1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Radikal Kaçak Avcılığa Karşı “Balık Timi” Kurdu

'HARİCİ KONULAR' forumunda alagracan tarafından 1 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. alagracan

alagracan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    2

Radikal gazetesi kaçak avcılığın önüne geçmek için ihbar hattı kuruyor. Gazete okuyucularından gelen ihbarlarla yasal avlanma boyutunun altında balık satanları ifşa edecek.
    Çağrı şu şekilde:
    Balık stoklarımız hızla tükeniyor. Yasak balık avcılığının önüne geçilmeye çalışılsa da, yavru balıklar her gün restoranlarda ya da balıkçı tezgahlarında satılmaya devam ediyor. Yavru lüfer satışınının önüne geçilemiyor. Buna engel olmak için Radikal Balık Timi yola çıkıyor.
    Bir zamanlar kılıçların atladığı, orkinosların oynadığı boğazda bir kaç balık türü kaldı. Gelecekte ithal ve çiftlik balıklarına mahkum olmamak için balıklarımızı korumamız gerekiyor. Bunun için Radikal de konuya müdahil oluyor. RADİKAL BALIK TİMİ’ni (RBT) kuruyoruz. Sizler de bu timin birer üyesi olabilirsiniz.
    Çevrenizde yasal avlanma boyutunun altında balık satan işyeri, lokanta, market, bilumum esnaf görürseniz, fotoğraflayıp, nerede gördüğünüzü, adını, mümkünse telefonunu alıp baliktimi@radikal.com.tr adresine email gönderin. Ya da #radikalbaliktimi hastag’ini kullanarak bir tweet atın. Haberini yapalım.
    Balıkların olması gereekn yasal boyutları şöyle:
    LÜFER: Çinekop ve sarıkanat diye satılan balıklar aslında birer yavru lüfer. Lüferin yasal boyu da 20 santim.
    DİL BALIĞI: Dil balığını şu tarihlerde hiçbir yerde göremiyor ve yiyemiyor olmanız gerekli. Zira avlanması 15 Şubat – 15 Mart tarihleri arası yasak.
    KALKAN: Kalkan balığının da yasal boyu 40 santim. Avuç için kadar kalkan gördüğünüzde bilin ki o kalkan henüz yavru.
    KILIÇ BALIĞI:Yasal boyu -kılıcı hariç- 125 santim olması gerekiyor. Yani koskoca bir balık olmalı. Yoksa o da bir yavrudur…
    BARBUNYA, İSTAVRİT: 13 santim.
    TEKİR: 11 santim
    HAMSİ: 9 santim

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Mart 2012
  2. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Radikal Kaçak Avcılığa Karşı “Balık Timi” Kurdu

Bilgilendirme için teşekkürler Serdar abim :)

Daha 2 gün önce bir balıkçı tezgahında tahminen 15 cm civarında onlarca DİL balığı gördüm :( Evet avı yasak ama tezgahlarda maalesef her türden balığın yasal boyut ve limitlerde olmayan türleri sürekli satılıyor.

İnşallah bizlerinde katkısıyla adım adım yol alacağız :)

3. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Uğur Abi bilgilendirme için teşekkür ederim:).

4. Feridun35

Feridun35 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

olması gereken bu . teşekkürler.

5. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Yapılan çağrılar, yıllardır verilen uğraşların meyvelerini almaya başlamak büyük mutluluk, haber paylaşımı için teşekkürler Uğur abim.:)

6. aldem

aldem Tba Okuru

İyi şeyler oluyor teşekürler.

7. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Serdar ,

Duyarlı davranışın için sonsuz teşekkürler... AlkışAlkışAlkış

İstanbul'da bu sene lüfer balığı yiyemedik , Çinekop , sarıkanat diye satılan balıkları ben almıyorum. Neticesinde yasal boya erişmemiş balıkları alanlar yarın sofralarında balıkları göremiyecekler.
    Örneğin Dil balığı , bugün balıkçı restaurantına gittiniz ve sipariş verdiniz. O dil balığının nerden geldiğini biliyormusunuz.

Yanıt veriyorum : Kızıldeniz'den geliyor !

Bodrum yöresinin barbunu , Karadenizin tekiri , Egenin Orkinosu ve Boğazın Lüferi yarın bu balıkları göremeyeceğiz.

Radikal balık timini kutluyorum. Alkış

8. Şükrü

Şükrü Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    1,095
    Ödül Puanları:
    49

ben oldum olası çinekop ve sarı kanat yemem
    avcılığınada karşıyım
    lüfer çıkmıyor diye sızlanacağımıza yada biz tutmazsak romenler bulgarlar tutuyor diyeceğimize korumacı avcılık bilincinde olmalıyız

9. Tarık Ersal

Tarık Ersal Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

RADİKAL'in üzerine vazife olmasa da, bu konuda yetkili ve sorumlu binlerce memur çıtıt çıtır maaşlarını alıyor ve görev ihmal ediliyor olsa da güzel bir başlangıç.

Umarım fayda sağlar.
    Emek verenlere bir amatör balık sevdalısı olarak teşekkür ediyorum. Alkış
    Hazır konu açılmışken düşünmeyi sağlamak, bu konuya da dikkat çekmek adına olsun bir sorum var.

Acaba bu haber metninde de adı geçen dil balığı tüm denizlerimizde 11 ay durup, gerçekten 15 Şubat - 15 Mart arasında kalan bir ay içinde mi ürer?

Bilim adamlarımıza çok iş düşüyor.

Sadece boy kısıtlamasıyla sürdürülebilirlik sağlanamaz. O türlerin hangi dönemlerle ürediğini de masa başından belirleyemezsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş