1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Misinalar olta ve beden misinaları

'MİSİNALAR' forumunda mazhar üzümcü tarafından 6 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. mazhar üzümcü

mazhar üzümcü Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    değerli üyeler

olta ve beden misinaları konusunda önceki iki konuda olduğu gibi, salt edinilmiş tecrübeyi paylaşarak bakış açısını arttırmaya yönelik değerlendirmeler yapıp, olta balıkçılığına gönül vermiş arkadaşlarıma, kardeşlerime sağlıklı seçim yapabilmelerinde yardımcı olmaya çalışacağım.
    örnek vermek gerekirse, almayı tercih ettiğiniz bir surf model kovanlı bir makinaya sarmayı düşündüğümüz misinanın seçiminde, olta bedenini surf model kamış vasıtası ile, balığın olduğunu düşündüğümüz maksimum derinliğe ulaştırabilmek için birbirinden ayrılmayacak 3 şart vardır. 1.si sürtünmeyi asgariye indirecek incelikte misina. 2.si inceliğine rağmen ucundaki kurşun ağırlığı fırlatırken yapılan abanmaya dayanıklı ve çeker ağırlığıda emsallerine göre çok daha yüksek olmalıdır.3. sü ise ince misina olduğundan dolayı çekmek için yüklenildiğinde bozulabilen formun eski haline gelmesi yani düşük hafızalı bir misina olmasıdır . bunu bir örnekle açıklamak isterim. piyasada satılan 0.28 mm lik bir misinanın çeker değeri normalde 5.3 kg dır.benim surf kovanlı makinaya sardığım 0.28 mm lik misinada çeker değeri ise 10.4 kg dır.tabi bunun farkını kullanarak testettiğimden dolayı yazıyorum.(powerline premiyum,latex süper soft) sadece etiketin üzerinde yazmasından dolayı değil.ayrıca surf kovanlı modelin aldığı misina miktarı fazla olduğundan 1000 mt lik makaraya sarılmış olarak 13,14 tl ye satılanı, fiyat/ miktar avantajı nedeni ile tercih ediyorum.
    beden diye tabir ettiğimiz misinaya gelince=iğne kurşun ve yemin olduğu bu kısımda eski ustalar, makara veya kasnakta sarılı olan kalınlığın bir iki no aşağısını tafsiye ederler. fakat ben bu kısımda makinaya sarmış olduğum misina 0.28 mm lik olmasına rağmen beden kalınlığında 0,35,0,40 mm lik aralıkta kalınlığı olan ve 100/100 f.c veya kaplamalı yine emsallerine göre çeker değeri yüksek ve test ettiğim markaları kullanıyorum(triline,super maksim)çünki balıklada ve deniz içindeki ileşkenlerle oltamızın bu bölümü mücadele ediyor. sağlamlık ve kalite bu yüzden birinci şart.ayrıca çeker ağırlığı ve mukavemeti yüksek fırdöndüde çok çok önemli ve piyasada mevcut.avlama düşüncesinde olduğunuz balığa uygun iğneleri bağladığımız kısımın uzunluklarıda önem taşıdığından bunada ayrıca dikkat etmeliyiz. saygılar sevgiler.

2. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2
    Cevap: olta ve beden misinaları

Sn.Mazhar kardeşim, 4 üncü maddeyi ben eklemek istedim.
    Tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki DENİZDEN HANGİ BALIK,NE KADAR BÜYÜĞÜ GELECEĞİ HİÇ BELLİ OLMAZ.Bu yüzden sağlam,kaba takım kullanmayı yeğliyorum.Neler kaçırdığımı bir bilseniz.
    Kopan oltaların en azından 1/4 ü zayıf takım yüzünden oluyor.
    Sonra da insanın yüreğine çöken feci bir sıkıntı.

3. mazhar üzümcü

mazhar üzümcü Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

ismail ağbeyim

hatırlattığınız iyi oldu. bu konuda makaraya sarılan misinayı ele almıştım ama beden için kıyıda o28,0.30 luk misinayı makarada kullanırken bedenleri ise o.35,0.37 kalınlıkta ve yüksek çekerli yapıp dayanıklı fırdödüyle birleştiriyorum saygılar.

4. Serkan Öztürk

Serkan Öztürk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Mahzar abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Dediğin gibi genelde iğne ve kurşunu kurtarmak için ve balık yakalandığında kol ve bedenlerin balık tarafından kesilmesi sıkıntılarını hep yaşıyoruz. Bende hele levrekte fırtınada çıkıldığı için genelde bedenleri leader kolları ise 0,35 yapıyorum.

Yükleniyor...