1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Teknikleri İspari ( İsparoz ) Balığı ve Av Teknikleri

'BALIK AVI YÖNTEM VE TEKNİKLERİ' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 24 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,450
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  ispari-2.jpg

  Denizlerimizin sahil bölgelerinde yaşayan ispari balığı Sparidae familyasından olup bilimsel adı Diplodus annularis'tir.

  Ilık sahil bölgelerinde yaşayan isparilerin gövdeleri elips şeklindedir. Tüm denizlerimizde geniş bir yayılım gösterirler. Gövdeye iyice intibak etmiş kalın pulları vardır. Sırtı gümüşi gri, yanları sarımtırak, karnı beyazdır. Solungaç kapağından kuyruğuna kadar uzanan çok belirgin bir yanal çizgisi vardır. Kuyruk yüzgecinin ortasında kendi karakteristiği olan siyah yuvarlak bir nokta bulunur. Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz sahillerinde av veren isparilerin boyları 15-18cm'dir.

  Avcılığı
  Küçük boy mercan ve karagöz ayında kullanılan çift köstekli ince takımla taşlık, ilişkenli diplerde, batıkların bulunduğu mahallerde avlanılır. Yem olarak deniz kurdu, karides, küçük sülük şeklinde kesilmiş akyemler, midye ve hamur kullanılır.

  İsparilerin ağızları küçük olmasına rağmen sert çeneleri, kesici ve ezici dişleri bulunduğu için takımda küçük fakat mukavim iğnelerin kullanılması gerekir. İğneler 6-10 numara arası olursa iyi sonuç alınır.

  En güzel avı mayıs ayından kasım ayına kadar verir. Kumluk bölgelerde, sabahın ilk ışıkları suya vururken yeme en iştahlı saldırdığı vakitlerdir. Derin bölgelerde, liman içlerinde ve taşlıklarda gün boyu ve gecede avcılığı yapılır. Suyun karıştığı dalgalı havalar ispari avı için çok idealdir. Uygun bölge bulunursa tekneden de avı bereketli geçer. Karadeniz ve Marmara'nın çuprasıdır bir nevi.

  İlkbahar ortalarından yaz sonuna kadar üremeleri devam eden isparilerin Marmara’da yaşayan bazı sürüleri mayısta Karadeniz'e çıkıp eylülde tekrar Marmara'ya dönüş yaparlar.

  Yağlı ve lezzetli bir taş balığı olan isparinin ızgarası, buğulaması ve tavası yapılır.
   
  Şükrü ve Ahmet ÜNSAL bunu beğendi.
 2. Ergun ŞİRİN

  Ergun ŞİRİN Uzatmalı çırak Balıkçı

  Katılım:
  31 Ocak 2016
  Mesaj:
  5,061
  Alınan Beğeniler:
  2,892
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  İZMİR
  Bilgilendirme için teşekkürler.
  Eline sağlık.
   
  Şükrü ve İsmail ESENCAN bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş