1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Deniz Balıkları Uskumru balıgı

'DENİZ BALIKLARI' forumunda deniz34 tarafından 22 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  [​IMG]


  Göçmen bir balık olan uskumru kırmızı etli, orta sularda yaşayan, yağlı olduğu dönemlerde harika ızgarası olan çokça tüketilen ve ekonomik değeri olan Pelajik bir deniz balığıdır.

  Bu balık yaz aylarını Karadeniz de av yasağının olduğu bu dönemde rahatlıkla gönlünce yaşayarak geçirir. Ekim ayından sonra Marmara denizi'ne göç eden ve kış aylarını burada üreyerek geçiren aynı zamanda da Uskumrugiller
  familyasına adını vermiş olan bu hassas ve sakin balığın ekonomik değeride çok yüksektir. Sırt tarafında açık veya koyu yeşil, mavi, çizgiler bulunmaktadır. Karın tarafı ise beyaz renktedir. Gözleri kolyoza göre daha ufak olup ortalama ağırlığı ise 125 gram civarındadır.

  Uskumru bir göç balığı olduğundan dolayı, Çanakkale'den Ege ve Akdeniz'e göç ederler, her nedense buradan tekrardan Marmara Denizi'ne geri gelmezler. Bu bölgelerde avlanma az olduğundan dolayı uskumrunun boyu 60cm.olduğu görülmüştür.

  Denizlerimizde 25cm.'ye kadar büyüyebilen bu balık avlanmanın daha doğrusu gırgır motorlarının(gemilerinin) az olduğu ve teknolojinin, balık bulucu cihazların olmadığı dönemlerde 1973 yılında avlanan onlarca ton uskumrunun boy uzunluğunun 50cm.olduğu tesbit edilmiştir.

  Geçen zaman içerisinde bu harika vücutlu füze formatındaki balık, hesapsızca ve tonlarca avlanma neticesinde yok edilmiştir. Şimdilerde adet ölçüsünde Sivri adası ve Silivri etrafında tek tük avlanmakta olan bu balıklar , 12 kilo alabilen tahta kasalarla nakledilmektedirler. Ayrıca, Uskumru çaparisi denilen kırçıllı hindi tüyünden yapılmış çaparilerle de çok iyi avlanırlar. Pelajik ve hızlı balık olduğundan dolayı Trol ile avlanmaları mümkün değildir.

  Marmara ve Karadeniz de avlanan uskumrunun tadı, Okyanuslarda ve kuzey denizinde yakalanan uskumruların tadından çok daha lezzetlidir. Bunun nedeni bizim denizlerimizdeki tuz miktarının, okyanuslardaki tuz miktarından çok daha az olmasından kaynaklanmaktadır.


  Uskumru balığı yazın Karadeniz de yakalandığından dolayı yağlı olması nedeniyle Çiroz yapılmaktadır. Başka bir ifade ile balık iyice temizlendikten sonra, çamaşır gibi kuyruklarından iplere asılarak güneş altında kurutulmaktadır.

  1380 sayılı Su ürünleri kanununun 2/1 nolu sirkülerinde ki 15. maddesinde de belirtildiği gibi bu balığın avlanması için minimum boy uzunluğu: 20cm.dir. Bunun altında avlanması kesinlikle yasaklanmıştır. Para cezası uygulanmaktadır.

  Uskumru balığı denizlerimizin haricinde Japonyada, Kuzey denizlerinde ve Kuzey Amerika sahillerindede yaşamını sürdürmektedir. Bu balığın latince adı Scomber scombrus'tur. Uskumru balığının ilk avlandığı dönemlerde Karadeniz de, boyu çok küçük olduğundan dolayı adına Lipari denmiştir. Bu balığın, yağlı dönemlerinde ızgarası, ardından tavası, buğulaması ve fırında kağıt kebabı yapılmaktadır....

  En çok Kömür ızgarasını sevdiğim balıkların başında gelmektedir. Üzerinede bol limon sıkıp afiyetle yiyeceksiniz.

  kaynak: nurideniz ( balıkçı reisi )
   
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
 2. balıkcıacr

  balıkcıacr Üye Balıkçı

  Katılım:
  24 Mart 2018
  Mesaj:
  15
  Alınan Beğeniler:
  11
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  bolu
  [​IMG]

  Uskumru, Uskumrugiller (Scombridae) familyasına ismini veren bir deniz balığı olarak bilinmektedir. Binomial adı Scomber scombrus olarak bilinmektedir. Familyasının örnek balığı yine uskumrudur. Sık sık kolyoz ile karıştırılır ama kolyoz balığına göre daha ufak olması ile ayrılmaktadır. Ayrıca uskumru balığı ile kolyozu ayıran bir diğer özellik hava kesesinin uskumruda olmamasıdır. Uskumru, birçok balık türüne göre içeriği daha kapsamlı ve sağlıklı balık türlerinden bir tanesidir.

  Alıntı
   
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. deniz34
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,181
 2. c.ayka
  Yanıt:
  5
  Gösterim:
  4,079
 3. deniz34
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,691
 4. deniz34
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,425
 5. Şükrü
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  1,700

Bu Sayfayı Paylaş