1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Silivri Limanında Fay Hattı!

'Talip GİRGİN' forumunda Talip Girgin tarafından 13 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:
    Yarışma analizi: Efendim Ben 1968 yılından beri "Yazar-ım!" Öğretmenim, “kim, öğrendiğini yazmak istiyor?” dediğinde, hiç düşünmeden parmağımı kaldırmış ve ilkyazımı o gün karatahtaya yazmıştım. “Ali topu tut, Ali topu at.” … Sonraki yıllarda baktım ki, biz sadece topu atıp tutmakla kalmamış, maşallah her alanda atıp tutan bir toplumun parçası olmuşuz!

Tabi, her telden atan tutan çok olunca, insan ister istemez bazen neyin doğru, neyin yanlış olduğu konusunda tereddütte kalıyor. Örneğin yapılmak istenen herhangi bir sosyal bir aktivite için “Yahu kardeşim, bu işin uzmanı yok mu?” demeye kalkmayalım, bir sürü Uzman, Resmi Kurum ve Dernek ortaya çıkar. Ama yapılan eylem sonunda yanlışları sorgulamak için aynı sorumlulardan bir tane muhatap bulabilir miyiz onu bilemem!

Etrafımızda ki insanların birçoğu yasaların izin verdiği ölçülerde, kendiişlerinin dışında da hobi olarak başka işler de yapmaktalar. Değişik sosyal aktiviteler de gönüllü olarak bulunmayı istemekteler. Mevcut yasa ve kurallar dâhilinde herhangi bir sosyal aktivite de, topluluğu belli bir kural çerçevesinde yönetirken, olası kural ihlallerine karşı önlem almak, kuşkusuz bu gönüllü görevlilerin ve yerel yönetimin işi olmalı.

Genellikle sosyal aktiviteler, yerel bölgelerin tanıtımı ve olası sorunlarını gündeme getirmek için yapılır. Bu eylemi gerçekleştirmek için insanlara gerek duyulur. Dolayısı ile “bu insanlara, ilgisini çekecek bir şeyler verilmelidir ki, onların dikkati çekilsin ve yeterli kalabalığı oluştursunlar” mantığı gayet doğaldır.

"Amatör Olta Balıkçıları" son günlerde bu tür organizasyonları oluşturdukları sanal ortamlarda ki binlerce üyelerinin katılımları ile sık sık yapmaktalar. Ve medyanın da sürekli gündemindeler. Bu yüzden denizin olduğu yerde amatör balık avcılarından faydalanmak akıllıca görülmektedir. Bazı esnaflarında katkısıyla, bu tür aktivitelerin yöresel faydaları göz önüne getirildiğinde, yerel yöneticiler için mükemmel bir fırsat olur.

Ödüllü Amatör balık yarışması düzenlemek ve birinci, ikinci, üçüncü için hatırı sayılır hediyeler vermek, yarışmaya katılacak sanal dünyanın amatör üyeleri için iyi bir fırsat olur! Nasıl ki yerel yönetim ve yerel esnafın bu tür sosyal aktivitelerden bir beklentisi varsa, yarışmaya katılacak bazı insanlarında bu tür beklentilerinin olması gayet normaldir.

Belki kazanılacak hediyenin öneminden çok kişinin temsil ettiği balıkçı siteleri için onun derece alması; adının o sitelerle anılması, üye olduğu sitelerin tanıtımı için de iyi bir fırsattır.

Yerel yöneticiler ve diğer görevliler bu sosyal aktivitenin kurallarını belirledikleri zaman, sonuna kadar bunun arkasında durmalılar. Şayet bu oluşumdan beklentilerini fazlasıyla aldıklarını düşündükleri noktada gevşemek, diğer yönden farklı amaç ve düşüncelerle yarışmaya katılan amatör olta balıkçılarının tuttuğu balıklara ve kazandıkları derecelere yeterli önemi göstermemeleri anlamını taşır ki, bu davranış “hak” dağılımı sırasında bu görevlileri büyük bir yanlışa götürür!

Hele ki, altmış kusur yarışmacının katıldığı liman içinde bir örneği bir başka yarışmacıda görülmemiş balık türünün, burada tutulduğunu teyit ettirmeden bu kadar çabuk kabul edilmesi, başkalarının hakkına tecavüz etmek anlamını taşır ve bu vahim olay birçok yarışmacıyı üzer!

Şimdi gelelim Amatör Olta Balıkçısının tanımına;

İnternette herhangi bir balık sitesine üye olmuş ve olta balıkçılığına merak salmış insanların büyük bir kısmı internet kullanabildikleri ve insanlarla iletişim kurabildikleri için şanslı ve bilinçli amatör olta balıkçısıdırlar. Ve bu arkadaşlar kendilerini yenilemek, bildiklerini pekiştirmek, bilmediklerini öğrenmek için çaba sarf ederler. Bu işi hobi olarak yaparlar ve bazen bir tek balık için bile mutlu olurlar. Çoğu kez o’ tek balığı yakalamak için dua eden, çabalayan insanları gördüğümde, hevesleri kırılmasın diye kendimden fazla onların balık tutmasını istemişimdir. Elimde olsa suya girip bu meraklı kardeşlerimizin oltalarını balık doldururdum.

Çoluk çocuk sahibi, genç temiz, masum insanlarla yan yana balık tutmanın verdiği zevk veya mutluluk hissi, balığın tutulup tutulmamasından çok insan olmanın verdiği ayrıcalığın güzelliğini yaşamak demektir. Bu aşamada bu küçük yaratıkların, sosyalliğe kattıkları hizmet, verdikleri lezzetten onlarca kez daha fazladır. Umarım onlar da bunun farkındadırlar!

Amatör olta balıkçıları işe gider gibi temiz ve spor kıyafetler giyerek balığa giderler. Bu çoğu zaman giydikleri günlük temiz kıyafetleri de olabiliyor. Çünkü temiz insanlardır. Ellerini silecek bezleri, yemini hazırlayacak tahta ve bıçakları vardır. Evinde, mutfağındaymış gibi çevresini kirletmeden bu hobisini gerçekleştirirler. Yedikleri ve içtiklerinden arta kalanları çöp poşetine koyar ve belediyenin gösterdiği ünitelere atarlar.

Burada amaç; hobimizi gerçekleştirirken çevreye gerekli saygıyı ve duyarlılığı göstererek, gelecekte çocuklarımıza temiz bir dünya bırakmaktır. Efendim her şeyden önce temiz olmak, temiz bir çevreye ve dile sahip olmak, insan olmanın faziletlerindendir. Kendine saygısı olmayan bir insanın topluma saygısı da olmaz!
    Bizim sitelerimizde balık tutmanın yanı sıra sosyalleşmek adına açılmış sanat, edebiyat, güncel haberler için duyuru, makaleler gibi çeşitli kategorilerimiz vardır. Bunlar bizi ayakkabısının üzerine basan, saçı sakalı birbirine karışmış, yakası kirden manda derisi gibi olmuş, cebinde şarap şişesi ile gezen, nikotinden ağzı dişi bıyıkları sararmış pasaklı kıyı balıkçılarından farklı kılar.

Hiç kimse yurdum insanıdır deyip bana duygusal yönden ahkâm kesmeye kalkmasın sakın. Az önce yukarıdaki cümlede yazdım “kendine saygısı olmayan bir adamın topluma saygısı asla olmaz”
    İnsan, istediği kadar tecrübe ve yeteneğe sahip olsun, sahil kenarına gidip, balıklara hükmedip en güzel balıkları kovasını doldursa bile, bu insan; “Amatör Olta Balıkçısı” klişesine uygun ahlak ve duyguya sahip olmadığı için yukarıda ki grup içinde rağbet görmez.

Kişi, kişiliğinin aynasına örtünür ve öyle gezer. Hiç kimse, kişinin, kişiliği için bulmaca çözmek zorunda değildir!” (M.Talip Girgin)

Devam edecek
    ….

2. Hasan Karataş

Hasan Karataş Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Silivri Limanında Fay Hattı!

Talip abi çok önemli konulara değinmişsin ikici bölümü sabırsızlıkla bekliyorum.

3. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Sevgili Hasan kardeşim; ikinci bölümden "Amatör Olta Balıkçı"larının alacağı dersler olacaktır ama esas ders alması gerekenler onlar değildir! Şimdi birlik zamanı, yani "Amatör Olta Balıkçıları" olarak istersek gittiğimiz yerler de ses getirecek olaylara imza atarız. Yeter ki bizi, bize bıraksınlar ve içimize bohçacı zihniyetinde ki insanları karıştırmasınlar... Selamlar.... :p

4. Hasan Karataş

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Aynen Talip abi inşallah bakalım bizde Türk Balık Avı ailesinin İstanbul ekibi olarak 24 Ekim'de sizin de katılımınız ile güzel bir organizasyon yapıcaz .Bu organizasyonları ne kadar çok yapabilirsek çevremizde de o kadar çok Amatör Balıkçı arkadaşlarımız olur böylece herkes gerçek balık avının nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiğini öğrenmiş olur daha bilinçli daha profesyonelce avlanma yollarına hep birlikte ilerlemiş oluruz. Esasında bana kalsa devletimiz her şeye bir teşvik veriyor ya bu konuya da bi el atsa bizleri teşvik etse hiç fena olmaz :D:D

5. saint simon

saint simon Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

anlatım ve düzenleme çok iyi ve yararlı olmuş yüreginize saglık...

6. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Talip abi anlatımından çıkarılacak çok dersler var :) Bu işe gönül vermiş bir çok insan her gün sitemize ve diğer sitelere katılım yapıyorlar. Bu da gösteriyorki son zamanların en çok sevilen hobilerinden biridir Amatör Balıkçılık :)

Her gün onlarca kişinin katılımını yaptığı bu ortamda sosyalleşmek adına birbirlerini tanımayan bir çok insan bir araya gelir dostluklar kurar , ortamları paylaşır. Bu ortamlarda yer almak grubun bir üyesi olmak o kişi için onur ve gurur vericidir . Amma velakin bulunduğu ortamın parçası olmak seninde dediğin gibi basit bir şey değildir. Önce insan olarak topluma katılır sonra da balıkçı sıfatını alır:)

Paylaşım için teşekkürler Talip abi....

7. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Bak aslında şaka yollu güzel bir fikir sunmuşsun Hasan kardeşim. Belli olmaz belki ileride Devletimiz "Amatör Olta Balıkçıları" sitelerine resmi bir kimlik verip, sertifikalı "Amatör Olta Balıkçısı" yetiştirilmesine destek olabilir. :)

Şimdi bana ne zamandır yazmak istediğim bir konuyu tekrar hatırlattın. Gerçi zaman zaman bazı konuların içine serpiştirmiştim ama :) AB kapsamında para toplamak için(!) alelacele Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca çıkarılan "AMATÖR BALIKÇI BELGELERİ" Konusu. Neyse yine geçici bir süre boş verelim şimdi :)

Organizasyonlar konusu güzel tabi ama bir misyonluk yüklenmek için önce anayasamızı oluşturmamız lazım :) Sağlam dirayetli hatırı sayılır bir grup ile ses getiremeyeceğimiz bir olay yoktur. Ancak bunun için merdivenleri teker teker çıkmak lazım. Ben daha önce hayal kırıklığına uğradığım için, sütten ağzım yandı, ayranı üfleyerek içiyorum.:)

Düşünün koskoca basın dünyasından aramıza röportaj için gelenlerin ertesi gün yazdıklarının, hiç yaşanmamış olaylar olduğunu gördüğümde; bize, artı yurdum insanına nasıl bir oyun oynadıklarını gördüm.

O günlerden sonra insanların menfaatleri için birilerini kullanmasına karşı ayrı bir öfke duyarım. Ben dost bildiğim insanları, medya da ön plana çıkmak için asla satmam!

Bu yüzden yazarak gerçek temiz insanları öcülerden korumayı kendime görev addettim. İyi olan her şeyi desteklerim. Benim şu ana kadar organizasyonlara pek sık katılmamamın nedeni insanlara duygusal anlamda çabuk bağlanırım ve sonrasında hayal kırıklığı yaşamaktan korkarım.
    Konu neydi? :) :) :) Selamlar….

8. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Teşekkür ederim Kaan kardeşim sağ ol :p Selamlar...

9. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Evet Ferit kardeşim; bir grubun üyesi olmak için önce kayıt olunur ama o gurubun içine girmek için o gurubun kurallarına uymak gerekir. Tabi bundan kastım yazılı kurallar değil vicdani kurallardır. Adam sadece tutulan balığın yerini ve zamanını öğrenmek için üye oluyor kiki uyanık ya. Bir gün hiç üşenmeden "Amatör Olta Balıkçısı" anayasasını yazacağım. hehe Bir süre önce yazdığım "Herkes yanındakini iyi tanısın" yazısı birazda bu olaya ışık tutmak içindi. Genel bir yazı olduğu için bazı siteleri bağlamaz ama bağladıkları da ses getirdi ... :) Selamlar...

10. Ferit ERTÖZ

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Maalesef çok haklısın abi :) Bende bu siteye üye olmadan önce bu işleri çıkar amaçlı yapanların olabileceğini düşünmezdim :( Varmış maalesef. O yüzden " herkes yanındakini iyi tanısın"

"Amatör Olta Balıkçısı" anayasası Abi bu fikir hoşuma gitti gerçekten:)
    Ne dersin Talip abi gerçekten böyle bir kanun çerçevesi olsa ......

11. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Süper olur, ehliyetsiz araba sürücüleri gibi, kafasına göre eline olta alıp denize veya göle gidemeyecekler. Önce okuluna gidip sertifika alacaklar bizden hehe

Beğenmediğimiz bohçacılara Güneş etrafında ki gezegenlerin ağırlıklarını sorarız kikikikikiki Selamlar...:p

12. Ferit ERTÖZ

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Hayırlısı abi :)

Allah neşeni bozmasın abi güldürdün beni dehehehehekikikiki

13. Hasan Karataş

Alınan Beğeniler:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Konu konuyu açar Talip Abi :) İnşallah 24 Ekim'deki organizasyonumuzda bu konular hakkında da uzun uzun konuşur neler yapabiliriz hep beraber beyin jimnastiği yaparız :) Bu konularda bizlere düşen görevler neler ise şahsım adına sonuna kadar yanınızdayım.Artık şu güzel memleketim Türkiye'mde güzel şeyler olsun insanların muhtelif konularda üzerlerinde bir çok stress var ve bana göre bu stresten kurtulmanın en güzel yollarından biri balık avı.Şahsen ben balıktayken o an sanki dünya ile irtibatım kopuyor tamamen oltanın ucunda acaba nasıl bir balık var ne zaman ilk vuruş gelicek onlara adapte oluyorum :D

14. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili Üstadım, yazınızı ilgi ve alaka ile okudum..Yazdıklarınıza ve temennilerimize aynen katılıyorum...:)

İlle velakin satıralarınızda bahse konu ''Amatör balıkçı'' kapsamındaki kardeşimiz sanırım halihazırda / henüz çok ama çok az diye düşünüyorum...:eek:

Ne yazıkki, çoğunluk aynen bu şekilde davranıyor...

[DM]x8t0sk_oltamisina-cevre-bilgi-deniz-kyyy-k_travel[/DM]

15. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Talip abim, ilk önce konuyu harika bir şekilde kaleme aldığın ve gitmesi gereken yerlere ki, bu yerleri ben iyi biliyorum tokat gibi hakkaniyetle yazdığın için teşekkür ederim.Alkış

Gelelim altta ki alıntı yaptığım ve renklendirdiğim satırlara!!!

Basın dünyası!!!

Defalarca kez görmüşüzdür ki, basın dünyası dediğimiz ve içine kattığımız insanlar, menfaatleri gereği, ya Nalına vururlar, yada mıhına, ikisine birden aynı anda vurdukları tarihte görülmemiştir;)!!!

Burası Türkiye!!! evet üstüne basa basa söylüyorum burası Türkiye!!!

Düzelmeye niyeti olmadığı gibi, asla ve asla düzeleceğini de düşünmüyorum ki, gece gündüz düzeltmek için uğraştığımız halde.;)

Hak-kın yolu da, Aklın yolu da birdir, ama o bahsettiğimiz Basın dünyası ne Hak-kın yolunu bulabilmiş tir, nede aklın!!!

Sadece ve sadece menfi duygularıyla hareket eder, nereden menfaati var ise oraya doğru yönelirler.Napolyon misali...

Senin dediğin gibi de, yurdum insanı ile oyun oynarlar, hemde öyle bir oyun oynarlar ki, aklın fikrin şaşar.( Sen Bunu Silivri de, fazlasıyla yaşadın ;) )

Ne yapmalı, neler yapmalı neleri yapmamalıyız? İşte ben ve dostlarım bu siteyi, yıllardır Net!!! dünyasında gördüğümüz eksiklikleri tamamlamak ve doğruları bulmak için kurduk, doğruları biliyoruz ama uygulayabiliyormuyuz? mesele bu...

Umarım, Türk Balık Avı sitesinin değerli Yöneticileri ve Üyeleriyle Hak-kın da, aklında yolunda olup gelecek için en doğrusunu yapan site olacağız.:)

Sevgilerimle...​

16. ksk sedat

ksk sedat Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Talip bey her zamaki gibi yazınızı dikkatle okudum ve son noktasına kadar size katılıyorum.
    Ve çok üzülerek yazıyorumki bu kirlilik her alanda olabildiğince bizleri kuşatmış tıpkı bir sarmaşık gibi.
    Temizlemeye nereden ve nasıl başlanacağını hiç bilemiyorum nereye elini atsan o pisliğe bulanıyorsun.
    Üstüne bulaşmaması için bir an geri çekiliyorsun fakat çözüm olmıyacağı gibi dahada kötüye gitmemesi için bütün içtenliğinle ve temiz duygularınla bu pislikten arınabilmek için elinden geleni yapmaya çabalıyorsun.
    Umarım sizler ve temiz kalmayı başarabilmiş kişilerin çabaları çok geç olmadan etkisini gösterir.
    Paylaşımınız için teşekkür ederim daha güzel ve temiz bir dünyada yaşabilme umudu ile saygılarımı sunarım.

17. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Sn.Üstadım,eline ve emeğine sağlık.
    Sn.İsmail Esencan Başkanımın bütün sözlerine ve mesajına imzamı atıyorum.

Teşekkürler.

-

18. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

İnşallah Hasan kardeşim, ayrıca teşekkür ederim. Balık tutarken insan başka bir şey düşünemiyor gerçekten. Hani derlerya "dünya yansa hasırım yanmaz" benim de "dünya yansa umurum olmaz" :)

19. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

Bende öyle sanıyorum ama öyle olmadığını hayal ediyorum İshak Bey:) Keşke tüm insanlar aynı duyarlılığı gösterse. Az önce Küçük oğlum Gökmen ile balıktan geldim; belediyenin yaptığı cennet gibi park'ta kendini bilmez bir kaç kişi arabalarını yanyana getirmiş camdan cama muhabbet ediyorlar.
    Her iki arabanın yan tarafları bira kutuları ve çerez poşetleri ile doluydu. Oysa etrafta adım başı belediye ye ait çöp kutuları vardı.

Arabadan aşağı inmeye tenezzül etmemiş ve camdan dışarı savurmuşlar çöplerini. Biz ne kadar yazsak ne kadar söylesek, ulaşamadığımız çevre düşmanı insanlar çoğunlukta ve bunlar bizim insanımız! İnşallah ne kadar çirkin görüldüklerinin farkına varırlar... Selamlar...:)

20. Talip Girgin

Talip Girgin ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Web Sitesi:

İnşallah Sevgili kardeşim inşallah. Şu en alttaki yazı herşeyi açıklıyor zaten hehe Alkış

Bu Sayfayı Paylaş