1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Yemek ve Mezeler İftar yemekleri

'YEMEK VE MEZELER' forumunda AYTAÇ AKINCI tarafından 24 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48
    Sultan Reşat Pilavı

Malzemeler:
    2 bardak pilavlık pirinç , 1 çorba kaşığı yağ ,3 bardak su veya et suyu ,tuz

Köftelerin Malzemesi: 400gr kıyma
    3 çorba kaşığı yağ
    1 küçük soğan
    3 dilim bayat ekmek
    2 orta boy domates
    tuz
    karabiber

Yapılışı:

Pirinci yıkayıp yayvan bir kaba koyun. Tuz ekin ve üzerini örtecek kadar sıcak su koyun. Soğumaya bırakın. Pirinç soğuduktan sonra birkaç kez yıkayarak iyice süzün, sonra bir havluya koyarak suyunu tamamen alın. Bir tencereye yağ koyun ve eritin. Pirinci içine atarak orta hararetteki ateşte karıştırarak kavurun. Buna tuz katılmış kaynar kaynar 3 bardak suyu ilave edin ve bir defa karıştırın.
    Evvela harlı ateşte 5 dakika, sonra orta ve hafif ateşte pirinç suyunu çekinceye kadar ağzı kapalı pişirin.
    Pişince kapağını açarak pirinçleri kırmadan yavaşça altüst edin. Tencerenin üzerine bir havlu örtün ve kapağını kapatın, altını söndürün ve demlenmeye bırakın.
    Kıymayı bir kâseye koyun. Buna rendelenmiş soğanı, ıslatarak sıkılmış ekmeği, tuz ve biberi ilave ederek iyice yoğurun. Avucunuzu ıslatarak fındık büyüklüğünde köfteler yapın.
    2 çorba kaşığı yağı tavada kızdırın. Köfteleri tavaya koyarak sallaya sallaya her taraflarının kızarmasını sağlayın. Kabuğu soyulmuş domatesleri ufak ufak doğrayıp köftelere ilave edin. Domatesler yu-muşayınca 2-3 çorba kaşığı su ilave edin. Köfteler suyunu çekinceye kadar hafif ateşte 10 dakika kadar pişirin.
    Pilavı yuvarlak bir servis tabağına muntazam bir şekilde tepeleme koyun. (Arzu ederseniz bir kalıba koyup alt üst edebilirsiniz).
    Ortasını havuz gibi açarak buraya köfteleri salçasıyla beraber yerleştirin ve servis yapın.
    Arzu edilirse pilavın içine kavrulmuş yeşil fıstık ve çekirdeksiz kuru üzüm de konulabilir.

Afiyet olsun ! tutulan oruçlar kabul olsun !

Salçalı Biftek Tarifi
    Malzemeler:
    Yarım kg. biftek
    I soğan
    2 domates
    1 defne yaprağı
    Kızartma yağı
    Tuz
    karabiber
    su
    Yapılışı:
    Bir tavaya kızartmalık yağ konup kızdırılır. Bütün biftekler teker teker kızabilir ve tepsiye dizilir. Tavada kalan yağa(çok fazla olmamalı) küçük küçük doğranan soğanlar konup kavrulur. Soğanlar pembeleşince kabuğu soyulup küçük küçük doğranan domatesler ilave edilir.Domatesler ölünce 2 bardak su eklenip kaynatılır. Hazırlanan sos tepsideki bifteklerin üzerine dökülür. Orta dereceli fırında etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Pastırmalı Kuru Fasülye Tarifi
    Malzemeler:
    1,5 su bardağı kurufasulye
    1 kuru soğan
    1 çorba kaşığı domates salçası
    1 tatlı kaşığı biber salçası
    1 çorba kaşığı un
    4 çorba kaşığı sıvıyağ
    200 gr çemensiz pastırma
    Yarım çay kaşığı kimyon
    Tuz, karabiber
    Yapılışı:
    Kurufasulyeyi üzerini 4 parmak geçecek kadar su ile ıslatıp 1 gece bekletin. Pişireceğiniz zaman suyunu süzüp fasulyeyi tencereye koyun ve üzerini 2 parmak geçecek miktarda su ve bir tutam kimyon ilave edip pişmeye bırakın. Fasulyeler yumuşayana kadar arada bir sıcak su ekleyerek (pişerken suyu eksilir) pişirmeye devam edin. (Ya da düdüklü tencerede 20 dakika pişirin).
    2. Kuru soğanı yemeklik doğrayın. Pastırma dilimlerini iki üç parçaya kesin. Sıvıyağı bir tavaya koyup soğanı ilave edin, tuz ekleyip soğanlar şeffaflaşana kadar kavurun. Salçaları ve unu ekleyip kavurmaya devam edin. Pastırmaları ekleyip 1-2 dakika karıştırdıktan sonra tavayı ocaktan alın ve pişirdiğiniz malzemeyi pişmekte olan fasulyeye ilave edin. Karıştırıp tadını kontrol edin. Gerekiyorsa tuz ilave edin.
    Karabiber serpip bir taşım daha kaynattıktan sonra sıcak servis yapın.

Patates Salatası

5 adet patates
    3 adet taze soğan
    4 yaprak kıvırcık veya marul
    yeteri kadar nane ve maydanoz
    tuz, limon suyu, zeytinyağı ve pulbiber isteyen içine kornişon turşu da ilave edebilir.
    Hazırlanışı
    İlk etapta patatesi haşlıyoruz ben kabuklarını soyup küp şeklinde kesip haşlıyorum hep çabuk pişiyor hemde daha sonra sıcak sıcak kesmek zorunda kalmıyorum.
    İyice yıkayıp sirkeli suda beklettiğim yeşillikleri ince ince kıyıyorum.Servis kabına alıp haşlayıp yıkadığım patatesleri üstüne hemen döküyorum bu sebzelerin sert bir şekilde ağıza gelmesini engelliyor.Yerken daha yumuşak oluyor isteyen patatesi soğutup yeşilliklerin üstüne dökebilir.Patates sıcakken istediğiniz kadar limon suyu(ben ekşi sevdiğimden 2 tane sıktım),tuz,pulbiber ve zeytinyağını koyun.Sıcakken koyulan malzemeyi patates içine çektiği için daha lezzetli oluyor.Ben kornişonum evde kalmadığı için kornişon turşu koyamadım siz içine ilave edebilirsiniz ve servise hazır:)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Temmuz 2012
  2. İsmail ESENCAN

İsmail ESENCAN Admin Admin

Alınan Beğeniler:
    10,056
    Ödül Puanları:
    5,113
    Web Sitesi:
    Cevap: İftar yemekleri

Paylaşım için teşekkürler Aytaç abi.:)

3. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Sizlere zorluk çıkarmak istemedim. :p
    Onun için basit yemekleri seçtim. kiki

4. AYTAÇ AKINCI

AYTAÇ AKINCI Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    121
    Ödül Puanları:
    48

Bugün aç kaldınız dostlar :) yemek yapamadım :confused:

Peynir+ekmek+domates'le idare ediniz.... ;)

5. Ferit ERTÖZ

Ferit ERTÖZ Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Aytaç abim neffisler yahu :)

6. emreksk

emreksk Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    16
    Web Sitesi:

Aytaç abi,ağzım sulandı vallaha,yaklaşık 8 saat var oldu mu bu şimdi :(

7. Ayşe HARUPÇU

Ayşe HARUPÇU Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Aytaç bey,paylaşım için teşekkür ederim...

8. Mustafa CUMBUL

Mustafa CUMBUL Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ödül Puanları:
    2

Aytaç Abi güzel tarifler için ellerine sağlıkAlkış.

Yükleniyor...