, sen ben o bir kaç kişi kendimizi yırtıyoruz, böylesi önemli bir haberi sitemize taşıyor ve üyelerden destek bekliyoruz, senden benden başka tepkisini dile getiren, iki satır mesaj yazmaya üşenen binlerce üye.!

Arpa boyu yol alırsak ne ala ama ben boşa kürek çektiğimize kanaat getirdim artık.! Böyle tepkisiz insanlar topluluğu olduğu müddetçe baronlar her türlü kazığı bize atar, Bakanlıkta her türlü peşkeşi çeker.!!!:rant:

4. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Bıkmadan usanmadan mücadeleye devam edeceğiz. Arkadaşlar konuya adapte olamadı sanırımkikikiki

5. ratabek

ratabek Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap İsmail bey bu konuda çok haklısınız insanlarımız sindirilmişş bir toplum oldu

İsmail bey ve diğer site üyeleri
    Ben siteye çok sık giremiyorum ama çok başarılı av rporları ve bilgileri edinme fıratı buluyorum.Bu konu gerçekten çok önemli hepinizi duyarlı olmaya çağrıyorum ben diğer arkadaşın dediği gibi green peace in başlattığı kaçsantim başlığını destekleyenlerden biriyim ve bu destekler sayesinde bazı balık türlerinin korunması sağlanmıştır. Bu şuhursuz ve bilinçsiz avlanma devam ederse inanın bazı balık türlerini çocuklarımız, bırakın avlayıp yemeği resimlerde görecekler.
    Hepinize iyi avlar dilerim rastgele.

6. cagdas

cagdas Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

merhabalar;
    haberi geçenlerde tvde izlemiştim. yavru diyebileceğimiz bu balıkları tutan da satan da "biz ne yapalım onlar da ağa giriyor, büyüğün yanında küçük de yakalanıyor" gibi özrü kabahatinden büyük saçma sapan bahaneler üretiyorlar. o zaman takımlarını değiştir, ağın gözlerini büyült. ama yok.. olmaz. av yasağı olan ve mevsimi olmamasına rağmen satılan balık türleri var. kaçak avlandığı belli, yakalayanı da tespit etmek bir kaç saat sürer. onlara da kimse ses etmiyor. kıyılarımızı çöpe çeviren çiftliklerin büyük çoğunluğu yunanistan firmalarına ait. bunları denetlemeye gidenler de ellerinde torba torba balık sırıta sırıta poz veriyorlardı kameralara.. memleketin çivisi çıkmış.
    bir de bizde adettir anlamayan adamı bu işin başına getirirler. allah bilir hayatında deniz görmemiş tipler vardır bu ihanete ortak olan. :rant:

7. 4K-MERSİN

4K-MERSİN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

8. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Bu sözün üzerine laf söylemek gereksiz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yavru balıklarla ilgili bir tebliğ yayınladı. Balıkçıların tuttuğu balıklarda gözardı edilen yavru balık miktarı yüzde 5′ten 15′e çıkarıldı. Sivil toplum örgütleri ve balıkçı örgütleri duruma tepkili gösterdi: “Tebliğ kimseye danışılmadan, bilimsel araştırması yapılmadan çıkarıldı. 150 balıkçı mutlu ama 20 bin balıkçı mutsuz oldu

Kim yapmış ?
    "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı"

Neden tebliğde değişiklik yapmış ?
    20 bin balıkçı mutsuz olsun diye !

Sivil toplum örgütlerini kim takmıyor ?
    Devlet !

Tartışmaya gerek var mı ?

Ben bilmem eşim bilirkikikiki

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Kasım 2013
  9. Feridun35

Feridun35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

bilim adamlarının tahminleri tutsun diye.

10. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Feridun abi, bilim adamlarının tahmini tutsun 2040 yılında balık nesli tükensin diye, elinden geleni yapıyorlar, çocuklarımızı ve torunlarımızı çok kötü bir gelecek bekliyor.:(

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş