1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Üstadlar Hasret sona erdi

'İshak BALLICA' forumunda ishak BALLICA tarafından 27 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA ÜSTAD ÜSTAD

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Sevgili dostlar, havaların artık ısınmaya başlaması ile birlikte gelmekte olan Yaz mevsiminin ayak sesleri, içinde yaşadığımız şu bahar aylarında iyice kendini hissettirmeye başladı.Günlük ortalama 20 derece üstüne çıkan hava sıcaklığı bizlerin içini kıpır kıpır yapmaya başlayınca eşimle birlikte hafta içinde kıyıdan bir Çupra avı yapmaya karar vererek başladık gideceğimiz mera için en uygun hava şartlarının oluşmasını beklemeye.

Bu arada bende çarşı pazarın yoluna düşerek eksik olan malzemelerimi tamamlama ve av esnasında kullanacağımız olan çim çim denilen deniz canlısından temin ederek gerekli hazırlıkları yerine getirme telaşına düştüm.Çim çim denilen canlı muazzam bir balık yemi olmasına karşı oldukça yumuşak olduğundan onu iğnede esas beklenen balık gelene kadar iğnede dayandırmak zor olduğundan direkt kullanmak yerine, onu bir kaç basit işlemden geçirdikten sonra kullanma taraftarıyım.

Yaptığım işlem ise şu şekilde gerçekleşmektedir.Satın alınan çim çimleri teker teker kabuklarını soyarak bir süzgeç içinde topluyorum.Daha sonra çim çimin suyunu bırakması için üstüne göz kararı kadar toz şeker ilave edip yaklaşık olarak 2-3 saat bekliyorum.Bu bekleme esnasında çim çim suyunu bırakarak pembeleşmeye başlamaktadır.Daha sonra da sertleşerek iğnede daha uzun süre dayanması içinde, içine yine göz kadar ince tuz ilave ederek ortalama yarım gün kadar beklettikten sonra da hazırladığım bu yemleri küçük küçük poşetlere koyup buzluğa koyuyorum.Dolayısı ile balığa gitmeye karar verince ihtiyacım kadarını buzluktan alıp balığa giderken, yolda yem telaşı vs nedeniyle de vakit kaybı yaşanmamaktadır.Üstelik kullanılmayıp da, arta kalan yemleri eve dönünce bir sonraki avda kullanılmak üzere tekrar buzluğa geri koyabilirsiniz.

Sözün özü uygun hava koşulları oluşunca buzluktaki yemlerimizden alıp, düştük yollara.Yaklaşık bir saatlik otoban yolculuğundan sonra, otobandan çıkarak başladık doğanın içinde kıvrıla kıvrıla ilerleyen köy yollarında ilerlemeye.Havaların ısınması ve yağan yağmurlarla da beslenen doğa ana adeta çoşmuş vaziyette.Tüm doğa yemyeşil bir halı ile kaplanmış ve içinde de rengarenk ve bir bir çeşit çiçek ile adeta desenlenmiş gibi.

Meraya varıp da , arabayı park ettikten sonra tüm eşyalarımızı yanımıza alarak yaklaşık 5 dakikalık bir patika yolculuğundan sonra nihayet olta atacağımız yere ulaştık.Ortam balık avı için on numara, beş yıldız denilen kıvamda.Hava oldukça dingin.Hemen alelacele takımlarımızı hazırlayıp,yemledik ve su ile buluşturduk.Bir gözümüz olta kamışlarının ucunda olmak üzere ayak üstü kahvaltımızı yapmaya başladık ki, eşimin kamış sehpası üstünde yer alan kamışının o beklenen ve özlenen selamı vermesi üzerine kahvaltısını yarım bırakarak hemen kamışı eline alması ile birlikte ikinci vuruşu da almış olacak ki, anında tasmayı basarak başladı makinanın kolunu sarmaya.Bu esnada da ben de onu seyrediyorum.O mu geliyor diye sorduğumda ise evet o !Tam da onun gelişi demesiyle birlikte bende daha bir dikkat ile başladım benim kamışın ucunu izlemeye.

İlk balık hiç de beklemediğimiz bir anda geldiği için her ikimizde oldukça mutlu olmuş, ve ilerleyen saatler için ise bayağı bir ümitlenmiştik.Tek sıkıntı ise, merada kırıntı diye tabir ettiğimiz türden küçük balıkların oldukça çok olmasıydı.Takımları tekrar tekrar yemleyip su ile buluşturduğumuz her atışta anında küçük balıklar tarafından tırtıklanmaya başlaması ve yemlerin bozulması karşısında çaresiz kalmıştık.Ara sıra güzel vuruşlardan, çupranın merada olduğunu anlamıştık, anlamasına da.Yemi o gelinceye kadar dayandırmak sorundu.

Ne yapabilirim diye düşünürken, birden aklıma çantamda uzun süreden beri taşıdığım ama pek de kullanma gereği duymadığım adı literatürde ''bait elastik'' denilen açılımı da yem ipi diye tanımlayabileceğimiz o malzeme aklıma geldi.Baktım hakikaten de çantamda duruyor.Sözün özü, çim çimi iğneye taktıktan sonra, bu silikondan mamul saç telinden de ince yem ipini her bir iğneye teker teker uyguladıktan sonra nihayetinde avantaj bize geçmiş oldu.

Takımlar suya iner inmez küçük balıklar anında yeme saldırsa bile yemi alamamaya başladılar.Ve arkadan Çupra gelince de zaten o kendinden emin vuruş geliyor ve anında tasmalama ile de iğne damağına oturuyor.Eh, bize de büyük bir haz ile makinanın kolunu sara sara balığı sağ salim kıyıya almak kalıyor.

Velhasıl bu kesin çözümden sonra başladık Çupra ile olan hasretimizi gidermeye.Balık meraya dalga dalga girdiği için balığın merada olduğu anlarda bazen 5, bazen ise 10 dakika ara ile bir kaç balık aldığımız anlar oldu.

Bir ara kendimizi öyle bir kaptırmışız ki, vaktin öğleyi bile geçtiğini anlamamışız.Bunun üzerine bir öğle yemeği molası vererek az dinlenme imkanı bulduk.Balığın esas yeme vuruşunu/temasını daha iyi hissedebilmek adına kamışlar sürekli elimizde olduğundan dolayı emin olun kollarımız bitap vaziyete düşüyor zaman içinde.Tam yeter artık deyip kamışı elimizden bırakmaya yeltendiğimiz anda tekrar vuruş olunca, insan ister istemez kamışı elinden bırakamıyor.

Bir ara saate baktığımda vaktin bayağı bir ilerlediğini ve dönüş yolunu da düşünerek ,ben takımımı toplayıpIP başladım ağırdan alarak toparlanmaya.Ha bu esnada eşim bir kaç balık daha almayı başardı.Günün en güzel süprizi ise eşimin oltasına denk gelen oldukça güzel bir ebatta bir adet mırmır oldu.

Doğanın kucağında önümüzde cam göbeği bir mavilik ile arkamızda ise yem yeşil ve bin bir çeşit çiçeğin yer aldığı çok güzel bir ortamda son zamanların en güzel av güncesini yaşamış olduk.Ara sıra fırsat buldukça o güzel anları gelecek günlere aktarmak ve dostlarla da paylaşabilmek amacıyla da video çekimleri yapmaya da çalıştım.

Kazasız belasız dostlarınız ile birlikte çok daha bereketlisinin sizlere denk gelmesi dileğiyle cümlemize rastgele arkadaşlar.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Kasım 2016
    amorti35 ve İsmail ESENCAN bunu beğendi.
  2. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Hasret sona erdi

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Kasım 2016
  3. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Bir sonraki avımızda denk gelenler...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Kasım 2016
  4. Ergun ŞİRİN

Ergun ŞİRİN Uzatmalı çırak Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2,892
    Ödül Puanları:
    18

Güzel av,güzel balıklar,güzel rapor.
    tebrik eder devamını dilerim.

5. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Sevgili abim, Cenab ı Allah ım sağlık ve sıhhatimiz bozmasın da her daim cümlemize gönüllerimizdeki avların denk gelmesi dileği ile rastgele :)

6. hus213

hus213 Üye Balıkçı

Alınan Beğeniler:
    2,716
    Ödül Puanları:
    63

günaydın ishak bey aramıza karakedimi girdi ben arasmazsam siz hiç aramıyorsunuz bu güzel raporlara dayanamadım yine buranın haricinde ararım yenilşerini görmek ümidiyle rast gelsin segiyle kalıncayyyyAlkış

7. ishak BALLICA

Alınan Beğeniler:
    102
    Ödül Puanları:
    48

Estağfurullah hocam...Lütfen öyle düşünme...Hanımla beraber biz iki tekaüt fırsat buldukça kaçıyoruz bir yerlere...Başka da bir şey yaptığımız yok zaten...

Yükleniyor...