1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Olta Makinası Makine için yardım lütfen

'OLTA MAKİNALARI' forumunda ozanbatir tarafından 27 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. ozanbatir

ozanbatir Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hepinize merhabalar ve iyi avlar,

Tecrübeli arkadaşlarımızdan bir konuda yardım rica edeceğim, umarım başkaları için de faydalı olur. Konu biraz spesifik. Doğru yere konu başlığı açmış olmayı umuyorum,

Öncelikle insanları yormamak ve konu kirliliği yapmamak için benzer konular içerisinde arattım fakat istediğim sonuca tam ulaşamadım. Hem gölde hem denizde aynı takımı kullanacağımı belirtmek istiyorum.

Hedef balık:
    Denizde levrek
    Gölde turna

Hedef Kg:
    Deniz levreği için~1 kg
    Tatlısu turna için ~2-3kg

Hedef avlanma:
    Kıyıdan at-çek,

Yem:
    Silikon, kaşık ve sahte balık

Kamış seçimim:
    2.10 ve 2.40m, 5-30gr atarlı 2 parça at-çek kamışıdır.

Fakat makine seçerken aklım çok karıştı. Bana spesifik makine boyu ve devir sayısı verebilecek arkadaşlar mevcut mu?

O kadar bilgi okudum ki allak bullak oldum. Kimi zaman yorulmamak adına 20-30 luk küçük makine tercih edin devir sayısını yüksek tutun, kimi yerde orta boy 40-50 lik makine kullanın devir sayısı ortalamalarda olsun, kimi yerde turna büyük balık 60-80 arası büyük makine kullanın diyorlar.

Bazen makine ve devir sayılarının orantılarını çokça at-çek yapılacağından yorulmama adına seçtiriyorlar. Bazen de makinenin balığı rahat çekmesi adına farklı yönlendiriyorlar.

Kısaca bana örneğin 50 lik makine kullan, bilye sayısı önemli değil, devir aralığı 4.5:1 olsun diyebilecek tecrübedeki arkadaşlardan yardım rica ediyorum. (örnek verdiğim makine Okuma Compressa CP50 dir)

İlginize şimdiden çok teşekk

2. ozanbatir

ozanbatir Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Makine için yardım lütfen

Sevgili Adminler, sitede bir sorun mu var acaba? Açtığım konu forum listesinde bir görünüyor bir görünmüyor, kişisel bilgilerimde de bu konuyu açmamış görünüyorum ama şu an açık görünüyor.
    İlginize şimdiden teşekkürler.

3. Emrahmuh

Emrahmuh Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Okuma trio30 hazir indirimdeyken alinabilir :)

4. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Sevgili Ozan, veritabanında bir yenileme çalışması yaptığımdan konun silinmişti, senin adına tekrar açtım 2 saat sonra.;)

Olay bundan ibarettir.:)

5. Oğulcan

Oğulcan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Ozan bey shimano exage kullanıyorum (tamamen denizde at-çek avlarında) . Memnunum :)

6. ozanbatir

ozanbatir Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Bilgilendirme için teşekkürler İsmail Bey,

Bereketli avlar dilerim.

7. ozanbatir

ozanbatir Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkürler, 30'luk küçük boy makine, 9+1 bilyalı 5.0:1 yüksek devirli. Güzel bir makineye benziyor. 110 TL civarı sanırım. Gelecek cevaplara göre seçim belirlenecek gibi...

8. ozanbatir

ozanbatir Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Güzel ve biraz pahalı bir makine, 45 lik sanırım, 4.9:1 devir oranlı, 4+1 bilyeli, 565 gram ağırlığında. 240TL gibi. Beni biraz aşıyor :)... Teşekkürler ilginize.

9. coskun1976

coskun1976 Tba Okuru

okuma trio 40 s kullanıyorum zannedersem işinizi kolaylıkla görür.Ama fiyat aralığını daha yüksek olsa idi kesinlikle shimano Exsence CI4 4000s alın derdim...

10. ozanbatir

ozanbatir Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

İlgilenenlere çok teşekkürler, araştırmam devam ediyor,

50-100 TL aralığı at çek yapmaya uygun deneyimlediğiniz makine önerileriniz varsa çok sevinirim.

11. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Ozan bey ,

Araştırmacı bir kişiliğe sahip oldunuz belli ;) Herkes kullandığı ve verimli balık avı yaptığı makina ve kamışlardan size yardımcı olmaya çalışıyor.

