1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Av Yöntemleri İskorpit balığı ve av tekniği

'BALIK AVI YÖNTEM VE TEKNİKLERİ' forumunda İsmail ESENCAN tarafından 30 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. İsmail ESENCAN

  İsmail ESENCAN Admin Admin

  Katılım:
  19 Eylül 2008
  Mesaj:
  11,447
  Alınan Beğeniler:
  10,056
  Ödül Puanları:
  5,113
  Şehir:
  İzmir
  Web Sitesi:
  [​IMG]
  İSKORPİT BALIĞI (Scorpaena scrofa)

  Scorpaenidae familyasından olan iskorpit balıklarının iki türü denizlerimizin sahil bölgelerinde yaşarlar. Bilimsel adı Scorpaena scrofa olan iskorpitin ortalama boyu 20cm olup, 35cm'e kadar olanlarına da rastlanır. Scorpaena ustulata bilimsel adıyla tanımlanan küçük iskorpitin veya sıçan iskorpitinin boyu 15cm'i geçmez.

  Dünyanın hem en güzel, hem de en çirkin balıklan olan iskorpitlerin dünya üzerindeki ılık denizlerde üç yüze yakın türü vardır. Ayrıca bu familyada dünyanın en zehirli balıkları bulunur. Bunların arasında çevresine renkleri ve yapısıyla en iyi uyum sağlayan ve görülmesi hemen hemen imkansız olan taş balığı da bulunur.

  [​IMG]

  İskorpit, trakonya ve varsam kadar kuvvetli zehiri olmasa bile, dikenlerinde zehir taşıyan ve vuran balıklardandır. İskorpitin tüm vücudu dikenlerle kaplıdır. Birinci sırt yüzgecinin on bir dikeni, anüs yüzgecinin üç, karın yüzgecinin de bir dikeni zehirlidir. Gövdesi koni biçiminde olan iskorpit balığının iri kafası eğri büğrü olup, dikenlerle kaplıdır. Dipte yaşayan balıklardan olduğu için gözleri yukarı, kafasının üstüne doğru yerleşmiştir. Çok geniş olan ağzının kenarları aşağı doğru bir eğim yapar. Alt çene, üst çeneye oranla daha ileri çıkık olup çenelerinde kesici dişler yoktur.

  Tembel, hareketsiz ve devamlı dipte yatan bir balık olmasına rağmen tüm yüzgeçleri mükemmel gelişmiştir. Taşlık, kayalık ve mağaralık mahallerde yaşar. Bütün denizlerimizde yaşayan iskorpit yerli balıklar arasındadır.

  Kışın derin sulara çekilir, ilkbahardan itibaren kıyı sulara sokulur. Ağustos-eylül aylarında taşlık sahillerde bol miktarda görülür.

  [​IMG]

  İskorpitin derisi çok sert, üstü koyu kahverengi, yanları alacalı kahverengi ve kırmızı, karnı turuncu ve beyazdır. Pulları deriye iyice intibak etmiştir. Rengini yaşadığı ortama göre uydurabilen iskorpit balığı küçük balıklar, deniz kurtları, balık yavrularıyla geçinir. İskorpitler yaz aylarında ürerler ve üç bine yakın yumurta dökerler. Yumurtalar kuytu yerlere döküldüğü için yaşama şansları yüksektir.

  Dikenleri zehirli ve vuran balıklardan olduğu için oltaya geldiği zaman veya ağdan alınırken dikkatli olmak gerekir. Kolayca ölmediğinden kova içinde hareketsiz yatmasına aldanmamak lazımdır. Şanssızlık veya dikkatsizlik eseri zehirli iğnesine maruz kalındığında iğnenin battığı yere amonyak sürülmelidir. Bu işlem yapılmazsa kısa zamanda iğne yeri şişer, hissizleşir ve uzun süre ağrır. Ağrı dayanılmayacak hale gelirse bir eczaneye veya doktora görünmenin yararı vardır.

  Yaşamı aynı aileden olan lipsos ile aynıdır. Farkları ise iskorpitin lipsosa göre daha küçük olması (ortalama 20–30cm) ve renginin koyuluğudur. Lipsos kırmızı-turuncu ağırlıklı renklerdedir.

  [​IMG]

  İskorpitin ağzından iğneyi çıkarmak veya canlı yem olarak kullanılmak üzere iğne takmak için sağ veya sol elin işaret ve baş parmaklarıyla ağzından tutulur. İskorpit, sinarit avında dip sürütmesi takımında canlı olarak kullanılan en makbul yemlerden biridir. İğneye takılı olduğu halde çabuk ölmemesi ve hareketli olması, kırmızıya çalan rengi sinarit balığını kıskandırır ve oltaya atlamasını sağlar.

  Eti beyaz ve çok lezzetli olan iskorpitin tulumu çıkarılıp çorbası, tavası, pilakisi ve buğulaması yapılır.

  Avcılığı

  Yaz ortasında, özellikle ağustos ayında iskorpitler ılık suları sevdikleri için sahile yaklaşırlar. Gece ve gündüz, sahilden veya sandaldan olta ile avcılığı yapılır. Bu mevsimde fanyalı ağlarla yapılan avı da çok iyi sonuç verir. Çok dikenli bir balık olduğu için ağdan temizlenmesi zor olsa bile etinin lezzeti bu zahmete değer.

  İskorpit Takımları

  Zokalı Takım
  Zokalı iskorpit takımı zokalı lüfer takımının hemen hemen aynıdır. Ancak köstek bölümü 2,5 kulaç yerine 1 kulaçtır. 50 metre uzunluğunda 0.40mm'lik misina kelebeğe (mantara) sarıldıktan sonra ucuna 1,5cm'lik bir fırdöndü bağlanır. Fırdöndünün diğer gözüne 1 karış uzunluğunda 0.35mm'lik bir misina bağlandıktan sonra bu parça 10-15gr'lık ortası delik bir kıstırmadan geçirilip ucu 1,5cm'lik bir fırdöndüye bağlanır. Fırdöndünün diğer gözüne 1 kulaç uzunluğunda 0.35mm'lik misina bağlandıktan sonra ucuna 3/0 iğnesi olan lüfer zokası takılır. Yem olarak akyem (fileto istavrit, karides) kullanılır.

  [​IMG]

  Köstekli Takım

  Köstekli iskorpit takımı da mercan takımının bir benzeridir. 50 metre uzunluğunda 0.40mm'lik misina kelebeğe (mantara) sarılıp ucuna 1,5cm'lik bir fırdöndü takılır. Fırdöndünün boş gözüne 1 kulaç uzunluğunda 0.35'lik misina bağlandıktan sonra misinanın diğer ucu 60-70gr'lık çift gözlü bir iskandilin birinci gözüne bağlanır. İskandilin diğer gözüne 30cm uzunluğunda 0.35'lik misina takıldıktan sonra bunun da ucuna 1/0 numara iğne bağlanır. Av mahalline gelindiği zaman oltaya istavrit veya izmaritten kesilmiş yaprak yem takılır ve suya koy verilir. Zoka veya iskandil dibe yatırılıp olta birkaç karış yukarı alınır. Bu işlem yeme hareket verdiği için balık tarafından görülmesini sağlar. İskorpit yeme atladıktan sonra olta çalınıp yukarı çekilir. Baş ve işaret parmaklarıyla balığın ağzı tutulup iğne çıkarılır.
   
  Şükrü bunu beğendi.
 2. deniz34

  deniz34 Üye Balıkçı

  Katılım:
  8 Mart 2016
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  140
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  MARMARA VE KARADENİZ
  Cevap: İskorpit balığı ve av tekniği

  İsmail Kardeşim; Paylaşım için teşekkürler...Alkış
   
  İsmail ESENCAN ve Şükrü bunu beğendi.
 3. Şükrü

  Şükrü Admin Admin

  Katılım:
  20 Eylül 2008
  Mesaj:
  1,070
  Alınan Beğeniler:
  1,095
  Ödül Puanları:
  49
  Şehir:
  İstanbul
  iskorpit temizlendikten ve derisi çıkarıldıktan sonra aynı tavuk budunu andırıyor
   
  İsmail ESENCAN bunu beğendi.
 4. hus213

  hus213 Üye Balıkçı

  Katılım:
  6 Haziran 2012
  Mesaj:
  6,226
  Alınan Beğeniler:
  2,716
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İzmir
  gerçek çok kişi o balığı yakaladımı atar ben atmam eve getirir güzelşce haşlarım derisini ve kılçıklarını ayıklar çıkan bembeyaz eti ile ister çorbasını isterseniz tavada lokum gibi bir ete sahip olursunuz böyle yapınca sizlerin elini ayağını bağlamak benide yakında tutmak gerekir derim
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş