1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Kara Delik Nedir ?

'HARİCİ KONULAR' forumunda deniz34 tarafından 23 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Meslek:
  20 oltaya 20 adet uskumru
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ

  [​IMG]
  1 trilyon yıl sonra evrendeki bütün yıldızlar sönecek ve gelecekteki uygarlıklar yaşamak için kara delik enerjisini kullanmak zorunda kalacaklar. Evrendeki en büyük enerji kaynağına ise kara delik bombası diyoruz. Peki kara delikleri kullanarak nasıl bedava enerji üretiriz? Birlikte görelim.

  KARA DELİK ENERJİSİ

  Dünya’ya ısı ve ışık veren Güneşimizin 5 milyar yıllık ömrü var. Dün anlattığımız kırmızı cüce yıldızlar bile sadece 100 milyar yaşıyor. Ancak, günümüzden 1 trilyon yıl sonra evrendeki en uzun ömürlü yıldız bile sönmüş olacak ve geriye sadece kara delikler kalacak. İnsan uygarlığı 1 trilyon yıl yaşarsa uzaydaki tek enerji kaynağı olarak kara delikleri kullanmak zorunda kalacak.

  Nitekim 1982’de çekilen Uzay Yolu 2 filmindeki kötü adam Khan ne demişti? “Uzay boşluğu çok soğuktur sevgili dostum Kaptan Kirk!” Gerçekten de 1 trilyon yıl sonra son yıldız da söndüğünde uzay çok soğuk ve karanlık bir yer olacak. Yaşlı Dünya gezegeni bile eskiyerek toza dönmeye başlayacak.

  KARA DELİK BOMBASI

  Yine de 1 trilyon yaşındaki süper gelişmiş bir uygarlık, kara deliklere yolculuk ederek kara delik enerjisinden yararlanmanın bir yolunu bulacaktır. Ne de olsa son kara deliğin Hawking radyasyonu sebebiyle buharlaşarak yok olması 100 trilyon yıl alacak. Biz de evrendeki en son enerji kaynağına kara delik bombası diyoruz.

  kaynak
   

Bu Sayfayı Paylaş