1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Narlı Balık Av Meraları

'BURSA AV MERALARI' forumunda Kader ESENCAN tarafından 5 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. Kader ESENCAN

  Kader ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  1,939
  Alınan Beğeniler:
  2,067
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Bursa, Narlı

  Narlı ilçesi zıpkıncıların da yoğun ilgi gösterdiği Bursa'nın belkide en iyi balık veren bölgesidir. Poyraz havalarda Narlı'da denizin nispeten sakin olmasıda Amatör Balıkçıların özellikle liman mendirekleri önünde iyi avlar yapabilmesini sağlıyor.

  Genelde Bursalı balıkçı arkadaşlar Kıyı Avları yerine sandal kiralayarak balık yakalamaya çıkarlar. Çünkü burada kıyılar Lüfer-Palamut-Sinarit-Karagöz-Mırmır gibi balıkları özellikle gündüz pek vermez. Bu nedenlede özellikle Mudanya başta olmak üzere Armutlu ve Narlı'da haftasonları sandal kiralamak için yer bulamazsın. Mesela Narlı Liman Mendireği yani Fener'in önünde denizde dipdipe durmuş yoğun sandal gruplarını görünce şaşırırsınız. Bu dediğim mesafe taş çatlasın 50 metredir. Ama o 40-50 metre açıklar kıyıdan asla yakalayamayacağın balıkları yakalamanı sağlar. Özellikle Karagöz-Mırmır-Palamut-Eşkina-Mezgit iri olarak av verir. Bunun nedenini sorduğunuzda bulundukları yerin altının kayalık olduğunu bu yüzden balık çeşitliliğinin bol olduğunu söylerler. Resimlerimizde de göreceksiniz zaten. Ayrıca mevsiminde Lüfer ve ailesi Mendirek önünde bol bulunduğundan bu kadar kalabalık sandal gruplarını anlayabiliyorsun.

  Sandal kiralamayıpda liman mendireği ve iskeledende balık alabilirsiniz. Mesela İstavrit-Kefal ve Mezgit sürekli yakalabilen balıklardır. Bunun yanında artık bu bölgelerin klasik balığı Zargana ve Bırakma takımla yakalabilen Kalkan Balığı da av verecektir. Yem olarak Deniz Feneri önündeki bölgeden Midye toplayabilir yada Tekede alabilirsiniz. Bu iki yem burada iyi iş yapar. Ayrıca Gemlikde Boru Kurduda bulabilirsiniz.

  Olta takımı olarak genelde Çapari ve Şamandıralı takımlar kullanılır. Bu takımlarla ilgi bilgileri sitemizde detaylıca bulabilirsiniz. Ayrıca Şeytan oltası ve Kefal için kamış ucuna kurşunsuz misina ve tek iğne ile ekmak atarak bolca yakalayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Şamandıra altına 20-25 cm'lik bir misina bağlayıp ucuna mantar ve ekmeğin iç tarafı dışa gelecek şekilde mantara dolayarak Çapariyi uygun şekilde tek tek ayarlamaktır. Bu şekilde daha aşağıda olan iri Kefalleri yakalama şansınız artar. Mırmır Balığını hedef yaptıysanız, yem sülünez veya Teke olmalı. 4-6 no iğnede bu balık için mükemmeldir. Narlı'da size tavsiye edeceğimiz bir diğer merada Eski İskele tarafıdır.

  Eski İskele

  Narlı'dan çıkıp Karayolları Genel Müdürlüğüne giderken sol tarafta kalan ve sahiline rahatça inebileceğiniz (yayan) bir avlaktır burası.At-Çek yapmak içinde idealdir.Zaman zaman Levrek yakalayan balıkçılarımız vardır. Ama gerçekde Surf Kamışlar kullanılarak av yapmak en iyisidir. Bu mera Ege'e olsaydı kesin Çupra yapardı diyebilirdik fakat buralarda Çupra pek bulunmadığından Mırmır-Mezgit ve Kalkanla idare etmek gerekir. 0,30mm misina kullanarak 50gr kurşunla atabildiğiniz kadar uzağa atmalısınız oltanızı. Sonra zil takıp beklemeniz gerekir. Özellikle Eylülle beraber balıklar kıyılamaya başlarken sizinde burada olmanız av yapmanızı sağlayacaktır. Tabi deniz bu, asla kesin konuşmamak gerekir. Ama burada balık çıktığını biliyoruz. Aksi taktirde zaten hiç bahsini yapmazdık. Narlı hakkında bilgilerimiz şimdilik bu kadar.

  BURSA NARLI BALIK AVI AVLAK YERİ RESİMLERİ

  n1.jpg n2.jpg n3.jpg n4.jpg n5.jpg n6.jpg n7.jpg n8.jpg n9.jpg n10.jpg n11.jpg n12.jpg
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ocak 2019
  İsmail ESENCAN ve Ergun ŞİRİN bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş