1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Her Telden Karadeniz'de Sorumlu Balıkçılık İlkeleri

'HER TELDEN' forumunda deniz34 tarafından 8 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  513
  Alınan Beğeniler:
  141
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  Karadeniz'de Sorumlu Balıkçılık İlkeleri

  [​IMG]
  Karadeniz ülkemiz su ürünlerinin yarısından fazlasının üretildiği bir denizdir. Ama su ürünlerin stoklarında önemli azalmalar var. Hatırlayın, bir dönem karaya vuran ve tarlalarımıza döktüğümüz hamsiler artık yok.

  Oysa Karadeniz halkı tamamen balığa bağlı, binlerce kişi bu denizden geçiniyor. Hamsi Karadeniz de ki doyuruculuğun, bereketin simgesidir. Karadeniz, Karadenizli ve "Hamsi "yani bu efsanevi yaratık, hep birbirini anımsatır. Hamsi, Karadeniz kültürüne yerleşmiş, kendi başlı başına bir kültür olmuştur. Öyle ki hamsi bizim türkülerimize girmiştir.

  Dünya, denizlerinde su ürünleri miktarı azalıyor. Bunun için dünya Gıda ve Tarım örgütü (FAO) sorumlu balıkçılık adıyla yeni bir anlayışı tartışmaya açtı, Bu sürdürülebilir sorumlu balıkçılık ilkesi anlayışıdır. Sürdürülebilir maksimum ürün kavramıyla ortaya atılan bu anlayış her yıl koruyarak su ürünlerini avlamak ve tüketmek demektir.
  Sorumlu balıkçılık denizlerdeki su ürünlerini tüketmeden avlamak, işlemek ve değerlendirmek demektir.

  Sorumlu balıkçılık ilkelerinin daha iyi anlaşılması için şu örnekleri verelim.

  Örnek, 1 . Bütün paranızı bir günde mi harcamak istersiniz yoksa geleceğinizi de düşünerek azar azar mı? Tabi ki azar azar, Aksi takdirde ihtiyacımız olduğunda para bulamayız!
  Örnek, 2. Bir denizdeki balığın hepsini bir defada mı yoksa gelecek yıl, ondan sonraki yılları da düşünerek sadece avlanma boyundakileri mi avlamak istersiniz. Bu sorunun cevabı, geleceği de düşünerek sürdürülebilir ve su canlıları stoklarının tüketilmeden korunması için olacaktır. Ama biz bir günde, bir ayda hepsini avlamak istiyoruz. Yani, bindiğimiz dalı kesiyoruz.

  kaynak
   

Bu Sayfayı Paylaş