Önce verdiğiniz kamış örneklerinden yola çıkarak ben size soru soruyorum.

1. Spin kamışlarınız markalımıdır ? ( eğer markalı bir kamış kullanıyorsanız katalog değerlerinde makina tercihi yapılmıştır.)
    2. Kamış ağırlığı ne kadardır ? ( Tatlı su ve denizde kulllanacağınız spin kamış ağırlıkları değişkenlik gösterir)
    3. Marka tercihiniz var mı ?
    (Size önerilen marka makina , kullandığınız kamışla uyumlumudur)
    4. 50-100 Tl arası spin makina bulamazsınız. Eğer düşüncenizde 400- 1000 Tl arası bir makina varsa önerinde bulunabilirim. Tabi kamış markası ve aksiyon değerleri benim için önemlidir.
    5. Buna benzer konular sıklıkla forum sitemizde yer alıyor. Neden diğer açılan konuları incelemeden mesaj yazıyorsunuz ?

Ozan bey ,

Sorduğunuz soru bile hatalı iken nasıl , doğru yanıt beklersiniz merak ediyorum ?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Mart 2013
  12. Serkan Öztürk

Serkan Öztürk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Ozan bey okuma'nın iç aksamı tamamen plastiktir kesinlikle önermem. Çok arkadaşımın makinasının dişlileri sıyırdı. Benim tavsiyemi soracak olursanız;

Kesinlikle 30'luk tan büyük kafalı makina almayın. Çünkü hiç gereği yok.
    Kaliteli bir makina ile 4-5 kg'lık balıkları rahatlıkla alabilirsiniz:)

Kendimin ve çevremde atçek avcılığı yapan bir çok arkadaşımın sıklıkla ve güvenle kullandığı makinalar ise;

Shimano exage,
    Ryobi kobe,
    Penn ailesinden bütçenize uygun herhangi birisi olabilir :) (Penn Fierce, Penn sargus, Penn Battle )

Yukarıdaki makinalardan her hangi birisini fiyatına ve beğeninize uygun olarak seçip güvenle kullanabilirsiniz.

Ayrıca, isteğinizi ve ihtiyacınızı net bir şekilde anlatımınız, size tavsiye verebilmemiz için çok açıklayıcı olmuş.

ve ve ve TBA ailemiz olarak spin avlarınızın raporlarını dört gözle bekleyeceğiz.

13. ismail34

ismail34 Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    2

Dostlarım,atçek için hem tatlı su hemde denizde kullanmak için önerebileceğim makina TRİO S 55 tir.Çünki kolunun bir turunda 104 veya 106 cm.çekiyor.Kolun bir turunda 1 metreden az çekerse lüfer için doğru değil.Kaldı ki tatlı su turnası da lüferden aşağı kalır yönü yok.Turna da çok hızlıdır.Atçek olayında balık yakalandığında hızlı çekmelisiniz.Biraz yavaşladığınız an balık bir kafa atar hadi eyvallah.
    Okuma Trio S 55 in içi sert alüminyumdur.
    Benim fikrime göre Shimanoya vereceğim parayla çok daha ucuza okumanın bir sürü harika modelleri var iyice bir araştırırsan kolayca sonuca ulaşırsın.
    İnşallah bir faydam olur rastgele.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Mart 2013
  14. Serkan Öztürk

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

İsmail abi, çok doğru tespitlerin var ve hatta haklısın :) Ama abi 55 kafa bir makina için çok büyük değilmi ben 30'luk kafanın üstüne hiç çıkmadım hatta 15 ryobi kobe'm bile var. Yanlışmı düşünüyorumbilmiyorum ama?

15. Serkan Öztürk

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

bu fiyatlarda Ryobi kobe 2500 lük makina her derdine derman olacaktır. Emin olabilirsin. Ayrıca istersen shimano catana ve nexave de istediğin fiyat aralığında. Ama benim tavsiyem ve haftada ortalama 2 gün at çek avına giden biri olarak söylüyorum en fazla 3000 lik kafa olan bir makina al hamallık olur. Çünkü emin ol 5-6 kg balıkları bile bu makinalarla çok rahat alabilirsin. Küçücük kobe ile 2-3 kg balıklar isparoz gibi geliyor kikikikikikikiki Ayrıca raporlarlardaki makinalara da bakabilirsin sana çok yardımcı olacaktır.

Dünkü avımda mesela shimano exage takılıydı kalamayı iyice açmama rağmen balık doğru dürüsüt kalama açamadan geldi kikikiki

16. LEVREK SEVER

LEVREK SEVER Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Ozan bey merhaba;

Öncelikle benim ilgi alanım at-çek!! denizlerde yapmadığım avlanma şekli kalamdı ve şu ana kadar yazılan yorumların hepsini merakla inceledim ve konuya cevap yazmak için özellikle bekledim. :(
    özellkle de belirtmeliyim ki açmış olduğun konudan anladığım kadaryla bu işe yeni ve kısıtlı bir bütçe ile başlamış olduğunu anlamak için alim olmaya gerek yok ve bunun için sana sorulan gereksizcayyyy sorulara cevap bulman için takılmana da gerek yok.:no:
    sana zaten maddelerce soru sorup google dan cevap arayanlara müsadenle at-çek avında kendini ispatlamış biri olarak cevabı ben vereyimkikikiki. kamışın markası noname olabilir önemli olan kamış atar değerlidir bir de o kamışı nasıl kullanıp WTD verebilmektir. Asla ve asla pahalı olan iyi en iyisidir diye bir şey yoktur. senin bu konuda ne istediğin çok açık seçik belli ve böyle bir avlanma sitilinde sana söylenen 400 ile 1000 TL ye makina değil evladiyelik takım hazırlanır;). ama dersen burjuva at-çek çisiyim 10.000TL yede takım alınabilinir. :)

zaten sabit bir marka belirtilmiş olsaydı bu konuyu açmaya gerek kalmaz makinanın sadece değerlerini sormak işi bitirirdi :yahoo:

50-100 TL ye makina bulunur ancak ya 2. el yada iç aksamı plastik makina olur ki bu da senin belitmiş olduğun kg. larda av yapmanda sıkıntı doğurur. ama 150 TL civarına yükseldiğin de sana çok güzel kendiminde kullandığı makinayı şiddetle tavsiye edebilirim. makina Ryobi Kobe 1500 lük tür. bunun yanında muadil olarak sevgili Emrah kardeşimin önerisini de değerlendirebilirsin ama aldığım bir duyum o makinanın iç aksamının plastik ağırlıklı olması yıpranma süresini azaltıyor.

Ryobi Kobe için iç aksamı dişlisi ve tur sayısı olarak doğru misina ve yem ile 1 kg değil sana 3,5 / 4kg çekerine garanti ederim. birde asla ve asla 30luk kafa dan fazlasını tercih etme. Çünkü at-çek avcılığı sert ve rüzgarlı hava da yapılaması makbul olduğundan büyük kafalı makinalarda özellikle ip kullanyorsan ipin karışma olasılığı çok fazladır ki bu durum bizim hiç sevmediğimiz bir durumdur.
    bir cevap ta 50 lik makina önerilmiş:bleh1:, öneren kişiye sorarım at-çek ile jig arasındaki farkı biliyormu? hiç at-çek yapmışmı? yapmış ise kaç balık almış?:cool:
    bu arada kamış ağırlığı tamamen senin kol direncinile alakalıdır. kol gücün yüksek ise kiloluk kamışla at-çek yapamazsın diye bişi yoktur. Aslanlar gibi de yaparsın kardeşim ki bu da aleme bilgi olur. :) :)

bu arada değerli kardeşim atçek ile levrek avı yaparken balığı çok hızlı çekeceksin diye bir kaiden yoktur. ancak balığın yüzü asla senden başka bir yere dönmemelidir. bunun için mesafeni çok fazla ksaltmadan hayvanı yorup öğle kıyılatman gerekecektir. bu özellikle 2kg üstü balıklarda şarttır. bunun için kalama ayarının çok iyi yapılmış olması gerekmektedir. balık doğal olarak kafa atacaktır ve ip misina kullanıyorsan esne payı olmadığı için kalama senin ipinin kopmasını engelleyecektir. hayvanın iyice yorulduğundan veya çatladığında emin olduktan sonra kıyılatıp kepçelemek doğru olanıdır.
    işte neden küçük kafa neden kalama bunların cevabı da burada.

Değerli kardeşim tekrar söylüyorum senin konu için verdiğin detaylar doğrultusunda ne istediğini anlamak için alim olmaya gerek yok gayet net ve anlaşılır bilgilerdir. Sana doğru soru soramıyorsun diyenlere:eek: umarım doğru cevabı verebilmişimdir.:yahoo::yahoo::yahoo:

2 senedir bu sitenin bir üyesi olarak Türk Balık Avı Sitesinin bir sanal aile olduğunu benimseyerek bu aileye gelen, bu ailenin birlik ve bütünlüğünü zedelemeye çalışmayan herkes site içinde araştırma yapsın veya yapmasın, istediği ve bilmediği her soruyu sorma ve bilgi isteme hakkına sahiptir. :rant::rant::rant:

Türk Balık Avı Türkiye'nin en büyük amatör balıkçı platformudur ki bu aile içinde bilgi paylaşımı esastır.AlkışAlkış

Umarım kalıcı paylaşımlarını bizimle paylaşırsın. Levrek avlarında sahte yem konusunda hem ucuz hemde çok iyi iş yapan sahteler önerebilirim.

Saygılarımla rast gelsin.

17. ozanbatir

ozanbatir Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ozan bey ,

Araştırmacı bir kişiliğe sahip oldunuz belli Herkes kullandığı ve verimli balık avı yaptığı makina ve kamışlardan size yardımcı olmaya çalışıyor.

Önce verdiğiniz kamış örneklerinden yola çıkarak ben size soru soruyorum.

1. Spin kamışlarınız markalımıdır ? ( eğer markalı bir kamış kullanıyorsanız katalog değerlerinde makina tercihi yapılmıştır.)
    2. Kamış ağırlığı ne kadardır ? ( Tatlı su ve denizde kulllanacağınız spin kamış ağırlıkları değişkenlik gösterir)
    3. Marka tercihiniz var mı ?
    (Size önerilen marka makina , kullandığınız kamışla uyumlumudur)
    4. 50-100 Tl arası spin makina bulamazsınız. Eğer düşüncenizde 400- 1000 Tl arası bir makina varsa önerinde bulunabilirim. Tabi kamış markası ve aksiyon değerleri benim için önemlidir.
    5. Buna benzer konular sıklıkla forum sitemizde yer alıyor. Neden diğer açılan konuları incelemeden mesaj yazıyorsunuz ?

Ozan bey ,

Sorduğunuz soru bile hatalı iken nasıl , doğru yanıt beklersiniz merak ediyorum ?

Sevgili Adminlerimizden Aytaç Bey,
    Ne yazık ki aile büyüklerimizden birini kaybettiğimiz için son dönemde formlara çok sık giremediğimden biraz geç dönüş yapabiliyorum.
    Mesajınızı okudum ve açıkçası üzüldüm. Özellikle site admini olarak biraz daha yapıcı konuşmalar inanın insanları birbirine bağlar. Karşınızdaki insanı tanımadan eleştiri yapmak işin en kolayıdır. Sanırım amacımız hata bulmaya çalışmak değil ortak dil ile konuşmak olmalıdır bence.
    5. maddeniz için sanırım sizin de gözünüzden kaçmış ilk mesajımda insanları yormamak adına araştırma yaptığımı ama net sonuca ulaşamadığımı belirtmiştim.
    Amacım hiçbir zaman forum kirliliği yaratmak değildir, keza yıllardır farklı forum ve paylaşım sitelerinde bulundum, sistemin nasıl yürüdüğünü ve insanları rahatsız eden yönleri bilir ve dikkat etmeye çalışırım.
    İnsanları çok düşündürmemek için ilk mesajımda çok az ve öz olarak derdimi anlattığımı sanıyorum, avlanma sahası, hedef balık, kullanım amacından aradığım ürüne kadar. Sanırım bu da gözünüzden kaçtı.
    4. maddenizde ise 50-100-150 liraya gayet kullanılabilir makine bulunuyor emin olun. Herkesin bütçesi 1000 TL ler değil ve avladıkları balıkların fotoğraf ve hikayeleri ile doludur bir çok formlar.
    Son cümlenizde sorduğum sorunun hatalı olduğu kısmını anlayamadım doğrusu, onu da açarsanız yardımcı olurum.
    Sevgili Aytaç Bey, benim yaşım 42, eğer 25 yaşlarında olsaydım duygusal davranıp ters cevaplar yazıp forumu terk edebilirdim bu yaklaşımınıza karşılık, fakat bu bize yakışan davranış şekli değildir.
    Bir talebim var ise yılların verdiği yöneticilik tecrübemle her zaman hedef odaklı yaklaşırım olaylara, bu konuyu açarken de talebimi kısa öz ve net anlatabildim diye düşünüyorum.

Bu arada diğer kullanıcı arkadaşlara (efekan2000, ismail34, levreksever gibi)tek tek çok teşekkür ediyorum. Zaten tepkilerini belirtip beni sahiplenmiş ve tecrübe ile sabit yanıtlarına devam etmişler. Olgun insanlardan beklenen de budur zaten.
    Hata aramak yerine yardım etmek isteyenlerden Allah razı olsun, sitenizden çok bilgi edindim.
    Aytaç Bey, sorularınız için ve aynı zamanda sitedeki diğer benim arayışıma yakın arayıştaki arkadaşlara yol göstersin diye,
    Kamış tercihim:
    Fladen Festival 210CM 10-30 GR atarlı, 2 Parça, EVA sap, seramik halkalar, FRP grafit makine yatağı-40TL.
    Fladen F12-01240 Extra Flexx, 240cm 20-50 atarlı, 2 Parça, Basalt fiber malzeme, 60TL
    Cormoran Bull Fighter 240cm, 10-30g atar, 190g ağırlık, Karbon karışım kamış, Hafif Titanyum Misina Kılavuzu, Mantar Tutma Sapı, 60TL.
    Daha kamış var ama kalabalık yapmasın,

Makine tercihim; henüz almasam da,
    Ryobi Kobe 2500; 25'lik küçük makara, 4 rulmanlı, 130m/0,285mm Misina kapasitesi, 5,0:1 yüksek devir oranı, önden kalama metal makara, 266gr ağırlıkta. 100TL
    Okuma Trio 30, 30'luk küçük boy makine, 9+1 bilyalı 5.0:1 yüksek devirli. 110TL
    Shimano Hyperloop 4000FB, 4.6:1 devir oranlı, 1 bilyeli, 320 gram ağırlığında. 55TL
    Lineaeffe rapid seal RD40, 40'lık orta boy makine, 5.5:1 devir oranlı, 260 gram ağırlığında, 7+1 bilyeli, arkadan kalamalı, 60TL
    Shimano Catana 2500RB 2XSSS; 5.2:1 devir oranlı, 2+1 bilyeli, 285 gram ağırlığında, 100TL
    Olabilir.

İlgilenen her kese içten teşekkürler ve iyi mesailer.

18. mazhar üzümcü

mazhar üzümcü Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili ozan

Birçok arkadaşım sorduğun soruya elinden gelen cevabı vermiş.Bende sana marka değil çap tavsiye edeceğim. Levrek için çok küçükler tavsiye edilsede sen turna avı içinde kullanmak istiyorsun değilmi ? O nedenle hangi markayı seçersen seç ama mutlaka 40 lık ve yedek kafalı bir model seç. Kafaların birine latex super soft 0.25 sar 18.9 kg çekerli, diğerine ez braid 0.15 ip misina sar bunlara ilaveten 3.60 mt.lik teleskopik bir sörf kamışla kıyıdan veya tekne kamışı ile tekneden denizde çipura mırmır karagöz ve yemli levrek avında da gönül rahatlığı ile kullan sevgiler.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2013
  19. ozanbatir

ozanbatir Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Evet Mazhar Bey, hedef balıklardan biri de turna balığı. Turna doğal olarak deniz levreğinden daha ağır çekiyor ve mücadeleci bir balık. Belki o yüzden dediğiniz gibi 40 lık bir makine iyi olabilir. Kamışı kısa tutma sebebim (10-30gr atar arası 2.10-2.40 gibi iki parça) kıyıdan yakın mesafe kullanabilmek ve hafif yemleri atabilmek. Elimde uzak atışlar için 3,40 lık, 3,60 lık ve 4.00lık 50-100gr atarlı teleskobik kamışlarım var. 3-4 tane de farklı makine var ama kötü kalite.

Amacım orta kalite hedef balıklarıma hafif yemleri atabileceğim bir takım oluşturmaktı, bu yüzden tecrübelerinizi istedim. Bilgi ve deneyimlerini paylaşan herkese teşekkürler, artık aklımda oluşmaya başladı seçimlerim yavaş yavaş sayenizde.

20. mazhar üzümcü

mazhar üzümcü Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili ozan

Her avcının gönlüne düşen bir marka vardır. Tabiki fiyatlarıda keseyle orantılı olması kaydıyle .O yüzden ben marka tavsiyesi yapmaktan kaçınmaktayım.Ama sana tavsiyem tek bir makina ile 2,3 çeşit av yapma niyetin olduğu için seçeğin makina imkanlar ölçüsünde en kalitelisi ve donanımlısı olsun.Bizleri seçiminden haberdar edersen seviniriz.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Nisan 2013
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş