1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Tekne Avları Sırtı ile Balık Avlarımdan

'AV RAPORLARI' forumunda orhanbaba tarafından 14 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. orhanbaba

orhanbaba Orhan Baba Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Sinan kardeşim çok teşekkür ederim, biz ailemizden onu öğrendik kendini sen meht etme seni başkaları meht etsin derdi rahmetli babam, ama senin dediğine gelirsek doğruluk payının çok doğru da olduğuna inanıyorum,

Sivrice'de 15 seneye yakın bir zamandan beri bulunmaktayım, genelde herkes gibi ben de balıkçılığa kıyı balıkçısı olarak başladım, el oltası balık tutardık bizim zamanımızga zaten kamış ve makina yoktu, o zamanlar Galata köprüsünün altında torik avlanırdı, büyük bir zokaya yaprak yem takarlar ve köprünün altındaki aralıklardan denize salarlar ve karlı havalarda torikleri çekerlerdi, köprünün üst tarafında istavrit ve çinakop avlarlardı her balık tutan balıkçının yaylanan bir teli vardı her halde şemsiye teli olsa gerek... bu tele misinasını bağlar ve o şekilde balığın vurduğunu hissederdi 1961- 1961 seneleri, ben o zaman 11 veya 12 yaşlarındaydım, çok uskumru çıkardı her zaman uskumru yerdik zira hem lezzetli hem de çok ucuzdu. Babam bakkal dükkanı işletirdi ve babamın geliri 4 çocuğu hem okutmak, hem yedirmek hem de giydirmek için yetmezdi, işte o günler Karagümrük pazarında ucuz satılan balıkları görürdük, sardalya, istavrit uskumru, torik, palamut, çinakop gibi.
    O zamanlar, el oltası ile avlanılırdı o zamanlarda ben hiç makina kamışla avlanan balıkçı görmedim, zaten bir tek balık avı malzemesi satan bir yer vardı, Sirkeci'de Ali muhittin şekercisinin yanında Mario Gabay mağazası bir olta takımlarımızı ve oradan aldığımız malzemelerle yapardık, o zamanlar gözüme hiç makinalı kamış takıldığını hatırlamıyorum, ama kamış la avlanan balıkçılarda vardı bijdiğimiz normal 4-5 metre kamışın ucuna misinayı bağlayıp denize sarkıtırdık, ben İlhan abimle beraber Sarayburnunda balık avlardık kıyıdan ufak balıklar artık ne geliyorsa...
    İşte bu şekilde el oltası ile balık avlamaya o tarihlerde başlamıştım ondan sonra futbol hayatım, askerlik ve İsviçreye gidişim, evlilik, çocuklar işhayatı artık beni denizlerden uzaklaştırmış sadece Türkiye'ye gelince tekrar balık avlarıma başlamama neden oldu oda 45 günlük, şimdi ise dediğim gibi 15 seneden beri hayatım denizde balık avlayarak geçiyor, göllerde ve nahirlarde tatlı su balığı avlamasını bilmem ama avlayanları seyretmekten de çok zevk alırım, neyse gelelim Sivrice 'ye kıyı balıkçılğından Rahmetli Kenan ağabeyim sayesinde tekne ile olta balıkçılığına terfih ettim, ilk avlarımı ondan öğrendim hala onun kullandığı aynı sistem takımlarla avlanırım,:) bu sırtı avında ilk balığımı tutmuştum bu bir barakuda idi ne kadar sevindiğimi seneler geçsede hiç unutamam, ontan sonra bu tutku beni denize ve balık avlamaya aşık etti artık gözü kara bir sevdalıydım, Sivrice'de olta ile nasıl balık avlanır diye soranlara, beni gösterirler ve beni tanıştırırlardı, bende onları tekneme alır beraber balık tuttururdum, artık çok iyi bir sırtı avcısı olmuştım, balık mecmualarında benim avlarımı okumaya başladım, bu benim dünyama değişik bir tat veriyordu, ama sırtı avlarında artık daha da çok başarılı olmaya başladım, her denize çıktığımda çok güzel sadece büyük balıklar yakalıyordum, balıkları bir kovanın içine arabamın arkasıda bagaja koyardım, kahvenin önüne geldiğim zaman hemen bagajımı açarlar ve balıklar orada bulunanlara teşhir edilirdi, artık balık tutmayı her geçen gün balık tutarak daha fazla öğreniyor sırtı avlarıma daha fazla zaman ayırıyordum, artık balık yakaladığım yerleri ezbere tanıyor örneğin barakuda avlayacaksam akşam üzeri çıkıp barakudaların dolaştığı yerlerde dolaşarak 3- 5 barakuda alıp hemen dostlarla beraber akşam ızgaranın başına otururduk, her denize açıldığım zaman illaki balıkla dönerdim artık bana torik avları daha çok heyecan veriyordu, bu sefer sadeca torklerin peşinde dolaşıyor ve onları her zaman yakaladığm yerlerde tekrar avlıyordum torik avları bana çok zevk ve heyecan vermeye başladı, bu arada siaritleri de torik ve barakuda kadar çok olmasada onlarıda avlıyor ve sinaritin ızgarasını çok seviyordum, işte bu tutku zamanla beni sadece olmamı gezdirerk değil, sırtı avlalarıma artık kendi kendime yeni aksiyonlar katmaya başlamıştım tabi haha balık bulucu GPS falan teknemde yoktu o zaman balık bulucu olarak kerterizlerimiz, camiler, fener, evler, tepeler ve yollardı, bilgilerin ve tecrübelerimin üzerine artık her gün çeşitli yeni faktörler koymaya başlıyordum, mesela güneşi arkama alıyor, balıkları bulunacağı yerden sadece sahtemi geçiriyor motor sesinden uzak olan yerde torikleri alıyordum,havanın durumuna göre dalgaya doğru gitmeye başladım, suyun soğukluğu ve sıcaklığına göre suyun üzerinen, ortasında ve suyun dibinden denemelerle balıkarı alıyordum, artık suyun üzerindeki kuşlar bana aşaığda hangi balığın olduğunu haberlerini veriyorlardı, suyun üzerinde eğer tek tek balık oynakları varsa burada biraz sonta oltama bir toriğin takılacağına her zaman inanıyordum, her avımda değişik sahte yemleri deniyordum ve bu yemlerin hangi zaman hangi balıklar için olduklarını öğrenmeye devam ediyordum,:)

Sırtı avlarında artık ustalaşmıştım, sırtı avlarını yaparken aynı zamanda çeşitli taktikleri deniyor kendime göre o anda değişik yorumlarla da avlarımda başarılı oluyordum, tabi buradaki en önemli unsurlardan biri bu geniş merayı çok iyi tanımaktı, artık sadece bir yerde avlanmıyor artık Kuzey ege nin çeşitli meralarına gidiyordum, çok Torkler, barakudalar , palamutlar, sinaritler, akyalar, avlıyordum fakat o zamanlar fotoğraf makinam bile yoktu daha doğrusu devamlı fotoğraf çekip ne yapacaktım, seneler sonra internette balık avları sitelerini öğrendim ve oraya yazmaya başladım bu arada bir de fotoğraf makinası aldım tabi fotoğraf göndermesini de öğrendim, şimdi amatör balıçı kardeşlerimle yapmış olduğum avlarımı paylaşıyorum, Oltacı mecmuasında aylık yazılarım ve av raporlarım yayınlanıyor, arada sırada balık avı yapmak isteyen kardeşlerime hem balık avlarını öğretiyorum hemde balık yakalıyoruz.:):):)

İşte böyle Sinan kardeşim ben sırtı avını çok seviyorum, seni de en yakuın bir zaman da Sivrice'ye bekliyorum, bu sefer beraber sırtı avına çıkacağız...sevgiler hoşça kal.:):):)

2. İhsan KARAMAN

İhsan KARAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ödül Puanları:
    2
    Cevap: Sırtı ile balık avını çok seviyorum. 1. bölüm. 14. Mayıs. 2012 Sivrice.

Sevgili Orhan ağabeyim Belgesel niteliğimde kendine has anlatımınla çok güzel yazılarındanbirini daha bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim :)

Sayın Nalbantoğlu,nada saygılarımızı iletirseniz sevinirim Oğlum Umutcan yurt dışında olmasa idi kesin ziyaritinize gelirdi Nedim beyle tanışmak için :)

Rasgele..

3. Tarık Ersal

Tarık Ersal Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Torikler RASGELSİN ağabey.

Edremit'teyim. Ancak çok istememe rağmen bu kez yanına gelme fırsatım olmayacak.
    Bir sonraki sefere görüşmek üzere.

4. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Orhan hocam, paylaşım için teşekkürler...Geçmiş günlerin çok güzel bir özeti olmuş...Hey gidi eski günler hey demeden geçemiyorum...:)

5. Celalettin Eren

Celalettin Eren Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ödül Puanları:
    2

Rast gelsin.:)

6. Vedat ÖNCÜER

Vedat ÖNCÜER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Orhan abicim deniz ana seni yine boş çevirmeyecektir.Rastgele ...

7. sakkucuk

sakkucuk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Sırtı ile Balık Avını Çok Seviyorum. I. Bölüm 14 Mayıs 2012 Sivrice.

Sayın hocam, bu güzel anlatımlarınız toplanıp ileride harika bir kitap olabilir bence. Benim gibi biyografi okumayı çok sevenler için, bir de balık sevdalısıysa çok satanlar arasına girmesi işten bile değil.
    Elleriniz dert görmesin.

8. filinta35

filinta35 Tba Okuru

AlkışAlkışAlkışAlkışAlkış

SÜPER...:)

Başkada söze gerek yok.

RASGELE Babacığım.:)

9. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Çok teşekkürler sevgili İhsan kardeşim, Nedim kardeşimle bu sabah sırtıya çıktık fakat tek vuruş bile alamadık sonra sert esen gündosu avımızı bitirdi biraz çapari yaptık bir kolyoz ve ipekle bir zargana aldık, ama çarşamba günü sabah erkenden yemliye çıkacağız tutacağımız balıkları akşam Kemal hocanın yerinde Kemanda Nedim kardeşim, udta da Kemal hocamız eşliğinde bende tefde olacağım.AlkışAlkışAlkış sezleride bekleriz selamlar, sevgiler hoşça kalın.:):):)

10. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Orhan bey ,

Önce yazdığınız mesaja bir sitemle başlayacağım. :) Beni çoook uzaklara götürdünüz. Bambu kamışla ilk balık avımı yaptığım zaman o kadar mutlu olmuştum ki bilemezsiniz.

Neden bir kitap yazmayı düşünmüyorsunuz. Sizin yerinizde olsam gelecek nesil için bir kitap yazardım. Sizi çok seviyoruz , yazılarınızı heycanla okuyoruz. Teşekkürler Orhan babaAlkış

11. Güman ARDAL

Güman ARDAL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Tabiat ana cömerttir ne verirsen onu sunar daha sonraları.Sizin gibi abiler ve bizim gibi kardeşler denizlerimize sahip çıkacak ki çocuklarımız birçok balığı resimlerinden tanımasın.Anlatım için teşekkürler.

12. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Tarık kardeşim ben de seninle görüşmeyi çok isterdim hatta denize çıkardık ( şu anda hava çok sert) inşallah bir daha ki sefere, selamlar, sevgiler hoşça kalın.:):):)

13. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Çok teşekkürler çok sevgili İshak kardeşim, arada bir hatırlamak çok güzel, sevgiler hoşça kalın.:):):)

14. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Çok sağol sevgili Celalettin kardeş,:) sana da rast gele sevgiler hoşça kal.:):):)

15. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Vedat kardeşim valla bu aralar boş çeviriyor....acaba darıttık mı.....
    sevgiler hoşça kal.:):):)

16. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Çok doğru Seçkin kardeşim ama mutlaka bir editör lazım, sen olursan yanımızda Celalettin hocamız da var o zaman olur......:)
    Tabi buna biraz zaman gerekli bakalım neler olacak sevgiler hoşça kal.:):):)

17. Gürdeniz

Gürdeniz Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Orhan abi İshak kardeşimizin dediği gibi geçmiş yılların harika bir özeti olmuş emeğine sağlık harika yazıyon abi.AlkışFutbol hayatım demişsin sevgili abim o yönünüde merak ettim doğrusu Orhan baba.:)

18. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Üstadım,hem hayatınızı,hem avlarınızı,çok güzel anlatmışsınız,elinize emeğinize sağlık...AlkışAlkış
    ALLAH, size sağlıklı ömürler versin...

İzmir'den, saygı ve selamlarımla...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Mayıs 2012
  19. Tahir GÜRHAN

Tahir GÜRHAN ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    23
    Ödül Puanları:
    0

Sen bir tanesin Orhan Babacım.Seni çok seviyoruz.Adam gibi adamsın.Sevgiler

20. MURATTI

MURATTI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Orhan abi gene klasını konuşturdun, Eğitici ve öğretici bilgilerine hayranım, Yeni konu açtığını gördüğünde kalp atışlarım hızlanarak konuyu açıp okuyorum, Saygılarımla..

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş