1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Kahretsin...Hanım yine beni geçti... :)

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 27 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

 1. ishak BALLICA

  ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

  Katılım:
  15 Ekim 2008
  Mesaj:
  3,466
  Alınan Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Tekavüt
  Şehir:
  İzmir
  Sevgili dostlar, bilmem sizlerde de olur mu ? Havaların ısınması ile birlikte İlkbahar'ın ayak sesleri duyulmaya başlayınca insanın içini bir nevi yaşama sevinci kaplar.Uzun süren kasvetli kış aylarından sonra gelen bahar bir nev i arınma-kendini yenileme gibidir sanki.Hele ki,içinde bulunduğumuz Mart ayı bu sene gerçekten erken gelen İlkbahar'ı adeta müjdeler gibiydi.Nihayetinde eşim ve ben bu güzel havayı değerlendirmek amacıyla geçtiğimiz hafta sonu doğa ananın kucağına kendimizi atmaya karar vererek öğleye doğru düştük yollara.

  Eh serde de olta - balık aşkı olduğu için zaten her türlü takım taklavat her daim zaten bagajda durmakta.Yolda da az bizi oyalasın diye bir miktar sülünez yemi alarak başladık yolculuğa.Amaç, hep doğanın kucağında baharı görüp koklamak hemde olta atmak.Şehir dışına çıkıp ta,otobanda ilerlerken baharın hakikaten de geldiğini anladık.Kimbilir ne zaman açmış olan bademler yaprağa bile bürünmüş bile .Erik ağaçları telli duvaklı gelin kızlar gibi bembeyaz olmuşlar.Hatta kuytu köşelerdeki çok sert rüzgar almayan şeftali ağaçları bile pembe - kırmızı çiçeklerini açmaya başlamışlar.

  04NE.jpg

  Sözün özü yolda ilerlerken tüm bu güzellikleri eşim ve ben adeta gözlerimiz ile seve seve av mekanına vardık.Ve başladık hazırlanmaya.Hedef balık çupra.Gerçi bu zaman dilimi itibari ile doğal çupra ya ulaşmak çok zor.Ama bizler artık nasibimizde ne var ise onunla idare edeceğiz.Zaten bu av yöresi kültür balıkçılığının yoğun olarak yapıldığı bölge olduğu için yaz-kış seyrek de olsa doğal ortamda doğup büyümeyen adına çiftlik çuprası kaçağı denilen türde çupra barındırmakta.

  Yolda gelirken aldığımız sülünezleri uygun boylarda kestik ve Mustad marka 496/2 no iğneden oluşan klasik 3 lü takımlarımızı yemleyerek su ile buluşturduk.Evden bir hayli geç çıktığımız ve yolda da bayağı oyalandığımız için vakit öğle olmuştu bile.

  0BNL.jpg

  Takımlar su ile buluştuktan sonra başladık beklemeye.Henüz bir vuruş ve hareket yok.Yaz aylarında olsa sular sıcak olduğu için bu mesafeler çok küçük balık barındır ve yem dayandırmak çok zor.Küçük balığın olmaması bizim için büyük avantaj.Velhasıl meraya geldikten sonra belki yarım saat filan geçmişti ki, eşim kamış ayağında beklemede olan kamışı hemen eline aldı ve misinayı gererek başladı beklemeye.Ben hayırdır ? Vuruş mu aldın derken o beklenen vuruşu almış olacak ki, anında tasmayı vurarak başladı makinayı sarmaya.Bir yandan da aldım.Evet aldım demeye başladı.Ve bir süre sonra da ilk balığımızı almış olduk.Gelen hedef balık Çupray'dı.Ve aradan 10 dakika bile geçmeden 2 nci balığını aldı.

  QOIB.jpg

  Bu arada bende ses seda yok.Beklemeye devam.Ve arkadan hanım bir balık daha denk getirdi.Bu defa bir karagöz.Ama boyu küçük olduğu için zarar verilmeden tabiki büyüyüp de gelmesi dileği ile aynen suya iade edildi.Ve nihayet o özlenen ve saatlerden beri beklenen vuruş bana da gelmesi ile birlikte ben de anında tasmayı vurarak balığı iğneye taktırdım ve sağ salim kıyıya almayı başardım.Bayağı bir süre bekledikten sonra tam da ümitlerin azaldığı anda gelen bu balık bana bayağı bir moral olmuştu.

  7PUJ.jpg

  Ve öğleden doğru esas hareket başladı.O saate kadar tek tük işaret veren balık nihayet meraya girmiş ve tahmini 10'ar dakikalık aralardan sonra hanımla karşılklı olarak başladık balık almaya.Arada tatlı bir rekabet sormayın gitsin.Benim 3 oldu...Senin daha 2 bile yeni oldu vs tarzında.
  Sözün özü, öğle saat 12 sularında bir hayli geç satte başladığımız ve saat 17.30 gibi de son verdiğimiz bu kısa av güncemizde çok şükür sorfalarımzı süsleyecek olan toplamda 8 çupra ve bir adette sivri burun karagöz almayı başardık.Daha bereketlisinin dostlarınız ile birlikte sizlere denk gelmesi dileğiyle rastgele arkadaşlar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Kasım 2016
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
 2. Şükrü

  Şükrü Admin Admin

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesaj:
  1,045
  Alınan Beğeniler:
  1,085
  Ödül Puanları:
  49
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  ....
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Kahretsin...Hanım yine beni geçti... :)

  İsmail abi yengeler olmasa balık göremeyeceğiz demekki
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Eylül 2016
 3. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,428
  Alınan Beğeniler:
  10,046
  Ödül Puanları:
  5,113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Devlet Memuru
  Şehir:
  İzmir
  Cevap: Kahretsin...Hanım yine beni geçti... :)

  Çırak ustayı sollarsa sanat büyür, hatalı sollarsa çırak ölürmüş.! Boynuz kulağı geçmiş ve sanat büyüyor abim, yengemin ellerine sağlık.:)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş