1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Kıyıdan Lüfer Avı Ve Teknikleri

'Cahit ACUN' forumunda Cahit Acun tarafından 9 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

KIYIDAN LÜFER AVI VE TEKNİKLERİ...

Önce denizlerimizin sultanı Lüfer balığını kısaca tanıtalım.Latince adı Pomatomus Saltatrix'dir.İstanbul amatör balıkçılığı içinde çok önemli bir yer tutar.Adına gümüş zokalar dökülen, deniz ananın ayrıcalıklı evladıdır.Lüfer, ülkemizde başta Marmara olmak üzere tüm denizlerimizde bilinçsizce avlanılmasına rağmen, varlığını sürdürmektedir.Göç eden bir balıktır.Mayıs ayında boğazlarda kalan Lüfer'ler üremek ve yazı geçirmek için kanalı takip ederek Karadeniz'e çıkarlar.Bu yolculuk Haziran ayı'nın ilk haftasına kadar devam eder.Karadeniz'de yumurtalarını döktükten sonra burada beslenirler ve yazı geçirirler.Havalar soğumaya başladığında da tekrar kanalı takip ederek geldikleri yere geri dönerler.Lüfer balığı,küçükten büyüğe doğru,Defne yaprağı,Çinekop,Sarıkanat,Lüfer,Kofana ve Sırtıkara olarak adlandırılır.

12 cm kadar Defne yaprağı
    13-17 cm arası Çinekop
    18-21 cm arası Sarıkanat
    21-30 cm arası Lüfer
    31-50 cm arası Kofana
    50 cm den yukarısı Sırtıkara...

Avlama usullerini tek tek inceleyelim dilerseniz..

Kıyıdan Asansör Sistemi ile Lüfer Avı....

Bu teknik Üsküdar'ın usta balıkçıları tarafından akıntılı Boğaz suları için geliştirilmiş bir teknik'tir.Bu sisteme “kıyıdan uzun olta tekniği”de diyebilirsiniz.Yapacağınız iş aslında çok da zor değildir.1-1.5 kulaç bedenin bir ucuna klips,diğer ucuna da biri gezer,diğeri avcı iğne olmak üzere, iki iğneyi bağlayınız.Bu iğnelere canlı yeminizi, çok nazik bir şekilde,gezer iğneyi iki gagayı kapatacak şekilde,avcı iğneyi de sidikliğine veya sırtına hafifçe geçirerek,sıkmadan takınız.Bu işlemi tek bir avcı iğne ile de yapabilirsiniz.Beden hazırlandıktan sonra,kamıştan gelen ana beden misinasının klipsine, gerekli ağırlıktaki kurşununuzu takıp,ileri fırlatınız.Dibi bulduktan hemen sonra bedenin klipsini, ana beden misinasına geçiriniz.Bu işlemden sonra ana beden misinasını kamışla ara ara sallayarak, klipsli ve canlı yemin bulunduğu bedenin, ana beden misinası üzerinde kaymasını ve belirli derinliğe inmesini sağlayınız.Bu takıma asansör sistemi denmesinin nedeni budur.Bu işlem tamamlandıktan sonra,artık Lüfer'in oltanıza vurmasını bekleyiniz.

Bu takımda canlı yem kullanmanız Lüfer avlama şansınızı büyük ölçüde artırır.Canlı yem olarak öncelikle Zargana,bulamaz iseniz İstavrit kullanınız.

Kıyıdan Zokalı-hırsızlı takımla Lüfer avı...

Zoka,Özel kalıplarda,sap tarafı yerleştirilen iğnenin üzerine kurşun dökülmesiyle elde edilir.Bunlar Sarımsak,Sülük,Fındık,Leblebi,vs..isimlerle anılırlar.Küçük zokaların tümü genel olarak“Pirçol” olarak adlandırılır.Eski amatör balıkçılarımız ise Sarımsak zokanın küçüğüne pirçol demektedirler.Zoka,gece avcılığında çok daha verimlidir.
    Zoka ile avlanma şekli, Lüfer avcılığında en çok seçilen ve sevilen bir yöntemdir.Bu çeşit avlanmalarda kullanılan yemler,İstavrit,İzmarit,Hamsi,İspari gibi balıkların, yaprak,tekgöz ve şakşak olarak kesilmiş şekilleridir.Dilerseniz bunları kısaca açıklamaya çalışayım.Yaprak yem dediğimiz,balığın kuyruk kısmından başlanarak,göğsüne kadar kesilip fleto çıkarılmasıdır. Tekgöz yem,balığın kuyruk kısmından,başının yarısı dahil olmak üzere kesilerek çıkarılan fleto'dur.Şakşak yem ise,balığın kuyruk kısmından baş tarafına kadar,her iki tarafından kesilerek ortadaki kılçığının çıkarılmasıyla elde edilen ikili fleto'dur.Şakşak yemlerde en çok kullanılan balık Kıraça'dır.Bu yemlerin kesilmesi kadar,zoka ve hırsıza takılmasıda Lüfer'i cezbetmesi açısından o kadar önemlidir.Size kısaca hırsız'dan da bahsedeyim.Hırsız,zoka iğnesinin sapına bağlanan avcı bir iğnedir.Bu çeşit avlanma şeklinin vazgeçilmezidir.

Olta takımının hazırlanması ise şu şekildedir.

Avlanacak balığın büyüklüğüne göre,kamıştan gelen ana beden misinasındaki fırdöndünün ucuna, bir kulaç uzunluğunda yemi çok düzgün bir şekilde takılmış zokalı-hırsızlı beden bağlanır.Takım kamış yardımı ile ileri atılır ve süzülerek yavaş yavaş dibe doğru inerken, yine kamış hafif hafif çekilerek yem hareketlendirilir Yem cezbedici bir hal alır.O bölgede Lüfer varsa yeme atlaması kaçınılmazdır.Balık yeme atladığında hafifçe çalınılarak Ya da misina gergin bir şekilde çekilerek, iğnelerin balığın ağzına geçmesi sağlanır.

Mantarlı dip oltası ile Lüfer avı..

İstanbul boğazı kıyılarında çokca kullanılan bir takımdır.Oltanın hazırlanması şu şekildedir.
    Bir kulaca yakın bir bedene, iki iğne peşpeşe bağlanır.İğnelerin arkasınada mantar konur.Bu beden,kamıştan gelen ana beden misinasının ucundaki klipse bağlanır.Aynı klipse kurşunda ilave edilir.Bedenin florocarbon seçilmesinde fayda vardır.Buradaki mantarın görevi,yemin dibe oturmasını engellemektir.Yani yem suya battığında mantar batamayacağından, yemi dipten yukarıya doğru kaldıracaktır.Bu tip avlanma şeklinde yine yaprak yem,tekgöz yem ve şakşak yem kullanılır.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Şubat 2012
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: Kıyıdan Lüfer avı ve teknikleri

Böylesi güzel değerli bir paylaşımı sitemiz dostları için paylaştığınızdan dolayı yürekten teşekkür ederim güzel abim, emeğine yüreğine sağlık.:)

3. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Cahit Abi güzel vede bilgilendirici paylaşım için teşekkür ederim.
    Ellerine ve emeğine sağlıkAlkışAlkışAlkış.

4. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Mükemmel bir paylaşım ve anlatım sayın Cahit abim...AlkışAlkış
    Raporunuzu okurken ahh dedim niye egede yok bu canım balık diye de üzüldüm doğrusu..Muzaffer bey var ama çok seyrek dedi..:eek:
    Gerçi egede olan bol çeşit bizleri tatmin edici ama ...neden Lüferde olmasın...:)
    Tekrar teşekkürler Sayın üstadımız.Saygılar ,selamlar.

5. Zeki ZEREN

Zeki ZEREN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Lüfer gerçekten harika balıktır. Defne yaprağından.. kofana oluncaya kadar geçen hayat sürecinde muhteşem lezzetlidir. Fakat soyu tükenmez değildir. Bu yüzden avlanmasına ve yaşam ortamına çok özen göstermek gerektiğine inanıyorum.
    Selam ve Sevgilerimle.

6. Kılınç Coşkun

Kılınç Coşkun Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Fotoğraflarla desteklenmiş çok güzel bir konu. Klavyenize sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

7. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Cahit abim / üstadım ellerinize emeğinize sağlık diyerek seni bir kez daha kutlamak tebrik etmek isterim :)

Harika bir rapor ve bizler için çok değerli bilgiler sunmuşsunuz:) Ege'de belki de hiç Lüfer avlama şansımız olmayacak ama yine de bir gün biryerlerde kullanma şansımız olabilir bu değerli bilgileri :)

Teşekkürler Cahit abim :)

8. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Teşekkürler ediyorum değerli kardeşim.Amatör kardeşlerime faydam olursa çok mutlu olurum.Onların bir teşekkürü benim mükafatımdır.Sağlıcakla kal..

9. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Kardeşim,bende çoğu zaman sizin balıklarınızı kıskanıyorum.En çok ta Levrek ve Torik..Bu ikisi için hep Ege'deyim.Bende aynı senin gibi üzgünüm.Ama yapacak birşey yok.Boşver..Gönlümüz bir olsun yeter...Kendinize iyi bakın.

10. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Herkes sizin kadar hassas olsa idi, şimdi bu konuları hiç konuşmuyor olacaktık.Boğaz kıyılarında çoğu insanın kovalarında "DEFNE YAPRAĞI" bile görüyorum.Bu vurdum duymazları devamlı uyarıyorum ve o Defne yaprak'larını deniz ana'ya iade edene kadar mücadele ediyorum.Herkes bunu yapmalı ve bu vurdum duymazları uyarmalıdır.Aksi takdirde gelecek nesiller bu balığı sadece kitaplarda görecek...

11. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Bana katıldığınız ve paylaştığınız için teşekkürler ediyorum.Herşey gönlünüzce olsun.Sevgiler..

12. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Değerli kardeşim,güzel sözlerin için çok teşekkürler ediyorum.Sağol.Bu takımlar içinde zokalı-hırsızlı takımı bazı değişiklikler yaparak,Çipura,Karagöz,Sargoz gibi balıkların avında da kullanabilirsiniz.Diğerleride dağarcığınızda bulunsun.Dediğin gibi bir gün lazım olabilir.Yanaklarından öpüyorum ve sevgilerimi gönderiyorum...

13. kaptan dubai

kaptan dubai Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Bende Şu anda denİzlerİmİzde gİttİkÇe azalan lÜfer İÇİn bİrkaÇ kelam etmek İsterİm.bazen dİkkat edİyorum.20 cm.altinda Çİnekoplarin avlanmasi yasak ve satilmasi da yasak.fakat tezgahlar nedense hala bu kÜÇÜk baliklarla doluyor.geÇen İzmİr metro da aliŞverİŞe gİtmİŞtİm.eve bİraz balik alayim dedİm.lÜfer ve Çİnekop baktim.bulamadim.sonra bİr etİket dİkkatİmİ Çektİ.Çİnekop baliĞinin denİzlerİmİzde artmasi İÇİn 20 cm.altinda olan bu baliĞin marketlerİmİzde satiŞi yapilmamaktadir.yazmaktaydi.İnanin bu duyarlilik benİ Çok sevİndİrdİ.İsterİmkİ tÜm balik tezgahlari bu duyarliliĞi gÖstersİn.ben 1yil yetİŞtİrme baliĞi yemeĞe raziyim bİr - İkİ yil av yasaĞi gelsİn hİÇ gocunmam.yeterkİ denİzlerİmİz balikla dolsun.
    Umarim baŞinizi aĞritmadim.İÇİmden gelenİ paylaŞmak İstedİm.

Saygilarimla,

14. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Duyarlılığınız için çok teşekkürler ediyorum.Dediklerinize aynen katılıyorum.Sağlıcakla kalın.Sevgiler,saygılar..

15. Bijev BG

Bijev BG Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Kıyıdan Lüfer Avı Ve Teknikleri

Cahit Abi bilgilendirici paylaşım için teşekkür ederim .
    Emeğinize sağlık .

16. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Cahit abim tavsiyen üzerine zokalı takımdan gerekli değişiklikleri yaparak bir takım oluşturacağım :)

Tekrar teşekkürler :)

17. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Kendine iyi bak.Şimdiden rast gelsin.

18. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Teşekkürler ediyorum kardeşim.Sağol.Sevgiler.

19. Cahit Acun

Cahit Acun ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    2

Kardeşim,sağ ol,var ol..Bende sana teşekkürler ediyorum her zaman gösterdiğin duyarlılık için.Kendine çok iyi bak.Sevgiler..

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş