1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Seferihisar av meraları, avlak yerleri

'İZMİR AV MERALARI' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 14 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  İzmir, Seferihisar

  Seferihisar İzmir'e yaklaşık 40 km mesafede bulunan aksiyondan muaf kafa dinlemelik bir tatil ilçesidir. Merkez kıyılarında Balık Avı bize göre verimsizdir. Bu nedenle daha çok Doğanbey tarafları ile Sığacık bölgesinin sağ tarafında kalan Azmak ve Demircili tarafları tercih edilir. Ama genel olarak bakıldığında Seferihisar'da açıklardan av yapılır yada aslında Urla ilçesine bağlı ama Sığacığa daha yakın olan Kokar, Cılga, Papaz ve Zeytineli meralarında. Bu bölgeler nispeten daha bakir ve balık çeşitliliği bakımından da daha verimlidir.
  2313 eklentisini görüntüle

  Seferihisar, Sığacık

  Sığacık, İzmir'e yaklaşık 35 km mesafede şirin bir sahil kasabasıdır. Teos'un tarihi dokusu, büyük limanı ve muazzam koylarıyla mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir. 14 mil genişliğinde Teke Burnu ve Doğanbey Burnuarasında kalan bir körfezi bulunur. Bu körfez açık denize baktığından eğer rüzgar kıyılara doğru eserse çok şiddetli olacaktır. Özellikle körfez ağzı bu tür havalarda çok tehlikeli bir hal alır. Bu nedenle çok dikkat etmek gerekir. Zaten buralarda sakin hava bulmak neredeyse imkansızdır.

  Bu kasabanın en önemli özelliği, İzmir gibi büyük bir şehre yakın olmasına rağmen her zaman sessiz olması ve denizinin hala temiz kalmasıdır. Sancak tarafına doğru gittikçe muazzam koylar kendini göstermeye başlar. Azmak, Papaz Boğazı, Demircili, Kokar, Cılgagerçekden gidilmesi gereken yerlerdir. Tabi karadan gidişi özellikle kışın belli zorluklara neden olur. Yolların asfalt olmaması ve koyların çok sapada kalması buralara gelmeyi sıkıntılı yapar. Fakat zaten bu koyların bu kadar bakir kalmasının sebebide budur.

  Sığacık'da Balık Avı genellikle tekne ile açılarak yapılır. Çünkü bu saydığımız koylara limandan gelinmesi gayet kolaydır. Ayrıca fırtınadan korunmak içinde çok müsaittir. Geçmişde biz sadece Kokar bölgesinde av yapardık. Açıkcası konu kıyı avı olunca Seferihisar her zaman olumsuz bir hava yaratmıştır bizde. Birçok duayen abimizde bize tekne ile açılırsak av yapabileceğimizi söylemiştir. Bu nedenle Temmuz 2014 de Mehmet Kaptan ile Sığacık limandan koylara doğru bir yolculuğumuz oldu. Fakat balık tutmak için çok geç kaldık. Bu nedenle iyi bir av günü olmasada kaptanın eski bir dalgıç olması nedeniyle bayaa bilgiler aldım. Mesela şu an ki Orkinos Çiftliklerini 200 metre geçince yaklaşık 60 metre derinlikde bir sualtı adacığı var. Gerçekden burası Mercan ve Sinarit bakımından çok zengin. Tabi bulması mesele. Bu yüzden bir balık bulucuyla yeri işaretlemek şart. Daha sonra bizi bir diğer meraya götürdü ki gerçekden inanılmaz. Demircili koyunu geçtikden sonra gelen Kızıl Burun. İnanılmaz irilikde Karagöz, Sargozve Sinarit var. Kaptan Granyoz de çok çıkar diyor ama biz gözümüzle görmedik. Hatta bu kızıl burnu geçinde denizin ortasında bir kayalık geliyor karşınıza. Çoğu balıkçı bu oluşuma "tehlikeli çıkıntı" der. Çünkü su üstünde görünmediği için bilmeyenler çarpabilir. Bu kayalık çevresinden gece gene iri balıklar alabilirsiniz. Tabi dikkat etmek şart. İlerde de Papaz Koyu var ama oralara gitmedik açıkcası. Bu nedenlede bilgi veremiyoruz. Zaten gittiğimiz bölgede konumuz olan Sığacık'dan çok uzakda. Hatta Urla'ya bağlı bölgeler. Fakat buralardan bot veya tekne ile avlanacaksanız bu saydığım yerlere mutlaka gitmelisiniz demek için bunları anlattım. Özelliklede Kızıl Burun'a...Ayrıca burada bir Orkinos Çiftliği var. Eğer yakınına sokulabilirseniz günü çok keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

  Sığacık beldesine tekrar dönecek olursak, kıyı avı için bir kaç bölge dışında bereketli av yapmanın mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Bunun aksini iddaa edende muhtemelen abartıyordur. Çünkü buranın suyu gereğinden fazla soğuk, dip yapısıda buna bağlı olarak çok fazla çeşit balığa ev sahipliği yapmaz. Genelde balıklar 50-60 metrelerde yazın sıcak zamanlarında ise 20-25 metrelere kadar sokulurlar. Yalnız aynı şeyleri Levrek ve Baracuda için söyleyemeyiz. Bu balıklar yaz kış av verebilirler. Birde geçit zamanları Çupra avıda yapılabilir.

  İyi Balık alabileceğiniz ilk yer tabiki limandır. Kefal, Levrek, Sargoz, Sarpa ve Baracuda en çok yakalanan balıklardır. Ayrıca mendirek üzerinden yapılan uzun atışlarla Mırmır ve Çupra alındığıda görülür. Yem olarak Mamun ve Borukurdu kullanılmalı. Kefal için ise zaten bir kaç ekmek parçası atsanız toplayabiliyorsunuz. At-Çek için size tavsiye edeceğimiz yer gemilerin limana giriş çıkış yaptığı bölge. Ordaki hareketlilik her zaman Levrek ve Turna balığını kendine çekmiştir. Gece için ise Sardalya kullanın. Eğer tuzlayarak sertleştirip iğneye güzelce geçirebilirseniz mutlaka iyi sonuç alırsınız.

  Birde Teos limanının sancak feneri var. Burdaki mendirek ve hemen arkasında kalan kayalık kısımlardan da özellikle gece iyi balık alınabilir.

  İkinci meramız Argean Resort Hotel yanındaki kayalık kısımlar ve Eşek Adasıdır. Eğer bu adaya çıkma şansı bulabilirseniz denize bakan uç kısmında güzel avlar yapabilirsiniz. Çupra, Mırmır, İsparoz, Karagöz Hanos ve zaman zaman Kalkan avları yapılır. Zıpkıncılarında sürekli daldığı Eşek Adası, buradan Turna, Levrek ve Kefal avlandığınıda bize göstermiştir. Yürüyerek belinize kadar suya girmek şartıyla adaya çıkabilirsiniz. Uç tarafa gitmekde gayet basittir. Zaten orada Fener var. Onun önünden uygun bir yer bulup avlanmaya başlayın. Hotelin sağ tarafındaki kayalık kısımlar ise daha çok kaya balıkları ve Mığrı yakalanan bir yer. Çoğu zamanda olta taktırarak sürekli yeni takım yapmakla uğraşıyorsunuz. Bu nedenle biraz tecrübeli olmak burada avlanmak için şart. Çünkü Şamandıra yada Şeytan Oltası kullanmak zorundasınız. Buda mutlaka bu tür stillere aşina olmayı gerektirir.


  Akarca ve Teos Meraları

  Sığacık bölgesine bağlı antik kent Teos, Amatör oltacılardan ziyade zıpkıncılar için on numara bir meradır. Kayalıklar bazı yerlerde 20 metre kadar derinlere iner. Granyöz, Sargos, Levrek ve Baracuda en sık vurulan balıklardır. Bazen Akya bile olduğu görülür. Ama biz olta balıkçısı olduğumuza göre size tavsiye deceğimiz yer Teos harabelerinin önündeki haritada gösterdiğimiz kayalık meralar. Akkum tepesinin arkasında bulunan bu yerlerde hep gece avlanmak gerekir. Gündüzleri harami balıklar rahat vermez çünkü. Ayrıca hedef balığınız Levrek ve Sargos ise denizin dalgalı olması şart. O zaman bu balıklar kıyılara iyice yanaşacak sizde tek iğneli Şeytan oltası ile av yapabileceksiniz. Mırmır, İsparoz ve Lidaki için ise Ekmeksiz Plajı en ideal yerdir. Burda ayrıca Karagözde av vermekde. Yem olarak yanınızda Boru Kurdu ve Sülünez götürebilirsiniz.

  Teosdan Akarca bölgesine doğru kıyıdan ilerlerken karşınıza Sığacık Burnu gelir. Buraya aynı zamanda Killik burnuda diyenler var. Bu bölgeye tırtıklı kayalar üzerinden gidebiliyorsunuz. Yine av yapılacak Avlak yerlerinden biridir ama dikkat edilmesi şarttır. Bizim tavsiye etmediğimiz bir yer. Balık çıkar, çıkmaz değil ama buraya gitmeye değeceğini sanmıyoruz. Bunun yerine Akarca kıyılarını denemek daha mantıklı. Seferihisar-Ürkmez yolu üzerinden bu meralara rahatlıkla gelebiliyorsunuz. Olta atılacak güzel Azmaklar ve sahil iskeleleri vardır. Gece kamp kurup Surf avı yapabilir, sabahda Spin deneyebilirsiniz. Ayrıca Azmak önlerinde Kefal bakımından zengindir. Bu bölgeleri size tek tek göstedik. Aynı zamanda buradaki Çiçek Adasıda taşlardan oluşan yolu sayesinde yürüyerek çıkılıp olta atılabilecek bir yerdir. Sonbaharın gelmesiyle beraber balık vermeye başlar ve bu Ocak ayı başlarına kadar sürer. Burda da daha çok Şamandıralı takımlar tercih edilmeli. Sargoz ve Levrek içinde bazı balıkçılar Sardalya'yı yem yaparak avlanır ve bayaa iri balıklar alırlar. Basitçe anlatmak gerekirse Çapari gibi sıralanmış 3 iğneyi sardalyanın belli noktalarına uçları dışa bakacak şekilde geçirip misinayı elinizde tutarak yaptığınız av stilidir. Hafif kurşun balığın kuyruk kısmına denk gelir. Bu şekilde nispeten biraz daha uzağa atabilirsiniz.

  Adaya çıkmadan hemen solunuzda kalan sahildende Surf kamışlarla uzak atıp Mırmır, Çupra, İsparoz almanız mümkün. Fakat ne kadar uzağa atarsanız şansınızda o kadar artacaktır. Aynı durum Akarca'dan sonra gelen Gümüşkent koyları içinde geçerlidir ama burada bazı sualtı bölgeleri kayalık olduğundan dikkat etmekde fazda var. Olta atılacak yeri iyi seçmek gerekli. Yoksa çok takılma yaşarsınız.

  Teos ve Akarca hakkında son olarak şunu söylemek istiyoruz ki bu bölgelerin açıklarında fazla sayıda taşlık alan bulunur. Özellikle Teos eski liman ve Çiçek adasının 200 metre açıklarında. Eğer bot veya tekneniz varsa ve sualtındaki bu taşlık alanları bulabilirseniz, güzel bir balık günü geçirebilirsiniz. Mercan, Hanos, Sinarit, İstavrit, Karagöz ve bol bol Gopez(Gupes) kovanıza girebilecek balıkların bazıları.

  Sığacık Mezarlık Merası

  Sığacık limanından sağa doğru giderken balıkçı teknelerinin bağlı olduğu limanları göreceksiniz. Burayı geçtinizmi karşınıza mezarlık çıkar. Mezarlığın önündeki kayalıklar olta atmak için çok ideal bir yerdir. Dip yapısı kumluk ve yer yer eriştelik alandır. Kıyının dibi ise kayalık olduğundan oltayı hızlıca sarmak gerekir. Mırmır, İsparoz, Kefal, Sargoz, Lidaki ve ara ara Barbun çıkar. Yalnız denizin biraz çalkantılı olması gerekir. Eğer sakin bir havaysa Kefal ve Sarpa dışında bir şey almak zordur. Yılın sonlarına doğru havalar sertleşmeye başlarken Levrek ufak ufak kıyılamaya başlar. Yani At-Çek için en iyi zamanlardır.

  Konunun başından itibaren toparlamak gerekirse, Sığacık daha çok açıklardan iyi avlar veren, kıyı avı için ise sadace bazı meraların iş yaptığı bir bölgedir. O meralarıda zaten anlattık. Daha bilgilendirici olması açısından aşağıda resim ve haritalarını yayınlıyoruz.

   
  Son düzenleme: 14 Kasım 2016
  Şükrü ve Kader ESENCAN bunu beğendi.
 2. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Seferihisar, Doğanbey

  Ürkmez Beldesini geçince başlayan Seferihisar'da bir beldedir Doğanbey. Baharları askerlerin yaptıkları tatbikatlar sonucu ağır darbeler almış, bolca orman yangınına maruz kalmıştır. Ama genede sakinliği ile gidilesi bir yerdir.
  Gümüldür'den başlayarak Sığacık bölgesine kadar her balık merasını göz önüne getirirsek, olta atmak için en iyi yerlerin bu alanlarda olduğunu söyleyebiliriz. Gerçi geçmiş yıllara nazaran büyük darbeler almıştır. Mesela Karakoç Deresi ve Çıfıt Adasıcivarları hem belediyenin çalışmaları hemde askeri operasyonlar yüzünden balık populasyonuna büyük zararlar vermiştir. İlerleyen kısımlarda bunları size detaylıca anlatıcaz. Şimdi size buraların sualtı yapısı hakkında bilgiler vererek başlayalım.

  Doğanbey meralarını Karakoç Deresini baz alarak ele almak gerekiyor. Çünkü daha ilerisi Ürkmez sahilleridir ve Gümüldür başlığı adı altında Avlak Yeri incelemesi yapılmıştı. Üzerine tıklayarak o sayfaya gidebilirsiniz. Karakoç Deresi önünden otelin uzun iskelesine kadar olan alan kumluk ve yer yer erişteliktir. Buradan Mırmır, Lidaki, İsparoz, Mığrı ve Barbun avları yapılabilir. Özellikle Azmak önleri tam da olta atılacak alandır. Yemli av dışında mesela Levrek Avı bu bölgelerde sıklıkla yapılır. Kefal Avı için diğer bölümlerde ayrıntıları vericez. Sahiller kumluk ve kısmen sığ olduğundan kaliteli Surf Kamış ve 75 gr kurşun kullanılması gerekir. Uzak mesafeli atışlar yapılmalı ve yemlerin eriştelik alanlara denk gelmemesine dikkat edilmelidir. Zaten oltanın boşluğunu alırken hafif zorlanmalar hissederseniz kurşunun otların arasına sıkışıyor olduğunu anlarsınız. Yem olarak Boru Kurdu ve Mamun ideal. Eğer gündüz avlanacaksanız Madya'da tercih edebilirsiniz. Haziran sonu ile Ağustos ortalarına kadar kıyılar kısmen verimsizdir. Daha sonra Mırmır ve İsparoz iri avlarını vermeye başlar. Eylül gibide Lidaki, Çupra, Levrek daha sık görülmeye başlayacaktır.

  Sakızağacı iskelesi sonrası ufak taşlı sahiller başlar. Bazı yerlerde suda beton oluşumlar görülür. Bu bölgelerde av yapılacak en güzel yerler İskelelerdir. Denizin bayaa bir içine girdiklerinden Balık Avı daha rahat geçecektir. Daha sonra çoğu kayalık olan irili ufaklı koylar başlar. Artık balıkların türü değişmiştir. Kayalık bölgelerin balıkları olan Karagöz, Sargoz, Orfoz, Granyoz, Mığrı, Hanos ve Kaya Levreği bu meralarda oltanıza gelecek balık türleridir. Biz buraya geldiğimizde Payamlı koyunda kamp kurar ve kıyı bereketsizse bot ile ya burun kısmına yada Cıfıt Adası önlerine gideriz. Açıkcası burada kıyılar öyle bereketli avlar vermez. Sadece At-Çek yaparak Levrek alabilir yada kayalık alanlarda iri Sargoz, Kefal ve Karagöz çıkarabilirsiniz. Bunun içinde ya burun kısmına yada Çifit adasına gitmeniz gerekir.

  Çıfıt Adası Balık Avı

  Çıfıt Adası özellikle dalgıçların en çok rağbet gösterdiği, Doğanbey kavşağından yaklaşık 5 km ilerde bulunan tarihi dokuları ile ünlü bir kara parçasıdır. Kıyıdan şortla çok rahat geçip av yapabilirsiniz ama büyük ihtimallede oltanızı taktırırsınız. Bu nedenle genelde Şamandıra kullanılır. Sargoz, Karagöz, Mığrı ve Hanos en çok yakalanan balıklardır. Merada Levrek yakalama şansınızda vardır ama pek kolay değildir. Biz genelde adanın ön kısmında yaklaşık 40-45 metre derinlikde avlandık. Açıkcası hiç boş döndüğümüze görmedik. Karagöz, Gopez, İzmarit ve Melanur mutlaka oltamıza gelmiştir. Bu nedenle ada üstünden hiç avlanmadık. Fakat Zıpkınla avlanan dostlarımız oldu ve İri Sargoz, Kefal ve Lambuka vurduklarına şahit olduk. Levrekde vardı ama vuramadılar. Bu nedenle ada etrafınında ne tür balıkların çıktığını öğrenmiş olduk. Ama dediğimiz gibi olta balıkçıları için ada üstünden av yapmak bir hayli zordur. Bu nedenle size burayı değilde daha çok Doğanbey Burnu üzerinden denemenizi öneririz. Orası nispeden daha basit av yapılabilen bir mera. Ayrıca At-Çek içinde denemeler yapabilirsiniz. Çünkü Levrek, Lambuka ve Akdeniz Turnası buralarda devamlı gezen bir balıktır. Adanın yakınında Payamlı koyları var. Buranın özelliği kalp şeklinde görünüyor olması. Burada kamp kurabilirsiniz fakat arada jandarma gelip sizi yoklayabilir. Geçmişde insanları taciz etme noktasına kadar geliyordu askerlerin davranışları. Ama son bir kaç yıldır pek fazla birşey diyemiyorlar. Ama genede siz tedbirinizi alın. Kimlik bilgileriniz yanınızda olsun ve asker falan kaçağıysanız buralara uğramayın.

  Çıfıt Adası ile ilgili şimdilik diyebileceğimiz bunlar. Haritada nerelerde olta atmanız gerektiğini gösterdik. Aynı zamanda galeri bölümümüzde resimlerini de görebilirsiniz.


  Karakoç Deresi

  Karakoç Deresinin denizle buluştuğu bölge ve iç kısımları geçmişde çok fazla iri Kefal verirken, sazlıkların temizlenip yerine beton oluşumlar yapılınca balık populasyonunda yüzde 50 oranında bir azalma görüldü. Ayrıca hem dere içinden hemde azmakdan Levrek avıda sıklıkla yapılırdı. Bugünlerde gene aynı balıklar yakalanabiliyor ama eski tatların alınamadığı aşikar.

  Aslında Gümüldür avlaklarınıda incelediğimizde Menderes havzasından başlayarak Sığacık limanına kadar Spin Avı yapılabilen Mera sayısı çok fazla. Çünkü hakikaten Levrek sayısı geçmişteki kadar olmasada hala yeterli derecede av verebiliyor. Bunun sebeplerinden biriside Kefal yavrularının sayısının bir hayli fazla olması. Bunu kıyılarda çıplak gözle bile görebiliyorsunuz. Bazı At-Çek yapan arkadaşlarımız mevsimini yakaladımı günü 10-15 Levrek ile kapatabiliyorlar. Genelde avlandıkları yerlerde Gümüldür Azmaklarından Doğanbey Burnuna kadar olan alanlar. Şartı ise denizin çalkantılı ve hafif bulanık bir görünümde olması. Bu sayede kıyılamış Levrekleri farkettirmeden alabiliyorsunuz. Geceleri ise Akyem kullanarak Bırakma yapmak en iyi yöntem. Bazıları ise el oltası ise dalgaların yoğun olduğu kayalık bölgelerden avlanır. Sardalya'nın baş ve karın kısmına iğne geçirip misinayı kuyruk tarafına bağlayarak ufak ufak kıpırdatmak şartıyla yakalanabilir. Fakat tabi sabırlı olmak her Levrek avı için olmazsa olmazlardandır.

  Tekrar Karakoç deresine dönecek olursak. Buraları bilen ve uzun yıllar av yapmış bazı üstadlar, artık buranın kefallerin yenmeyeceğini söylüyor. Sebep olarakda son yıllarda yapılan çalışmalar yüzünden sualtında çok fazla pislik biriktiğini, bu nedenle buralarda beslenen balıkların sağlıksız olacağını düşünüyorlar. Tabi bunlar bilimsel olarak doğrulanmadığından size kesin birşey söylemek zor. Çünkü bazı kaynaklarda artık derenin temizlendiğini ve bir sorun teşkil etmediğini belirtiyor. Bu kararı size bırakıyoruz Sonuçda Amatör Balıkçılık bir spor olduğundan pekala yakala-bırak yöntemide yapılabilir. Çoğu balıkçı av tutkusunu bu şekilde de yaşayabiliyor çünkü...

  Sonuç olarak bu bölgelere gelirseniz özellikle eylül başı itibari ile iyi balık alabileceğini düşünüyoruz. Ama şunu tekrar belirtmekde fayda var. Eğer bir bot edinebilirseniz şansınız her zaman daha fazla olur. Mesela Kanlıada Çifit Adası önleri ve kumsalların yaklaşık 200-300 metre açıkları kıyılardan daha verimlidir.

   
  Şükrü ve Kader ESENCAN bunu beğendi.
 3. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Seferihisar, Azmak ve Demircili

  Şimdi sizlere Seferihisar Azmak ve Urla Demircili meraları hakkında bilgiler vericez. Hangi mevsimde balık çıkar, Hangi takım ve yemler kullanılmalı ve çıkan balıklar nelerdir? gibi. Sözü fazla uzatmadan Azmak bölgesiyle başlayalım.
  Azmak, Seferihisar Doğanbey'den yaklaşık 30 km'lik bir mesafede bulunan ve Kamp yapmaya müsait bir Avlak Yeridir. İsmi gibi sahilin uç kısmında denizle buluşan bir azmağı bulunur. Yılın hemen hemen her mevsimi buraya Spin Avı severler başta olmak üzere Kefal ve Çupra tutmak isteyenler akın eder. Bizimde tavsiyemiz At-Çek avına gönül verenlerin buraya en azından bir kez uğramalarıdır. Çünkü biliyorsunuz bilinçsiz avlanma yüzünden çoğu kıyılarda Levrek eskisi kadar av vermiyor. Bunda en büyük etken meraların hor kullanılması ve Azmak önlerine çok ağ atılmasıdır. Bizde dahil çoğu Amatör Balıkçı bu gibi durumları önlemek adına bir çok platformda mücadele ediyoruz ve her zamanda edeceğiz. Aynı hassasiyeti sizinde göstermenizi önemle rica ediyoruz.

  Levrek bu bölgelerde avlanabilen bir balık. Gümüldür azmaklarından başlayıp, Sığacık, Doğanbey, Demircili ve Kokar bölgesine kadar hem Spin, hemde Sırtı ile yakalanabiliyor. Bunu birçok arkadaşımızda ve Güncel Av Raporlarında sürekli görüyoruz. Aynı şekilde Azmak meralarıda buna dahil. Tatlısuyun deniz ile birleştiği yerlerden ve bot ile yaklaşık kıyıdan 30-35 metre açıklarda bu balığı yakalama şansınız var. En iyi zamanda sabah suyu ve gece karanlığındadır. Tabi burada sadece Levrek av vermiyor. Kefal, Sargoz, Çupra ve Hanos'da oltanıza gelebilecek balıklardır. Ayrıca Kefal'i derenin iç kısımlarında da avlayabiliyorsunuz. Fakat şunu belirtmekde fayda var. Azmak bölgesi Balık Avı için kesin birşey söylemenin zor olduğu bir yer. Günü gününü tutmaz. Yani bir gün önce bol balık alıp bir gün sonra tek bir vuruş dahi alamayabiliyorsunuz. Buranın yerli balıkçılarına göre bunun 2 sebebi var. Birincisi rüzgarın lodosa döndüğü zamanlarda balıkların pek ortada görünmediği. Görünenlerinde yeme çok isteksiz vurduğu. Diğer sebep ise balıkçıların çok gürültülü olması ve devamlı suya ışık tutması.

  Bunu her seferinde söylüyoruz. Deniz veya tatlısu olsun, eğer hava sakin ise balıklar her hareketi görür ve duyarlar. Kıyıdada olsanız denizin 10 metre üstünde de olsanız bu değişmez. Bu yüzdende sizi farkettikleri an ya derinlere yada kaya altlarına çekilirler. Bunu yapmış olacağınız her av için düşünmeniz gerekir. Mesela Tavşan avlarken veya bir kuş, son derece sessiz olmak ilk önemli şarttır. Aynı şey Balık Avı içinde geçerlidir. Tabi deniz dalgalı ve çalkantı bolsa o zaman bu kadar dikkat etmeye gerek yok. Fazla abartmamak şartıyla.

  Sahil kısmından av yapmak isterseniz Surf Kamış kullanmalısınız. Suyun ilk 20-25 metresi küçük taşlıklarlan oluşur. Daha sonrası kumluk hafif kırma taşlık ve eriştelik alandır. Olta takımı olarak klasik üçlü takım yapabilirsiniz. Bunun nedeni iğnelerin takılma sorunu olmamasıdır. Yem Mamun ve Borukurdu ideal tercihtir. Ayrıca sert olmak şartıyla Sülünez'de kullanılabilir. Geçit zamanı Çupra yakalanır ama bu o kadarda sık olan birşey değildir. Mırmır, İsparoz, Sargoz, Hanos ve Mığrı ise oltanıza gelebilecek diğer balıklar. Geceleri İskorpitte gelebilir bu yüzden dikkat edilmeli.

  Dere içinde veya azmakda av yapacaksanız mutlaka Mazmozlama(Yemleme) yapmalısınız. Bu burada Kefal avlamak için çok önemli. Çünkü buranın balığı ürkektir ve kolay kolay gelmez. Yemleme yapın ve 2 saat falan o bölgeye uğramayın. Daha sonra Dip Kıbrıs veya Şamandıra ile bolca yakalayabilirsiniz. Ayrıca özellikle geceleri bol Yılan Balığı olduğunu söyleyelim.

  Son olarak buraya nasıl geleceğinizi anlatalım. Yukarda haritada da gördüğünüz üzere Seferihisar'a gelmeden yani jandarmaya yaklaşırken sağa doğru giden bir dar yol göreceksiniz. Ordan giriyorsunuz yolda karşınıza köyler gelecek. Orda birilerine sorarak daha garantili şekilde azmağa çıkıyorsunuz. Mesafe 8-9 km civarındadır. Ayrıca araba ile sahile kadar gelebilir hatta çadır kurup bu güzel yerlerin tadını çıkarabilirsiniz. Biz çünkü her zaman böyle yaparız.


  Demircili ve Altınköy Meraları

  Demircili eskilerde bakir ve temiz iken şimdilerde kalabalık ve kirli bir duruma geldi. Hatta 2012 yılında 30 kadar Zıpkın Avı sevdalısı koy içinde genel bir temizlik yapmıştı. Herhalde bu kadar pislik ancak merkez sahillerde olabilir. Halıdan ayakkabıya, balık ağından demir atıklarına kadar neredeyse 2 kamyon pislik çıkarıldı. Buda insanımızın kalabalıklaştıkça nasıl ortamı pislettiğini gözler önüne seriyor. Ama maalesef insanımız cahil bazı şeyleri kafasına vura vura öğretmek gerekiyor. Neyse konumuza dönelim. Demircili koyunun en sadık avcıları zıpkıncılardır. Bunlar bazı zamanlar etkinlik yaparak, bazı zamanlarda da 4-5 kişi toplanarak av yaparlar. Bununda nedeni bazı arkadaşlarımızın 2010-2011 yıllarında vurdukları çok sayıda balıkları internette boy boy paylaşmalarıdır. Tabi bizim paylaşımla ilgili bir sıkıntımız yok ama bir koyda belli aralıklarla dalgıç gezerse orada balık olmaz. Buda kıyıdan av yapmaya çalışan oltacılara haksızlık olur. Ama bunu anlatamadığımızdan gece avı yapmaya devam ediyoruz. Gerçi gündüzleri bu bölgelerde çok sayıda harami balık bulunur o ayrı. Ot balıkları, kaya balıkları, minik mırmırlar size gün boyu rahat vermez. Zaten koydada gündüz vakti iri balık olmaz. Olsada ya yemi ona yedirmezler yada Zıpkıncılar tarafından uzaklaştırılır. Bu nedenle en bereketli avlar gece yapılır. Levrek, Mırmır, İspari sahilden alınan balıklardır. Yan taraftaki kısa kayalık alanlardan da bunlara ek olarak Karagöz, Sargoz, Lapin, Mığrı ve İskorpit yakalanabilir. Tabi Zıpkıncıların vurduğu balıklardanda anladığımıza göre merada Kefal ve Kırlangıç da olduğunu biliyoruz.

  Altınköy'de Demircili merasına göre sualtı daha taşlık olan bir alan. Fakat burada olta atmadığımızdan tam teferuatlı bilgi veremiyoruz. Biz bu bölgede sadece Kızıl Burun önünden avlandık. Burasıda Demircili koyunun sonrasında kalıyor.Tekneden yapmış olduğumuz av gerçekden çok bereketliydi. Fangri, Mercan, Gopez, Sinaritve İzmarit alabilmiştik. Kaptanımızın vermiş olduğu bilgilerde altın değerindeydi. Hatta Kızıl Burunu az geçince tehlikeli bir kayalık var. Burdaki tüm tekneciler bilir. Kıyının aç acığında suyun hemen 1 metre aşağısında duran bu kayalıklar farkedilmediği taktirde tekneye büyük zararlar verebilir.Bunları Seferihisar bölümünde anlattık. Ayrıca aşağıdaki resim galerisinde gösterdik. Yakında bir kez daha bu sefer video çekimi yaparak sizleri detaylıca bilgilendircez. Sizde Av Raporları bölümünden bu bilgilere ulaşabileceksiniz.

   
  Şükrü ve Kader ESENCAN bunu beğendi.
 4. Ahmet ÜNSAL

  Ahmet ÜNSAL Üye Balıkçı

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesaj:
  443
  Alınan Beğeniler:
  100
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Eskişehir
  Paylaşım için teşekkürler İsmail abi, emeğine sağlık...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş