1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Tekne Avları Mercan avlarımdan. Kuzey Ege Anılarım. 2

'AV RAPORLARI' forumunda orhanbaba tarafından 2 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. orhanbaba

orhanbaba Orhan Baba Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Sivrice'de Güzel bir gün ve mercanlar. 19 Ekim 2009

Sivrice'de uzun senelerden beri beraber yaşadığım komşum ve sevgili arkadaşım Şener albayımla beraber teknedeyiz, Şener albayım çok güzel lekerda yapar, aileden gelme balık işleme sanatını çok iyi bilir, Sivrice'de Liman konuk evi ve rastorantını işletir, balıkları kendi hazırlar, nefis bir balık pişiricisidir, hal böyle olunca illaki bir torik tutacağız, Şener albayımda onu güzel bir halledecek,tii.
    :)

Torik takımlarımızı açtık suya bıraktık, deniz torik için fevkalade güzel, istediğimiz çırpıntıda mevcut, suyun üzerinde yeterli küçük balık oynakları da var, dolaşıyoruz, her an oltamıza takılacak toriğin hayellerini kuruyoruz, aradan saatler geçti ve en önemli müsafirimiz yok.
    :) fakat sevgili Dost martım tentenin üzerinde, bizden balık bekliyor.

Programı hemen değiştiriyoruz, çapari takımlarımızı denize salmaya başladık bile,
    meramıza bir hayli yolumuz var, bu arada balık bulucumuz balık olduğunu söylüyor, hemen motoru rolantiye aldım, hazır olan takımı suya biraktık, aniden takım durdu, müjde, müjde komtanım balığı aldım, gerçekten iğne, iğne iri kolyoz la dolu çaparimizi temizlemeye başladık, kovamızda yarı oldu.:)
    Hiç dururmuyuz hemen çapari takımlarını topladık, mercan taşına gidiyoruz, mercan avlayacağız, çocuklar gibi seviniyoruz zira çok güzel kolyozlarda yemimiz garanti.:)dost martınında karnı doydu.:)

Sevgili albayım kolyozlarda filoto çıkarıp çok güzel yemler hazırlamaya başladı bile, bende mercan takımlarını hazırlıyorum fakat takım çantasını evde unutmuşum, bir mercan takımımız var ikincisi yok, çapari takımında iki iğne çıkardım, hemen bir takım yaptım, bu takımı ben kullanacağım, albayımda
    mercan takımını, demir atmıyoruz, tekneyi kerterizini aldığımız mercan taşının tam üzerine getirdik, saldık oltalarımızı, çok güzel mercanlar aldık.

hazırladığım takım, her mercan vuruşunu affetmedi , her defasında mercan aldım, hayret demekki basit bir çapari iğnesi ile de mercan avlanıyormuş.
    :)

iki saate yakındır av yapıyoruz, hava kararmaya başladı, karnımız açıktı, hemen oltalarımızı topladık, doğru limana oradanda Şener albayımın otelina Liman restoranta, mehen masamız hazırlandı, soğuk balık mezeleri geldi, tabi lekarda ve kalamar bir harika, en sonunda mercanlarımız da sofrada, işte böyle Şener albayımla beraber Sivrice'de çok güzel bir gün ve çok güzel bir akşam geçirdik,
    insanlar zor kazanılan dostlarının kıymetini bilmeliler.:)
    kolay kaybetmemeliler.:)hoşçakalın.:)

,
    Fırtınadan sonra gelen Mercanlar iskorpitler ve Istakarozlar. 21 Aralık 2009

Kuzey egede süren fırtınalı günlerden sonra nihayet, çok güzel ve çok sessiz bir Sivrice sabahı, o kadar çok fırtına ve lodos vardıkı, kıyılarımızda bulunana bütün iskeleleri yok etti, fırtınadan sonra gelen sessizlik, Mercan Kenan kardeşimin beni araması ile uyandım, ... hava çok güzel abi diyordu, ben de,

hazırım hemen çıkalım dedim, durulumu artık, bir kaç günden bweri denize hasretiz, teknete önemli ihtiyaçlarımızı, meyva, su,ekmek ve balık yemlerimizi aldık, mercan balığının kıyıladığını söylüyorla, evvelsi gün çok miktarda mercan balığı yakalamışlar, tamam bizde oralara gidelim dedik, Sokakağzının limanının önlerinde 30 metrelerdeyiz, takımlarımıza yemlerimizi , kalamarlarımızı taktık ve mercan aramaya başladık, fazla bir zaman geçmeden, tamam geliyor sesi ile , hayat durdu, Mercan Kenan mercan aldığını söylüyordu, gerçekten çok güzel bir mercan teknemizdeydi artık, sonra iskorpit avımız başladı, arada tekrar mercan ve ıstakarozlar vurmaya başladı, bazılarını aldık, bazıları oltaya gelmemekte direndiler, ço güzel bir ava daha imza attık, Limana geldiğimizde bir hayli üşümüştük, Eren kafe nin önünden geçerken ,Sevgili Kemal hocamız, ((Udi Kemal hoca)) bizi durdurdular , hoooop nereye , balıkları nereye götürüyorsunuz, .. Rakı var meze var, diye konuşuca, bizde arabamızı park ettik, İskorpitleri, Mercan Kenan ve ali kaptana verdik, balıklar temizlend,i ve kuzey ege usulu iskorpit buğlaması, olmaz böyle bir şey, ancak yaşanır diyoruz, ben, Kaptan Necmi, Ali kaptan, Kemal hoca ve Mercan Kenan kardeşim ile beraber unutulmaz bir Sivrice akşamını hep beraber, ((((sazlar çalınır Çamlıcanın bahçelerinde.))))
    güzel şarkılar eşliğinde balıklarımızı yedik, rakılarımızı içtik.
    Çok güzel bir günü daha maziye gömdük, hoşçakalın.:):):)

Akşam suyuna gelen güzel mercanlar 22 Mart 2010

Teknemin yakıtı azalmıştı, Tuncay kaptanında yakıta ihtiyacı olunca, ver elini Küçükkuyu, hem yakıtımızı aldık hemde taze sardalyaları görünce dayanamadım, hemen yemlik aldım tuzladım, hava çok sakinleşti, tam balık havası diye konuşuyoruz, saat 15.30 bastık gaza , acele etmeliyim, yemlerimde taze, limandan tekneyi çıkardım, yemlerimi yanıma aldım, fakat bu arada heyecandan cep telefonumu ve fotoğraf makinamı arabamda unutmuşum, farkettim ama ne yazıkki çok açıktayım, taze sardalyalardan yemleri kestim mercana bıraktım, ilk başta balık alamadım, hemen kıyıdaki bir meraya geldim, havada kararmaya başladı, atar atmaz tık, tık ve kocaman bir mercan kafa ata, ata geliyor, iğnelerim VMC 2 numara, gene Flora carbon yozuri 035 köstek ve beden kullanıyorum, bunun için büyük balık gelirken hiç acele etmemeliyim yavaş, yavaş çekerek, balığın yaklaştığını gördüm çok güzel bir Mercan, derken ikincisi, sonra bir tane daha, ik tanede iri istavrit birden aldım, gene mercan serisine devam ettim,:):):) sizlere de rastgelsin, hoşçakalın.:):):)

Mercan avı, yani yemli dip oltası ile yapılan bir balık avı türü.

Bence bu avın en büyük özelliği, sessiz ve sakin bir ortamda, doğa ile başbaşa, ayrıca motoru çalıştırıp doğaya zarar vermeyen bir av, bu avı küçük bir teknedede dört kişi yapabiliyorsunuz, derinlerde olan balıkların oltalarınıza temas etmesi ile hissetiniz anda yukarı doğru bir hamle ile balığı almanız ve balığın gelişini hissetmenizde arrı bir güzel duygu, Mercan avı tekne ile, bizler amatör balıkçılar tarafında iki türlü yapılır, birincisi balığın olduğu merayı tesbit edersiniz, genel olarak büyük bir taşlıktır, demir atarak tekneyi tam taşın üzerinde durmasını ayarlarlamakla avınıza başlarsınız, bu avda çok kişi aynı anda avlanabilir, en güzel tarafı ise çok kişinin yemleri ile denizin dibinde çok balık oluşur ve bazen at çek yaparak çok bereketli mercan avı gerçekleşir.
    Mercan avlamanın ikinci türü ise, tekneyi bildiğiniz meraların üzerinde veya mercan taşlarının, üzerinde kendi haline bırakarak, sürüklenmek sureti ile , kurşununuzun dibe deydi, deymedi gibi salarak, meranı aramanızdır, bu arada eğer mercan tık, tık, tık yapmaya başladıysa hemen küçük bir hamle ile balık oltada, ben yalnız başıma bu şekilde avlanıyorum, bu balıklarıda bu şekilde avladım, mercan avında kullanılan yemler, Sardalya, kalamar, sübye, taze kolyoz, mamun , sülünez, boru kurdu, beyaz etli diğer balıklardan elde edilecek şerit yemlerdir.

Bence taze sardalya, taze kalamar, taze kolyoz ve çok taze sülünez en güzel yemlerdir.
    Bugün de öğlenleyin denize açıldım, çok güzel bir hava, yemim hazır, taze sardalyaları hazırladım ve mercan avıma başladım, mercanlar gelmetye başladı bu arada bir tanede fangri aldım , fotoğraflarda burunları daha ince olan mercanlar, renkleride biraz daha açık,renkleri daha koyu kırmızımsı, burunları kafası daha küt olan ise Fangri, birde fangrinin gözünün üzerinden gözünün altına kadar gelen çok belirgin bir lekesi var olduğunu fotoğraflardan göreceksiniz, işte böyle bir mercan avını daha tadında bıraktık, sizlerede güzel balık avları dilerim hepiniz hoşçakalın sevgili balıkçı dostlarım.:):):)

Fangrinin farkı burada belli oluyor, daha oval bir balık, renkleri çok koyu ve gözünün üzerindek ve altında çok belirgin bir leke görünüyor.

Dostlarım ve Mercanlar. 7 Ağustos 2010

Sabah saat 05.00 gelen telefon ile uyandım, telefonda İzmir'den fakat Akçay'da yazlıkta kalan Orhan Askar kardeşim, beni bizim limanda beklediğini söylüyor, hazırlandım ve Limana geldim, Orhan ile ile tanıştık bu arada Serdar kardeşimde geldi ve sabahın karanlığında çalıştırdık motoru ver elini açık denizler, bol bol yem getirmişler, onun için çapariye bakmama kararı aldık, açıklarda mercan taşlarında ilk başta hannosları temizledik, sonra mercanlar gelmeye başladı, Orhan kardeşimin aldığı karagöz çok güzel bir parçaydı, devamlı mercana baktık,çok balık avlayamasakta, yemek için yeterli balığımızı çıkarttık, Mercanlar, bir tane karagöz, bol bol hannoslar, birde kocaman yazılı hannosu aramızda paylaştık, son olarak sırtıda denedik, aşırı sıcak hepimizi yormuştu, üçümüzde denize girdik bence günün en güzel tarafı idi, tertemiz denizimiz hepimize hayat verdi, ben de gene sevgili bir kardeşim Orhan Askar ile tanışmaktan çok memnun oldum, ne diyelim dostluk şahane , balık bahane, bizde önemli olanı yaptık, hep beraber çok güzel bir unutulmaz gün geçirdik, Serdar,Orhan ve benden çok selamlar , sevgiler, hepiniz hoşçakalın.:):):)

Çok güzel Mercanlar. 1 Ağustos 2010

Bir balıkçı kardeşim İzmir'den aradı, - Orhan abi seni ziyarete geliyoruz, bende sizleri bekliyoruz dedim, sevgili Hoby Moby Şenol kardeşim ve Recep kardeşim akşam üzeri geldiler, Sivrice'de akşamların çok güzel olduğunu her zaman söylerdim, İstanbuldan gelen arkadaşım Tahir de çok güzel mezeler hazırladı, Şenol'lar yanlarında getirdikleri kara efeyide bizlere hediye getirmişler, çok güzel bir akşam geçirdik, balık sohbetleri aldı başını gitti, onlar sordu bende cevapladım, sabah erkende denize açılmaya, balık avlamaya karar verdik, erkenden yatağa.:):):)
    Sabah saat 05 00 hepimiz kahvelerimizi yudumladık limana teknemize bindik ilk olarak çaparide uskumruya bakacağız, çaparimizi saldık biraz kolyoz yakaladık, iki saat sonra mercan avına karar verdik, kenlı kolyozları keserek mercanları avlamaya başladık, bu arada oltamıza bir Trokonya takıldı onuda içeri aldık,
    hava çok sıcak avımızı sonlandırdık, kendimizi Kuzey egenin soğuk sularına bıraktık, beni ziyaret eden sevgili Şenol ve Recep kardeşime çok teşekkür ederim, böyle güzel kardeşlerle tanışmaktan çok memnun oldum, hepinize güzel avlar dilerim, sevgiler, hoşçakalın.:):):)

Conta kaptan ile Mercan avımız.16 Mart 2010 Sivrice.

Hava biraz sakin, balığa çıkabiliriz, Conta kaptan çayları demlemiş birer bardak içtikten sonra, haydi denize, taze sardalyalarımız hazır, birazda portakal ve komşuların verdiği pişiler var, teknedeyiz, Conta kaptan yemleri kesiyor, ben hem tekneyi kullanıyorum hemde takımları gözden geçiriyorum, biraz yıldız esmeye başlasada kerterimize demirimizi attık, yemlerimiz ve takımlarımız çok güzel, 200 gr kurşun kullanıyoruz, beden ve köstekler 035 FC yozuri, iğneler VMC 2 numara iki köstekli takımımızı derinlere salıyoruz, bulunduğumuz yer 54 metre fangrilerin bulunduğu yer diye anılıyor, uzun bir zaman oldu hannostan başka balık vurmadı, demir aldık ve başka bir taşa, böyle bir kaç taş gezdikten sonra nihayet ilk balığı Conta kaptan, ben dururmuyum bende bir tane güzel bir mercan aldım, son iki mercanıda aldıktan sonra, tama tadında bırakalım, havada kararmaya başladı, mercanlar temizlenecek , akşam yemeği hazırlanacak, masamızı kurduk balıklarımız pişti , mercanlar az yağda kapama usulü, hannoslar tava oldu.... çok güzel bir akşam.
    Conta kaptan'dan , Kemal kaptandan ve benden selamlar sevgiler :):):) .Hoşçakalın......:):):)

Sülünes ve sardalya ile Mercan avımız.

Serdar Altınbilek kardeşim ile, kararlaştırdığımız gibi Cumartesi sabahı Sivrice balıkçılar kahvemizde buluştuk, Conta kaptanın tavşan kanından taze çaylarımızı yudumladık, bu arada Conta kaptanın hepinize çok, çok selamları var, teknemiz hazır, Serdar kardeşimde yeterli yem getirmiş, dip oltalarımızı daha evvelden hazırladık, teknemize bindik hareket mercan taşı, 20 dadika sonra ilk mercan taşındayız, yemlerimizi indirdik, yem olarak taze sardalya ve taze sülünes kullandık, ne yazıkki hannostan başlka balık yok, yeni bir taşa yöneldik, nihayet üç parça mercan aldık, balık bir müddet sonra gene yok oldu, açıklarda bir taşı bulduk atar atmaz balığı alınca, tekneyi bulunduğumuz noktaya demirledik, çok güzel mercanlar ve ıstakarozlar aldık, güzel bir av oldu, sırtıyada baktık maalesef balık yok, havada kararmaya başladı, limanın yolu gözüktü, işte bu günün haslatı ve diğer fotoğraflar, hoşçakalın...:):)

Akşam nevalemiz, Kırmızı Mercanlar 4 Ekim 2010

Izgarada pullarını temizlemeden pişen mercanların çok lezzetli olduğunu Mercan Kenan kardeşim söyledi, ben de bu günkü avımda her zaman olduğu gibi yemlik kolyozları aldıktan sonra, 5 iğneli ve 040 beden Floracarbon ve 040 kösteklerle yeni hazırladığım mercan takımımı 79 metreye indirdim, fazla geçmeden ilk mercanımı aldım ve arkasından üç tane daha, fazla kalamamadım zira sert esen gündoğusu çok sallamaya başladı, bugünlük bu kadar dedim,:) akşama mercan ızgara var,:)siz de buyrun sevgili arkadaşlar.:):):)
    Sizlere de rastgele, hoşçakalın.:):):)

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg 23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg 27.jpg 28.jpg 29.jpg 30.jpg 31.jpg 32.jpg 33.jpg 34.jpg 35.jpg 36.jpg 37.jpg 38.jpg 39.jpg 40.jpg 41.jpg 42.jpg 43.jpg 44.jpg 45.jpg 46.jpg 47.jpg 48.jpg 49.jpg 50.jpg 51.jpg 52.jpg 53.jpg 54.jpg 55.jpg 56.jpg 57.jpg 58.jpg 59.jpg 60.jpg 61.jpg

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Kasım 2016
  2. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Mercan avlarımdan. Kuzey Ege Anılarım. 2

Yaşasın be Orhan Baba sayende Mercan, Fangri , Iskatarya v.b. balıkların fotolarına bakarak doyduk :)

Emeğine sağlık üstadım :) Tüm avların birbirinden güzller:)

Rastgele...

3. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Paylaşım için teşekkürler Orhan Baba, işten geldim yorgun argın siteye girdim ve günün bütün yorgunluğu senin bu güzel paylaşımın sayesinde uçtu gitti, emeğine yüreğine ekibine sağlık, tüm ekibi canı gönülden kutlar, aynı güzellikte dostlarla avlarınızın devamını dilerim.:)

4. aldem

aldem Tba Okuru

Emeğine sağlık.Çok teşekürler.

5. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Üstadım Orhan Bey,sayende gözümüz gönlümüz açıldı,harika avlar yapmışsınız.Paylaşım için teşekkür ederim.....

6. Yusuf SAVAŞ

Yusuf SAVAŞ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ödül Puanları:
    2

Orhan Baba,sayende gözümüz gönlümüz açıldı,harika avlar yapmışsınız.Paylaşım için teşekkür

7. ksk sedat

ksk sedat Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Değerli üstadım tam bir görsel şölen hazırlamışsın bizlere teşekkür ederim.
    Gerçekten muhteşem avlar yapmışsınız ne güzel kırmızılar öyle kutlarım sizleri üstadım daim olsun.
    Saygılar.

8. kony@lı

kony@lı KONYA İL SORUMLUSU Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Emeklerinize sağlık Orhan baba.
    Paylaşım için teşekkürler...

9. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Hepinize bana göstermiş olduğunuz ilgiden ve övgüden dolayı çok, çok teşekkürler ederim, evvelden yapmış olduğum bu avlarımın bizden sonra geleceklerede ufakta olsa bir ışık tutması amacıyla derledim, inşallah faydalı olurum, sevgiler, saygılar, hoşçakalın.AlkışAlkışAlkış

10. sahinbey23

sahinbey23 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Harika ötesi paylaşım için çok teşekkürler.

11. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Çok teşekkürler sana da rastgelsin, hoşçakal. :) :) :)

12. ersun35

ersun35 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Orhan Baba ellerine sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

13. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Çok teşekkürler Ersun kardeşim, mercan avının zevkide bambaşka, aynı zamanda ben bu av için doğa dostu bir balık avı diyorum, durduğun yerde avlanıyorsun, yakıt tüketimin yok, doğayı kirletmiyorsun, birde kafa ata ata gelen mercanları, yani dünyanın insan üzerinde en faydalı balığı, yağ oranı az ama, iyi pişirildiği taktirde çok lezzetli, sevgiler, bu günlerde mercanlar meralerımıza gelmeye başlarlar, artık yumurtalarını döktüler karınları hem boş ve hemde açlar, yeme çok saldırırlar, haydi rastgele diyelim....Hoşçakalın.:):):)

14. Serkan Öztürk

Serkan Öztürk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Emeğine sağlık abi

15. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Çok teşekkürler sevgili Efkan kardeşim ben de sana güzel avlar dilerim sevgiler hoşça kal.AlkışAlkışAlkış

16. denizci

denizci Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Mercancı baba,gene maşallah yapacağını yaptın,kanımızı kaynattın,oğlanın mezuniyetinde allah kısmet ederse seninle o güzellikleri paylaşmak farz oldu.Çok öptüm.Sevgilerimle.:D:D

17. orhanbaba

Alınan Beğeniler:
    4
    Ödül Puanları:
    0

:):):)Çok teşekkürler sevgili Oğuzhan kardeşim sizleri güzel havalarda Sivrice'ye bekliyoruz sevgiler hoşçakalın.:):):)

18. gülali

gülali Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Orhan abi avların çok güzel biz finikede böyle balıklar tutamıyoruz ellerine sağlık sizin birde kılıç avınızı görmüştüm oda mükemmel bir avdı
    Alkış

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş