1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Balıkçılık Haber İnci Kefali'nin avlanma yasağı başladı.

'TATLISU BALIKLARI' forumunda Mustafa CUMBUL tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mustafa CUMBUL

  Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2010
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  19
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  Deniz
  İnci Kefali'nin avlanma yasağı başladı

  Dünyada sadece Van Gölü'nde yetişen İnci Kefali'nin üreme dönemi nedeniyle avlanma yasağı başladı. Yasak 30 Haziran'a kadar devam edecek.
  Van Gölü'nde yetişen sodalı ve tuzlu su balığı İnci Kefali için Valilik Koordinatörlüğü'ndeki 18 üyeden oluşan komisyon kararı ile avlanma yasağı uygulanıyor.

  İnci Kefali üreme döneminde tatlı suların göle karıştığı dere ağızlarına doğru tersine göç ederek tatlı su akıntılarına girecek.  Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, avlanma yasağının olduğu dönemlerde yetkililerin gerekli önlemleri alarak kaçak avlananlara fırsat vermemesi gerektiğini söyledi.

  Sarı, Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı olduğundan dolayı İnci Kefali'nden başka hiçbir balık türünün yaşamadığını ifade ederek, bu sebeple bu balığın koruma altına alınması gerektiğini vurguladı.

  1366 eklentisini görüntüle

  Gölde balıkçılıkla uğraşan 165 balıkçı teknesinin olduğunu dile getiren Sarı, bu teknelerden 100'den fazlasının profesyonel balıkçı teknesi olduğunu kaydetti.

  Sarı, "Profesyonel balıkçılık yapan kişiler, bilinçli, kayıtlı ve sabit yerleri olduğu için İnci Kefali'nin üreme sezonunda herhangi bir risk oluşturmuyor. Esas sorun olan, gerçek balıkçı olmayan kişilerdir. İnci Kefali'nin üreme zamanında birden ortaya çıkan, balığın sürü halinde gelmesini gelir kapısı olarak gören, 40 veya 50 günlük balıkçık yapanlar zarar veriyor. Bu sebeple akarsuların göle aktığı dere yataklarında avlanmak isteyenlere karşı önlemlerin alınması gerekiyor. Bu konuda vatandaşların da duyarlı olması gerekiyor." dedi.

  Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen tek tür olan inci kefalinin, üreme alanı olan akarsulara göçünün başlaması nedeniyle av yasağı başladı.
  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, inci kefalinin, Van’ın yeni bir markası haline geldiğini, bunun da memnuniyet verici olduğunu söyledi.

  İnci kefali av yasağı döneminin her yıl olduğu gibi bu yıl da 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında uygulanmaya başladığını ifade eden Prof. Dr. Sarı, bu yasağın geçmiş yıllardan farklı olarak daha güçlü bir kamu desteğiyle uygulanacağını kaydetti.

  Prof. Dr. Sarı, bazı kesimlerin av yasağının 15 Nisan’da başlamasına tepki gösterdiğini belirterek, inci kefalinin nisan ayı başından itibaren sürüler halinde akarsu ile göl suyunun karıştığı noktalarda toplanmaya başladığını bildirdi.

  Balıkların vücutlarında tuzlu ve sodalı sudan, tatlı suya geçişi kolaylaştıracak adaptasyonun sağlanması nedeniyle burada bir süre beklediğini anlatan Prof. Dr. Sarı, daha sonra balıkların sürüler halinde, su sıcaklığının üreme için uygun hale gelmesiyle birlikte akarsuya doğru göç etmeye başladığını dile getirdi.

  Prof. Dr. Sarı, bu yasağın 15 Nisan’da uygulanmaması durumunda, balığın bu toplanma noktalarında kolaylıkla avlanabileceğine işaret etti.
  AV YASAĞI KAMPANYASI
  15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında uygulanacak av yasağıyla ilgili çeşitli çalışmalar ve kampanyalar yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Sarı, 18 kuruluşun katılımıyla Valilik koordinasyonunda, bir komisyon toplantısı yapıldığını, toplantıda alınacak önlemlerin görüşüldüğünü kaydetti.

  Prof. Dr. Sarı, bu çalışmanın yanı sıra, Doğa Gözcüleri Derneği olarak da inci kefali göçünün yoğun olarak yaşandığı ilçelerin yerel yöneticilerine ziyarette bulunduklarını, bu ziyaretler sırasında av yasağına yönelik hazırlanan broşürlerin ve kitapçıkların dağıtıldığını bildirdi.

  Av yasağı kampanyası kapsamında hazırlanan ilanların billboardlara asılacağını, kent merkezi ile ilçelerde stantlar kurulacağını anlatan Prof. Dr. Sarı, Doğa Gözcüleri Derneği üyelerinin bu stantlarda av yasağına yönelik bilgilendirme çalışması yapacağını vurguladı.
  “BALIĞINIZI ÇALDIRMAYIN”
  Prof. Dr. Sarı, av yasağının uygulanmasında her kesime büyük görev düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:
  “Özellikle sokaktaki vatandaşa büyük görev düşüyor. Balığınızı çaldırmayın. Üreme zamanında her bir balığın karnında ortalama 10 bin yumurta var. Bu dönemde yumurtasını bırakmadan avlanmış olan her bir balık kaybedilmiş bir hazinedir. Bu yüzden balığımızı, kaçak olarak avlayanlar, kaçak olarak taşıyanlar ve kaçak olarak satanlar çalmış oluyor. Tüketiciler olarak buna ortak olmayalım.”

  Prof. Dr. Sarı, av yasağının uygulanmasında kurumlar arası koordinasyonun da önemli olduğuna dikkati çekerek, ayrıca inci kefalinin kaçak olarak avlanıp şehirlere taşınmasında kullanılan araçlara da cezai işlem uygulanması yönünde yasal düzenleme yapılmasını istedi.

  Prof. Dr. Sarı, av yasağı döneminde sokakta inci kefali satıldığını gören vatandaşların, durumu “155” polis hattı ile “187” zabıta hattına bildirmelerini istedi.
  BALIK POPÜLASYONU ARTTI
  Prof. Dr. Sarı, 1996 yılına göre, balık popülasyonunda artış yaşandığına işaret ederek, “1996 yılında 15 bin ton avcılığın 12 bin tonunu, kaçak avcılık oluşturuyordu. Ancak geçen yıl itibariyle toplam avcılık, 10 bin tona düştü, kaçak avcılık da 4 bin tona geriledi” dedi. Kaçak avcılık miktarının 1996 yılına göre azalmasının sevindirici bir gelişme olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sarı, “Ancak olaya farklı yönden baktığınızda halen 4 bin ton kaçak avcılığın olması üzüntü verici bir tablodur. Bu yıl kaçak avcılığın 3 bin tona inmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

  İNCİ KEFALİ

  Yaşamını gölün tuzlu-sodalı sularında sürdürür. Ancak tuzlu-sodalı sularda yumurta bırakamadığı için ilkbahar aylarında büyük sürüler oluşturarak akarsulara göç eder. Akarsular üzerinde bulunan doğal ve yapay engelleri aşmak için büyük bir mücadele verir. Bazen şelaleleri tırmanmak zorunda kalır. Yumurtasını bıraktıktan sonra tekrar Van Gölü’ne döner. Akarsularda yumurtadan çıkan inci kefalı yavruları da kısa bir süre sonra göle geçerler.

  Saygılarımla...
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Kasım 2016
 2. Ferit ERTÖZ

  Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2010
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FOÇA-MORDOĞAN
  Cevap: İnci Kefali'nin avlanma yasağı başladı.

  Mustafa bilgilendirme ve paylaşımın için teşekkürler kardeşim :)

  Emeğine sağlık ....
   
 3. AŞKIN

  AŞKIN Admin Admin

  Katılım:
  15 Ocak 2009
  Mesaj:
  2,426
  Alınan Beğeniler:
  147
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  EGE
  Web Sitesi:
  Cevap: İnci Kefali'nin avlanma yasağı başladı.

  Teşekkürler Mustafa.:)
   
 4. Ayşe HARUPÇU

  Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

  Katılım:
  21 Ekim 2009
  Mesaj:
  3,229
  Alınan Beğeniler:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir geneli
  Cevap: İnci Kefali'nin avlanma yasağı başladı.

  Teşekkür ederim Mustafa kardeşim...
   
 5. MUSTAFA KAHRAMAN

  MUSTAFA KAHRAMAN Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2010
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TATLISU TUZLUSU
  Cevap: İnci Kefali'nin avlanma yasağı başladı.

  Teşekkürler adaş...
   
 6. çimentepeli

  çimentepeli Üye Balıkçı

  Katılım:
  11 Ocak 2009
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ege Kıyıları
  Cevap: İnci Kefali'nin avlanma yasağı başladı.

  Bilgilendirme için teşekkürler Mustafa.  Meraklılara duyrulur.....:)
   
 7. balikavcisi

  balikavcisi Üye Balıkçı

  Katılım:
  7 Nisan 2011
  Mesaj:
  112
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İZMİR
  Cevap: İnci Kefali'nin avlanma yasağı başladı.

  Mustafa abi bilgilendirme için teşekkür ederim.İnşallah yasağa uyulur.
   
 8. Mustafa CUMBUL

  Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2010
  Mesaj:
  800
  Alınan Beğeniler:
  19
  Ödül Puanları:
  2
  Şehir:
  Deniz
  Cevap: İnci Kefali'nin avlanma yasağı başladı.

  Daha önce açmış olduğum konuyu Derya Hanım farklı açıdan tekrar açtı.2 güzel konunun güncel olması TBA ailesine yakışır diye düşünüyorum:).
   
Yükleniyor...
Benzer Konular
 1. İsmail ESENCAN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,405
 2. İsmail ESENCAN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,268
 3. İsmail ESENCAN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,249

Bu Sayfayı Paylaş