1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Sarı Kağıdı Olan Emekliler

'HARİCİ KONULAR' forumunda Aşkın Erdem tarafından 1 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. Aşkın Erdem

Aşkın Erdem Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sitede emekli olup sarı belgeyle amatör avcılık yapanlar var diye düşünüyorum bu konu onları ilgilendiriyor olabilir.

Bir çalışmada sarı kağıdı olan emekliler için geliyor. Sarı belge ticari balıkçılık anlamı taşıdığı için emekli olan vatandaşlarımız ikinci bir işte çalışıyor muamelesi görecekler ve emekli aylıklarından kesinti olacak. Sistem bir zamanlar amatör balıkçı belgesinden 15 tl fazla vererek alınabilen ticari belgeye (sarı belge) ,önce kooperitiflere üye zorunluluğu getirdi şimdide emekliler için aylıklarından kesinti getiriyor. Muhtamelen bunun devamıda gelir ve hem başka işte çalışıp hem sarı belgesi olanlara da bir piyango vurabilir. Konuyla ilgili Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürlüğü' nden bilgi alınabilir.

2. Mufi

Mufi Tba Okuru

Cevap: Sarı Kağıdı Olan Emekliler

EEE ... ne ekresen onu biçersin .. ellerindeki tekneyide alırlar - muhtemelen iç çamaşırlarınıda alırlar... sandıga giderken bunları düşünmek lazımdı.. neyse.. söylenecek çok şey var..

emekliye maaş vermezler dogru düzgün yaşasın , başka iş yaparsada maaşını keserler.. kısaca işkence - süründürmek..toplum ne zaman akıllanacak bilmem..

bir emekli 3-5 balık tutup satsa evine ek gelir getirse bunun devlete ne zararı var ? tam tersi faydası var ..hiç olmazsa durduğu yerde devleti çekiştirmez,

emeklinin 5 tl sine göz dikilmiş bir ülkede yaşıyoruz..söylenecek söz bulamıyorum ..

3. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler :)

Önemli bir konu...

4. Celalettin Eren

Celalettin Eren Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ödül Puanları:
    2

Yandık desenize.aggglama Bundan sonra(maaştan kesinti yapılırsa) bizlerde (sarı kağıdı olan emekliler) yakaladığımız balıkları satar aradaki farkı telafi ederiz.:Dkiki
    Haydi balıkçı geldi,güzel balıklarım var (domates satan Şener Şen misali) başka nasıl olsun ki alışık olmayan ........ don durmaz ki.:):Dkikihehe

5. Aşkın Erdem

Aşkın Erdem Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Celalettin abi SGK emekli maaşına göz dikerse , sen aradaki farkı kapatmak için balık satarsan sattığın balığın parasına da Maliye göz koyar nerede benim kazanç vergim diye :D:D her taraftan emeklinin parasına göz dikerler .

6. izmirli hüsnü

izmirli hüsnü Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

parababalarından vergi alamazlar biz emeklilerin 3-5 tl eczane parasına göz dikerler allah büyüktür..........:) nerelere gitmeli bilmem ki:)

7. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Aslına bakarsanız belki de işin doğrusu bu gibi geliyor...:rolleyes:Zira ''Amatör balıkçının'' elinde sarı belge olmamalı.Nihayetinde bizler adına keyifci denilen guruba giriyoruz.:)

Bu belgeye sahip olan kişi yada kişiler ekmeklerini/geçimlerini bu iş üzerinden sağlıyan insanlar olmalı.Ve her kazanıcın nasıl bir vergisi oluyo ise, bunun da olmalı.

Hepimizinde bildiği gibi içinde yaşadığımız ortam digital dünyanın son sürat geliştiği bir ortam. Her türlü bilgi/belge/döküman karakalem defter/kitap ortamından bu sanal aleme kaymaktadır.Digital veri tabanları ile birbirine bağlanan resmi kurumlar tek bir tuş ile sorgu yaparak kim-kiminle-nerede-ne yapıyor olayını saniyeler içinde artık görebilmektedirler.

Örneğin ;

Ben bir adet kullanmış olduğum olta kamışını satmaya karar verdim ve buraya ilan verdim.Ve banka hesap numaramı da ekledim.Para havalesi için.;)

Diyelim, anlaşma oldu ve bir kardeşimiz benden kamışı almak için benim hesabıma da en yakınındaki bir bankamatikten para havale etti ve bunu yaparken de açıklama kısmını boş geçmemiş olmak için kendince ''KİRA'' seçeneğini işaretledi.:rolleyes:

Ahanda ben yandım o zaman.:(Bir süre sonra bana maliyeden kira geliri elde ettğim halde bildirimde bulunmadığımdan dolayı bir ceza gelebilir.:p

8. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Aşkın, bilgilendirme konun için teşekkür ederim.:)

Arkadaşlar bizler Amatörbalıkçıyız, Sarı Belge Geçimini Balıkçılıkla geçiren kişiler için çıkarılmış bir belgedir, bunu kullananlar bu işi profesyonelce yapıyor demektir, hal böyle olunca da ceremesine katlanacaklar, emekli olsun olmasın.!!!

Olayın boyutunu siyasete getirmenin ne manası var.Bu tür yaklaşımlar burada daha önce yapıldı ve ben özellikle rica ettiğim halde, iş yine siyasete getirilmiş.!!!!

Yine rica ediyorum, sitemizde açılan konuların siyasete getirilmesini istemiyorum, yine tekrarı olursa, mesajların tamamı tarafımdan silinecektir...

9. Mufi

Mufi Tba Okuru

Çok sinirlendim ama ....

10. Feridun35

Feridun35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

bilgi için teşekkürler.

11. Aşkın Erdem

Aşkın Erdem Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ben teşekkür ederim İsmail bey , tamamen daha önceden kolaylıkla alınabildiği için, elinde sarı kağıdı olupta aslında amatör olan emekli üstadlarımızı uyarmak amaçlı yazmıştım siyasetle alakam yoktur. Çünkü basılı yada görsel yayında bu konuyla ilgili bir yayın çıkmadı gözden kaçabilir kimse zarar görmesin :)

12. Aşkın Erdem

Aşkın Erdem Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Sarı belge konusuna tamamen katılıyorum .Satılık kamış konusuna gelince, İshak abi ya kamışı hediye edicen yada parayı elden alıcan durum bunu gösteriyor :D

Yükleniyor...