1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Teknikleri Kırım-Kongo Kanamalı Hastalığı ve Keneler

'SAZAN AV TEKNİKLERİ' forumunda oltadasazan tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Havaların ısınması ve arazinin yeşillenmesi ile basında kene olayları ile haberler çıkmaya başladı.Son olarak ESADER üyelerinin Porsuk barajına yaptıkları gezide (3)adet kene tespit edildi.Araziye çok sık çıkıldığından amatör balıkçılar kene ile temasta risk altında olan guruplar arasında sayılıyor.Bu konu çok işlendiği için ben kene ve hastalığın safhaları hakkında detaylı yazmayacağım.Sadece tavsiye edilen keneden korunma yollarını bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum.Konuyu detaylı incelemek isteyen arkadaşlar aşağıda verdiğim lingte inceleyebilirler.
    KENEDEN KORUNMA YOLLARI
    1.Kenenin yoğun bulunabileceği(Sürü hayvanlarının yatak yerleri ve sürülerin suya indirildiği alanlardan) uzak durmak.
    2.Kenelerin yoğun bulunduğu çalı,çırpı,gür ot bulunan alanlardan uzak durmak.Bu gibi alanlara çıplak ayak yada kısa giysiler ile gitmemek.
    3.Bu tür alanlara gidildiğinde lastik çizme giyilmesi ve pantolon paçalarının çorap içine alınması.
    4.Gerek hayvanları gerekse insanları keneden korumak için(Repellent)olarak bilinen böcek kaçırıcıları.Dikkatli bir şekilde kullanmak.(Bunlar cilde sürülerek veya elbiselere emdirilerek kullanılabilir.)
    5.Kene bulunması muhtemel alanlarda bulunulduğunda dönüşte mutlaka vücut taraması yapmak.
    6.Kene vücuda yapıştığı taktirde yapışan kenenin çıkartılmasını MUTLAKA SAĞLIK KURULUŞUNDAyaptırmak.
    7Yapışan keneyi ellememek,oynatmamak üzerine her hangi bir madde sıkmadan en seri şekilde sağlık kuruluşuna müracat etmek .
    Benim araştırıp bulabildiklerim bunlar malesef başka korunma yolu bulamadım.Tüm arkadaşlar kenesiz ve sağlık sorunsuz avlar diliyorum.

http://www.kkgm.gov.tr/birim/hay_sagl/Hastaliklar/kirim_kongo.html

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Kasım 2016
  2. Teşekkürler Osman abi,yaz'a az kaldı dikkat etmek gerekiyor.

3. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Paylaşım için teşekkürler Osman abi, çok önemli bir konu gerçekten.:)

4. kony@lı

kony@lı KONYA İL SORUMLUSU Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkürler Osman abi.

5. AŞKIN

AŞKIN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    147
    Ödül Puanları:
    48
    Web Sitesi:
    Bu çok önemli paylaşımın için çok teşekkür ederim Osman abim,dikkat edip çevremizdekileride uyarmak lazım,​

6. Fedai

Fedai Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Osman abim
    Bu hassas konu için teşekkür ederim umarım herkes dikkat eder üzücü bir durum yasanmaz.

7. Öner

Öner Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Osman abi yaza az kaldı yine bize dert olacak bu keneler galiba
    İnşallah bu sene sesleri solugu çıkmaz bu haşerelerin...:(

8. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Osman abicim bu güzel ve önemli bilgilendirme için teşekkürler. malum yaz geldimi hepimizin korkulu rüyası oldu bunlar;)

9. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    osman abi bilgilendirme için teşekkürler.emeğine sağlık.
    doğadaki kuşları tüketerek başımıza açtığımız bu dertten yine doğanın yardımınla kurtulmaktan başka bir çare görünmüyor.kimyasal ilaçlar türün büyük bir çoğunluğunu yok ederken malesef kimilerinede bağışıklık kazandırabiliyor.bu durumda sorun dahada büyüyor.en güzeli kuşlarımıza özelliklede kenelerin baş düşmanı olan sülünleri çoğaltıp doğaya salmak gerekiyor.bununla ilgili çeşitli çalışmalar yapıldı şimdi iş kara avcılarımızn duyarlılığına kalıyor.umarım sülünlerin doğada çabuk ereyebilmesi için an azından birkaç yıl kara avcısı arkadaşlarımız sülün avlamamaya dikkat eder...

yok ettiğimiz her tür bir başaka türün biyolojik bir silah olarak karşımıza çıktığına lütfen dikkat edelim...

10. çimentepeli

çimentepeli Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Osman birader gerçekten önemli birkonu herkezin dikkatli olması gerekiyor .
    Paylaşım için teşekkürler.

11. Kamil ESEN

Kamil ESEN Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Keneden eğer evinizin veya yazlıklarınızın bahçesinde olmamasını istiyorsanız. ya bir kaç bıldırcın yada bir çift kekliği kanatlarının tüylerini kesip serbest dolaşımını sağlayarak kenelerden kurtulabilirsiniz.:)Paylaşıma teşekkürler Osman abim..

12. Carti

Carti Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Osman abi emeğine sağlık..
    Paylasım için teşekkürler..

13. gülbaharlar

gülbaharlar Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    osman abim bilgiler için teşekkürler ellerine emeğine sağlık ama ben ne yapacağım bütün gün bağda otların içindeyim iyi korunmak lazım valla

14. mustafadinç

mustafadinç Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler Osman abi.Bu pis hayvandan korunmak için senin yazdıklarını aynen uyguluyorum bunun dışında su kenarında oturduğum yere yani altıma beyaz bir çarşaf seriyorum üzerinde gezen haşereleri hemen farkediyorum birde çadırın fermuarını daima kapalı tutuyorum ayrıca (çok önemli) çadırın iç ceplerine birer poşet naftalin koyuyorum faydalı olduğunu düşünüyorum.
    Bir anı-bundan 3 yıl önce bir arkadaşımın düğününe Gar düğün salonuna gitmiştik Haziran ayıydı tebrik vs faslından sonra İstasyon parkında ailece birer çay içelim dedik neyse çaylarda içildi eve döndük biraz uzandıydım birde ne göreyim göğsümde kocaman siyah bir ben! buramda ben yoktu yenimi çıktı acaba diyerek elimi uzattım ve baktım elime geldi birde ne göreyim KENEEEEEE bir panik SSK senin Devlet hastanesi benim koş koş koş yok kimse ilgilenmiyor ben canımla uğraşıyorum adamlar keneye bakmaya geliyor Allaha şükür ısırmamıştı tenimin üzerinde yürüyordu keneyi sokağa attım bir kan testi bile yapmadılar 10 gün korku ile bekledim ve sonra bir şey olmadığını görünce rahatladım.Yalnız bunun sadece dişileri emiyormuş erkekleri ısırmıyormuş bana öyle dediler.

15. Murat VAROL

Murat VAROL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Osman abi, sağlığımız ile ilgili dikkat etmemiz konusunda açmış olduğun bu önemli konu için teşekkürler...

16. karaduman

karaduman Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Osman abi, çok değerli bir paylaşım yapmışsın emeğine sağlık

Bu Sayfayı Paylaş