1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Uzun bir aradan sonra kıyı avı ve günün şanşlısı hanım oldu...

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 23 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Sevgili oltacı dostlarım, bu sene en son kıyı avına sanırım iki ya da üç ay önce filan gitmiştik.Gerçi geçen süre içinde balıksız ve oltasız kalmamıştık ve bir kaç tekne avı yaparak bu av güncelerinde yaşananları siz dostlar ile paylaşmıştım.

Sözün özü, bıçak kemiğe dayandı ki, sonunda alelacele verilen karar ile eşimle beraber rastgele bir yerlere kıyı avı yapmaya karar verdik.Bu kararı verdikten sonra hemen evden çıkmadan başladım yol güzergahları üstünde olan yemcileri telefon ile aramaya.İlk tercihim tabiki Çupra avlarım için vazgeçilmezim olan mamun.
    Kaç yemciyi aradıysam, hiç birinde benim tercihim olan canlı ve kıpır kıpır mamunun olmadığını öğrendim.Elinde mamun olan ise sağ olsun İshak abi elimizdeki yem beklemiş sana gelmez diye de samimice ifade ettiler.

Geriye tek çare yengeç kalmıştı.Ve ona takviye olarak ta buzlukta az miktar kalmış olan kalamar parçaların takviye etmek.Her türlü hazırlıklar yapıldıktan sonra sabaha karşı yola çıktık.
    Sabahın olmasına henüz vakit olduğu için yolda acele etmeden eğlene eğlene hareket ettik.Ve hatta biz balıkçı camiasına hitap eden bir sabahçı unlu mamuller imal satışı yapan iş yerinde sıcak çaylar eşliğinde erken bir sabah kahvaltısı bile yaptık.

Av yapacağımız meraya varınca henüz sabahın ilk ışıkları yüzünü göstermediği için ortam zifiri karanlıktı.Kafa lambalarımızın ışıkları eşliğinde eşyalarıımızı aracımızdan indirerek başladık olta atacağımız mesafeye doğru yürümeye.

Bizler yerleşip de her şeyi hazırladıktan sonra başladı tan yeri ağarmaya.Gecenin bitip de günün sabaha döndüğünü müjdeleyen çalı kuşlarının o saatlerdeki serenatları emin olun anlatılmaz ve yaşanır nitelikte güzelliklerden olsa gerek.

Deniz ile buluşan oltalarımız yavaş yavaş başladılar tıkırdamaya.Ama vuruşlar yavaş ve küçük balıkları tarif ediyor.Hiç bir şekilde tasmalayıp da canlarını yakmaya gerek yok.Zaten iğnelerimiz de mustad marka 496/01 iri iğneler.Ama yinede bazen küçük balığın takıldığı oluyor.

Günün ilk sağlam vuruşunu eşim aldı.Fakat tasmayı bastığı halde balık takılmadı.Bunun nedeni ise balığın yengeçe nazlı vurması ve yemi kapmayıp adeta ağzında gevelemesi olsa gerek.Ve hatta oltayı oynatmayarak yengeç i olduğu yerde yemeye çalışıyor diyebilirim.

Vuruş var.Fakat pek arzulu ve istekli değil.Ama bizler azimliyiz.Israrla boşalan takımları tekrar tekrar yemleyip su ile buluşturup duruyoruz.Ayrıca ortam henüz sıcaktan şikayet etmek için bir hayli erken.Sabahın o tatlı serinliğinin doğada tadını çıkartıyoruz.Zira mevsim itibariyle 24 saat evlerimiz cayır cayır yanıyor sıcaktan.

Ve sabah hava iyice aydınlanmıştı ki hanım ilk balığını aldı.Gelen yarım kilo üstü okkalı bir çupra.Yengeç e geldi.Ona video çekimi yaptıkdan sonra hemen balığı çıkarmak için hamle yaptım.Zira balık kıyıya geldiği halde en sonda yer alan kurşun hemen kıyıdaki kayaların arasına takılmıştı.Balığı sağ salim aldıktan sonra onun takımı yemleyip bir daha savurdum ve al boşluğunu alarak bekle dedim.Eşim son derece mutlu olarak takımın boşluğunu hem alıyor ve hem de balığı çekerken yaşamış olduğu adrenalin dolu dakikalı büyük bir haz ile anlatıyor.Nihayetinde keyfimiz yerine gelmişti çünkü.

Ve aradan henüz kısa bir süre geçmişti ki bir vuruş daha aldı ve tasmalayarak başladı makineyı sarmaya.Ben ona yine video çekimi yaparken bir yandan da sakin ol diye sesleniyorum.Ve bir süre sonra takım boşladı.Demek ki, iğne tam çeneye oturmamış ve balık kurtuldu.Tam bir hayal kırıklığı.Bu hayal kırıklıklarını bu av esnasında bolca yaşadık diyebilirim.

Balığı taktırıyoruz.Kamış oluyor ''c'' gibi.Gelen iri bir şey kamışın ucundan belli.Gel geleliem balığı 10-15 metre çektikten sonra balık iğneden kurtuluyor.Artık kabahati yada noksanı kendimizde mi arayalım, iğne de mi bilemiyorum.Ya da yeme iştahla basma eğilimi içinde olmayan balıkta mı bilemiyorum.

Bu arada zaman ilerledi ve benim oltaya takılan kalamar dilimine bir adet lidaki takıldı.Balığı itina ile çıkartarak onu da livara koyarak suya bıraktım.Etmişti iki balık.Eh dedik hanımla.İkiyi veren Allah ım, inşallah üçü de verecek.

Vakit ilerledikçe doğal olarak ta sıcak artmaya başladı tabiki.Hemem bir alışveriş merkezinden daha önce almış olduğum adına plaj şemsiyesi denilen şemsiyemizi açtık.Zira bulunduğumuz yerde korunabileceğimi ne bir ağaç gölgesi ne de bir mekan var.Ortalık cayır cayır sıcaktan kavruluyor.Şemsiye olmasa durulacak ve dayanılacak gibi değil.

Vakit artık sabah suyunu bir hayli geçmiş ve öğleye doğru yaklaşmaktayken tam karşımızdan çok güzel bir esinti başladı.Ve başladı zaman içinde su hareketlenmeye.hareket yeni artmıştı ki, eşim bıkmadan usanmadan elinde tuttuğu kamışa ince bir selam aldı.bak bir şey yem ile oynuyor derken, ani bir hareket ile tasmayı bastı ve başladı makarayı sarmaya.

Ben de haydi güzel görüntüler yakalıyayım ve bunu dostlar işle paylaşayaım diye video çekim işine başlamıştım ki, eşimin sesi ve feryatları yükseldi.Gelmiyor...Yoruldum...Yardım etsene....Bir şey yapsana demesi ile ne yapacağımı şaşırmış bir vaziyette gözüm denizin üstüne ilişti.Zira gelen bu defa su üstüne fişeklemişti.
    O an onun çupra olmadığını anladım.Zira kilo üstü levrekler böyle su üstüne fişeklerdi.Çekimi vs bırakıp hemen suyun kıyısına vardığımda hanım zaten balığı üzerinde bulunduğumuz kayanın dibine kadar ulaştırmıştı bile.Ayağımda sandaletlerin vermiş olduğu rahatlık ile ellerimi kepçe gibi kullanarak balığı kayanın üstüne aldım ve bastırdım.Garibim can havli ile çırpındığı için sırt dikenleri ellerimi kesti.Ama çok şükür zap etmeyi başardım ve az ileriye doğru bir daha itekledim.Ve sonra galzamadan yakalayarak emniyete aldım.Ve bir baktım ki,iğne kopmuş ve
    yanağının içinde boşta duruyor.Yani kaçması an meselesiymiş demek.Ama nasipde varmış ki sağ salim aldık çok şükür.

Bu arada zaman bir hayli ilerlemiş ve sıcak artık dayanılmaz bie hal almıştı.ve ortak karar ile haydi Allah bereket versin diyerek başladık toparlanmaya.Livarda yer alan balıklardan lidakiyi yanımda her daim taşıdığım metre ile ölçtüm.Tam 20 cm geldi.Baktım canlı ve kıpır kıpır.Haydi büyü de gel diyerek onu geldiği sulara geri bıraktım.Levreğin maşallahı vardı.Ölçtüğümde tam 47 cm geldi.
    Sözün özü bir av güncesi de böylece yaşanmış oldu.Çok daha bereketlisinin en yakın zamanda siz dostlara denk gelmesi dileği ile rastgele

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Kasım 2016
    İsmail ESENCAN bunu beğendi.
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Uzun bir aradan sonra kıyı avı ve günün şanşlısı hanım oldu...

ALLAH içinize sindirsin güzel abim, mis gibi tap taze balık yemeyi özledim be, bakın siz ne güzel sorunu kökünden ortadan kaldırmışsınız, hemde iki paşa ile. Ablamı ve seni kutlarım abim, afiyet bal şeker olsun.:)

3. A.Baki

A.Baki Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Gerçekten uzun oldu ishak abi, bayağıdır paylaşım yoktu sizden.

Güzel olmuş ama, elinize sağlık.

4. Halis DEMİR

Halis DEMİR Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    2

Güzel paylaşım ve roman tadında anlatım için teşekkürler İshak bey, afiyet olsun.

5. i.samay

i.samay Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    2

Maşallahınız İshak Abi, sizin paylaşımlarınız olmasa çuprayıda göremeyeceğiz. Çok güzel bir av günü geçirmişsiniz. Alkış Alkış

6. MUSTAFASÜRÜCÜ

MUSTAFASÜRÜCÜ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Maşallah İshak abim yengemi tebrik ederim ellerinize sağlık dönüşünüz muhteşem oldu gözlerimiz bayram etti afiyet şeker olsunAlkış

7. Ayşe SÜRÜCÜ

Ayşe SÜRÜCÜ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

İshak bey sizi ve eşinizi tebrik ederim her zamanki gibi mükemmel anlatım ve görüntüler.
    özlediğimiz raporlar gelmeye başladı ellerinize sağlık afiyet şeker olsunAlkış

8. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostum, doğada elde olta ile deniz kenarında olmak çok güzel..Darası tüm dostların başına inşallah...

9. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostum, yazdıklarında haklısın. :)Arayı bayağı bir açmıştık...Yok Ramazan ayı,yok arkadan gelen bayram ve sıcaklar yüzünden sanırım.İnşallah bundan sonra fırsat buldukça daha sık gideceğiz...Çok daha bereketlisinin sizlere denk gelmesi dileğiyle...:eek:

10. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Halis hocam, yorumun ve güzel sözlerin için teşekkürler.İnşallah daha güzellerinin tekrar tekrar cümlemize denk gelmesi dileğiyle rastgele..:eek:

11. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili İbrahim, ortamın aşırı sıcağını saymazsak gerçekten hoş bir av güncesi oldu.Darası sizlerin başına kardeşim.Küçük paşayı öpüyorum.Allah onu nazarlardan saklasın.:eek:

12. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Sürücü ailesi, yorumlarınız ve güzel sözleriniz için her birinize teker teker teşekkür ediyorum.Sağ olun, var olun arkadaşlar.Sizlerinde ailece güzel avlarınızın olması dileği ile cümlemize rastgele...:eek:

13. CengizKaanBulut

CengizKaanBulut Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Harikasınız ellerinize sağlık,imrenmemek elde değil,bol balıklı avlar dilerim,Ankaradan selamlar,,,,

14. AŞKIN

AŞKIN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    147
    Ödül Puanları:
    48
    Web Sitesi:

Harikasınız Ishak abim tebrikler.AlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkış

15. EGE35

EGE35 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    18

Tebrikler

16. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostum, yorumun ve güzel sözlerin için can ı yürekten teşekkürler.Tez zamanda daha güzelinin sizlere denk gelmesi dileği ile rastgele kardeşim...:eek:

17. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Aşkın, nasip de olunca çıktı bir şeyler kardeşim.Hele taklıp da takımı toplarken iğneden kurtulanlar da gelsiydi pek daha güzel olurdu.:hypno2:Ama buna da şükür...

Zira onca uykusuzluk ve aşırı sıcağı çekmemize karşılık boş ta dönebilirdik.:eek: Bunun nedeni ise balık çok iştahsız ve nazlı yeme basıyor..:rolleyes:

18. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Ekrem, sen de bende bayağı bir arayı açmıştık...Günler sonra çok şükür bizler oltayı elimize alabildik.Haydi kardeşim sıra sende...:eek:Gönlündeki avların denk gelmesi dileğiyle...

19. befalcon

befalcon Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Hanımlar her zaman çok şanslı oluyor. Yenge harika balıklar yakalamış. Tebrikler.

20. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostum, balık hobisi gerçekten çok güzel bir etkinlik bana göre...Hele hele hayat arkadaşının da bu hobiye ilgi duyması ve başlaması çok çok daha güzel.Kesinlikle her arkadaşıma tavsiye ederim...:eek:

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş