1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Makale Teknecilerin bağlama çilesi

'MAKALELER' forumunda alabanda tarafından 19 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. alabanda

  alabanda Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesaj:
  53
  Alınan Beğeniler:
  6
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  Çeşitli
  Şehir:
  Ege ve Akdeniz
  Yaz aylarına duyduğumuz hasretin artmasıyla birlikte denizlerimizde de dikkat çekicibir hareketlilik başladı. Amatör olsun, ticari olsun bütün deniz tutkunları, denizsevdalıları, teknesi olan, olmayan tüm denizciler, denizin kendilerini ilgilendirenbirimlerinde son hazırlıklarını tamamlamak üzereler.

  Ticari yatlarda olduğu gibi amatör yat sahipleri de daha şimdiden teknelerini nereyebağlayacaklarının kaygısı ve huzursuzluğu içindeler. Özellikle amatör denizcilerinteknelerini bağlama konusunda yaşadıkları sorunlar, çektikleri sıkıntılar vekatlanmak zorunda kaldıkları çileler onların denizcilikten soğumalarına nedenolmaktadır.

  Hiç bir gerekçe ve hiç bir mantık ile hiç bir platformda yaşanmasınıkabul edemeyeceğimiz bu tür olumsuz görüntüler karşısında kalınan çaresizlik konuyudaha da ilginç ve düşündürücü bir konuma sürüklemektedir.Tekne sahiplerinin teknelerini bağlama konusunda yaşadıkları sıkıntılaragösterebileceğim en çarpıcı ve etkileyici örnek Kuşadası körfezinde tekne barınağıyetersizliğinden dolayı teknecilerin yaşadıkları yıldırıcı, bezdirici ve bıktırıcısorunlardır.Kuşadası körfezinde adı Setur olan sadece tek bir marina vardır. Ama her teknesahibinin ekonomik gücü teknesini buraya bağlamaya yetmez.

  Bu nedenle amatördenizciler için inşaat izni alımı ve yapımı uzun sürmeyecek, bürokrasi ileuğraşılmayacak ve devletin desteği ile olacak korunaklı bağlama yerlerine gereksinimduyulmaktadır. Kuşadası körfezinde bulunan üç balıkçı barınağından birisi olanÖzdere balıkçı barınağı, S.S Özdere Ahmetbeyli Su Ürünleri Kooperatifinin başarılıçalışmaları ile kapasitesi yükseltilmiş ve barınak düzene girmiştir. Böyle olmasınarağmen her geçen gün artan tekne sayısı nedeniyle kapasite yine yetersiz gelmeyebaşlamıştır.

  Kooperatif başkanı Hasan Hüseyin Can ve yöneticilerin gayretleri ilebarınağın her alanı değerlendirilmiş ve artık doluluk oranı yüzde yüzleri de aşanbir konuma gelmiştir.Bu bağlamda ortaya çıkan sorunun çözümü için Kuşadası körfezinde amatör denizcilerinteknelerini bağlayabilecekleri yeni bir bağlama barınağına çok acilen gereksinimvardır.

  Ş.Ünal BENLİALPERKaptan-Denizci Yazar

  Resimler: Özdere balıkçı barınağından görüntüler

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş