1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Teknikleri Sazan avında kullanılan yemler

'SAZAN AV TEKNİKLERİ' forumunda oltadasazan tarafından 16 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Her göl veya göletteki sazanın beslenme alışkanlığı farklı olmakla birlikte genellikle sazan avında kullanılan yemler;

BOİLİ:
    Un , mısır unu ve Peynir suyu,vanilya ,gıda boyası,yumurta ve yüksek kalorili gıda maddelerinin
    ilavesi ile yapılan hamurun özel kalıplarda şekillendirilip kurutularak yem olarak kullanılmasıdır.Bu tür yemlerle avlanabilmek için avlaktaki balıkların yeme alıştırılması gerekmektedir.Sazancı bu tür yemleri hazır olarak alabileceği gibi kendiside av öncesi hazırlayabilir.Kullanımında özel iğne bağlantısı gerekir ayrı bir konuda detaylı şekilde anlatmayı düşündüğümden tefeurata girmedim.

SOLUCAN:
    Bilhassa av sezonunun ilk aylarında Sazanın dayanamadığı bir yemdir.Özel kabı içerisinde toprağı ile muhafaza edilen solucan avdan boş dönmemenin sigortasıdır.En büyük sakıncası göldeki(Gümüş dahil)Küçük balıklar tarafından didiklenip yenmesidir.Solucan kullanıldığında uzak mesafede avlanmaya çalışılarak yem küçük balıklardan korunmalıdır.

MISIR:
    Benim sazan avında tercih ettiğim mısır sezon başında alınan koçan mısırın kesmeden elle ayrılarak az şeker ve biraz tuzla kaynatılıp konserve edilmiş şeklidir konserve yaparken kaynattığınız su ile kavanozlara doldurursanız uzun süre dayanır.Bu konserveye tercihinize göre bir paket vanilya ilave ettiğinizde( koku katmak amacıyla)av verimini arttırıyor.Kutu da satılan konserve mısırlarda kullanılmakla birlikte koçandan kesilerek yapıldığından iğneden düşmesi kolay ayrıca küçük balıklara kolay yem oluyor. Bazı yörelerde kullanılan kuru mısırdan yapılan küllü mısır var, daha iri taneli, daha sağlam. Hayvan yemi olarak kullanılan bir kilo iri taneli mısır, iki çorba kaşığı ağaç külü veya iki çay kaşığı karbonatla kaynatılması ile yapılır.Bu tür kaynatılmış mısırın dış kabukları bıçak ucu ile soyulduğunda suda renk değiştirip kararması geciktiğinden balık tarafından tercih edildiği gözlenlenmiştir.Bu şekilde kaynatılan mısırın konserve yapılması esnasında üzerine katılacak 1/2 bardak elma sirkesi kokusunu arttırarak yapılan yemlemede balığın bölgede toplanmasını sağlar.Bu tür hazırlanmada mısır daha sert olacağından iğneden düşme veya küçük balık tarafından yenmesi zor olmaktadır.Kuru veya taze mısırdan hazırlanan yemlerde iri taneli olan şeker mısır türü tercih edilmelidir.

KENDİR TOHUMU:
    çok ufak olan ve kaynatınca bile oltaya takılacak kadar irileşmeyen kendir tohumunu doğrudan dip oltasında kullanmadım ,Sazan hamuru içinde ,yemleme hamurunda veya bolili imalinde içine katılarak kullanılabilir.Sazanın boşaltım sistemini hızlandırarak beslenme isteğini arttırdığı söyleniyor.Uzun süreli avlarda kullanılması yararlı olacaktır..Yine de kullanılmak istenildiğinde kamış oltalarda tercih edilebilir.
    CANLI BALIK ( GÜMÜŞ ):
    Avcı yoğunluğunun az olduğu ve sazanın dış ortamdan gelen yemlere fazla alışık olmadığı göl ve göletlerde irileşen ve vahşileşen sazan gümüş ve benzeri balıkların 4-5 cm.kadar olan boyları ile beslenmeye başlamaktadır.Bilhassa gece kalınan avlarda hedef iri sazan ise canlı yem olarak gümüş mutlaka denenmelidir.

MAKARNA:
    Ufak boy yüksük makarnalar kaynar suda bir müddet bekletilerek veya kızgın yağda kavrulduktan sonra bazı yörelerde kullanılmaktadır.İstenildiği taktirde hazırlanmış hamurlar makarnanın içine doldurularak iğneye takılabilir bu şekil uygulandığında makarnanın suda erime süresi uzadığı gibi içine doldurduğumuz sazan hamurunun aromasının cezbedici özelliğide artmaktadır.Bilecik-Bozüyük -Kurtköy barajında balığın makarna haricinde hiç bir yeme bakmadığını görünce yöre amatörlerinden aldığımız makarna ile avlandık.Yem çantasında bulunmasında fayda var.

KURU ÜZÜM:
    İri, siyah kuru üzüm sazanın sevdiği yemlerdendir.Avlakta bir miktarı sıcak su ile ıslatılıp yumuşadıktan sonra iğneye takılmalıdır.

KAŞAR PEYNİRİ:
    Küp halinde kesilen kaşar peyniri iğneye takarak sazan avında kullanılabilir.

DUT:
    Akarsularda avlanırken veya Gölet ve göleti besleyen derelerde dut ağaçları varsa dökülen dutlara sazan alışık olacağından mevsiminde taze diğer zamanlarda ,sıcak suda bırakılmış veya dut pekmezine bulanmış dut kurusu yem olarak kullanılabilir.

PATATES:
    Ben denemedim fakat bazı yörelerde Çiğ veya hafifçe haşlanmış olarak iğneye takılır.

SAZAN HAMURU ben sazan avında un ,mısır unu,bir paket vanilya,az miktarda sıvı yağ,4 adet yumurta , şeker ve bir tutam tuzdan oluşturduğum hamuru ufak toplar halinde yuvarladıktan sonra kaynamakta olan suya atıp üste çıkanları alarak.hamuru iğneye takılacak şekilde yuvarlayıp 1-2 saat güneşte kurutarak hazırlıyorum.Kaynama suyuna katılan 1-2 küp şeker veya pekmez hamurun sazanın sevdiği lezzete gelmesini sağlıyor. Hamurun hazırlanmasında isteğe bağlı olarak peynirsuyu,küspe tozu veya bir miktar kendir kullanılabilir.

Benim sazan avlarında avlaktaki balığın alışkanlıklarına ve avlandığım mevsime göre kullandığım yemler bunlar diğer sazancı arkadaşlarda kendi deneyimlerini aktarırlarsa yeni başlıyanlara kaynak oluşturabiliriz.Oltalarınızdan baba sazanlar eksik olmasın.

2. AŞKIN

AŞKIN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    147
    Ödül Puanları:
    48
    Web Sitesi:
    Teşekkürler Osman abim,emeğine sağlık,;)

3. Cem VAROL

Cem VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu guzel bilgiler icin teskkur ederim osman abi

4. Fedai

Fedai Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Teşekkürler Osman abim,emeğine sağlık:)

5. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Osman abicim emeğine sağlık ...bu güzel paylaşım için teşekkürler...
    not : plastik sarı boncuk kullanıyorum ben de muhakkak dene abicim.fotoğraf makinem gelince fotosunu çekip eklicem...çok güzel çalışıyor ve yem bitti , düştü derdi olmuyor;)

6. oltadasazan

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Onur hocam,plastik boncuk Eskişehir'dede yaygınlaştı.Güzel yemleme yapıldığı taktırde faydalı olacağını sanıyorum ama ben denemedim.

7. onur

onur Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    abi paylaşım için teşekkürler olaki gidersek tatlı su avına aklımızda olsun paylaşım için sağ ol:)

8. Hasan BALIKÇI

Hasan BALIKÇI Tba Okuru

osman abi aydınlatıcı bilgilerine teşekkür ederim :)gerçekten çok güzel :)

sazana gideceğim zaman mutlaka bu bilgileride yanımda götüreceğim :)

9. Sargoz35

Sargoz35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ödül Puanları:
    2
    Sevgili Osman abicim açmış olduğun bu konu birçok sazan avıyla uğraşan değerli arkadaşlarımıza çok faydalı olacağı inancındayım,emeğine sağlık,Selamlar.

10. gülbaharlar

gülbaharlar Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    osman abim ellerine sağlık hepsini deniyoruz ama balık günü gününe tutmuyor

11. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    paylaşım için teşekkürler osman abicim emeğine sağlık....

12. MeDa

MeDa Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Paylaşımın için tşkler...

13. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Osman birader bu degerli bilgileri havalar ısınınca tekrar gözden geçiricem çok sagol.

14. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Osman abim, güzel paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık.:)

15. albay

albay Tba Okuru

osman abi bu degerli bilgiler yaza cok gerekecek eline emegine saglık abim:)

16. Öner

Öner Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Benim kullandıgım boncuk

17. Öner

Öner Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    sağladı trofe avında kullandıgım iğne
    Paragat iğnesi diyorlar ama ben süper sonuç alıyorum ;);)
    Fark ettiyseniz baglama ipi çift katlı .

18. oltadasazan

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Öner kardeşim;Onur kardeşime de yazdığım gibi boncuk olayı Eskişehir ve Kütahya çevresindeki amatörler tarafından geçen yıl kullanılmaya başladı.Ben iki konuda tereddüt ettiğim için denemedim.
    Birinci düşüncem yemlemede ve oltalarımıza taktığımız yemlerde sazanı cezbedici(Peynirsuyu,vanilya,sirke veya anason yağı VS:)koku verici maddeler kullanarak balığı hem yemin görselliği hemde kokusu ile etkileme imkanımız oluyor.Boncuk olayında bunu ancak yaptığımız yemleme ile sağlıyor.Boncuğu görsel olarak kullanıyoruz.
    İkinci tereddüdüm ise ucunda boncuk olan oltalar herhangi bir takılma ile koptuğunda kanca suda çürüyünceye kadar ucunda yem olacağından olta su altında avcılığına devam ederek balıklara zarar verecektir.Küspeli oltanında yasaklanmasında aynı düşünceler sebep olmuştu.Yinede çantalarda bulundurmakta fayda var yemimiz bittiğinde avdan geri döneceğimize boncukla ava devam ederiz.Katkıların için teşekkürler.

19. Nevin

Nevin Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Paylaşım için tesekkürler emegine saglık:)

20. Cem VAROL

Cem VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    osman abı actıgın konu kadar verdıgın bu bilgi icinde tesekkur ederım.. bilincli avlanma ıcın heralde bu bılgılerınıze cok ııhtıyacımız olacak

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş