1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Avlak Yerleri Mudanya Avlak Yeri Bilgileri

'BURSA AV MERALARI' forumunda Kader ESENCAN tarafından 4 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. Kader ESENCAN

  Kader ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  1,939
  Alınan Beğeniler:
  2,067
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  Bursa, Mudanya

  Bursa iline bağlı,bir zamanlar çok güzel bir kıyı kentiyken şimdilerde sanayileşme adı altında kirlenmeye başlayan ama hala gidilesi bir ilçemizdir Mudanya.Balık tutmak içinde özellikle çevre semtlerde çok güzel Avlak Yerleri vardır.Peki merkezinde birşey varmıdır? diye sorarsanız maalesef durum içacıcı değil.Bu bölge genelde İstavrit-Kefal ve Mırmır için avlar verebilirse de iri balık beklentisi genelde boş çıkar.Bunu en önemli kanıtıda 2013 yılında yapılan Zıpkınla Balık Avlama Yarışması.Güzelyalıda dalan Zıpkıncılar gün boyu bir tane bile balık vuramadan su yüzüne çıktılar.Çoğu hiç balık göremediklerini söyledi.Bunun üzerine yarışmacıları Armutlu bölgesine götürdüler.Ancak bu şekilde av yapma imkanları oldu.Zaten son aylarda Mudanya merkezde bir-iki rapor haricinde Levrek avı haberleri gelmemekde.

  Mudanya'da balık avlamak için kuzeyindeki Gemlik körfezini kullanırız.Burası her ne kadar bir Ege Denizi gibi olmasada göç sırasında kafi derecede İstavrit ve Lüfer avı yapılabilir. Özellikle liman mendirekleri ve iskeleler üzerinden günboyu kovalarını dolduran balıkçıları görebiliyoruz. Aynı zamanda bazı beldelerde At-Çek ve Yemli avlar için son derece müsait meralarda var.Özellile suların soğumaya başladı Aralık ayı ve sonrasında Levrek kıyılarda çok iyi avlar verebiliyor.Tabi avlanabilecek daha birçok balık var Gemlik körfezinde.Son yapılan araştırmalara göre 90 çeşit balık yaşamaktadır ama bilinçsiz avcılık ve çevre kirliliği bu sayıyı maalesef yıllar geçtikçe düşürmekdedir.En son Bursa Narlı'da yapılan yapay balık yuvaları meyvelerini vermeye başladı. En yakın zamanda Mudanya ve çevresinde de bu şekil Gırgır ve Trolleri durdurabilecek oluşumlar olması hepimizi çok sevindireceltir.

  Şimdi sözü fazla uzatmadan nerelerden hangi takım ve yemler kullanarak avlanacağınızı detaylıca anlatmaya başlayalım.

  Güzelyalı İskele

  Mudanya merkezin en güzel mera alanıdır.Liman mendirekleri ve iskele üzerinden çeşitli olta takımlarıyla balık avlayabilirsiniz.Genelde Kefal-Zargana-Mırmır-İskorpit-Mezgit ve İstavrit yakalanır.Kefal için kamış ucuna sadece misina ve tek iğne bağlayarak ekmek içi ile Kefal yakalayanlar çoktur.Bazıları ise Dip Kıbrısı kullanırlar.Lüfer avlamak içinde gündüzleri Kaşık ve fleto olarak hazırlanmış Zargana kullanılmalı.Gece ise tuttuğunuz ince zargana veya gümüş,bunlar yoksa Teke yakalayarak av yapabilirsiniz.Birde burda mevsiminde en çok yakalanan İstavrit Balığı için Çapari atmanız gerektiğini söylememize gerek yok.Mendireklerin dışında av yapabileceğiniz bir başka noktada beyaz kayalar.Limanın hemen yanında bulunan bu avlakta olta atmaya müsaittir.Levrek meraklıları için ise bu bölgeyi tavsiye etmediğimizi söyleyelim.Gerçektende ortalıkda pek görünmeyen bir balık oldu.Daha çok Gemlik ve Ketendere taraflarını değerlendirmenizi öneririz.

  Limanda bir diğer avlanan balıkda Mırmırdır.Özellikle Ağustos sonuna doğru başlayarak Aralık başına kadar yakalamanız mümkün.Fakat bu balığın avını limanın sol tarafında kalan kumluk alandan veya Yıldız tepenin aşağısından yapabilirsiniz. Bu bölgede kayalık alanlarda göreceksiniz.Burada olta taktırmamayı başarabilirseniz Eşkina-Karagöz-Hanos-Kalkan-Sargoz ve Yılan balıklarıda menünüze eklenebilir.Ayrıca Siemens fabrikasının arka taraflarıda bu saydığımız balıklar için de bir mera özelliği taşır.Hem havası temiz hem de güzel avlar yapabilirsiniz.Yalnız bir bot ve tekneniz varsa açıklarda daha verimli avlar yapıldığınıda söyleyebiliriz.Özellikle Mercan-Lüfer-Palamut ve İstavrit bol avlar verecektir. Tabi mevsim çok önemli.Ekim sonrası ile Nisan-Mayıs ayları en bereketli zamanlardır diyebiliriz.

  Altınkum Sahili (Altıntaş)

  Merkezde Surf Kamış kullanarak av yapabileceğiniz yerlerden biride Burgaz Altınkum tarafıdır. Ağustos sonu itibari ile Mırmır vermeye başlar.İskorpit-İsparoz ve Kalkan'da yakalanabilecek diğer balıklardır.Son derece sakin,kafa dinlenecek bir mera olması sebebiyle listemize aldık.Daha kayalık ve Eşkina-Karagöz yapan yerlerde Kale önü civarındadır.Zaten bu saydığımız alanlar Limandan sonra önünüze çıkan ve fazla yürümek zorunda kalmayacağınız yerler.Daha uzak mesafelere gidebilirim derseniz Kurşunlu,Gemlik ve Trilye bölgeleri sizleri bekliyor.Üzerlerine tıklayarak bu avlakların sayfasına ulaşabilirsiniz.

  BURSA MUDANYA AVLAK YERİ RESİMLERİ​

  m1.jpg
  m3.jpg
  m4.jpg
  m5.jpg
  m6.jpg
  m7.jpg
  m8.jpg
  m9.jpg
  m10.jpg
  m11.jpg
  M12.jpg
  m13.jpg
  m14.jpg
  m15.jpg
   
 2. hus213

  hus213 Üye Balıkçı

  Katılım:
  6 Haziran 2012
  Mesaj:
  6,226
  Alınan Beğeniler:
  2,716
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İzmir
  Bu kadar güzel manzaralara dayanamadım.Yörenin şarkısı aklıma geldi.
   
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. Kader ESENCAN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,379

Bu Sayfayı Paylaş