1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Her Telden son balık öldüğünde

'HER TELDEN' forumunda gülbaharlar tarafından 3 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. gülbaharlar

gülbaharlar Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu yazıyı internette gezerken ilgimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim Son balık öldüğünde...
    Değerli okuyucularım.
    Size bana geçen günlerde bir okuyucumun gönderdiği postayı aynen aktaracağım.
    Sebebi ise hayata sadece tek bir yerden bakmamak ve hayatın her alanında sorunların var
    olduğunu göstermek.
    iznik Gölü ile alakalı olarak çoğu kez yazılar yazdık.
    Kirleniyor dedik.
    Suyu çekiliyor dedik.
    Etrafına proje yapın dedik.
    Cankurtaran lazım insanlar ölüyor dedik.
    Neler dedik.
    Ýine bunların dışında ilk defa balıkların korunmasıyla ilgili bir yazıyla karşılaştım.
    Ýine bu durum beni üzerken aynı zamanda çevremizde bu tür olayları düşünen ve duyarlı kalan
    insanların olduğunu bilmek beni sevindirdi.
    Ýine size bana gelen elektronik postayý aynen yorumluyorum;Size bir garip olaydan
    bahsetmek etmek istiyorum. Babam 60 yaşında ve geçen gün annemin köyü
    Dutlucaya arılarımıza bakmaya gidiyor. Zeytinliğimiz ve arılarda dere kenarında. Dereye
    bir bakıyor ki su yok Sebebi de zeytinlikleri sulamaya başlayan köylü derenin suyunu
    kullandığı için suyu göle ulaşamadan kesiliyor olması. Ama işin kötüsü derenin için de kalan su
    birikintilerinde gölümüzde yok olmakta olan alabalık yavrularının yaşıyor olması Babam bunları
    evde anlatırken gözleri doluyor. Yarı gören gözleriyle su birikintilerinden topladığı yavruları
    göle ulaştıracağını söylüyor. Tabi yüzlercesi de ölümü ya da kurtarılmayı bekliyor. şimdi işin garibi suyu kullanan köylü derede balık gördü mü yakalayacağız diye peşine düşüyor.Ama yaşam alanını gümüş
    balıklarına kaptırmış olan akbalıkta köylüyü düşünüp her ne pahasına olursa olsun dereye çıkıp yavru bırakıyor çoğalmak istiyor.Ama köylümüz çıkan balık bize yeter gelecekte çocuklarımız balık
    bulamasınlar diye derenin suyunu tarlasında kullanıyor. Benim annem ve babam çocukluklarımda
    gölden su içer her gün balık tutup yerlermiş.Ben 26 yaşındayım. Gölün suyunu içemedim ama balık yedim
    çocukluğumda çok tuttum ama benim çocuklarım bu gölden nasıl faydalanacak hala düşünüyorum.Jandarma
    ekipleri balık tutanları bulmak için devriye gezerken acaba derelerin durumunu o yavru balıklarla
    görüyor mu? Köyün muhtarı makamında acaba neleri düşünüyor?Bu balıklarda aklına geliyor mu?Köylü
    zeytin ağacını kurtarırken kaybettiklerini görüyor mu?Ve bunun gibi yüzlerce soru gölü koruyoruz
    diyen yetkilileri ilgilendiriyor mu?Siz bu soruları merak eden bizler için araştırıp
    sorarsanız çok memnun olurum.
    Ýine bu sorular genç bir okuyucumuz tarafından sizlere iletildi.
    Kendisine bir şey sormadığımız için yayınlamak istemedim.
    Ama sorduğu soruları aynen yayınlayayım
    Evet bir şeyleri yaparken bazı şeylerin hayatına son veriyoruz.
    Bu genelde hepimiz için geçerli bir durum.
    Ben bu konuyla ilgi olarak yaptığım araştırmada suyun yetmediğinden kaynaklanan bazı sıkıntıların
    olduğunu duydum.
    Küresel ısınmaya dayanarak hunharca harcanan suyumuz için yeni sistemlere ancak bu yıl geçilmeye
    başlandı. yazıyı ilker özlük adında bir arkadaşımız yazmıştır.eline sağlık

2. Fedai

Fedai Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Ali Kardeşim
    Emegine saglık tesekkür ederim:)

3. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Ali bey ,paylaşım için teşekkürler. Bilinçlenme sizin gibi bu yazıları kitlelere ulaştırmakla mümkün olacak emeğinize sağlık.

4. kony@lı

kony@lı KONYA İL SORUMLUSU Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bilinçlenmediğimiz ve bilinçlendirmediğimiz müddetçe daha çok şeyi çocuklarımız görmeden kaybedeceğiz malesef.:(:(

5. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Ali abicim paylaşım için teşekkürler.önemli olan son balığı her zaman yaşatmak;)

6. dizel45

dizel45 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Su kullanımının daha bilinçli,yeni projelerle boşa akan sularımızın daha verimli kullanarak
    sıkıntılarımızın giderilmesi dileğimizdir.Su bol olursa,su da yaşayan canlılarda bol olacaktır.
    Konuya olan ilgin ve paylaşımın için teşekkürler Ali kardeşim.

7. ahme+

ahme+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ali emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler

8. Cem VAROL

Cem VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları: