1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Lütfen herkes konuyu okusun Trollere karşı mücadele

'AMATÖR BALIKÇILIK TEBLİĞLERİ' forumunda MUSTAFASÜRÜCÜ tarafından 30 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. MUSTAFASÜRÜCÜ

MUSTAFASÜRÜCÜ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhaba arkadaşlar. Şöyle bir konuya değinmek istedim troller ile ilgili bu troller yüzünden artık istavrit ve çinekopuda bulmak mucizelere kalıcak. Gerek balık avı turlarımızda gerek kıyı aktivitelerde gerek ise kendi başımıza gittiğimizde genellikle hep hüsranla dönmekteyiz.

Troller 24 metre yasağını bırakın neredeyse kıyıya ağ atacaklar ve o güzelim balıkların sonunuda getirecekler hal böyle olunca artık ses çıkartmamız gerek diye düşünüyorum. Bizler ne kadar sustukça o güzelim denizlerimizdeki balıklarımızın gerikalan tüm neslini tüketecekler bir çare bulup bu konuya lütfen özen gösterelim. Bu konuyla ilgili ortak bir fikir belirtip gerekli yerlere baş vurarak ve birlik beraberlik içerisinde olarak bu denizlerimizdeki kalan balıklarımız için bir savaş açmamız gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi izliyeceğiniz video 2010 yılında yayınlanmış bir videodur ve yavaş yavaş gerçekleşmekte. İstavritte bitti ne tezgahlarda nede çaparilerde gözüküyor 5.yılın bitmesine fazla bir şey kalmadı çinekopta bitecek lüferde Lütfen herkes duyarlı olarak fikirlerini ve ne yapmamız gerektiğini ortak kararlar alarak uygulamaya en yakın zamanda geçmeliyiz.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Kasım 2016
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Trollere karşı mücadele

Duyarlı davranışın için teşekkür ederim kardeşim. Profesyoneller yediği çanağa pislemeye devam ediyor, denetim mekanizması da halen uyumaya devam ediyor.! Yapılacak en güzel şey, bu şerefsizleri video ve fotoğraflar ile şikayet etmek, hem bunların hemde bunları denetlemekle görevli olanların cezalandırılmasını sağlamak.

Buradan tüm site dostlarına yazıyorum, sizler görüntüleyin video ve fotoğraf makinelerinizin saatleri ayarlanmış bir şekilde çekim yapın bana gönderin, gerekli tüm Resmi yazışmaları ben yapacağım ve takibini yapacağım...

3. MUSTAFASÜRÜCÜ

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Ben elimden geldiğince hatta sırf denetlemek için ve video çekmek için bile gideceğim.

4. MUSTAFASÜRÜCÜ

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Bu ülkede bir ağaç kesildiğinde hep ayaklandık ortalık savaş alanlarına döndü. Evet hepimizin ihtiyacıdır ağaç, ama denizlerimizin güzellikleride balıklardır ve hobi olarak evlatlarımıza eşlerimize anne ve babalarımıza taze balık yedirmek değilmidir ? Peki soruyorum sizlere buda bir katliam değilmidir ?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Aralık 2014
  5. senihcan

senihcan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Lütfen herkes konuyu okusun Trollere karşı mücadele

Güzel düşünülmüş bir aktivite olmuş Mustafa :) Sadece trol değil zaten Boğazda trol avcılığı yasak görürseniz direk sahil güvenliğe haber verin. Boğazda gırgır komple yasaklanmalı . Hatta Türkiyede en az 2,3 yıl ticari avcılık 14 metre üstü teknelere yasaklanmalı. Sadece bununlada bitecek bir durum değil malesef denizlerimizin yeniden balık nesillerine kavuşması. Deniz kenarlarındaki yapılaşmalar malesef balıkların üreme alanlarını nerdeyse yok etti. Bütün bölgelerimizde yapay resif projeleri başlatılması lazım ve bu alanlar ticari avlanmaya yasaklatılmalı. Onun dışında arıtma sistemlerini elektrik yakmamak için kullanmayan belediyeler ağır para yaptırımlarına maruz bırakılmalı. Bütün atık sistemleri kimyasal arıtmayada tabi tutulmalı. Yağsal atıkları lavabolara dökülmemesi için halkı bilinçlendirecek kampanyalar yapılmalı.

Yazımın 2. kımsı ise bunun için toplanmalı protesto edilmeli kısmına. Facebookta https://www.facebook.com/groups/782504258455732/ bu konu ile ilgili bir grup oluşturuldu. İmza kampanyaları başlatıldı ve bu konu ile ilgili bir yürüyüş yapılmak istendi. Malesef insaların şu politik zıorvalıklardan karşı karşıya gelme durumu burada baş gösterdi insanlar aynı şeyi savunurken birbirine düştü . Bu ülkede ne kadar amatör balıkçı var maksimum 1 milyon. Bunlardan kaçı bilinçli maksimum yüz bin . Bu ülkede denizlerin durumunun ciddiyetini farkında olan insan sayısı maksimum iki yüz bindir. İmza kampanyası düzenlendi ve devam ediyor toplam imza atan sayısı 1300 dü en son :) 1 milyar dolarlık bir para akışının döndüğü bir alanla ilgili değişiklik yapılmasını istiyoruz ama bu durumu farkında olan yüz bin kişiden bile 1300 imza çıkıyor ve biz bir farkındalık yaratmaya çalışacağız .

Bu ülkede bir ağaç kesildiğinde hep ayaklandık ortalık savaş alanlarına döndü. Bu cümle ile ilgili 2 şey söyleyeceğim. 1. si medyanın , sosyal medyanın , sivil toplulukların(greenpeace) bu işte ne kadar önemli olduğu bu eylemlerde ortaya çıktı . 2. kısım da bu cümle için söyleyeceğim eğer çevre için bir şey yapmak isteniyorsa siyasi düşüncelerin , anlaşmazlıkların bir kenara bırakılması gerektiği , suçlayıcı ifadelerden kaçınmak gerektiğidir. Televizyonlarında katılacağı bir protesto bu yüzden iptal oldu .

Eğer bir aksiyon almak istiyorsak ortada milyar dolarların döndüğü bir ticari ortamda değişiklik için milyonlara ulaşmak lazım . Unutmayın ki bu işi genel olarak yapan bu gemilerin sahipleri zaten bu ülkeyi yönetiyor bunu kötü olarak söylemiyorum balıkçılık ve inşaat genel olarak Karadenizlilerin mesleğidir ve TBMM de en fazla milletvekili Karadenizdendir. Onları ticari balık avcılığından balık çiftliklerine geçmeleri için ikna etmek lazım. Şunuda unutmamak lazım şuan piyassada gördüğünüz gırgırların çoğu devletin balık çiftlikleri açılması için verdiği kredilerle alındı malesef :(

6. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Bu kararların alınabilmesi ve uygulanabilmesi için bir devlet politikasının belirlenmesi ve benimsenmesi lazım.Ama bu yönde bir anlayış olduğu kanaatinde değilim.Bana göre yetkililer millet et yesin ve et ihtiyacını bir şekilde karşılasın düşüncesinden hareket ile kolay kolay bu tür yasakların olmasına ve uygulanmasına karar vereceğine inanmıyorum. :rolleyes:

7. MUSTAFASÜRÜCÜ

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Senih bu rakam isterse 10 milyon olsun ve 1000 tanesiyle hareket etsek bile yeterli ve bu sayı daha sonra dahada yükselecek yeterki medya yoluyla sesimizi duyuralım.

8. Serkan Öztürk

Serkan Öztürk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Yıllardır bağırdığımız isyan ettiğimiz konu. Sürü balıklarının yolunu kestikçe sürüler hem tükeniyor hemde güzergahları değişiyor. Bu mantıkla zaten hiç birşey olacakmış gibide durmuyor çok üzülüyorum çok

9. Uğur Can

Uğur Can Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

İnsanımıza denizi daha çok aşılayıp sevdirmedikçe bence umursanmamaya devam edicek bu düzen denetleme yok zaten en başta yasak ama denetleyen kim hiç kimse denize kıyı bölgede yaşayıp denizle hiç bir bağı olmayan çok insan var

10. MUSTAFASÜRÜCÜ

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Sesimizi duyuralım birleşip.

11. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Bu bağlamda oluşturulan bütün oluşumlara desteklerimizi esirgemeyelim, kim oluşturursa oluştursun, sonuçta bu doğa bizim ve bizden başka da koruyanı yok.! Tüm Balık Avı Forumları, forumların destekçileri sponsorlar " sonuçta balık yoksa malzemede olmayacak " sivil toplum örgütleri, dernekler ve federasyonlar...

12. MUSTAFASÜRÜCÜ

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Ben bu yolda olumlu olacak bütün aktivitelerde varım ve sonuna kadar gideceğime söz veriyorum. Ama şuda bi gerçekki bu konu ve birleşme konusunda pek fazla yürek sahibi insan zannetmiyorumki yoktur varsa eğer buyursun hodri meydan. Eminimki bir kere sesimiz duyurulsun devamı gelecektir.

13. senihcan

senihcan Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

https://www.change.org/p/yetkililer...utm_source=share_petition&recruiter=198740821
    https://www.change.org/p/m-mehdi-eker-istanbul-boğazı-nda-gırgır-avcılığı-yasaklanmalıdır

Şuan başlatılmış 2 tane imza kampanyası mevcut ve devam etmekte. Ben ikisinide imzaladım. Bu kampanyaları açan arkadaşların şuana kadar yaptığı ufakta olsa sonuç veren aktiviteler var.

1 tanesi Tarım bakanlığında üst mevkideki bir memura ulaşıp İstanbula gelmesini sağlayıp yeniden balık halleri ve teknelerde balık boyu denetimleri yaptırıldı. Bildiğim kadarıyla 1 haftada 3 tona yakın lüfer familyasına ve bir çok balığa boy sürkülerine uymadıkları için el koyuldu ve para cezası kesildi. (Bu sezon balık halinde toptancılık yapan bir arkadaşımla görüştüm. Kendisi balık boyları konusunda çok hassas ve bana dediği şuydu abi denetim bu sene hiç yapılmadı sabah çay içmeye geliyorlar cukkalarını alıp gidiyorlar diyordu . Frubun yaptığı baskıyla denetimler yeniden başladı inşallah geçici olmaz. )
    2. aksiyonlarıda medyayı Boğazda usulsüz avlanan Gırgırların haberlerini yapmalarını sağlamak oldu. Önce yerel ve sosyal medya gazeteleri , kanalları çekim yaptılar. Sonra yine tanıdıkları vasıtasıyla konu Kanal D haber bültenine taşındı. Tarabyada kıyıda ağ atan gırgırlar ile iligli haber çıktı.

3. bir aksiyonda geniş çaplı sivil toplum örgütlerininde katılaağı bir yürüyüş gerçekleştirilecekti. Malesef yine klasik siyasi düşünceler anlaşmazlığından dolayı bu olay iptal oldu yada ses getiremedi :(

14. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

Gerekli imza atılmıştır, geleceğini düşünen herkesi bu imza kampanyasına destek vermesini diliyorum.

15. lalapaşa

lalapaşa Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

selam arkadaşlar ben almanyadan yazıyorum bütün yazılarınızı dikkatle okuyorum ne gerekiyorsa yapalım bizlerde buradan destek veririz evel allah sizlere güveniyorum

16. İsmail ESENCAN

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:

AlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkış​

17. MUSTAFASÜRÜCÜ

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Çok teşekkür ederim oradan bizlere destek vereceğiniz için. Gerekli olan Linkleri senihcan kardeşim paylaşmış.

https://www.change.org/p/yetkililer-...iter=198740821
    https://www.change.org/p/m-mehdi-eke...%C4%B1d%C4%B1r

18. MUSTAFASÜRÜCÜ

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

Abim sadece imza ile biticek birşey değil imza kampanyasının hemen ardından daha çok ses çıkarmalıyızki atılan imzaların arkasında durduğumuzu bilsinler. 1000 Kişi ile bile düzgün bir şekilde hiç birşeyi eleştirmeden veya savunmadan ama sadece gırgırlar için yapılan bir yürüyüş bir eylem yapıldığında ben inanıyorumki çok büyük bir adım olacak.

19. MUSTAFASÜRÜCÜ

Alınan Beğeniler:
    27
    Ödül Puanları:
    0

@senihcan Kardeş bunun kararını onlar veremez, biz internet aracılığı ile bir yer belirledikten sonra kimse bir şey diyemez. Yeterki usulünde olsun herşey olsun

20. Ayşe SÜRÜCÜ

Ayşe SÜRÜCÜ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:

içimiz acıyor resmen katliam yapıyorlar artık bunlara dur demenin zamanı çoktan geçti:( @senihcan tüm yazdıklarına harfiyen katılıyorum kardeşim,bizde imzalarımızı attık gerekli notları yazdık inşallah sesimiz çoğalarak katlanarak büyür ve gerekli yerlere ulaşır.

senihcan kardeşimizin verdiği linklerden desteğimizi verelim imzamızı atıp sesimizi duyuralım bu bir vatandaşlık görevidir.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş