1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Sizce Neden Olabilir ?

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 31 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Sevgili dostlar, her ne kadar fırsat ve imkan bulup da tekne ile balığa çıkabilsem bile benim esas en çok zevk aldığım stil kıyıdan oltacılıktır...:)

Hele hele içinde bulunduğumuz bugünlerde şöyle geriye dönük olarak düşünüyorum da ne kadar güzel avlar yapardık...:rolleyes:

Aşağıda alıntı yaptığım kardeşimizin raporunu okuyunca ister istemez aklıma şu soru geldi...

Neden özellikle bu sene kıyı avlarına giden arkadaşlar istediği verimi alamıyorlar....:(

Yukarıda bahsettiğim üzere kıyıdan çupra mevsiminin başladığı bu günler en verimli günler olmasın rağmen her kim gider ise bana göre tatmin edici sonuç alamıyor....:confused:

Bu husus hakkında fikir teatisinde bulunmak üzere siz değerli arkadaşların fikirlerini bekliyorum...:)

Not: Ben rahatsızlığımdan dolayı korktuğumdan, gelen her türlü teklifi geri çevirdiğimden yaklaşık bir aydan beri bir şeyler yapamamıştım....Nitekim geçtiğimiz Cumartesi günü azıcık hava alma baabından hiç değil ise Güzelbahçe taraflarında azıcık takılayım demiştim...Yaklaşık saat 09,00 a kadar arkadaşım ile durduk...Ve azıcık esinti başlayınca hemen ben otobüse binerek dönmek zornda kaldım..Su adeta bomboş bir akvaryum gibi idi...:eek:Arkadaşım oradan daha sonra Sahil evleri tarafını denemiş ve öğle sıcağına kadar beklediği halde sadece tek bir kaba lidaki alabilmiş..

Evet, ne oldu da artık kıyı eski gibi,verimli değil sizce........:rolleyes:

2. Hasan Karataş

Hasan Karataş Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Sizce neden olabilir ?

Üstad İzmir kıyılarını bilemiyorum ama aynı durum bizim İstanbul'da da mevcut malesef İstanbul'umuzun nerdeyse dört bir yanı denizler ile çevrili olmasına rağmen belli başlı bazı bölgelerde sadece balık yapmakta ve oralarda çok az olmasından dolayı mesela Arnavutköy,Kuleli aşırı derecede kalabalık olmasından bu işe gönül veren balık tutmayı öğrenmek isteyen arkadaşlar kalabalıkta çok zorlandıklarından ve istedikleir gibi atış yapamadıklarından dolayı daha ilk denemelerinde balık alamadan ayrılmak zorunda kalıyorlar.:( Ben Anadolu yakasında ikamet ediyorum ve bundan yaklaşık 15 sene önce Kartal-Maltepe sahil yolu arasında muazzam balıklar yakalıyorduk.Ama gel gelelim ne zaman bu Troller çıktı bizim sahillere kadar girdiler denizin dibini talan ettiler ondan sonra bir daha ne onlar o bölgelerden balık alabildi ne de kıyıdakiler.:( Kısaca İstanbul'daki en büyük etken bana göre Trol ile avlanma sonrasında ise malesef gün geçtikçe artan çevre kirliliği ve deniz trafiğine bağlıyorum.Sevgiler

3. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2
    Cevap: Sizce neden olabilir ?

Sn.İshak üstadım çok yerinde bir soru.Sn.Hasan kardeşimin cevabına da sonuna kadar katılıyorum.TROL ve GIRGIR DENİZLERİMİZDE BALIĞI YOK EDİYOR diye bas bas bağırdık.Dinleyen kim.
    Katkıda bulunmak istediğim diğer bir mevzu ise ülkemizde denizcilik bakanlığı olmaması.Denizcilik müsteşarlığı bu sene kuruldu sanıyorum.Komşularımızın hepsinde yıllardır denicilik bakanlığı var.
    Kocaeli körfezinin temizliğini denetliyen deniz uçağı bile var.Ama boşuna.Sahile 2 günde bir gemilerden sintine atıkları vurmakta.Tersanelerin atıkları da cabası.Aslında Kocaeli körfezi bir akvaryum gibi.Bütün balıkların gelip yavruladıkları bir yer.Yine de küçük balıkçılar bir olta atımı mesafesinde ağ atabiliyorlar.Kanunlara göre ağ atmaları uygunmuş.Nasıl bir kanun düzenlemesi bu.Havyar dökümünde ağ atılıyor.

İnşallah bir an önce ayarlar.

4. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Sizce Neden Olabilir ?

Sevgili İsmail ağabey'im ve Hasan kardeşim tesbitlerinize katılmamak mümkün değil...

Resmen bindiği dalı ısrar ile kesmeye devam eden bir milletiz vesselam...:(

5. Hasan Karataş

Hasan Karataş Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Aynen İshak abi eğer bu konularda yetkililer biran evvel gerekli denetimleri yapmazsa tek korkum bundan 3-5 sene sonra artık tekne ile de avlanmamız mümkün olmıcak gibi :(

6. ksk sedat

ksk sedat Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

İshak bey bugün kemeraltına malzeme almaya gittim ve orada tanıştığım bir avcının anlattıklarını aktarayım.
    Bu kişi dediğine göre dört yıl öncesine kadar trol teknesinde çalışıyormuş.
    Yaptıkları katliyam düzeyindeki avları oracıkta anlatıverdi şu lanet trol'un verdiği zararları bilerek bu işi sırf para için yapıyor olmalarını,ve denizlerimizdeki canlı türlerini acımasızca yok ettiklerini,ve şimdi ise kıyı avcılığı yaptığını anlattı.
    Sizi temin ederim ilk tepki veren ben oldum malzeme satıcısı müşterisinin kaçabileceğini düşündü belki bir şey demedi.
    Benden sonra bir başka müşteri tepki verdi sonra o adamda sadece tayfa olduğunu bahane etti.
    Bende en azından buralarda anlatmaması gerektiğini ve duyarlı kişilerin tepki koyabileceklerini söyledim.
    Küresel felaketin yanında yıllardır sürdürüle gelen bu tip avcılık denizlerimizi bu hale soktu.
    Geri dönüşü çok zor bir yola girdik ALLAH sonumuzu hayırlı etsin.
    Saygılar

7. aldem

aldem Tba Okuru

Norveç bildiğim kadarıyla balıkçılıktan bayağı milyar dolarlar kazanıyor.Bizde ise üç taraf denizle çevrili balık yok.Bilinçlenmek diğer bölgelerde işsiz kalan trol teknelerini ege ye balığın üreme yeri olan Karaburun bölgesine gönderen siyasetçiler utansın.OLTA İLE balık tükenmez ama yaşam sahalarını üreme sahalarını tararsanız kaçak avcılık yapanları şikayet edenleri deşifre ederseniz,balık avının yasak olduğu bu aylarda ağ atmaya izin verirseniz misina ağları zamanında yasaklamazsanız daha çok kıyı ve tekneden boş döneriz.

8. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

İshak abi selamlar ; yukarıda yazılanların hepsine katılmamak mümkün değil. Benim eklemek istediğim ise şu ;
    Bizim gibi amatör balık avcılığına gönül vermiş tüm sitelerin ortak bir platformda toplanıp ilgili makamlara bu GIRGIR ve TROL' ler hakında yapılan tüm olumsuzlukları bildirmek. Ha zaten yapılmıyor mu , onların yaptıkları bilinmiyor mu , gayet tabii biliniyor ama üzerlerinde sosyal bir baskı hissetmeyince bilmekle yetiniyorlar. Kimbilir ne zamana kadar devam edecek. Belkide artık hiç balık kalmayınca ne yaptıklarını anlayacaklar.. Ama o durumdan geriye dönmek için geçecek zaman çok uzun olacak çoook. Benim ki sadece aklıma gelen bir fikir. Daha da güzel fikirler savunmalar olacaktır. Kal sağlıcakla İshak abi

9. paşalı

paşalı Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Aynen siz arkadaşlarımın yazdığı gibi bilinçsizce para uğruna yapılan bu katliamlar malesef balığın kökünü kazımak üzre.Bence av sezonunda bile denizlerimizde belli bölgelerde av yasağı olmalı hiç olmassa rahatsız olmıyan balık orada yuvalanır.Böylece nesillerini çoğaltma imkanı bulurlar.Bu katliamlara dur diyen olmaz ise denizlerimizde değil balık yosun bile bulamıyacağız.

10. cengo_29

cengo_29 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

denizlerde bilinçsiz avlanma ve trollerin denizlerde ve var yok süpürmesinden yada büyük balık ların kıyıya gelerek bizim yakalacağımız balıkları yeyebileceğini düşünüyorum özellikle karareiiste yunus balıklaın kıyıya 100 mt yakınına geldiğini gördüm sebep bunlar olabilir

11. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili dostlarım, bu husus hakkında değerli fikirlerinizi beyan ettiğiniz için teşekkür ederim..

Hakikaten ama tekneden ama kıyıdan olta avcılığı ile balık neslinin zarar görmesi mümkün olmaz....
    Balık neslini katleden hepimizin de bildiği gibi balığa değil üreme ; yaşama şansı bile tanımayan gırgır ve trol avcılığı olsa gerek...

Nitekim Marmara ve Karadeniz'i kurutan bu zihniyet malesef özellikle son 10-15 yıldır Ege kıyılarını da talan ettiğine inanıyorum...

Gözü en kör olnın bile artık görmek zorunda olduğu, bu tarz avcılık resmen ülke kaynaklarını kurutur hale geldi...

İşin en acı yanı ise bunun en büyük sıkıntısını o insanlarımız çekmektedir...Zira koca bir teknenin tayfaları ile masrafları kimbilir kaç milyar liraya çıkmaktadır...Bu masraflar çıkacak ki, o insanlar geriye kalan kazanç ile hayatlarını idame ettirebilecekler...Bana göre tam bir kısır döngü...

Bu konunun ciddiyeti sanırım tam anlamıyla anlaşılamamış ki, çözüme yönelik bir şeyler yapıldığı hususunda adımların atıldığını göremiyoruz..Ya da bizler bilmiyoruz...

Sevgili dostlar bakın denize kıyısı olan ülkeler kendilerine göre bir çok çözüm yolu yaratmışlar...

Avlak alanların belirli süreler ile av yasağı bölgesi kapsamına alınarak bir nev i nadasa bırakılması....

Gerçek ticari balıkçılık faliyeti yapanların tam anlamıyla kayıt altına alınarak bunlara gerekli maddi destek verilerek belirli sürelerde ve mevsimlerde balığa çıkmalarının engellenmesi..

Ve en önemlisi ise belirli bölgelere yapay resifler döşenerek , ağ avcılığı imkanının ortadan kaldırılması vb gibi..

Bakınız yukarıda elimden geldiğince sıralamaya çalıştığım bu etkinlikleri sırası ile uygulamayı başaran Norveç, bugün Avrupa birliği ülkelerinin balık ihtiyacını karşılıyan bir ülke konumuna gelmiştir..

Bu Sayfayı Paylaş