1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Harici Konular Her hafta Bayram

'HARİCİ KONULAR' forumunda mbayer tarafından 6 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Kiymetli arkadaslarim evvelden her cumartesi pazar gunu Eskisehir ve Kutahyali balikcilarin bayram gunu gibiydi.Diger Sehirleri gozlemleme durumu olmadigi icin bilemiyorum tabiki.Ozamanlar pek vasita yok Kutahyalilar Kutahya-Eskisehir otobusleri,kamyon oto stoplari veya kiralanmis minubuslerle en gec cumartesi ogleyin porsuk baraji kiyisina gelip yerlerini alirlardi.Eskisehirliler bizden daha sansli trene binip KARGIN istasyonunda iner bambu kamislar ve cantalar sirtlarinda 2~300 metrelik tek sira halinde barajin yolunu tutarlardi.Aksama kadar yerlesimler yapilir,yemlemeler yapilir ve aksam cumbusune hazirlanilirdi.Her 50~100 metrede bir kamp ve kamp atesi baraj cevresi bayram yeri gibi olur uyku durak olmadan sabaha kadar muhabbet yapilirdi.Kamp ziyaretlerimi arasiniz,karsidan karsiya muhabbetmi,biribirlerine cay davetimi.Balik SIKINTI si diye bir sey yok herkes iyi kotu yiyecegi baligi tutardi.Ozaman kuspe ve uzun atis diye bir sey yok herkes bambu boyunda avlanir ve baligini alirdi.En buyuk 1,5~2 kiloluk sazanlar cikar ama ne keyif verirdi.Pazar aksamina dogru toplanirken herkes biribirleriyle vedalasir bir hafta sonraki randevu icin sozlesirdi.Simdi varmi boyle bir avcilik ve boyle muhabbet?Cunki yanima baska avci sokulmasin diye koca baraji biribirlerinden kiskanip duzine duzine kuspe ve sallamalarla kapatiyoruz.Neyseki sukur kuspe isi bitti.Kayikla bitirici avlanmalari kesip,kisa atislarla avlanilmaya baslanirsa hem av eski bolluguna ve avcilar eski samimiyetine kavusur diye dusunuyorum.Misinalariniz daima gergin olsun,selamlar.

2. oltadasazan

oltadasazan Gold Üye Gold Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Web Sitesi:
    Mistan bey,biz yaştakilerin Eskişehir'deki balıkçılığı Sarısuda kepenez(şimdi kanal oluyor),nuribey çiftliğinde (şehir içinde kaldı Park oldu)sazan,hatta yayın tutulması ile başlardı.Porsuk barajında sazana gidebilmek işin mezuniyeti olurdu.Geçen sezon eski günleri yadetmek maksadı ile bir gece porsuk ta geceledik.Porsuk gene eski porsukta ne balık var nede balıkçı.Tek tük karagöz ve israil sazanı türemeye başlamış.Arıtmaların faydası olmuş suda yosunlaşma azalmış ve su oldukca berrak.İnşallah önümüzdeki yıllarda porsuk barajı eski günlerine kavuşacak tabi alttaki resimdeki kayıklarla (25-30 adet sözde kerevit avlıyorlar)avlanan koop. balıkçıları fırsat verirse.

İncesu tarafının bir görüntüsü geçen yıl su çekildiğinde minare tamamen açıkta idi bu seneki yağışlarla seviye oldukça yükselmiş.

İstasyon dan çıkınca yer bulmal için koşturduğumuz yolun üstündeki çiftliğin görüntüsü.

Buda porsuk tan vakti umarım özleminizi biraz olsun giderir.Porsukta organizasyonlarda buluşmak dileğiyle.selamlar.

3. Onur ADIGÜZEL

Onur ADIGÜZEL Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Aleyküm selam Mistan abicim. Ben yaşım itibariyle senin anlattığın günleri yaşayamadım.ama bu çocuuklarımın yaşamasına engel değil bence;) hapimiz elimizden gelen özveriyi gösterir ve de yakala bırak tekniğine geçersek nice güzel trofeleri yakalamak gelecek nesillere de nasip olur diye düşünüyorum. Bu samimi,duygusal ve de bir o kadar güzel paylaşım için teşekkür ederim sayın abim.

4. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Kiymetli Osman ustam nerede ne kadar balik yakalarsan yakala porsugun yeri benim gozumde doldurulamaz diye dusunuyorum,nostalji yasattigin icin cok tesekkurler,selamlar.

Onur kardesim bu islerin kolayi var ama yazdigim sitede tepki aliyorum,en iyisi senin dedigin gibi yakala birak yapmaliyiz.Selamlar.

5. rüştü26

rüştü26 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Mıstan abi Porsuğu hatırlatın ya sen sağ olasın.Ben balık avlamayı Porsukta öğrendim..
    Anlattığın tren olayını çok yaşadım..İstasyonda inip 45 dakika boyunca yürüyüp avlak yerine varırdım..Fakat bukadar çileye değerdi...
    İnşallah bundan sonrada olacak diye düşünüyorum...Geçen sene porsuktan 2 kiloluk sazan aldım çok heyecanlandım 15 yıl aradan sonra porsuktan sazan tutmuştum çok güzel bir olay oldu benim açımdan..

6. Köylü

Köylü Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aleyküm selam Mistan abicim.

keşke şimdide olsa o muhabbetler ama malesef yok:eek:

7. Carti

Carti Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Mistan abi benim yasım 32 ancak abilerimle aynen senin anlattığın gibi eskişehirden tren le gider bir dünya yol yürür ellerimizde bambu kamışlar çantalar zorluklarla porsuğa ulaşır .gecenin ayazını yer ama yiyecek balığı yakalar alel acele tekrar trene yetişebilmek için koştura koştura istasyona giderdik ve istasyon panayır gibi sanki sadece porsuk balıkçılarına özel tutulmus bir vasıta gibi olur yer gök bambu olur bazen benim malzemeleri biri alır bizde onlarınkini ve daha anlatamıyacağım birçok macera....
    Ama herseye rağmen o günlerin tadı başkaydı beee...
    bizlerde ancak eskileri böyle yadeder olduk....
    Allah bize bu günlerimizi aratmaz işaallah.....

8. dizel45

dizel45 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0

9. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Rustu ustam demekki yavas yavas olacak,insaallah bu sefer kiymetini biliriz.

Ah o muhabbetler,nerdeeee.

Kiymetli arkadasim topigin basinda her hafta bayram dedim, gercektende oyle hic kimse biribirinin yerine goz dikmez,biribirlerini kirmazlar,ellerinde ne varsa ikram ederler.Inanirmisin sirf o muhabbete sahit olmak,o muhabbeti yasamak icin balikci olmayanlar bile cumartesiyi pazara baglayan gece porsuk kiyisina muhabbete gelenler vardi.O gunler bir daha geri donmez,ne kadar balik cikarsa ciksin.

10. ahme+

ahme+ Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    aleykum selam mistan abim bizdende bişiyler söyledin
    hatıralarla avunmak güzel birşey nerede o eski avlaklar
    nerede o eski arkadaşlıklar paylaşım için teşekkürler

osman abim fotolar çok güzel eline sağlık

11. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Kiymetli Ahmet ustam bizden bir sey katmadan olurmu:DYorum icin tesekkurler,selamlar.

12. Eskişehir'li Fatih...

Eskişehir'li Fatih... Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    porsuk.

Porsuk barajı eskişehir'in ana mekan ı inşallah bu sene güzel avlar yaşamak üzere oralarda,yorrum yok ben fotograflara bayıldım zaten:D

13. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Kiymetli Fatih kardesim eskiyi bilenler porsuk adini duydukmu icimiz ciz eder,cunki bizler orayi cok iyi biliriz.Baska yer bizlerin gozunde yoktur orasi bambaskadir.Belkide hep beraberce ayirimsiz cekdigimiz o yol eziyeti kafalarimizda derin izler birakmistir.Belkide doyumsuz,candan muhabbetler.Kimbilir.Selamlar.

14. mustafadinç

mustafadinç Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Selamün Aleyküm Hacı babacığım,senin anlattığın bu olayları yüzlerce kere yaşamış ve bu sevdaya işte burada Porsuk Barajının tam ortasında yakalanmış biri olarak yazdıklarını dün gibi yaşadım sanki geçmiş gözlerimin önünden aktı gitti neydi o günler,aile koyu,Ali aganın koyu,yılanlı koy,kaynak koyu,balıkvermez koy,adanın girişi,ada,tekçam,Vali konağı,yasak tabelası vs vs vs,karşıda ise meşhur Çasnakkıran vardı hey gidi günler hey.Geçen sene nostalji olsun diye gittim alttaki fotoğraflar geçen yılın Porsuk Barajı.

şimdi Porsuktan bol bol çıkan Karagöz diye tabir edilen gümüş azmanı

Kütahya yolundan bir poz karşıda Frigya vadisi

Orhan abinin söylediği minare

Eski İncesu köyü

Bu da eski bir TEKÇAM fotoğrafı

15. mbayer

mbayer Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamun aleykum,
    Hay sizlerden Allah razi olsun bende fotograf yok tabi, ne kadar memnun oldum bilemezsiniz.Her hafta cumartesi pazarimizin gectigi yerleri gormek ne demek.Her yerde,her kivrimda ayri macera ve hatiralarimiz var.Gerek kara avi gerekse balik avi.Inler,o inlerin agzi dili olsada bir konussa,avci kayalari,sobran koyu,yilanli dere,eski kalburcu.Porsugu bilmeyen arkadaslar belki yadirgayabilir ama,bildigimiz sulama goletleri gibi olmadigindan her noktasi balik veren ve cevresi sazan`a elverisli kayaliklarla dolu bir balik cennetiydi.Yorum ve resimler icin tesekkurler Mustafa kardesim,Selamlar.

16. mehteran

mehteran Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Eh bukadar yorumun ve güzelleğin ardından bu sezon bi porsuk yapalım derim ne dersiniz. Amcam izne geldiğinde inşallah fırsatını bulurda güzel bir parti düzenleriz.

17. mustafadinç

mustafadinç Gold Üye Gold Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Mutlaka olmalı bu organizasyon ama su çok kirli dibinde bir çamur tabakası vardı geçen yıl ya nasip diyelim.

18. onur

onur Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    aleyküm selam mıstan abi yaş ilerledikçe insan eskiye ozlem duyuyor ben porsuk u gormedim ama benim de hayalim de koca çay canlandı bu anılarla teşekkür ederim
    ayrıca osman abim güzel karelerle taçlandırmış onada sevgilerimi ve saygılarımı sunarım

19. discus

discus Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    mustafa abi bize bu mukemmellikleri sunduğun için teşekkürler.ama gerçektende gün geçtikçe yitirdiğimiz değerli düşünürsek acı verici.mıstan abicim malesef artık eskisi gibi saygı sevgi kalmadı.öncelikle insanlar kendilerine ve doğaya saygılı olmak zorunda ama bu toplumun en büyük örneği olan bizler de değerlerimizi yitirmeye başladık...:(

20. Eskişehir'li Fatih...

Eskişehir'li Fatih... Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Mıstan abi...

Mıstan abi benim oralara gittiğimde sanırım artık orada o kadar eskisi gibi fazla kişiler yoktu 95 yıllarında ve ben daha 5-6 yaşlarında iken ama balık aldığımızı hatırlıyorum inşallah bu sezon güzel avlar yapmak ister gönül porsukta olmazsada doğasının güzelliği yeter bize amatöre,selamlar...:D

Yükleniyor...