1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Trakonya mı, varsam mı?

'Talip GİRGİN' forumunda Talip Girgin tarafından 7 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Arkadaşlar bu balığın “Trakonya” mı, yoksa “Varsam” mı olduğu konusunda tereddütlerim var. Lütfen bana ne olduğunu söylermisiniz. Kendisiyle 2007 tarihinde İğneada da (Karadeniz) yakinen tanıştım:)
    Bazıları her ikisinin de aynı balık olduğunu söylüyor.
    Bazıları ise Trakonya derken,
    Bazıları Varsam diyor.
    Bazıları Trakonyanın,
    Bazıları ise varsam’ın daha zehirli olduğunu söylüyor.:)
    Ben ise “Söylesem tesiri yok; sussam, gönül razı değil” diyorum.(Fuzuli’den) ....:p

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2009
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Talip abi, bu benim bildiğim ve gördüğüm kadarı ile Trakonya.İnşallah kimseye bu balığı yakalamak nasip olmaz.:p

3. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    üstadım ben bunu bilemedim:confused::confused:

4. doğan.35

doğan.35 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bencede trakonya.... üzerindeki iğnelere çok dikkat edin hatta hiç dokunmayın...kimsenin oltasına denk gelmez ınsallah...saglıkla selametle

5. Öner

Öner Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Talip abi Varsam'mın ne oldugunu bilmiyorum yani adını bile yeni duydum desem yeri var ama bu fotadaki balık Trakonya'dan başka birşey degil ..
    Belkide diğer bir ismide Varsam'dır Bir diğer isminde çarpan balık dediklerini biliyorum...Saygılar Sevgiler abicim...;)

6. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Oldu oldu hemde çok garip şekilde oldu:rolleyes:

Birlikte öğreneceğiz inşallahhehe
    Not: Bu simililer çok güzel olmuş kim monte ettiyse ellerine sağlıkAlkış

Geldi geldi:rolleyes: Ne olduğu konusunda ben halen tereddütteyim.:)

Özellikle balık konusunda uzman olan üstadlarımızdan bu konu ile ilgili tecrübelerini bizimle paylaşmalarını bekliyorum.
    Resimdeki balıkları, üzerindeki yazılı tarihte biz tuttuk ve bugüne kadar bu konu ile ilgili yazmak istediğim günceyi yazamadım.

İnşallah en yakın zamanda kaleme alacağım.:p

7. onur

onur Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bunu üstad olursam bir gün cevaplarım:Dama ali hoca mı? bir yoksa veli hoca mı? bir diye sormuşlar ikiside hocaymış sonuçta bence bu şimdilik :Dsevgili Talip abim sevgiyle kal selamlar:)

8. hattat

hattat Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Nehirde ve Baraj Gölünde çok balık avladım:)Denizle irtibatım çok yakın zamana dayanır.:eek:Bilenler için ilginç olmayabilir ama benim çok ilgimi çekti:rolleyes:Dün balıktaydım:)Kayanın denizle birleştiği kısımda 2-3cm uzunluğunda minik bir balığın suyun dışında kayaya sülük gibi yapıştığını gördüm:confused:Sanki sudan bıkmış usanmışta karada güneşlenmek istiyor gibiydi:):):):)

9. Carti

Carti Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bencede tragonya...
    Aman dikkat...

10. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

Talip abi varsamın ne olduğunu bilmiyorum bana göre bu trakonya,
    bazen trakonya gibi ama ufak tefek değişkliklri olan balık denk geliyor sanırım oda sizin dediğiniz varsam oluyordur sanırım.

11. AŞKIN

AŞKIN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    147
    Ödül Puanları:
    48
    Web Sitesi:
    TRAKONYA / Diğer adı Varsam.
    Trachinus Draco,Grosses Petermanchen,Grand Vive
    çarpan diyede biliniyor,çarptığı yere 40 derecenin üzerinde bir ısı uygulandığında zehirinin etkisiz hale geldiğini duymuştum.

12. Fedai

Fedai Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Bencede tragonya...

13. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Sevgili Talip hocam, adına adabeyi/iskorpit denilen balık tarafından sokulan ve zehirli balığın ne olduğunu bizzat yaşayarak öğrenen bir kardeşiniz olarak sadece şunu iyi biliyorum...:rolleyes:

Adı ne olur ise olsun, aşağı yukarı aynı familyadan olup ve oldukça zehirli olan, bu tür balıklardan uzak durmakta fayda var....;)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Aralık 2009
  14. trainspotting

trainspotting Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bu balık trakonya ama varsam bundan daha zehirli tek farkı varsamda sarı çizgiler var kafasının üstünde 3-4 tane siyah iğnesi zehirli ben tanık oldum ve araştırdım varsam daha tehlikeli benim bacanağı hastanelik etti...
    dip not:trakonya ile varsam aynı balık değildir aynı türün içinde farklı cins balıktır...

15. Kamil ESEN

Kamil ESEN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bencede trakonya.Çünkü varsamın renkleri daha soluk oluyor ve kafasında dikenleri olur.Sırt yüzgecindede 5 kılçık olan varsamdır,daha tehlikelidir.

16. irfanavcı

irfanavcı Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    AlkışAlkış

17. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Vallahi "varsam" olayını bende yeni duydum sayılır. Ancak daha önce birkaç kez gördüğüm trakonyalar daha esmerdi bu çok temiz o yüzden kafam karıştı:rolleyes: İnşallah birlikte öğreneceğiz:):):)

Bencede onun gibi birşey:D sende sağlıcakla kal kardeşim sağ ol.:p

O küçük balık muhtemelen can havliyle sudaki başka bir avcı balıktan kaçmış olmalı. Biraz dinlendikten sonra bir çırpınışta yine suya düşer. Şansı varsa kurtulur. Yinede bir nasihat; tanımadığın hiçbir balığa el sürmemekte fayda var:rolleyes: Ben uzun yıllar masum kayabalıklarına bile korkudan el vurmadığımı bilirim:) selamlar...

Bende öyle sanıyorum ama çok çelişkili haberler okudum:rolleyes:
    Hele biraz daha araştıralım sonra hikâyemi yazacağım:p Selamlar...

18. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Aynı koliniden gelen küçük fiziksel değişiklikleri olan bir tür olmalı :rolleyes: Vallahi Serdar kardeşim hele bir kurcayalım bakalım neler çıkacak:) Selamlar...

Duyduklarınız doğru olabilir katılıyorum:) Selamlar...:p

Bende öyle diyorum ama emin olamıyorum...:) Selamlar...

Kesinlikle katılıyorum; tanımadığımız, bilmediğimiz balıklardan uzak durmalıyız. Ayrıca edinilen tecrübelerden ders çıkarmalıyız. Teşekkür ederim sağ olun.:p

19. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Aynı tür olmadığına kesinlikle katılıyorum:rolleyes: sağ ol kardeşim...

Bencede trakonya:) sağ olasın selamlar...

Bende sizi alkışlayayım bari kaptanAlkış saygılarımla Selamlar...:p

20. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Sonuç!

Sevgili arkadaşlar; bu konuyu daha önce başka bir sitede incelemiş olduğumuzu fark ettim. Daha bu yaşta bunadım mı ne:) Kendi kendime çok güldüm. Bu değerli arkadaşlarımın hoş görüsüne sığınarak neler konuşmuşuz bir bakalım.

-"Varsam diye anılan bir balık yine aynı familyadan ama Trakonyanın yanında akvaryum balığı kadar zararsız kalır. Tamamiyle öldürücü bile olabiliyor, çok dikkatli olmak gerekiyor."

Diğer arkadaşımın cevabı;

“Varsam, dış görünüş olarak trakonyaya çok çok benzer. Rengi biraz daha açıktır. Onu diğer türlerden ayıran en büyük özelliği minyatür ebatlarıdır. Varsam yaklaşık 10 cm civarlarında, zehiri çok kuvvetli bir balıktır. Trakonyaya göre çok daha tehlikelidir. Her iki tür tarafından da hem de su altında çarpılmış biri olarak trakonyanın zehir vuruşu eğer bir bıcak yarası gibi düşünürsek varsamın vuruşu uzuv kopartan bir G–3 mermisini andırır etkisiyle... Bu nedenle bu balıkları oltadan çıkarmanın maharet istediğini; temas riskiniz varsa bu durumda balığa dokunmadan kösteği keserek suya geri salmanızı öneririm. Öte yandan eti de ne güzeldir "

“trakonya
    Denizlerimizde bulunan zehirli balıklardan, varsamdan sonra zehiri en etkili olan, trachinidae familyasından bir balıktır.
    İki sırt yüzgecinde 6 tane dikenden, 1, 2 ve 3. dikenleri ile kulak kapaklarında bulunan birer tane dikeni zehirlidir. Çarptığında, dayanılmaz sancılar, kasılmalar, solunum zorlukları, sindirim sistemi ve göz bozuklukları yapar, açtığı yaralar aylarca iyileşmez.”

“Bende bir Trakonya mağduru olarak bu balığın bu kadar tehlikeli olduğunu sonradan öğrendim.. Allah kimseye Trakonya acısı vermesin, berbat bir şey.. Elim yaklaşık 1 ay şiş kaldı hele bir hafta acıdan ağlayacaktım diyebilirim.. yaklaşık 3-4 ayda iyileşti ve geçen yıl Eylül-06 ayında çarpan balığın elimde hala izi var.. Tam dört tane iğne yaptırdım, iki kutu hap ve bir şişe solüsyon bitirdim..”

“trakonya bizimde buralarda sıklıkla oltaya ister istemez gelen bi bela onun için yanımızda uzun ince saplı bir pens bulunduruyoruz balığı zarar görmeden oltadan çıkarmak için şimdi gelelim trakonya sokmasına 40 derece ısı doğru ama bizim buralarda uyguladığımız yöntem farklı her ne kadar sigara sağlığa zararlı olsa da bu iş için bulunmaz kaftan. Sigarayı balığın soktuğu merkeze acıya dayanabileceğimiz kadar yaklaştırıyoruz dayanamayacak duruma gelince uzaklaştırıp tekrar aynı şeyi bir kaç kez tekrarlıyoruz veeeeeeee ta ta ta ta gerçekten inanılmaz ne acı ne şişl nede kan hiçbirşey kalmıyor kesinlikle deneyin sonucu göreceksiniz. İşte nalet sigara illeti böyle bir çözüm getiriyor trakonya sokmasına.”

Böyle devam ediyor bende bir başka sayfada aynı konuya şöyle bir yorum yazmışım;

Talip Girgin Nickli Üyeden Alıntı
    Sevgili Hüseyin bir as trakonya'da benden (İğneada) .... dostumun hikâyesi ile aynı durumu yaşadık. Belirli bir bölge var kaynıyor
    Arkadaşım bunları mezgit sandı. Son anda dokunmasını önledim fakat ona izah ederken balık bir refleks hareketi ile beni parmaktan yakaladı karaya çıkıp hastaneye gidebilmem için, kayaların üzerinden 500 metre gitmem gerekiyordu ama gitmedim. Kendi yöntemlerim ile kurtuldum. Parmağımı kesip attım.....:D

Yalan yalan iğnenin girdiği yeri emdim balığın ciğerlerine parmağımı uzun bir süre basılı tuttum hepsi bu. Biraz başım döner gibi oldu ama bu korkudan olsa gerek. Bende bu balıkları hiç sevmedim. Zargana topuna bile atladılar. Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim sağ ol.

Sevgili ve çök saygıdeğer Talip Abim,

Kusura bakmayınız, sıcağı sıcağına cevap yazamadım. Belalı balık değerli abim. Çok büyük dikkat gerektiriyor. Ama nedendir bilmem bana hep çok gizemli çok karizmatik gelmisdir. İçten içe sevmişimdir ben bu baliği.

Size çok geçmiş olsun diyorum. Olayları güzel taraflarından da görebilmeliyiz...
    Bu hadise size ve güzel kaleminize muhteşem bir hikâye olmuş. Simdi ise onunla olan geçmişe gülümseyerek, sıcak bir ani olarak bakıyorsunuz.

Evet, bir dip baliği olmasına rağmen, gündüz gözüyle su üstündeki oltaya atladığına ben de şahit oldum. Hatta kıyıdan attığım hırsızlı cinekop zokasıyla ikişer ikişer çektiğim zamanlar oldu. O gün sanki zokayı suya düşer düşmez trakonya karşılıyordu. Fırtına arifesi puslu bir gündü. Bana o günkü gözlemim ve trakonya avım hep çok muammalı gelmisdir.

İlginiz alakanız için ben teşekkür ederim saygıdeğer Abim...
    Rast gelsin...

Sonuç itibari ile trakonya veya varsam zehirli balık olduğunu anlamış olduk. Bunun yanında da sularımızda çok bol olan iskorpit ve irinayı da unutmamak lazım. Bir o kadar tehlikeli vatoz balığının ağzından ve pavuryaların kıskaçlarından da parmaklarımızı uzak tutmalıyız.:rolleyes:

Evet, ben trakonya tarafından çarpıldım ama kardeşimin bir yerde okuduğu ve aklında tuttuğu bu bilgi sayesinde çok ucuz kurtuldum.

Kanayan yeri morarıncaya kadar emdim ve sonra trakonyayı falçete ile yarıp ciğerine parmağımı bir süre basılı tuttum. Hiç bir ağrı hissetmedim sadece o ana kadar duyduklarımdan içime korku gelmişti. Çünkü en az beş yüz metre kayalıklardan içerdeydik.

Biraz panik atak oldu ama kayaların üzerinden karaya doğru yürümeye başladım, ancak yolun yarısına gelince tekrar balık tutmaya devam ettim:)

Siz yinede en yakın sağlık kuruluşuna gidebiliyorsanız gidin derim. Tabiki Allah kimseye böyle bir anı yaşattırmasın! En iyi dileklerimle sağlıcakla kalınız selamlar...

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş