1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Mercan balığı avı ve teknikleri

'Cahit ACUN' forumunda Cahit Acun tarafından 4 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2
    Mercan balığının avlanma şekillerine geçmeden önce dilerseniz onu kısaca tanımlamaya çalışayım.
    Mercan balığı (Sparus pagrus), Sparidae familyasından bir balık türüdür.Vücut oval, pullarla kaplı, renk sırtta koyu, yanlarda açık pembe,karın beyaz, baş kısmı ve yüzgeçlerde hafif pembemsi lekeler vardır. Genel görünümü pembe renklidir. Yerli taş balıklarındandır.Ilıman ve sıcak denizlerde yaşarlar.Mercan balığının bir başka ismi de “Mantık”tır.İri olanlarına “Battal” yarım kilodan küçüklerine “Litrin” en küçüğüne ise,“Mangır” denir.Mangır hemen hemen 100 gram kadardır.Yılın her mevsiminde av verirler.Avcılığı son derece zevklidir.Onu avladığınızda yukarı çekerken,onun oltaya kuvvetlice basması en zevkli andır.Mercan avlarında en önemli etken Mercan taşlarının tesbit edilmesidir.Eğer taş bilmiyorsanız,Mercan avını aklınızdan çıkarın.Mercan avında kullanılan başlıca yemler kalamar,Göz,midye,küçük yengeçler,Hamsi ve Sardalya'dır.

MERCAN BALIKLARI..

Şimdi de,Mercan balığı av tekniklerini kısaca açıklamaya çalışayım.

KÖSTEKLİ SARKITMA

Kamıştan gelen misinasının ucuna 2 no fırdöndü takınız.Uzunluğu 20-25cm,misina kalınlığı 0.35 Cm ve iğneleri 1 yada 1.0 (yada bulunduğunuz derinliğe göre)olan köstekleri, aralıklarla,0.40 cm kalınlığındaki beden misinasına bağlayınız.Beden misinasının ucunada ağırlığınızı ilave ediniz.Bu ağırlığı suyun akıntısına göre değiştiriniz.Bu olta takımı amatör kardeşlerimiz arasında "Klasik dip oltası" olarak adlandırılır.
    Eskilerde bu olta takımı çok derin sulardan el yordamı ile çekilirdi ve son derece zahmetli idi.Şimdilerde teknolojinin bizlere sunduğu nimetler sayesinde bu zahmet artık ortada kalkmıştır.Ama eski avcılarımız "Balığın vurduğunu elimde hissetmeliyim" diyerek, alıştıkları avlanma şeklini sürdürmektedirler.Buda onların tercihidir.Saygıyla karşılıyorum.
    Makinemizi balıkçı tabiriyle,60-70 hatta 80 kafa olarak seçmemizde yarar vardır..Bot kamışımızında hafif esnek olması tercihimiz olmalıdır.Derin sularda bu tercih,ağırlığa göre değişebilir.

MAVRUKALI KÖSTEKLİ SARKITMA

Dilerseniz önce sizlere Mavrukayı tanıtmaya çalışayım.Mavruka,iki ucu delikli nikelajlı kurşundur.Mavruka genellikle 75-250 gram ağırlığındadır.Eskilerde Mavruka önce bir cam çubuk yardımı ile mazgallanır ve cıva ile ovulup parlatılırdı.Şimdilerde ise nikelajlı hazır olarak satılmaktadır ve oldukçada verimlidir.Mavrukalı takımın en büyük avantajı çok seri çalışması ve dibe çabuk indirilip çekilmesi nedeniyle kısa süre içinde daha fazla balık tutulmasına imkan sağlamasıdır
    Bir ucu bedene bağlanan Mavruka'nın diğer ucuna da hırsızlı iğne bağlayınız.Diğer bağlantılar Köstekli takımla aynıdır.Dikkat edilmesi gereken husus, her iki takımda da yemin iğnelere iştah açıcı şekilde yerleştirilmesidir.Yemi iğnelere taktıktan sonra,yeme önce kendiniz dikkatle bakın ve kendinize şu soruyu sorun."Ben Mercan olsam bu yeme atlar mıydım"
    Eğer cevabınız "hayır" ise,yemi değiştirmekte bir an bile tereddüt etmeyiniz.İkinci dikkat edilmesi gereken husus,kösteklerin Mavruka'ya yakın olmasıdır.Bunu üstteki köstekleri biraz daha uzun tutarak sağlayabilirsiniz.

Meraya gelindiğinde, yemleri düzgün bir şekilde taktıktan sonra, oltayı derin sulara tuta tuta bırakınız.Dibi bulduktan sonra bir veya iki karış yukarı kaldırıp,balığın vurmasını bekleyiniz.Vurduğu anda ani tasmalama yapmayınız.Balık oltaya vurduğu anda oltayı hafifçe kaldırmaya başladığınızda ikinci vuruşu yaparken çalınınız.Bu çalınma çok sert olmasın.Balığı aldığınızda balık basıyorsa bastığı an hafifçe bırakın,serbest bıraktığı an çekmeye devam ediniz.İşte bu sahne muhteşemdir ve oltacılıkta zevkin doruğa çıktığı andır.
    Mavrukalı takım, misina, iğne,fırdöndü ve beden değiştirilerek,dip balıklarının avlarında kullanıldığı gibi,Lüfer balığının avlarında da
    çokca kullanılan bir takımdır.

FOSFORLU KÖSTEKLİ SARKITMA

Bu takımın yukarıda bahsi geçen iki takımdan tek farkı,köstek misinasının fosforlu boru ve boncuklarla şekillendirilmesidir.Buradaki fosforlu boru ve boncuklar karanlık sularda fosforunu yayarak, balığın dikkatini çekmektir.Genellikle derin suların vazgeçilmez takımıdır.Bu takımda aralıklı olarak kösteklerin bağlandığı fırdöndülerdeki boncuklarda fosforlu tercih edilmelidir.

FENERLİ SARKITMA

Çok derin sularda kullanılan bir takımdır.Fenerin bir ucu ana misinaya,diğer ucuda bedene bağlanır.Derin sularda yanıp-sönerek,yada sadece devamlı ışığını yayarak balığın oltaya dikkatini çeker.Yemin daha net görünmesini sağlar.Diğer ayrıntılar köstekli sarkıtma ile aynıdır.

DİP AYDINLATMA LAMBASI
    Gece veya ışığın olmadığı 30 mt'den daha derin sularda avlağın aydınlatılması için kullanılır.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Aralık 2011
  2. diver26

diver26 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Mercan balığı avı ve teknikleri

Teşekkürler Üstad, ellerinize sağlık...

3. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Bende teşekkürler ediyorum.Sevgiler.Sağlıcakla kalın...

4. Celalettin KARAMAN

Celalettin KARAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Bilgilendirme için teşekkürler Cahit abi.

Bende mercan avı aşığıyım. Çipura avlamak kadar zevk veriyor bana. Genelde makina, kamış kullanmıyorum. Mercanın vuruşu, çekerken ki attığı kafa darbelerini hissetmek büyük bir keyif. İzmir bölgesinde genelde mamun ve çok nadir ( hazırlaması bana zor geldiği için ) sülünez ile avlanıyorum. Kalamar ( avdan önce yakalanmışsa özellikle ) ve teke'ye de dayanamıyor. 55 metre ile 95 metre arasındaki taşlarda tekneyi akıntıya bırakarak avlanıldığında sabah ve akşam saatleri pek bi iştahla yeme saldırıyorlar. Nadirde olsa gün boyu av verebilen bir tür. Lakin dediğiniz gibi taşı bulmak önemli. İğne olarak son zamanlarda sasame'nin f 705 serisi 1 ve 1 / 0 numaraları tercihim. Kolay kolay açılmamakla birlikte iğne ucu av boyunca keskinliğini kaybetmiyor. Bahsettiğiniz takımlardan mavrukalı köstekli sarkıtmayı tercih ediyorum. Mercan avı için şahsi kanaatim kullanılan takımda mutlaka hırsız diye tabir edilen iğnenin olması. Özellikle bu iğne ile güzel mercanlar yakaladığım oluyor.

Tüm dostlarımıza rastgelmesi dileklerimle.

5. aldem

aldem Tba Okuru

Çok teşekürler,çok güzel paylaşım sağolun

6. Mufi

Mufi Tba Okuru

Teşekkürler usta ellerine saglık bu arada izninle bir kaç kelime eklemek isterim , akdenize kıyısı olan ülkelerde ki balık avlarını izleme imkanı olanlar görmüşlerdir , patlakgöz mercan denilen tür - dentex macrophthalmus un derin sulardaki iri boyda olanları değişik model jiğler ilede avlanıyor. bunlar agırlık kısmı balık kafasına -kalamar kafasına benziyen ve alt tarafı silikon püsküllü yapıdaki jiğler..

7. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Çok çok güzel bir anlatım.Bu takımlardan hemen hepsini yerine göre kullandım.Hepsiylede güzel işler çıkardım.Ama Mavrukalı takımı Lüfer avlarımda da kullanıyorum ve iyi sonuçlar alıyorum.Evet,genelde benimde tercihim bu takım.İğne olarak remixon 1.0 kullanıyorum.Çok avcı bir iğne ve iyi sonuçlar aldım.Teşekkürler..

8. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Bende teşekkürler ediyorum sevgili kardeşim.İnşallah hepinize yararı olur.Sağlıcakla kal..

9. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili Muvaffak,jig avcılığına karşı olduğum için gündeme bile getirmedim.Ama avlananlarada saygı duyuyorum.Teşekkürler...

10. orhanbaba

orhanbaba Orhan Baba Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Tebrikler sevgili Cahit Acun kardeşim valla ne söyleyeceğimi bilemiyorum mercan konusundaki bu güzel bilgilendirme sanki bir ansiklopedi gibi olmuş inanıyorumki bu bilgiler den bizlerin torunlarımızın torunlarıda faydalanacaktır, ellerine sağlık sevgiler selamlar hoşçakal.AlkışAlkışAlkış

11. Celalettin KARAMAN

Celalettin KARAMAN Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Cahit abim;

Kullanmakta olduğunuz remixon marka iğneyi mutlaka inceleyip denemek isterim. Acaba remixon iğnelerin hangi serisini kullanmaktasınız ?

Sağlık ve sıhhatle..

12. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili ağabeyim,Mercan'ların korkulu rüyası Orhan ağabeyim,teşekkürler ediyorum.Seninle defalarca bu avda buluştuk.Çok güzel avlara birlikte imza attık.Gerçekten senin gibi değerli bir ustayla birlikte olmak bana her zaman gurur vermiştir.Yanına geleceğim ve yine yeni bir Mercan avında seninle o güzelliği tekrar yaşayacağım.Ellerinden öpüyorum.

13. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili Celalettin,kullandığım Remixon iğnelerin modeli 530 BRONZ İĞNE...Sevgiler kardeşime...

14. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Sevgili Üstadım paylaşım için ellerine ve emeğine sağlık.

15. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Teşekkürler ediyorum değerli kardeşim.Kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum.Kendine iyi bak..

16. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Teşekkürler ediyorum sevgili Mustafa.Sağol.Esenlikler diliyorum.Sevgimle kal...

17. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Abim, gerçekten mükemmel ötesi harika bir paylaşım.Emeğine yüreğine bilgine sağlık.

İnanıyorum, bu güzel paylaşım binlerce insana ulaşacak ve işin doğrusunu işini doğru yapan ve bildiği güzellikleri gelecek nesillere en güzel şekilde menfaatsizce taşımaya çalışan güzel insandan öğrenecekler.Alkış

18. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Teşekkürler ediyorum sevgili kardeşim.Her zaman bana göstermiş olduğun sevgi,saygı takdire şayandır.Evet benim birikimlerim olduğu doğrudur.Bu birikimleri amatör kardeşlerime ulaştırmak ise,çok daha önemliydi benim için.Bu birikimlerim gerçekten kendini kanıtlamış,Avrupa çapında bir platform düzeyine gelmiş, senin kurmuş olduğun bu nadide platform sayesinde amatör kardeşlerime ulaşıyor.İşte bu platformda bulunmamın ve bu platformu seçmemdeki en büyük etken, sen ve yönetimde görev alan kardeşlerimin sevgi,hoşgörü,dostluk ve kardeşlik duygularıyla kenetlenmiş olmasındandır.Sana ve senin nezdinde yönetimde görev alan tüm kardeşlerime, candan teşekkürler ediyorum ve sevgilerimi gönderiyorum.Ağabeyiniz olarak her zaman yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum.Sevgimle kalınız.

19. Mufi

Mufi Tba Okuru

Doğrudur , senin gibi düşünen insanlar var..:).. mesela bende kıbrıs oltasını sevmem..:) en güzel avcılık teknede: elinde, parmagında vuruşu hissettiğin avcılıktır..:):)

20. berat

berat Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

vermiş olduğun bilgilere teşşekkür ederim cahit abi

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş