1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Unutmamışım hala

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 24 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Değerli dostlarım, Cuma günü her zamanki gibi aynı saatte kalktım ve geceleyin kapatmış olduğum cep telefonu açtım.Daha açar açmaz telefonumundan sabahın sessizliğince gür bir ses ile mesaj uyarısı geldi.Hayırdır deyip açtığımda ise Sevgili dostum Çağatay bey den bir mesaj geldiğini fark ettim.Mesaj gecenin bir yarısı çekildiği halde telefon kapalı olduğu için bana sabah ulaştı haliyle..

Mesajda aynen şunlar yazıyordu:

İş bilenin,kılınç kuşananın.Ben paşayı kaptım.

2591 eklentisini görüntüle 2592 eklentisini görüntüle

Uyku sersemliği, Allah Allah dedim kendi kendime.Yav hava yağmurlu idi.Bu adam ne zaman balığa kaçtı da paşayı kaptı diye düşündüm.Tabi işyerine gelip de bilgisayarımı açınca anladım ki, Sevgili dostum Çağatay bey,bir meslektaşı ile zaman zaman yağan yağmura aldırmadan yakın bir taraflara gece avına gitmişler ve av esnasında bir adet Yakışıklı bir Pehlivan Çağatay bey in oltasına arz ı endam etmiş.Lodos hala devam ettiği için gece pek üşümediklerini , ama orada komple sabahlamadıklarından ve daha sonrada oldukça geç bir saatte evlerinde döndüklerinden filan bahsetti.

Neyse dedim..Sen bürona geleceksen bir akşam çayı için buluşalım ve ayrıntıları orada anlat deyip, iş çıkışı onun bürosunda buluşup olayı bir kez daha yüzyüze görüşürken dinleme imkanı buldum.

Muhabbet esnasında karşılıklı olarak içilen akşam çayları
    sohbetimizin tam demini verirken, gece denk gelen ,1.300 Kg'lık Pehlivan ın arkadaşıma yaşatmış olduğu adrenalin hala gözlerinden okunuyordu.

Bir ara ben tekrar söze girdim ve bak arkadaşım lodos bugün yavaş yavaş bitiyor ve hava poyraza /yıldıza çeviriyor.İstersen hadi akşam kaçıp bir yoklama yapalım dedim.Abi vallahi daha dünün yorgunluğumu bile atamadım dediyse de sağolsun beni kırmayarak tamam abi dedi.Ama biraz takım yapmam lazım dediği için, onunla beraberce bürosundan çıkarak soluğu Çağlar Av dan sevgili kardeşim Hür bey in yanında aldık.Hem alışveriş yaptık, hemde sevgili Hür kardeşimin ile ayaküstü olsa dahi biraz muhabbet yapma imkanı bulduk.

Evlere gelinmiş ve hazırlıklar yapılmıştı.Arkadaşımın ben hazırım geliyorum demesi ile birlikte hemen ben de hazırlanarak beklemeye başladım.Ve sanırım 21,30 gibi de buluşarak başladık yemcilerin olduğu güzergaha doğru yol almaya.

Vardığımız ilk yemcide aradığımız kalitede mamun bulamadık.Daha sonra uğradığımız yemcide de ne yazık ki bulamadık.Yemler hep dünden kalma ve ölü idi.Halbuki bize yeni çıkartılmış, kıpır-kıpır mamun lazımdı.Arabayı bir kenara çektik ve başladık, bildiğimiz yemcileri tek tek telefon ile aramaya..Yok Allah yok.Bugün hiç birine mamaun gelmemiş.Yapacak bir şey yok tabiki. Çaresiz bir patlak kadar ölü mamun ve bir kaç pakette boru kurdu alarak avlağa vardık.

Şehir içinde binaların sıkışıklığından dolayı pek şehri kasıp kavuramayan poyraz tüm haşmetiyle buraları har vurup savuruyordu.Leyn dedik buda ne...Hani meteroloji 3-5 gibi olacak gösteriyordu.Bu 4-6 hava yahu.

Giyindik, kuşandık ve takım taklavatı da alarak indik deniz kenarına.Hey Allah ım es dediysek te bu kadar değil be,diye hayıflanıyoruz.Halbuki, biz 3-5 hava gibi, sıra sıra dalgaların sahille koştuğu havanın hayalini kurmuştuk.Takımlar yemlenip de su ile buluşmuş ama hali hazırda tık yokdu.Haaa, bu arada kamışı elde zapt etmek de ayrı bir başarı olsa gerek.

Hava öyle bir esiyor ki, yeryüzüne sağlam tutunmayan her obje havada taklalar atarak bir oraya bir buraya savuruyordu.Çer, çöp,kuru otlar,plastik naylon parçaları.pet şişeler..Vs..

Haaa, bu arada gece devriyesi yapan bir polis arabası bizileri fark etti.İlk önce hafif yavaşlıyarak bizleri izledi.Daha sonra 3 dakika bile geçmeden tekrar gelerek uzun uzun fener tutarak bizleri izledi.Ama o havada arabadan inerek yanımıza gelmeyi sanırım gözleri almadı.

Ama içlerinden geçen bilmek için sanırım müneccim olmaya gerek yok.Dedikleri aynen şu olsa gerek...Allah ım sen bu insanlara Akıl Fikir İhsan Eyle..Zira , yaptığımız hakikaten de pek akıl işi değildi. Soğuk bir yana, rüzgar adamı sersem yapmaya ve insanın içini dondurmaya yetiyordu.

Emin olun av arkaaşım ile aramızda 1 yada 2 metre mesefa olmasına rağmen bir türlü konuşup da anlaşamıyorduk.Rüzgarın uğultusundan ve denizin o hışım ile sahile koşa koşa gelen dalgaların sesinden aynı kelimeyi 3-4 defa bağıra bağıra birbirimize duyurmaya çalışıyorduk.

Sende tık var mıııı..? Yok...Yok...Sendeeee ...Ben de daha vuruş olmadı.Hım...Kafa sallama ..Tamam anlamında...

Ve sanırım saat gece yarısını biraz geçmişti ki, benim oltaya selam veren var gibi hissetmem le birlikte bastım tasmayı ve makarayı sarmaya başladım...

2593 eklentisini görüntüle

Ve karşıma yeni yetme bir delikanlı çıktı geldi.Sanırım 600 yada 650 gr civarı olsa gerek..Amanın da..Amanınnn...Hani benim pehlivanım diyerek bu güzeli ev sahipliğinde kusur etmiyerek, çantanım en konforlu köşesine koydum.Ve başladık tekrar beklemeye.

2594 eklentisini görüntüle

Bu arada saatler 02.00 civarına gelmiş ve rüzgarı o saatte kadar sağ omzumuzdan poyraz olarak aldığımız halde, şimdi yavaş yavaş Tam karşımızdan Yıldız esmeye başlamıştı.

Deniz ise daha daha kudurmuş ve sahile doğru koşan dalgalar bir anda ayaklarımız altına kadar ulaşmaya başlamıştı.

Ve, henüz bir gün önce gece avı yapmış olan sevgili Çağatay kardeşim sonunda dayanamadı ve abi ben azıcık arabaya kaçacağım dedi.Yav ayaklarım dan adeta his kesildi.Donuyor ayaklarım dedi.Arkadaşım haklı...İnsan bedeninin de bir sınırı var tabiki...

10-15 dakika arabada oturan arkadaşım bir süre sonra tekrar yanıma geldi.Yemlerini tazeleyerek tekrar su ile buluşturdu.

Sözün özü, iki divane elde kamış bekleyip duruyoruz.Ama ne yazık ki, tek bir vuruş bile yok.Ve bir süre daha sabır eden arkadaşım tekrar arabaya yöneldi.Ben ise akıl fukarası hala inat ile bekliyorum.Ne yalan söyleyeyim , en fazla 10 dakika kadar bekledim ve bende koştum arabaya.

Arabaya girer girmez derin bir nefes çektim ve oh dünya varmış yav dedim..Bu sırada arabanın cam fitillerinin arasından arabaya içine giren rüzgar resmen ıslık çalarak şarkı söylüyordu.Araçta beş dakika kadar daha oturduk ve ikimiz birden aynı fikir de buluştuk.

Bu yaptığımız pek akıllıca bir şey değil idi.Ve yapılacak en akıllıca iş, 5-7 gibi bir havaya ulaşan yıldız/poyraz yerine daha mutedil bir poyrazda av yapmak ümidiyle hemen arabana çıkarak takımları toplar toplamaz kendimizi İzmir doğru geri dönüş yolculuğunda bulduk.

Sözün özü, bu av esasında yaşanan onca meşakkete rağmen sadece bir adet yeni yetme bir 35-36 cm lik pehlivanın denk geldiği bir av güncesi daha yaşamış olduk.

Çok şükür yaklaşık olarak belki on seneden beri yapmaya fırsat/cesaret/arkadaş bulamadığım kıyıdan levrek avına seneler sonra tekrar yapma fırsatı buldum.Demek ki, hala unutmamışım bu işi..:p

Dostlarınız ile birlikte çok daha uygun havalarda çok daha bereketli avların sizlere denk gelmesi dileği ile rastgele...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Kasım 2016
  2. izmirli hüsnü

izmirli hüsnü Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Unutmamışım hala...:)

bir solukta okudum harikalar yaratmışsınız :) Alkış

3. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

1 Olsun senin olsun be abim, ne der büyüklerimiz kıyıdaki bir balığı denizdekilere değişmem.:p

Paylaşım için teşekkürler güzel abim, afiyet olsun.:)

4. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Aslında, iki gün önceki avım için ayrı başlık açacaktım, ancak dinlenmeye fırsat bulamadan dün akşam da İshak abi ile tekrar levrek peşine koşunca fırsat bulamadım.

Hala kendime gelebilmiş değilim. Dün her ne kadar eli boş dönsem de her iki av da benim için çok zevkli idi. İki gün önce yaptığım avda aldığım levrek beni uzun süre istim üstünde tutar.

Dün akşam İshak abiyle yaptığımız avdan bir kare de benden olsun.

İshak abiyi, dün aldığı levrekten dolayı tebrik ediyorum.

5. Vedat ÖNCÜER

Vedat ÖNCÜER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Ustadım insanın bir defa içine işlemeye görsün bu öyle bir tutkudur ki unutmak imkansız ;) tebrikler,AlkışAlkış
    Afiyet olsun.:)

6. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Unutmak mümkün mü İshak bey ..!! böyle bir heyecanı ,böyle bir tutkuyu.
    Yaşaması ayrı ,anlatması ayrı hele birde böylesine güzel anlatılırsa AlkışAlkış
    Böylesine güzel heyecanları tekrar yaşamanız dileğimle.:)

7. hüseyinsavacı

hüseyinsavacı Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

İshak kardeşim ellerine sağlık hem paylaşımın hemde balık aşkın için tebrikler ve teşekkürler Alkış Alkış Alkış

8. Sargoz35

Sargoz35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    2

İshak Hocam tebriklker :) Unutmadığına sevindim...Levrek havaları başladı nihayet,inşallah bir daha ki avınızda tosunlarla karşılaşmanız dileğiyle...Selamlar...

9. Mufi

Mufi Tba Okuru

Vah ihtiyar , öperim ikinizide yanaklarınızdan.. en soguk ve en kötü gün böyle olsun..aslancıklar...AlkışAlkışAlkışAlkış:):):)

10. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Hüsnü abiciğim, sizler sımsıcak yuvalarınızda oturur iken, biz aklı şirin :polan bu kardeşlerinin birerbir yaşadıklarını elimden geldiğince aktarmaya çalıştım.

Yüzlerde bir parça tebesüm yaratabildiysem ne mutlu bana..:)

11. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili adminim, bu defa nasipde bu varmış kardeşim...:)Allah büyük bakarsın.en yakın zamanda hem de en yakın zamanda belki devamı gelir....:rolleyes:

12. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostum, perşembe gecesi yapmış olduğunuz avın yorgunluğunu daha henüz atmadan sırf benim hatrım için ve onca soğuğa rağmen beni kırmayarak bana eşlik ettiğin için çok teşekkürler...:)

İnşallah hep beraber ağız tadında daha nice beraberce avlar yapmamız dileği ile rastgele..:)

13. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Vedat abim, yorumun için teşekkürler..Sanırım bu sevda hepimizin içine kanaviçe gibi ince bir işçilik ile işlenmiş galiba..:p

Sevgili Ayşe ablacığım yorumun için teşekkürler..İnşallah sağlık ve sıhhat içinde her daim gönlümüzdeki avların denk gelmesi dileği ile sevgilerimle..:)

14. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Mehmet'im, yorumun için teşekkürler...Aslına bakarsan dün yerine bugün gitseydik belki daha şanslı olabilirdik.Zira dün hava 5-7 idi...Çok ama çok sertti.Ve kamıştan bir şey hissetmek imkansızdı.

Bizler ayakta zor bela dururken, sen gayri düşün elimizdeki kamışın halini...

NOT: Ben aslında bu tür havalarda her daim el oltası kullanırdım.Kasnak bedeni, 0,60 lık misina...İri bir fırtdöndü...Takım bedeni ise 0,50 misina olurdu.Köstekler ise 0,40 olurdu.

Nedeni ise, deli dalgalar takımı geri savurmasın diye hep 150 gr lık kurşun kullanırdık.İşte bunu içinde takımın bedeni kopmasın diye 0,50 lik olurdu.

Dün aniden karar verdiğimiz için tam olarak hazırlanamadım.Elimdeki 0,40 lık misinadan mustad 505/1 no bronz iğneye 0,40 lık bedene ,0,40 lık köstekler bağladım.

Ve bir kaç atımdan sonra da hep kurşunlar ya atarken yada çekerken en küçük bir mukavemette koptu.Sinir oldum...Saat 11,30 kadar mücadele ettim.Ve sonunda pes ederek 3,30 luk kıyı kamışını açarak onla bir şeyler yapmaya çalıştık.

İşin aslı El oltası olmalıydı.:rolleyes:

15. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Mufi ciğim sorma ya...:(Az daha Sevgili Çağatay ile mahkemelik olacaktık.:rolleyes:Arkadaş haklı olarak gecenin bir vakti sana dava açacağım diye beni tehdit etti.:(

Neden yav dediğimde ise, beni böyle bir havada buralara kadar getirip üşümeme neden oldun demez mi?hehe

Şaka bir yana, sevgili arkadaşım ile uzun zamandan beri yapmayı planlayıp da ,hep ertelediğimiz bir av gerçekleştirdik.

16. senol232

senol232 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

ıshak abı tebrıkler o havada azımle bekleyıp odulunu altın madalya olarak almışınız

17. orhanbaba

orhanbaba Orhan Baba Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili İshak kardeşim güzel raporunu ve güzel avını tebrik ederim afiyet olsun hoşça kal.AlkışAlkışAlkış

18. Güman ARDAL

Güman ARDAL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Tebrik ederim.

19. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostlar, yorumlarınız için teşekkürler..Her daim gönlünüzdeki avların denk gelmesi dileği ile rastgele..:)

20. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili hocam, sağlık ve sıhhat içinde dostlarımız ile birlikte gönlümüzdeki avların denk gelmesi ve her daim hep birlikte olmamız dileği ile sevgilerimle...:)

Bu Sayfayı Paylaş