1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

sardalya,hamsi yemi

'BALIK YEMLERİ' forumunda Yusuf SAVAŞ tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Yusuf SAVAŞ

Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2
    arkadaşlar sardalye veya hamsi yemi ile ilgili yardım rica ediyorum ege denizi balıkları nedense bu yemleri ellemiyor artık acaba hazırlanışında bir hatamı yapıyorum bu konuda yardım rica ediyorum ben tuzlayıp 2 veya 3 gün buzlukta saklıyorum yanlışmı acaba .

2. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

Yusuf abi ege balıkları hamsiye fazla yanaşmıyor ama sardalya gayet güzel iş yapıyor.

Yusuf abi ben genellikle sardalyayı hazırlarken 2-3 aşamadan geçiriyorum,

ilk önce tuzlayıp dolabın normal bölümünde 1 gün bekletiyorum ertesi gün suyunu döküp tekrar tuzluyorum yine aynı şekilde dolabın normal bölümünde bekletiyorum, ertesi gün tekrar aynı işlemi yapıp mümkün ise kaya tuzu ile tuzlayıp bu sefer buzluğa koyuyorum. sardalyayı ve tavuğu bu şekilde hazırlıyorum.

3. Yusuf SAVAŞ

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2
    serdarcım ben okadar uğraşmıyorum acaba benmi yanlış yapıyorum.:(

4. Sedo3535

Sedo3535 Tba Okuru

Tuzlayıp hemen buzluğa koyuyorsan bence yanlış abi, çünkü balık hemen donuyor ve suyunu salmaya fırsatı olmuyor. ve ava giderken o sardalyayı çıkardıgın zaman iğneye donuk halde taksan bile suya girdiği an salıverir hemen kendini.

5. Öner

Öner Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yusuf abicim merhabalar
    abi en güzeli taze olarak takarsan daha çok verim alırsın
    Özellikle sardalya yeni tutulmuş yani taze olması verimi arttırıyor ;)

6. Öner

Öner Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ama böyle bir imkanın yoksa
    balıkları fazla şıkıştırmadan yani 10 adet'ten tuzlayıp gazeteye sarman bence daha uygun olur.
    gazeteyide az bişe ıslatıp dolaba koyarsan tam isabet olur ben böyle yapıyorum...Saygılar Sevgiler...;)

7. Yusuf SAVAŞ

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2
    kardeşim sağol ben sabahtan aldım gün boyu araçta gezdi benimle suyunu saldı akşamda aynen senin dediğin gibi yaptım pazara görceğiz bakalım foçada iş yapacakmı.

8. onur

onur Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    abi bende sardalya bir bulabilsem burada yokki

9. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Sevgili dostlar, hem sardalya hem de hamsi oldukça iyi netice veren kalite yemlerdir...:)

Tekne ile avlanırken, özellikle ''Uskumru / kolyoz'' un vazgeçilmez tek yemi taze hamsidir...Taze hamsiden bir dilim keser ve uskumru zokasına takıp hele hele sakin bir havada ileriye savurduğunuzda süzüle süzüle inen hamsiye balığın nasıl bastığını gözünüzle bile şahit olabilirisin...Ne kadar ilginçtir ki, aynı avda diğer bir arkadaşınız sardalya kullansın sizin kadar verimli olamıyacaktır..İlle de taze hamsi...:p

Ne ilginçtir ki, genelde sardalye olsun, hamsi olsun (uskumru/kolyoz avı dışında )özellikle dip balığı açısından bölge - bölge av verimliği açısından fark göstermektedir...Tecrübelerim göstermiştir ki, izmir iç / dış körfezinde urla adalar civarı olsun, karaburun /mordoğan hattı olsun, ''sardalye'' özellikle eli yüzü düzgün/kallavi balık açısından iyi bir tercihdir...;)

Yine ne ilginçtir ki, Çeşme yöresinde derin suda favori yem kesinlikle sülünez diyebilirim...Netice oldukça doyurucu olacaktır...

Kıyı avlanırda ise, levrek avı olsun, kefal avı olsun, çupra avı olsun sardalya iyi netice verir......İster dilim yapılarak kullanılmalı , ister fleto çıkarılarak kullanılsın ;ister se dip kıbrıs yapılarak kullanlsın, ille de sardalya taze olmalıdır...

Taze sardalyanın veya hamsinin kendine has aroması ve kokusu olmalıkı, balık bunu görünce dayanamaktadır....Birde büyüklerimiz kesinlikle sardalya ve hamsinin yanlarında yer alan beyaz tabakayı asla bozmayın der idi...

Not: Taze balığın bulunmasında veya saklanmasında sıkıntı yaşanan hallerde tabiki sardalye 8-10 arlı olmak şartıyla tuzlanarak saklanabilir ve kullanılabilinir..:rolleyes:Ama verimllilik açısından esas arzu edilen netice tam yakalanır mı orası artık nasip işine kalmış bir şeydir...:)

10. Uğur KARAKAYA

Uğur KARAKAYA Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yusuf abi saygılar.Sardalyayı çok değişik yapan arkadaşlarımı gördüm.Bende kendi yöntemimi söylemek isterim.Tabiki tazesi yoksa yada götüremiyorsak.Sardalyayı aldığımda bununla birlikte KAR alıyorum balıkçıdan.Eve gelincede çok olmamak kaydıyla tuzluyorum.Ve birkaç torbaya koyduktan sonra buzluğa atıyorum.HANIMDAN DAYAK YEMEMEK İÇİN BU ŞART.Sabah balığa giderken çıkarıyorum yolda ve avdada soğuk tutmaya çalışıyorum.Benim yöntemin icabıda bu av boyu korumaya çalışıyorum.Buzu çözülenlerden bir iki alıp kullanıyorum.Tazeden çok farklı olmuyor.Benim anlattığım yöntemle yapıp yakalarsan mercanlarımı ayır.Rast gelsin.

11. Yusuf SAVAŞ

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2
    değerl, türk balık avı üyeleri vermiş olduğunuz bilgiler için hepinize teşerkkür ederim bilmedim bazı konular varmış ;)

12. Yusuf SAVAŞ

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2
    kardeşim benim sana mercan değil tüm ege denizi feda olsun.

13. Yusuf SAVAŞ

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2
    kardeşim gerçekten bilmemiz gereken konu bunlar her zaman birşeyler öğrenmeye açığım saygılar.

14. dizel45

dizel45 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Sardalya ve hamsinin tazesi en çok tercih edilendir.
    Bu yemleri bir kaç gün sonra kullanacak isek,gazete kağıdına sıraladığımız balıkların üzerine tuz atarak sonra yine gazete kağıdı ile örtüp rulo halinde katlarız.Balıkları 10 veya 15 adet olarak paketlemek gerekir.
    Tuz'un fazla atılmasıyla balık daha sert olur.
    Balıkların salacağı suyu alması için gazete 2-3 katlı kullanılır.
    Buz dolabında sebzeliğin üzeri tercih edilmelidir.

İyi ve irilerinin rast gelmesi dileklerimle...:)

15. er35han

er35han Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    yusuf abim benimde tavsiyem sardalyayı mümkünse taze bulup kullanman olacaktır. foça ve aliağa cıvarında derin suda balık nerdeyse sardalya hariç diğer yemlerin hiçbirine yüz vermiyor. tazesinide sabah erken saatlerde foça iskeleye yanaşan gırgırlardan alabiliyorduk.

16. ahme+

ahme+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ishak hocam paylaşım için teşekkürler

17. cengo_29

cengo_29 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi çok yöntem var acaba hangisini uygulasak halden alıp taze tuzlanmdan iğneye taksak yakalayamazmıyız balık?

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş