1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yardım Turna Avı Hazırlığı

'YARDIM ve DESTEK' forumunda tetik+ tarafından 29 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. tetik+

tetik+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar herkeze merhaba.Bilindiği üzere turna avı 1 nisanda açılıyor.Bizim Bilecik yöresinde turna balık avcılığı son 2 senedir hız kazanmaya başladı.Fakat bu etçil balığı tutmak için genelde kılasik kaşık oltası ile av yapılmaktadır.Sizlerden ricam daha değişik avlanma sitileri varsa ,bizleri bililendirirseniz çok sevinirim.Alkış
    Herkese şimdiden herkese rast gelsin.:)

2. Ergin

Ergin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Cevap: Turna av hazirliĞi

Selam, turna için at çek oltacılığında kaşık favori olsa da asıl ''jig head'' olarak bilinen iğneli zokaların silikon kandırıcılara montajıyla daha başarılı av yapılır, renk seçeneği çoktur, takılma riski daha azdır.Şamandıralı olta ile , üçlü iğneye yemlik balıkları canlı olarak takarsanız av başarınız çok artar.Ölü balık , hatta ithal uskumru, istavrit ,hamsi , sardalye gibi yağlı koku bırakan deniz balıkları ile de av verir.Gece oltaya vurmaz, çok nadirdir, dolunay zamanı gitmeyin gece avlandığından gündüz verimli av vermez, sert rüzgarı sevmez, en önemlisi olta atacağınız avlakta su sıcaklığının 17 dereceleri geçmesi gerekir.Rastgelsin dileklerim ile.

3. Güman ARDAL

Güman ARDAL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Turna av hazirliĞi

Bu konuda bildiklerimin sizlerinde işe yaraması dileğiyle cümlelerime başlayacağım.Öncelikle av da kullanacağınız olta çok önemli,bu avda istavrit yada lüfer için kullandığımız genelde küt uçlu ve atarı fazla olan kamışlardan farklı olarak sping kamış olarak bilinen genelde atarı 20-50 gr arası olan kamışların kullanılmasının daha faydalı olduğu düşüncesindeyim.Nedenine gelince bu tür kamışla sahte yeme değişik efekler ve hareketler kazandırmak daha kolay oluyor.Kaşık turna avında kullanılan bir materyal olmakla birlikte bu av için silikon turnalar ve gümüşümsü sahte balıklarda işe yaramaktadır.Ağırlık merkezi genelde kuyruğa yakın olan sahte yemlerde ise verim daha fazla artmaktadır.Kendi yapmış olduğum bir sahte de denediğim bu özellik ava gittiğim arkadaşlarımdan daha keyifli bir av geçirmeme sebep olmuştu.Bu tür sahtenin ne gibi bir fayda sağladığını da şöyle açıklayayım.Bu tür avda makinamızı devamlı çekmek yerine misinamızı kısa kısa turlarla sararsak avımız daha verimli bir hal alıyor.Ağırlık merkezi kuyruk kısmına doğru olan sahtelerde de çekme işlemi bir müddet durduğunda sahte kuyruk kısmından aşağı doğru batmakta yeniden çekmeye başladığımızda ise yukarı doğru bir hamle yaptığı için suda şapırtı oluşturmakta ve balığın dikkatini çekmektedir.Böylelikle turna ve levrek gibi yırtıcı balıklarda bu stil balıkçıya avantaj sağlamaktadır.Umarım sizinde işinize yarar.

4. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Turna Avı Hazırlığı

Celalettin, şimdiden rastgelsin.Bu sezon çok daha güzel geçecek gibi görünüyor, oltalar ve sahteler hazırlanmıştır umarım.:)

5. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Rastgele......

İnşallah güzel sonuçlar alırsınız ...

6. tetik+

tetik+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Hazırlıklar tamam.İnşallah avımızda güzel olur.

7. Kılınç Coşkun

Kılınç Coşkun Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Sezon yarın açılıyor. Tatlısu avcılarına, bol balıklı, kazasız belasız, güzel bir av sezonu diliyorum.

8. filinta35

filinta35 Tba Okuru

Cümleten RASGELE...:)Alkış

9. şevki1975

şevki1975 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Merhabalar. Öncelikle tüm balıkçı arkadaşlara rast gelsin diyorum. Turna balığı öncelikle yakalaması en zor bu özelliğinden dolayı da en zevkli balıktır. Ben Tekirdağ ilinde yaşıyorum ve tam anlamıyla bir turna aşığıyım. Bu civarda bulunan Turna balıkları genelde kaşıkla avlanıyorlar. Sahtelerle uzun süre deneme yapmama rağmen kaşıktan aldığım verimi asla bulamadım. Her yörenin balığı ve beslenme çeşidi farklıdır. Burada altın sarısı simli veya sarı ve kırmızı renklerin ağırlıkta olduğu kaşıklar çok verimli oluyor. 25 Ağustosta gittiğim ve herkesin orada pek balık yoktur dediği Müsellim baraj gölünden 75 cm'lik ve 60 cm'lik iki turna yakaladım. Bunları yakaladığım kaşık çok parlak sarı renkli ve üzerinde altın sarısı simleri olan kaşıktı. İsterseniz sizde bir deneyin. O kaşıkla daha hiç eli boş dönmedim. Herkese rastgele. Belasız kazasız avlar diliyorum.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş